Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Contract de împrumut între două persoane fizice

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostJurasikMan, on 25 septembrie 2018 - 09:07, said:

În plus, daca iti este prieten , nu trebuie sa faci contract. Daca vrei asigurari inseamna ca nu este chiar asa prieten ...deci vei lua țeapă.
Ferește-mă, Doamne, de prieteni, că de dușmani mă apăr singur! ;)
sau
Frate, frate, dar pita-i pe bani, bărbate!

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Atata zic: prin 00 am dat 3,4000 $ cu hartie semnata,scadenta,blabla.  Pana nu i-am luat efectiv usa la apartament si ferestrele ala nu vroia sa inapoieze,onoreze acordul reciproc recunoscut. PS.  mai avea hartii si de la altii,inclusiv neamuri. Am  fost singurul care a recuperat ce a dat! Ca sa dezvolt subiectu- familia a dat divort,hartiile erau pe un adult care a renuntat la tot si a plecat in It.  Am auzit ca se pune de smecherie si am apasat! uff.  Si mai era unu care vroia ceva marunt,500 sa bage la netimbrate moldovenesti. Si asta,vezi domle a plecat si ma-sa nu stia unde e!  Zic eu:  Tanti,pun anunt la avizier pe scara cu Wanted x-ulescu-100$(totel platea).  Vecinii matale mi-l aduc in porbagaj.Posted Image  S-a rezolvat si problema asta. Si cum ziceam=tre sa-mi scriu memoriile. Asa ca :inr Robot fa-ti bine lectia!

#21
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006

View Posttchoara, on 25 septembrie 2018 - 10:07, said:

Ba ce-mi place cand isi dau unii cu parerea pe aria de Juridic, din ce mai tin ei minte ca le-a povestit un prieten ca a patit un coleg la munca in 2006.

De unde ai scos debitarea aia, nu stiu.

Ah, si pe langa faptul ca sfatul tau nu are niciun suport juridic, vezi chiar ca pe art. 309 Cod Procedura nici nu poti sa dovedesti cu martori actul de valoare peste 250 RON.



Altul...

Legea camatariei nu spune ca este ilegal sa dai bani cu dobanda, ci sa dai bani cu dobanda ca indeletnicire, fara autorizatie.

Nu este ilegal sa dai bani cu dobanda, ci este ilegal sa o faci in mod uzual sau sa dai bani cu dobanda peste un anumit prag, aici fiind aplicabile vreo 3-4 acte normative simultan, nu "legea camatariei".

Si porcaria asta cu la prieteni nu faci contract de unde vine? Ca daca ai nevoie de asigurare nu iti este prieten?

Contractul nu este o asigurare! Contractul este ceva ce TREBUIE facut in mod normal cand efectuezi o operatiune de genul asta.

Numai la noi, la romani, putea sa ajunga o ofensa sa ceri cuiva sa faca contract.

@initiator, pe langa tragediile de mai sus cu camata, pierderi de prieteni, tepe, ia urmatoarele sfaturi:

1. Fa contract. Nici nu se pune problema ca la prieteni nu se face contract.

2. Daca faci contractul la notar, reprezinta titlu executoriu. Adica la scadenta, te poti duce cu contractul direct la un executor judecatoresc si poti incepe executarea silita, fara sa fie nevoie sa parcurgi procedura de judecata. La valoarea aia te costa cam 100-150 RON autentificarea la notar, deci merita pe deplin.

3. Contractul este valabil si daca il faci sub semnatura privata. Foaie si pix, numele voastre, datele de identificare, suma imprumutata, data scadenta. Doar ca in caz de nevoie va trebui sa te judeci (fond, apel) ca sa obtii o hotarare, si numai pe aceea o poti pune in executare silita (obtinerea unei hotarari dureaza in medie un an jumate si costa si aia niste taxe de timbru - vreo 215 RON la suma ta, deci iti poti imagina ca sa dai 100-150 RON la notar ca sa salvezi un an si ceva renteaza maxim. si iesi si mai bine la bani).

Totusi, in varianta imprumutului pe contract sub semnatura privata, eu i-as da banii prin transfer bancar, sa ramana pe extras.
Total de acord, cu o mică precizare. Poate fi chemat în judecată prin Cerere cu valoare redusă. Costă doar 50 lei și se rezolvă 3-4 luni.

#22
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postceanu1980, on 25 septembrie 2018 - 10:25, said:

banii munciti nu se dau imprumut,acum faceti ce vreti

Cea mai valoroasa fraza auzit demult.   Nici noi nu dam la nimeni imprumut.  Parca eu nu stiu sa-i cheltui?

Cel mai sigur daca este la notariat semnat "Nota Promisorie"

#23
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Pentru 3000 lei sa duci prietenul la notariat?  Mai bine spunei ca nu ai,

#24
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006

View Poststlk, on 25 septembrie 2018 - 10:37, said:

Si daca ai facut un astfel de contract cu ce crezi ca te ajuta? daca el sustine ca ti-a dat banii, poti avea vreo dovada ca nu ti-a dat banii?  mai degraba conversezi in scris cu el pe Facebook Messenger etc  (e bine daca ar avea numele real la profil dar oricum se poate dovedi ca ii apartine in caz de ceva),etc atunci cand ii dai si cand trebuie sa-ti inapoieze banii). De exemplu, faci o conversatie cu el : "iti dau banii, sa dai pe la mine maine dar sa -mi inapoiezi banii in data  "X" si el o sa scrie " Da,asa o sa fac bla,bla ,bla...(adica o sa ai confirmare ca este de acord cu conditiile tale). Apoi la inapoierea banilor daca nu vrea sa-ti mai dea banii, ii scrii: "ai spus ca-mi imi dai banii in data "X" si nu mi-ai dat"  iar el o sa inceapa sa scrie niste motive pentru faptul ca nu poate inapoia banii (de data asta ai confirmarea ca banii nu au fost inapoiati la termen) si asa mai departe scoti tot felul de detalii de la el ca sa-l ai la mana in caz de ceva dar atentie mare la ce scrii ca s-ar putea sa te frigi si tu daca scrii lucruri negandite.
De ce-am scris toate astea?


citeste tot aricolul de aici de asemenea citeste articolul de aici
cat si altele pe aceeasi tema
Concluziile tale sunt complet greșite, întrucât pleci de la o premisă greșită. În sensul articolelor invocate, înscrisurile pe suport informatic prezentate ca probe reprezintă de fapt o copie a unui document scris (înscrisul respectiv), copie ce a fost încărcată pe un suport informatic. De exemplu, fotografia efectuată cu telefonul unui proces-verbal sau imagine scanată a unui contract ce sunt scrise (arse) pe un CD, CD prezentat instanței ca probă. În nici un caz convorbiri pe messenger sau email-uri. Acestea din urmă sunt înscrisuri electronice, înscrisuri care au cu totul alt statut.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorumihalache, on 12 octombrie 2018 - 00:53, said:

În nici un caz convorbiri pe messenger sau email-uri. Acestea din urmă sunt înscrisuri electronice, înscrisuri care au cu totul alt statut.
Poate nu înțeleg bine: zici că mailurile și discuțiile pe messenger sunt înscrisuri în format electronic?

Completez:
Te întreb asta pentru că am impresia că le consideri ca fiind semnate electronic, ceea ce nu-i adevărat.

Edited by althea, 12 October 2018 - 07:24.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttchoara, on 25 septembrie 2018 - 10:07, said:


Altul...

Legea camatariei nu spune ca este ilegal sa dai bani cu dobanda, ci sa dai bani cu dobanda ca indeletnicire, fara autorizatie.


...fara autorizatie Posted Image , Adica statul zice ca e ilegal sa faci bani fara sa-i dai si lui partea.

#27
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
În cazul postării citate de tine, partea esențială ce trebuia să o sesizezi era „ca îndeltnicire”, nu „fără autorizație”.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Exact.
Nu e ilegal să împrumuți pe cineva, ca persoană fizică, cu dobândă. O poți face ocazional, trebuie doar să respecți limita legală a ratei dobânzii: minim 20% sub rata dobânzii de referinţă a BNR.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 12 octombrie 2018 - 08:15, said:

Exact.
Nu e ilegal să împrumuți pe cineva, ca persoană fizică, cu dobândă. O poți face ocazional, trebuie doar să respecți limita legală a ratei dobânzii: minim 20% sub rata dobânzii de referinţă a BNR.

Ai definit camatarul. Chiar daca si mie mi se pare ilogic, doar o persoana juridica autorizata poate da bani cu dobanda.

Quote

Citit din aceasta perspectiva, camatarul apare ca fiind doar acea persoana fizica (neprofesionist) care desfasoara o activitate profesionala de imprumut cu dobanda, desi nu este autorizata (conform Legii 93/2009 sau a OUG 99/2009, numai persoanele juridice pot fi autorizate in acest sens). Asadar, camataria presupune o “indeletnicire” din a da bani cu dobanda, o incalcare a monopolului bancar si “financiar nebancar” in materie.

https://www.juridice...mut-banesc.html

Edited by MembruAnonim, 12 October 2018 - 08:28.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu înțelegi diferența  dintre acordarea ocazională de împrumuturi cu dobândă și darea de bani cu dobândă ca îndeletnicire.

Codul penal:
Art. 351
Camătă
Darea de bani cu dobândă, ca îndeletnicire, de către o persoană neautorizată, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.

#31
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,

Am rezolvat "problema" cu imprumutul, am fost la notar, a costat undeva la 180 lei.
In momentul restituirii banilor e legal sa facem un PV de mana in care specificam a a inapoiat suma totala sau partiala?Sau trebuie sa mergem din nou la notar?

Multumesc,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate