Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hm... care sunt sansele?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Deci din cate am vazut pe internet se zice ca e destul de usor sa publici o aplicatie pe Playstore si sa o vinzi.
Acum intrebarea mea e, avand in vedere ca sunt sute de milioane de persoane care cumpara tot felul de prostii din Playstore, care sunt sansele ca daca eu pun o aplicatie cu 1$ acolo sa fie cumparata de 5000-10000 de persoane si sa ma imbogatesc asa peste noapte?Posted Image
Este posibil?
Nu vreau raspunsuri gen " De ce nu incerci si ne spui tu? ". Inca nu am inteles bine nici C++. Posted ImageDeci slabe sanse sa fac asta. Dar am vazut ca sunt destul de multi programatori buni aici. Poate unii dintre ei chiar fac asta si eram curios.

Edited by g0dafk, 25 September 2018 - 20:11.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, este posibil dar aplicatia chiar trebuie sa fie folositoare (sa raspunda la o problema reala) si sa nu mai fie alte variante (sa se fi gandit si altii).
Altfel nu plateste nici dku... lumea prefera aplicatiile gratuite care sunt cu duiumul..

Edited by Ciubex, 26 September 2018 - 08:38.
nu cita mesajul anterior


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postg0dafk, on 25 septembrie 2018 - 20:08, said:

care sunt sansele ca daca eu pun o aplicatie cu 1$ acolo sa fie cumparata de 5000-10000 de persoane si sa ma imbogatesc asa peste noapte?

sansele sunt destul de mici. competitia e globala acolo.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,372
  • Înscris: 01.12.2001
Tu cate aplicatii ai cumparat?
Nu exista una free similara?

#5
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

View Postdorin_2k, on 25 septembrie 2018 - 20:39, said:

Tu cate aplicatii ai cumparat?
Nu exista una free similara?

Nu ma compar cu pustii aia crescuti in puf de mama si de tata care au parte de ultimu racnet de telefon cand apare. Aia nu cred ca se mai gandesc la 5 lei cand vad o aplicatie (sau mai ales un joc ). Mai ales daca e o tampenie ceva si e populara pe la scoala sau printre prieteni.

Edited by g0dafk, 25 September 2018 - 20:46.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postg0dafk, on 25 septembrie 2018 - 20:08, said:

… Inca nu am inteles bine nici C++. Posted Image
N-am facut eu aplicatii pentru Android da’ … acolo ne cumva se aplica ‘Java rules’? Nu C++.

#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

1$ acolo sa fie cumparata de 5000-10000 de persoane si sa ma imbogatesc asa peste noapte

Ooo da, cu cei 60% rămași vei rupe gura târgului ...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postg0dafk, on 25 septembrie 2018 - 20:45, said:

Nu ma compar cu pustii aia crescuti in puf de mama si de tata care au parte de ultimu racnet de telefon cand apare. Aia nu cred ca se mai gandesc la 5 lei cand vad o aplicatie (sau mai ales un joc ). Mai ales daca e o tampenie ceva si e populara pe la scoala sau printre prieteni.

Mai, nu e o problema sa vrei sa vinzi. pana la urma e vorba de munca ta. Problema e ca sunt variante gratuite aproape la orice iar oamenii sunt flamanzi de gratuitati.. De asta e greu sa faci bani din aplicatii, nu ca n-ai fi tu capabil.  Uita-te numai la Revolut.. Crezi ca, daca aveau un abonament de 1 euro pe luna, isi mai facea cineva card Revolut ??  iti spu eu ca nu-si mai facea nici drku..
Dar, daca e moka, cu placere, sunt oameni care au si 3 carduri Revolut.

Oamenii sunt mai terminati dupa gratuitati ca niciodata, pentru ca peste tot sunt ciuguliti la buzunar de cate cineva, mereu platesc mai mult pentru servicii de baza.

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
In primul rand trebuie sa te uiti ce/daca ai cumparat vreodata ceva pe Playstore. Probabil nu, preferi lucrurile care nu costa nimic. E foarte dificil sa vinzi aplicatii. Sansele de a te imbogati din asa ceva sunt mai mici decat cele de a castiga la loto.

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
problema cea mai mare e ca desi tu poti veni cu o idee originala vei avea peste noapte n+1 clone ce-ti mananca din venituri.
spre exemplu poti baga reclame si aplicatia sa o dai gratis, sau o vinzi pe bucati etc
pe ios e posibil sa fie mai ok din punctul asta de vedere dar am senzatia ca apple isi ia o cota mai mare si e mai greu de trecut prin verificarile lor.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu in locul tau m-as fi gandit la cateva milioane, adica, cate miliarde de oameni sunt pe planeta, macar un milion sa cumpere aplicatia aia si sunt boier :)

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Un amic a facut un joculet tembel cu o minge si niste tevi cu apa, a castigat vreo 2-3000 de euro, se mira cine naiba ii cumpara aiureala aia :D

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postspooky51, on 26 septembrie 2018 - 07:33, said:

Un amic a facut un joculet tembel cu o minge si niste tevi cu apa, a castigat vreo 2-3000 de euro, se mira cine naiba ii cumpara aiureala aia Posted Image

N-ai sa crezi dar sunt copii tampiti prin Japonia care si-ar da o mana sau un picior sa poata juca asa ceva si sa rada ca prostii impreuna cu prietenii.
E o nisa riscanta dar care poate atrage niste idioti care sa plateasca pretul...  Eu, daca m-as pricepe sa scriu astfel de jocuri, as incerca... Cine stie de unde sare iepurele?

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poate ati auzit de Fortnite, poate nu Posted Image
Da, abia acum s-a lansat pe Android, cu nitel timp in urma pe iphone.
Da' nu asta e ideea.
Ideea e ca au facut o tona de bani, pentru niste chestii pur cosmetice.
Adica, nu joci absolut deloc mai bine (ma rog, poate psihologic te influenteaza), dupa ce iti cumperi rahaturile alea, sint doar de decor.
Deci, lumea cumpara tot felul de chestii.

Peste noapte nu o sa te imbogatesti.
Vezi ca trebuie sa dai tu bani la inceput: taxa de inescriere in playstore (una singura pe cont, nu pentru fiecare aplicatie).
Poate mai dai niste bani pe niste reclama....
Fa mai multe aplicatii, am vazut tone de variante similare ale unei singure chestii.
Fa-le freemium sau faci 2 una free una platita.....
Oricum, si daca nu faci bani din Playstore, macar inveti programare Android si faci bani facind aplicatii pentru altii.

Edited by trollerul_de_serviciu, 26 September 2018 - 11:27.


#15
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Asta ziceam si eu. Ideea mi-a venit cand mi-am amintit de o porcarie de aplicatie. Nu stiu cati dintre voi o stiti, dar acum cativa ani aparuse o aplicatie in care puteai sa arunci cu bani si cantau manele. Deci nu era licean sau d-astia de generala sa n-o aiba pe telefon. De ce? Ca era "panarama". Pacat ca ala care a facut-o a pus-o gratis. Daca o punea cu 1$ tot cred c-o luau jumate din cati au luat-o.

Apropo, daca pui aplicatii gratis castigi ceva? Ma gandesc ca poate la un numar de descarcari castigi ceva bani de la google sau din ADS.

Cat despre Fortine, pe PC e oarecum decent ( dar nu-i de mine ca mi-o dau rau baietii si n-am rabdare sa invat jocul ) dar pe telefon nu vad cum ai putea sa te joci. Pe android il descarca fanii inraiti sau aia care sunt curiosi ca l-au jucat pe PC. De aia a avut atatea descarcari si a facut atatia bani, ca deja era si inca mai e un fenomen pe PC. Sunt o gramada de streameri pe Twitch. Chiar ma uitam la unu MrBeast cum intra pe canale random pe twitch si le doneaza la aia cate 500 de dolari cate 1000. I-a donat la unu 60k dolari parca sau p-acolo. Mai ca te face sa te apuci de stream doar sa te gaseasca asta. Posted Image

Edited by g0dafk, 26 September 2018 - 22:34.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postg0dafk, on 26 septembrie 2018 - 22:31, said:

Apropo, daca pui aplicatii gratis castigi ceva?

modelul asta de business e un pic mai complicat, dar poate fi profitabil. in principiu fie afisezi reclame in aplicatie, fie restrictionezi aplicatia astfel incat sa fie in continuare atractiva, dar pentru functionalitati mai avansate sa necesite upgrade-ul la versiunea platita.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postg0dafk, on 26 septembrie 2018 - 22:31, said:

Asta ziceam si eu. Ideea mi-a venit cand mi-am amintit de o porcarie de aplicatie. Nu stiu cati dintre voi o stiti

Apropo, daca pui aplicatii gratis castigi ceva?

Nu cred. Concentreaza-te pe ceva fun, sa se amuze prostii, sa devina viral. Doar asa iti poti creste sansele. Si pret mic 1 euro.

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postg0dafk, on 26 septembrie 2018 - 22:31, said:

Asta ziceam si eu. Ideea mi-a venit cand mi-am amintit de o porcarie de aplicatie. Nu stiu cati dintre voi o stiti, dar acum cativa ani aparuse o aplicatie in care puteai sa arunci cu bani si cantau manele. Deci nu era licean sau d-astia de generala sa n-o aiba pe telefon. De ce? Ca era "panarama". Pacat ca ala care a facut-o a pus-o gratis. Daca o punea cu 1$ tot cred c-o luau jumate din cati au luat-o.

Apropo, daca pui aplicatii gratis castigi ceva? Ma gandesc ca poate la un numar de descarcari castigi ceva bani de la google sau din ADS.
N-o luau jumate, garantat.
Eu am cumparat o singura aplicatie in viata mea, pe ios, cu banii clientului, pentru un job.
Dupa aia am descoperit ca nu aveam nevoie de aplicatia aia, puteam sa fac eu treaba respectiva.

Da, poti sa cistigi si din alea gratis, din reclame sau din chestii vindute in aplicatie.

N-ai citit mai sus despre Fortnite, nu ?!
Jocul e gratis, a generat sute de meleoane de coco.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate