Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare monitor 1500-2000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014
Salut,as dori o parere despre un monitor de 27 inch sau mai maricel,cred ca ar merge si un wide cu 144 hz si din ce am inteles ca ar trebui 2k daca depaseste 27 inch.pe emag sau alte siteuri ar fi un aoc 27' cu 2k 144hz,la fel si un msi curbat 2k 144hz si un asus rog dar acesta e full hd.cam toate acestea ar fi vreo 2000 ron .ma gandesc ca de Black Friday sa prind vreunul la vreo "oferta".sau si resigilat.aveti alte recomandari????
ca placa video folosesc un asus strix 1060 6g . Mulțumesc

#2
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu am luat recent un AOC AG322QCX , si sunt foarte multumit de el.Depinde si de preferinte, eu prefer 16:9 , la ultra wide pierzi la suprafata totala a ecranului.

Insa sa fi pregatit, daca treci de la 1080p la 1440p , cu placa aia video nu vei putea sa te bucuri de cei 144Hz pe care ii ofera monitorul.Degeaba ai 144Hz daca te joci la 75 FPS.

Eu am avut un GTX 970 si dupa cateva saptamani dupa ce am luat monitorul m-am vazut nevoit sa cumpar un 1080 TI.

Edited by Dany noob, 25 September 2018 - 20:03.


#3
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014

View PostDany noob, on 25 septembrie 2018 - 19:59, said:

Eu am luat recent un AOC AG322QCX , si sunt foarte multumit de el.Depinde si de preferinte, eu prefer 16:9 , la ultra wide pierzi la suprafata totala a ecranului.

Insa sa fi pregatit, daca treci de la 1080p la 1440p , cu placa aia video nu vei putea sa te bucuri de cei 144Hz pe care ii ofera monitorul.Degeaba ai 144Hz daca te joci la 75 FPS.

Eu am avut un GTX 970 si dupa cateva saptamani dupa ce am luat monitorul m-am vazut nevoit sa cumpar un 1080 TI.
:)  acum am un aoc de 22 inch cu mufe vga mai vechi ,fiindca acum am luat unitatea sunt nevoit sa schimb monitorul ca nu are nici hdmi ,nici dp ...acel vga ma trage inapoi.nu excelez la 21;9 dar orice sfat e bine venit.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008

View Postiony86, on 25 septembrie 2018 - 20:21, said:

...acum am un aoc de 22 inch cu mufe vga mai vechi ... sunt nevoit sa schimb monitorul ca nu are nici hdmi ,nici dp ...acel vga ma trage inapoi
Sunt interesat de subiect.
Eu am un 21,5" doar cu VGA, acesta limiteaza cumva restul sistemului? Mai am la dispozitie un tv FHD tot de 21,5" care are si HDMI.
Mai pot returna monitorul cu VGA in termen de 6-7 zile. E de preferat HDMI lui VGA? Diferentele sunt majore si cum sunt cunatificate?

#5
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014

View Postdanghetau, on 25 septembrie 2018 - 20:41, said:

Sunt interesat de subiect.
Eu am un 21,5" doar cu VGA, acesta limiteaza cumva restul sistemului? Mai am la dispozitie un tv FHD tot de 21,5" care are si HDMI.
Mai pot returna monitorul cu VGA in termen de 6-7 zile. E de preferat HDMI lui VGA? Diferentele sunt majore si cum sunt cunatificate?
nu sunt expert dar stiu ca vga e invechit si e ceva de genu ,nu stiu exact  vga e analogic si hdmi digital.

#6
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
VGA e analogic , incercati sa fugiti de el pe cat posibil.Daca iti cumperi monitor 144 Hz, va trebui sa folosesti Display Port, din cate stiu HDMI duce max 60 Hz.

Cat despre 16:9 vs ultra wide, uite aici o comparatie a 2 monitoare cu acelasi nr. inch :

Attached File  Diagonal.jpg   106.4K   22 downloads

Edited by Dany noob, 25 September 2018 - 21:28.


#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am conectat monitorul FHD prin cablul VGA la portul HDMI al placii video folosind un convertor de semnal: https://www.emag.ro/...7/pd/D0X9KHBBM/
Ipotetic daca as fi avut acelasi monitor dar SI cu intrare HDMI, ar fi fost vreo diferenta intre cele doua situatii? (in primul caz HDMI-convertor-VGA, in al doilea HDMI-HDMI).

Edited by danghetau, 25 September 2018 - 21:55.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu ar fi fost vreo diferenta vizibila cu intrare HDMI nativa, convertorul ala ar fi fost incorporat deja in monitor. In teorie direct pe hdmi nu s-ar mai fi facut nici o conversie, teoretic nu ar mai exista pierderi pe conversie, deci calitate mai buna. In practica nu observi vreo diferenta

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Intre cele doua situatii mai este vorba si de cablu: in cazul meu transferul il face un cablu VGA (convertorul este la iesirea din placa video) iar in cazul celalalt cablul HDMI (convertorul este in monitor). In acest caz cablul VGA este inferior celui HDMI? Practic ma intereseaza, in teorie o fi cu 2-5-10% sa spunem.

#10
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014
LG Electronics 32GK850F-B, 31.5 " am gasit monitorul asta la 650 ron ,la noi in tara nu e decat la domo si cell.ro ,iar pe site-urile din afara nu e sub 500 euro ....o parere despre el  ?


https://www.heise.de...b-a1796089.html

Edited by iony86, 04 October 2018 - 06:41.


#11
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007
Nu cred ca este la 600 lei, eu am vazut 4000.


#12
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014
Mi-au anulat comanda si cica nu il mai au pe stoc.a fost la cell.ro si domo la 650 ron.o greseala de preț

#13
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Ia vezi, asta te multumeste: https://www.pcgarage...free-sync-75hz/

#14
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014

View Postnu_exista_dumnezeu, on 15 octombrie 2018 - 21:40, said:

Ia vezi, asta te multumeste: https://www.pcgarage...free-sync-75hz/
sincer  imi place ,dar nu am vazut unul face-to-face sa vad daca ma pot obisnui cu unul asa mare ,si am vazut unele la fel cu 144hz la vreo 2000 ron. o sa caut prin pitesti sa vad daca gasesc vreunul prin magazine  sal vad cat e de mare :D si apoi ma voi hotara. mersi de recomandare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate