Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

montare termopan pe rama lemn veche

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
happydays

happydays

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.09.2018
buna seara, multumesc tuturor pentru ajutor. atasez si pozele, in cea cu detaliul coltului, pe exterior, se vede cum sunt imbinate ramele sus, cum se sprijina tocul de sus pe cel lateral. Ultima poza arata cadrul de lemn al unei ferestre interioare, care da pe hol, asa au incercat meseriasii sa o taie, li s-a stricat drujba si au zis ca se darama zidul daca scot aceste grinzi atat de groase de stejar.

Am inteles, se pare ca nu am de ales, voi monta pe tocurile existente. Mai este o problema la ferestrele care incadreaza usa de intrare (prima poza). acolo tocurile de sus sunt intrerupte de cele doua rame verticale ale usii, care sunt incastrate intre ele, deci nu merg unite de la un capat al altuia al ansamblului.
Cele doua tocuri ale usii trebuie taiate, nu poate veni usa de termopan intre ele ca ar fi prea ingusta. dar daca le scot, nu stiu daca va mai fi suficienta sustinere, avand in vedere problema cu tocurile de sus intrerupte. adica ar veni practic trei bucati de toc/buiandrug, si intre ele ar ramane dupa taiere bucatelele de lemn din tocurile verticale ale usii.

parerea meseriasilor: 1. tine si asa, nu conteaza ca sunt intrerupte, lemnele ala sunt practic sudate intre ele 2. daca nu sunt convinsa, sa monteze un profil de fier sub tocul de sus, pe care sa-l fixeze cu suruburi in tocul de lemn (dar ma intreb cat ar sustine, nefiind prins si in tocurile laterale - sau se poate prinde si lateral?) 3. suplimentar, sa deplaseze tocurile usii taiate in lateral, ca sa elibereze spatiul usii, si sa le fixeze cu popi in tocul de sus si tocul de jos, sa asigure sustinere in plus (sau sa luam in acest scop grinzi noi). Ce parere aveti?

Attached Files



#38
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.02.2009
Eu zic ca se pot demonta...

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
la ultima poză în partea stângă JOS se vede clar cum este montată fereastra.Așa trebuia să dai jos tencuiala în partea de SUS a geamurilor să se vadă exact cum este încastrat lemnul în perete.după meseriașii tăi care au râcâit puțin tencuiala pe la colțuri pe sus,nu m-aș duce nici la budă să scuzați

tu vrei să schimbi termopanele în casă sau la acel târnaț/hol?

ultima poză văd că este de la geamul vechii case iar tu ne arăți poze cu acel hol adăugat mai târziu care este mai șubred făcut.unde n-ai dat bine jos tencuiala după cum am mai zis

tencuiala la aceste case trebuie dată jos deasupra geamurilor PE INTERIORUL CAMEREI fiindcă de acolo se vede cel mai bine tot

atenție la meseriașii cu montatul termopanelor că sunt obișnuiți să lucreze LA BLOCURI și la casele vechi este mai subtilă treba(se vede dopă cum au început să taie cu drujba geamurile)

#40
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.02.2009

View PostEMPP, on 26 septembrie 2018 - 04:55, said:

la ultima poză în partea stângă JOS se vede clar cum este montată fereastra.Așa trebuia să dai jos tencuiala în partea de SUS a geamurilor să se vadă exact cum este încastrat lemnul în perete.după meseriașii tăi care au râcâit puțin tencuiala pe la colțuri pe sus,nu m-aș duce nici la budă să scuzați

tu vrei să schimbi termopanele în casă sau la acel târnaț/hol?

ultima poză văd că este de la geamul vechii case iar tu ne arăți poze cu acel hol adăugat mai târziu care este mai șubred făcut.unde n-ai dat bine jos tencuiala după cum am mai zis

tencuiala la aceste case trebuie dată jos deasupra geamurilor PE INTERIORUL CAMEREI fiindcă de acolo se vede cel mai bine tot

atenție la meseriașii cu montatul termopanelor că sunt obișnuiți să lucreze LA BLOCURI și la casele vechi este mai subtilă treba(se vede dopă cum au început să taie cu drujba geamurile)
Si nu mergi cu drujba sa tai geamurile... pe langa faptul ca se face un miros de la  drujba mai si strici un lant care daca ai dat in piatra sa dus.
...si da trebuie data putin tencuiala  din interior sau exterior pt a vedea pana unde este bagat geamul.Eu unul nu cred ca mai intai au pus geamurile si apoi au inaltat casa Posted Image.

#41
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
lea o casă serios făcută,strici zidăria din interior și pe acolo scoți geamil afară rezultând un gol cam cu 20% mai mare  decât ți-ai calculat la început

astfel rămâne fațada neatinsă

#42
happydays

happydays

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.09.2018
o sa schimb geamurile la toata casa, si interior, si exterior. este diferenta intre montarea tocurilor de lemn la camere, acolo intra in perete vreo 30 de cm. dar nu si la cele de pe hol/fatada, aici am indepartat tencuiala si nu sunt incastrate in perete, rama formeaza practic un dreptunghi, si cea de sus se sprijina exact pe laterale, nu intra in perete. deci practic toata sustinerea e data de acest cadru, pentru ca deasupra e caramida. atasez o poza cu detaliu de la coltul de sus, exterior, acolo se vede clar cum se termina tocul de sus si nu intra in zid. la fel e si pe interior, ca nu poate intra in perete doar pe interior, si pe exterior nu :-)

daca las ramele de lemn si montez termopanele pe ele, voiam sa stiu daca tai ramele usii si vin cu termopane fereastra+usa+fereastra, cum se vede in prima poza, este suficient cadrul de lemn care ramane pentru sustinere sau trebuie sa-l intaresc cu ceva? avand in vedere ca tocul de sus care tine loc de buiandrug nu e dintr-o bucata, este intrerupt de cele doua tocuri laterale ale usii, sunt incastrate acolo in el.

Attached Files



#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Ia legatura cu un iginer constructor (un expert tehnic).
Ca ferestrele sunt cea mai mica problema.

Edited by arg, 26 September 2018 - 12:11.


#44
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
eu aș lua 2 popi,după sprijini tavanul în hol exact în fața fiecărui geam,scoți geamul afară pui buiandrug plus niște stâlpișori verticali fiindcă sunt foarte late geamurile și oricum ai lumină destulă.pe rând în fața fiecărui geam

#45
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Vorbesc de ultima foto. Lasa orizontalele,faci un chenar din?.. (platband) cu aripioare de prindere-n zid pe laterale. il pozezi bine in cumpana,castigi  cca 18 cm la deschiderea laterala a golului la final cu termo. montat. Dar nu ai spus in cat timp vrei sa termini(si cati banei).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate