Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Sfat alegere telefon dual sim (piata SH) buget 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Buna seara.
M-am oprit la urmatoarele:
1. Huawei P10 (850-900lei) cu garantie un an si 6 luni
2. Samsung A8 (1000-1050) cu garantie un an si 10 luni
(A8 e mai nou insa mie teama ca la o cazatura sa nu se sparga usor).
...
Va rog sa ma ajutati sa aleg intre cele 2 modele.
...
- buget: 1000 lei
- cerinte: dual sim, baterie - 2 zile, camera foto cu stabilizator optic,
si cat mai putina sticla.
...
Daca aveti si alte sugestii va rog sa imi spuneti ce modele ar mai fi de urmarit,
chiar daca au pretul putin peste buget, poate apare si unul pentru mine.
...
Va multumesc.

Edited by costeld69, 25 September 2018 - 20:20.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postcosteld69, on 25 septembrie 2018 - 20:16, said:

- buget: 1000 lei
- cerinte: dual sim, baterie - 2 zile, camera foto cu stabilizator optic,
si cat mai putina sticla.
OnePlus 3/3T?

#3
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Xiaomi mi a2 lite, nou @800 lei (evomag.ro). Baterie 4000 mah, android one (update-uri destul de rapide la versiuni majore timp de 2 ani + update-uri securitate timp de 3 ani, fara bloatware), camera duala, "breton" (asta poate fi pro sau contra, in functie de preferinte), ecran bunicel, dual sim + slot card micro sd, spate din plastic.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Xiaomi mi a2 lite ar fi in avantaj ca e mai nou si are slot dedicat pentru card, asa la o prima apreciere.
...
Ca idee, m-am uitat si inainte la aceste marci dar fara sa dau prea mare atentie.
Voi merge sa caut. poate la gasesc pe undeva sa le vad fizic.

#5
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
A8 si Mi A2 au EIS (stabilizare electronica), nu au OIS (stabilizare optica). Camera de pe A8 e mai buna decat cea de pe Xiaomi, dar care, pt cat costa e un telefon foarte ok.
Huawei P10 la video sta destul de prost (imagine tremurata, flicker etc) desi cica are OIS. Pe olx gasesti noi, in jur de 1000 lei Samsung S7 si HTC U11 cu camere bune.

Orice telefon ai lua, ar fi bine sa-l dotezi cu husa si folie, indiferent ca e sticla sau nu.

Edited by 1nqiu, 26 September 2018 - 00:51.


#6
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Nu mai bine iei Redmi Note 5 nou?

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Redmi Note 5 este cam marisor ca gabarit,  si apoi vad ca de fapt sunt 3 sau 4 modele:
5 Pro (OS Nougat), 5 Plus OS Nougat upgradabil la Oreo), 5 Al Dual Camera OS Oreo),
Y1 (5A) (OS Nougat)  e mai mic si mai usurel fata de celelate Redmi Note 5
cu diferente mai mici sau mai mari intre ele,
Magazinele de la noi nu specifica ce model vand (sau poate n-am fost atent), ori trebuie sa ne uitam la specificatii: procesor, ram, camera, contrast ratio.

#8
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Redmi Note 5 de la noi, e versiune Globala, asemanator cu "AI-ul sau CN-ul". Pro-ul e versiune pt India (nerecomandat pt RO, are camera de selfie mai buna, dar anumite benzi lipsa), iar Plus si 5A sunt si la noi, dar sunt inferioare RN5 si Mi A2 Lite.

Edited by 1nqiu, 26 September 2018 - 14:56.


#9
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 05.08.2005
Daca e P10 si nu versiunea lite, l-as lua pe acesta. Nu ai cum sa compari camera lui cu nici un midrange. Telefonul l-am luat mamei acum un an, si stiu ce poate. Si procesorul e net mai bun, la gpu nu e campion dar asta e vs alte flagship-uri. Am tot comparat telefoane mid cu cele de top si nu merge, chiar si dupa 2 ani si ceva cele mid nu au camere la fel de bune, memorie la fel de rapida, soft optimizat, componente la fel de performante. Daca pot lua un flagship cu garantie reala inca un an si in stare buna vs un midrange nou as face asta oricand:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate