Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

montare termopan pe rama lemn veche

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
happydays

happydays

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.09.2018
Buna ziua,
am si eu o problema, este vorba despre o casa veche de caramida plina (1960), care nu are centura, usile si ferestrele au tocul de sus din grinda de stejar foarte groasa care intra in pereti, avand rol si de buiandrug. Baietii mi-au zis ca nu vor sa scoata rama veche de lemn pentru montarea termopanelor, ca se fac prea multe stricaciuni la caramizi, geamurile sunt foarte late, fiind o fatada lunga cu mult spatiu de geam - de ex., unul dintre ele are 2400 cm pe latime (cu 4 ferestre). Ca ar putea sa cada toata partea de zidarie de deasupra gemurile, pe toata lungimea lor.
Deci ei sustin sa montez termopanele pe tocurile vechi de lemn, ca dupa aceea le ascund ei in polistiren etc. Firma de termopane a zis ca face cum vrem noi. Din cate am citit, toata lumea spune ca nu este o varianta buna sa montezi termopanele pe tocul vechi, ca pot fi probleme de izolatia termica (si altele, nu erau specificate). As dori si eu un sfat, ca nu ma pricep. Multumesc.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Un sfat de la cine? de la mistocarii de pe forum fiindca nu ai incredere in meseriasii de la termopane?  
Uite un sfat: stiu aia ce spun, fa ca ei, ceri garantie si daca nu e cum ti-au promis ca va fi, ii iei la picioare-n cur. Pe garantie.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014

 myshyk, on 25 septembrie 2018 - 12:03, said:

Uite un sfat: stiu aia ce spun, fa ca ei, ceri garantie si daca nu e cum ti-au promis ca va fi, ii iei la picioare-n cur. Pe garantie.
  Din gura toti dau ce garantie vrei tu. La final ei vin si spun ca au dat garantie pe geamuri nu pe gaura ta din perete.

Adica meseriasii tai vor sa faca un rahat pe care ulterior sa il ascunda sub polistiren. Izolatie termica nu cred ca e afectata dar mi se pare o improvizatie. Cum sa montezi un geam in altul?

Dar vezi ce e deasupra geamului vechi. Daca nu are buiandrug si geamul tine loc de buiandrug , atunc ise sparge putin caramida, pe jumatate din latime zidului, se baga buiandrug, se mai pune caramida/mortar peste el daca e cazul, depinde cat de atent au spart. A doua zi se sparge cealata jumatatede zid si sa mai pune un buiandrug.

Lucrarea cu buiandrugul trebuie sa o faci tu, aia cu termopanele nu stau sa iti puna tie buiandrugi.

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2018 - 12:11.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
foto

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai a scris omu´ ca tocmai asta e problema ca nu se stie de existenta buiandrugilor. Iar dupa sfatul tau, termopanul se va monta intre cei doi buiandrugi. E bine exact ce i-am prezis initiatorului ca va primi la capitolul sfaturi.
De ce n-ar putea tocul vechi sa tina loc de buiandrug?

Edited by myshyk, 25 September 2018 - 12:16.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Partea de sus a tocului poate tine de buiandrug doar daca este mai lunga si incastrata in perete.  Nu e o problema daca e asa. Dar daca lasi si lateralele si partea de jos deja e improvizatie.
  Cum adica vine tocul intre buiandrugi? Pai prima data bagi buiandrugul pana la jumatate si a doua oara tot pana la jumatate dar din celalalt sens. Bagi 2-3-4, depinde cat de lat e peretele. Asta daca pui ceramici. Daca pui de lemn ii faci fix de latimea a jumatate de perete.

  Daca vrei sa lasi partea de sus, atunci faci asa:
   1. Tai cate 5 cm in partea de jos cam la  20 de cm de margine, ca sa ajungi la perete sub geam.
   2. pui doua lemne si le impanezi intre peretele de jos si partea de sus a ramei.
   3. Scoti lateralele tocului vechi.
   4. Zidesti un rand de caramida plina pe langa perete, pana sus, pe fiecare parte. Din loc in loc incerci sa o ancorezi cumva de perete.
  5. Dupa ce se intareste mortarul la noua zidarie scoti popici de sub partea de sus. In felul asta ai obtinut un buiandrug din geamul vechi dar ai pierdut 24 de cm de geam. (cate 12 pe fiecare latura)

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2018 - 12:39.


#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
myshyk, pe aria de termopane gasesti foarte greu mistocari. I am taxat eu si o poti lua si tu daca mai continui...

pt happydays: daca ferestrele vechi de lemn au rol de boiandrug trebuie sa fii cel putin nebun sa le dai jos fara sa faci o expertiza in prealabil. fara acea expertiza noi nu ne putem da decat cu parerea. o poza face cat 100 de cuvinte dar tine cont ca asta nu tine cont de expertiza.


preferi sa stai intr o casa cu ferestre noi si care sa cada pe tine sau intai o expertizezi si o refaci incat sa nu ai probleme structural ulterior?


ca izolare termica nu pierzi nimic

later edit: ovidiu, potoleste te. nu esti de meserie iar postarile tale nu fac decat sa il "incetoseze" si mai tare pe initiator. rama de lemn este dreptunghiulara iar daca scoti tocurile verticale de lemn atunci nu ai rezolvat nimic. pe alea se sprijina "boiandrugul"

Edited by conu71, 25 September 2018 - 12:22.


#8
happydays

happydays

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.09.2018
Firma nu se baga in problema asta, ei nu m-au sfatuit in nici un fel, deci da, cred ca ei dau garantie doar la geam, nu daca sunt probleme legate de montarea pe lemn. Tocul vechi de sus tine loc si de buiandrug, deasupra e caramida. Deci daca se scot tocurile vechi, trebuie evident pus alt buiandrug, numai ca ei zic ca va cadea si zidaria si trebuie totul refacut, nu as vrea sa demolez casa daca ar fi ok sa fie montate pe tocurile vechi, tocmai asta e, ca nu stiu. Iar in meseriasi oricum nu am incredere. S-ar putea scoate numai tocurile laterale si de jos si sa ramana cel de sus pe post de buiandrug?

#9
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

usile si ferestrele au tocul de sus din grinda de stejar foarte groasa
Si...chiar vrei sa pui plastice in loc de alea? Crezi ca mai tine peveceul precum stejarul, 60 de ani?Posted Image

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
offff, este plin de "termopanisti" pe aria asta.

happydays, lasa mi un nr de telefon in pm ca m am saturat de pareri...

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 H6D-100c, on 25 septembrie 2018 - 12:22, said:

Si...chiar vrei sa pui plastice in loc de alea? Crezi ca mai tine peveceul precum stejarul, 60 de ani?Posted Image

PVC-ul tine lejer 15-20 ani, e mai bun ca alea de lemn masiv care trebuiesc mereu reconditionate.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La fereastra de 2400 mm latime, nu te joci de-a uite buiandrugul, nu e buiandrugul.  Si daca fereastra aia de lemn a rezistat 60 de ani fara sa tot sparga sticla de la ferestre si daca nu vrei sa te arunci in niste cheltuieli care  nu se justifica, ramai la ce te-au sfatuit meseriasii.
Cat depre "mistocari", consider ca a da sfaturi inutile, e tot un fel de misto. Chiar si pe aria de termopane. Si nu cred ca sfatul meu a fost de aceasta factura.
Si "tTrucul Magic", eu am ferestre termopan, recuperate din Germania, din lemn stratificat, care au peste 60 de ani vechime. Si in afara de faptul ca trebuie sa le mai revopsesc la 8-10 ani pentru ca s-a degradat vopseaua, nu am nici un fel de probleme cu ele. Inca mai am aer nemtesc din anii 60 intre sticle.

Edited by myshyk, 25 September 2018 - 12:32.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014

 conu71, on 25 septembrie 2018 - 12:19, said:

later edit: ovidiu, potoleste te. nu esti de meserie iar postarile tale nu fac decat sa il "incetoseze" si mai tare pe initiator. rama de lemn este dreptunghiulara iar daca scoti tocurile verticale de lemn atunci nu ai rezolvat nimic. pe alea se sprijina "boiandrugul"
  Pai de ce crezi ca i-am zis sa sprijine intai partea de sus si pe urma sa zideasca pe margine? Si sa taie tot de aia i-am zis. Ca daca sprijina pe partea de jos nu poate sa o mai scoata sa zideasca.
  Sau sa bage intai buiandrug si pe urma sa scoata geamul vechi.  Dar fara o poza e cam greu sa intelegem situatia exacta. Problema tine mai mult de zidarie/constructie decat de termopane Posted Image

 myshyk, on 25 septembrie 2018 - 12:29, said:

ramai la ce te-au sfatuit meseriasii.

  Cat despre asta, din experienta iti spun ca meseriasii (cei care iti fac montajele, nu cei care iti dau sfaturi), indiferent de domeniu, te vor sfatui sa faci cum le este lor mai comod, nu neaparat cum este mai bine din punct de vedere tehnic. Diferenta apare atunci cand nu fac ei montajul, atunci te sfatuiesc sa faci cum este corect.

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2018 - 12:35.


#14
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
myshyk, in decursul timpului ai acumulat 84 puncte warn, cred ca esti un campion al forumului si vrei cu tot dinadinsul sa depasesti 100.

nu inteleg de ce vrei sa ai pareri personale intr un domeniu care te depaseste. lasa I pe cei care se pricep in domeniu sa isi spuna parerea.


nu ai gresit foarte mult fata de ceilalti colegi, m a enervat cum te ai exprimat. radem, glumim, dar nu parasim incinta(un banc comunist)...

oviudiu, un pic de fizica da o naibii de treaba. ai un dreptunghi in care aplici o forta de incovoiere de sus in jos in mijlocul laturii superioare.

Edited by conu71, 25 September 2018 - 12:40.


#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014

 conu71, on 25 septembrie 2018 - 12:39, said:

oviudiu, un pic de fizica da o naibii de treaba. ai un dreptunghi in care aplici o forta de incovoiere de sus in jos in mijlocul laturii superioare.
  De ce? Doar pe mijloc are caramida deasupra? Aplici o forta uniform distribuita pe toata lungimea laturii superioare .
  Parca nu e tot una sa aplici 100 de kg pe mijloc sau 100 de kg uniform distribuite pe lungime. Un pic de fizica.

  Stii ce mi-a scapat? Cred ca geamul actual e in 2-3-4 canate si are sprijine intermediare pe lungime.


O poza era buna.

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2018 - 12:52.


#16
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
grinda groasa din stejar nu o poti scoate,e chiar buiandrugul care tine zidaria,lateralele si parte de jos de la vechiul toc merg scoase dar o sa fie mai mult de lucru la refacerea glafurilor,se poate monta fara probleme in vechiul toc termopanul daca meseriasii mascheaza cu polistiren,cel mai bun ar fi cel extrudat

#17
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018
de unde stii ca n-ai buiandrug la ferestre?

#18
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
ovidiu, ca sa intelegi: asta fac in fiecare zi si din asta imi castig existenta. vrei sa continuam discutia? cu o mare suma de bani se poate face si cum ai spus tu, se poate construi un boiandrug dar ii dai tu macar 10% din costuri? daca nu se poate atunci hai sa inchidem discutia. am mancat pe paine rezistenta materialelor in politehnica

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate