Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Aventura construirii unei case in Bucuresti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
costinsilviu82

costinsilviu82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2018
Stimati colegi forumisti :),

In vara aceasta am luat decizia de a risca si de a achizitiona (cu ajutorul unui credit) o casa veche, pozitionata pe un teren de 245 mp (dl=12m), in sect.4. Impreuna cu sotia, visez sa ridicam intr-o buna zi o casa de la zero pe acest teren. Probabil de demolarea casei vechi si construirea casei noi ne vom apuca peste 2 ani. Am dori o casa cu Demisol+P+E+M, cu o amprenta la sol de aprox. 82mp.
Am vazut certificatul de urbanism al unui vecin: POT = 60%, CUT = 1.2, retragerea fata de strada 4m fata de limita de proprietate, intr-o parte lui i-a dat voie sa se alipeasca la calcan, iar in cealalta scrie ca tb sa aiba 3m fata de vecin. Presupun ca primul pas este sa discutam cu un arhitect si sa vedem ce iese.
1) Imi puteti recomanda un arhitect bun si care sa nu ne lase faliti? Cam cat ne-ar costa un proiect?
2) Care sunt etapele pe care in mod logic ar trebui sa le urmam? Eu stiu ca ar trebui sa obtin autorizatia de demolare + autorizatia de constructie, dar nu imi dau seama ce ar insemna asta ca timp si bani.
3) Care este distanta pe care ar trebui sa o las fata de vecin, daca nu vreau ferestre pe partea aceea, pentru a putea sapa demisolul?
4) Ce sfaturi imi oferiti din experientele avute?  
5) Cam cati bani ar trebui sa strangem pentru a putea ridica la rosu?
Va multumesc frumos!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcostinsilviu82, on 25 septembrie 2018 - 20:13, said:

Am vazut certificatul de urbanism al unui vecin...
2) Care sunt etapele pe care in mod logic ar trebui sa le urmam?

prima etapa, care precede achizitia, e sa ceri un certificat de urbanism pentru terenul pe care vrei sa-l cumperi si sa vezi daca ai voie sa construiesti ce vrei tu.
certificatul de urbanism al unui vecin nu-ti garanteaza ca poti construi ce poate el.

Edited by _Smiley_, 25 September 2018 - 20:42.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
nu vreau sa fiu rau DAR ai luat credit pt teren(foarte putin) casa pe 2,5 ari nu e casa
si acum visezi sa faci un bloc mai mititel,ceva nu se leaga

#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postceanu1980, on 25 septembrie 2018 - 20:59, said:

nu vreau sa fiu rau DAR ai luat credit pt teren(foarte putin) casa pe 2,5 ari nu e casa
si acum visezi sa faci un bloc mai mititel,ceva nu se leaga
si toate astea cu

View Postcostinsilviu82, on 25 septembrie 2018 - 20:13, said:

un arhitect bun si care sa nu ne lase faliti?
Posted Image

pentru tine si doamna nu e suficient o casa parter de 82 mp? :D

#5
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Probabil sunt tineri si vor face si copii pe viitor. Spor la treaba si nervi tari.

#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
cu o consolidare & mansardare si gata ies 160 mp... chiar nu ajunge?

casa de peste 300 mp... v-ati gandit cat vor costa in fiecare luna doar gazele ? evident mult peste rata la credit!

Numai demisolul va costa cat etajul si mansarda la un loc

Edited by Oxigen1234, 26 September 2018 - 08:22.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am inceput constructia casei acum in toamna...P+E+M...costul estimativ la rosu 50.000 eur conform estimarilor mele, din care 20.000 este manopera constructorului.
Am dat 3200 euro proiectantului, all inclusive, adica toate specialitatile  + alergat dupa autorizatii. Foarte multumit de alegere, la fel si un amic de-al eu care a licrat cu ei.

Autorizatia de construire a iesit cam in doua luni (sector 4) dar au fost destul de ok. E drept, arhitectul a stat de vorba cu ei si a stiut cum sa puna problema. N-am dat vreo spaga. Avizele au iesit si ele cam in 30 zile.

Daca el e la calcan, poti fi si tu...eu asa am facut. In plus, m-am pozitionat la strada, pentru ca si vecinul era la fel. Trebuie totusi expertiza la fundatia vecinului inainte. Apoi, e bine sa vb cu el inainte....eu am avut unul ok si cooperant, dar poti da de unul care zice ca-i crapa peretii daca iti faci casa lipita.

Ca sfaturi...alege-ti colaboratori de incredere cu proiecte realizate cu succes. Dai un ban in plus, dar linistea pe care o castigi este nepretuita.Si faci si mai putin micro management. Si investete bani in materiale de calitate doar acolo unde calitatea aceea aduce valoare adaugat (adica o vei resimti mai tarziu in buzunar)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postceanu1980, on 25 septembrie 2018 - 20:59, said:

nu vreau sa fiu rau DAR ai luat credit pt teren(foarte putin) casa pe 2,5 ari nu e casa
si acum visezi sa faci un bloc mai mititel,ceva nu se leaga

Pai trebuie bloc pentru suprafata aia mic:la parter dormitorul,la etaj dresing-ul si la mansarda baia.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
La cat costa terenul in sector 4 nu prea poti sa te bagi la suprafete mari. Apoi, la 82mp in configuratia mentionata are suficient spatiu de locuit.

Nu prea inteleg rostul demisolului, e pur si simplu prea scump ca sa merite investitia.

#10
costinsilviu82

costinsilviu82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2018

View Postgeorge_alexandru, on 26 septembrie 2018 - 09:08, said:

Eu am inceput constructia casei acum in toamna...P+E+M...costul estimativ la rosu 50.000 eur conform estimarilor mele, din care 20.000 este manopera constructorului.
Am dat 3200 euro proiectantului, all inclusive, adica toate specialitatile  + alergat dupa autorizatii. Foarte multumit de alegere, la fel si un amic de-al eu care a licrat cu ei.

Autorizatia de construire a iesit cam in doua luni (sector 4) dar au fost destul de ok. E drept, arhitectul a stat de vorba cu ei si a stiut cum sa puna problema. N-am dat vreo spaga. Avizele au iesit si ele cam in 30 zile.

Daca el e la calcan, poti fi si tu...eu asa am facut. In plus, m-am pozitionat la strada, pentru ca si vecinul era la fel. Trebuie totusi expertiza la fundatia vecinului inainte. Apoi, e bine sa vb cu el inainte....eu am avut unul ok si cooperant, dar poti da de unul care zice ca-i crapa peretii daca iti faci casa lipita.

Ca sfaturi...alege-ti colaboratori de incredere cu proiecte realizate cu succes. Dai un ban in plus, dar linistea pe care o castigi este nepretuita.Si faci si mai putin micro management. Si investete bani in materiale de calitate doar acolo unde calitatea aceea aduce valoare adaugat (adica o vei resimti mai tarziu in buzunar)


Multumesc frumos pentru raspuns! Imi puteti da si mie, va rog, numele (site-ul) arhitectului cu care construiti? Caut un arhitect care sa fie OK si nu avem in cercul de prieteni pe nimeni care sa ne recomande unul de incredere.

View Postgeorge_alexandru, on 26 septembrie 2018 - 11:53, said:

La cat costa terenul in sector 4 nu prea poti sa te bagi la suprafete mari. Apoi, la 82mp in configuratia mentionata are suficient spatiu de locuit.

Nu prea inteleg rostul demisolului, e pur si simplu prea scump ca sa merite investitia.

Tocmai de aceea am postat pe acest forum, ca sa vad cat de mare ar fi investitia. Ma gandeam ca la demisol sa fac garajul si un fel de beci.
Suprafata e destul de mica si limitarile nu imi dau voie sa ma intind pe orizontala...

View Postbrawnie, on 25 septembrie 2018 - 21:15, said:

si toate astea cu

Posted Image

pentru tine si doamna nu e suficient o casa parter de 82 mp? Posted Image
Nu am scris in postare, dar avem si copil, iar la un moment dat, probabil unii dintre parinti vor ajunge sa locuiasca la noi!

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Referitor la demisol, ca sa iti faci o idee, transportul pamantului pentru fundatie sapata la 90cm cu latime 70cm a costat 3700 ron cu masini de 3.5 si 7.5t. Ieseam mai ieftin cu masina de 40t  (18mc pe cursa, 700 ron) dar nu era spatiu de manevra si nu se incarca la maxim. Acum gandeste-te cat pamant o sa fie la demisolul tau. Asta ca sa nu mai zic de beton, fier si hidroizolatie.

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgeorge_alexandru, on 26 septembrie 2018 - 11:53, said:

Nu prea inteleg rostul demisolului, e pur si simplu prea scump ca sa merite investitia.
depinde de scop, totusi.
dar da, demisolul este extrem de scump, si cind bugetul conteaza e bine sa te gindesti de 10 ori inainte sa decizi.

View Postcostinsilviu82, on 27 septembrie 2018 - 11:57, said:

Nu am scris in postare, dar avem si copil, iar la un moment dat, probabil unii dintre parinti vor ajunge sa locuiasca la noi!
Copilul va fi extrem de  fericit sa stea in mansarda, singur... cel putin pina la 29 de ani. ma rog, singur... Intelegi tu.
Parintii la parter intr-o camera de 12-14 mp.
Tu si doamna la etaj in 82mp?

hmmm....

Vezi jurnalul meu. Cistig macar dublu... s-ar putea copilul sa se marite si sa plece, parintii sa...
Tre sa gindesti bine.
Mai ne-auzim.

As mai mentiona ca si mansarda e scumpa, dificil de executat si cu riscuri.

#13
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Cum arata casa veche?

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da, da, vrem poze!

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image Posted Image Posted Image

===================
Zi mă. Zi, cum arata casa veche.

#16
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Top secret !
Info free vrem !
Poze nema!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate