Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Originea genetica a românilor, a slavilor, a balcanicilor in general, releva autohtonia acestora ori altceva?! - Y haplogrupuri, linii paterne, ...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
314 replies to this topic

#37
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Postionelmironescu, on 27 septembrie 2018 - 14:10, said:

[...]


Eu ţi-am explicat aste de multe ori dar pricepi greu, greşit sau deloc şi uiţi repede. Slavii din jurul nostru nu sint veniţi de undeva ci s-au format acolo din peste 90% populaţie vlahă şi foarte puţini slavi veniţi. Popoarele slave  de sud sint formate după sec 6 e.n.
Romanizaţi sigur, nu au fost dacii, mai precis nici spaniolii sau alţii! Plăcile  dacice şi inelul de la Ezerovo din sec 5 î.e.n. sint scrise clar in limba vlahă, deci nu a fost romanizare! Aia e dovadă de limbă. Nu poţi dărima acea dovadă cu nici o teorie.

Pentru asta ti-am dat like.

#38
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postionelmironescu, on 27 septembrie 2018 - 14:10, said:

Eu ţi-am explicat aste de multe ori dar pricepi greu, greşit sau deloc şi uiţi repede. Slavii din jurul nostru nu sint veniţi de undeva ci s-au format acolo din peste 90% populaţie vlahă şi foarte puţini slavi veniţi. Popoarele slave  de sud sint formate după sec 6 e.n.
Romanizaţi sigur, nu au fost dacii, mai precis nici spaniolii sau alţii! Plăcile  dacice şi inelul de la Ezerovo din sec 5 ĂŽ.e.n. sint scrise clar in limba vlahă, deci nu a fost romanizare! Aia e dovadă de limbă. Nu poţi dărima acea dovadă cu nici o teorie.
Mulți tineri români vorbesc folosind foarte multe cuvinte englezesti asa cum acu un secol se foloseau multe frantuzisme. Se pare că e o caracteristică străveche a noastră. Așa cum se întâmplă acum așa s a întâmplat și după cucerirea romană, dacii( protoslavi) au preluat foarte multe cuvinte din latină, astfel a apărut llimba valahilor.
Matale n ai descifrat nimic, dacă ai fi descifrat ceva corect ai fi reușit să descifrezi și restul. De ce nu vrei să renunți la fantezia asta cu descifrarea? Nu vezi cât rău îți face? De multe ori ai opinii pertinente și corecte, dar te discreditezi total când aduci vorba de respectivele descifrari.

#39
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 15:14, said:

Mulți tineri români vorbesc folosind foarte multe cuvinte englezesti asa cum acu un secol se foloseau multe frantuzisme. Se pare că e o caracteristică străveche a noastră. Așa cum se întâmplă acum așa s a întâmplat și după cucerirea romană, dacii( protoslavi) au preluat foarte multe cuvinte din latină, astfel a apărut llimba valahilor.
Matale n ai descifrat nimic, dacă ai fi descifrat ceva corect ai fi reușit să descifrezi și restul. De ce nu vrei să renunți la fantezia asta cu descifrarea? Nu vezi cât rău îți face? De multe ori ai opinii pertinente și corecte, dar te discreditezi total când aduci vorba de respectivele descifrari.

Dacii erau protoslavi?
Unde ai citit asta?
Toate izvoarele istorice confirma inrudirea daco-getilor cu tracii.
Incerci sa rescrii istoria banzandu-te pe ineptii?
Vorbesc serios, chiar ma apuca rasul cand citesc asemenea tampenii.
Nu incerca sa devii mai penibil decat esti.  :)

#40
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Din ce moment slavii au fost autohtoni în nordul Dunării, probabil nu vorbeau o limbă foarte diferită de daci.
Ce știm sigur de la Ovidiu e că geții, scitii și sarmatii vorbeau aceeași limbă.
Cine erau anții și sclavinii? Urmașii geților, scitilor, sarmatilor?

#41
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 15:14, said:

Mulți tineri români vorbesc folosind foarte multe cuvinte englezesti asa cum acu un secol se foloseau multe frantuzisme. Se pare că e o caracteristică străveche a noastră. Așa cum se întâmplă acum așa s a întâmplat și după cucerirea romană, dacii( protoslavi) au preluat foarte multe cuvinte din latină, astfel a apărut llimba valahilor.
Matale n ai descifrat nimic, dacă ai fi descifrat ceva corect ai fi reușit să descifrezi și restul. De ce nu vrei să renunți la fantezia asta cu descifrarea? Nu vezi cât rău îți face? De multe ori ai opinii pertinente și corecte, dar te discreditezi total când aduci vorba de respectivele descifrari.
Hai, că eşti căpos. Şi ce dacă se folosesc nişte cuvinte englezeşti? Asta a schimbat limba?  Toţi aiu neologisme in limbă. Tu spui de prostioare ca WTF, of corse, OK, THX, motherboard, maus.
Nu e nici o caracteristică străveche a noastră! E peste tot!
"Matale n ai descifrat nimic, dacă ai fi descifrat ceva corect ai fi reușit să descifrezi și restul. De ce nu vrei să renunți la fantezia asta cu descifrarea? Nu vezi cât rău îți face? De multe ori ai opinii pertinente și corecte, dar te discreditezi total când aduci vorba de respectivele descifrari."
Greşeală uriaşă de logică! Eu am descifrat două texte, care sint cel mai uşor de descifrat şi am explicat in multe rinduri de ce. Ce logică e asta că dacă le descifrez pe cele mai uşoare trebuie nesapărat să le descifrez bine şi pe cele grele?
Ce să înţelegi tu din lucrările mele. Nu au priceput nici lingviştii Olteanu, Coja, Vinereanu, Peţan, Sala, Bucurescu, nici alţi aşazişi descifratori ca de ex Ştefanovscki sau Olariu Arimin.
V-am spus şi vă repet: un om deştept pricepe fără explicaţii că am descifrat bine acele texte. Un prost nu pricepe nici dacă e doctor in lingvistică.
Nu imi pasă de ce spun toţi proştii din lume asta despre lucrările mele. Ei nu contează. Ei oricum nu pricep. Un om deştept, indiferent de pregătirea lui, va pricepe că am despărţit bine in cuvinte acele texte. Un prost, chiar academician, nu va pricepe.

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 16:10, said:

Din ce moment slavii au fost autohtoni în nordul Dunării, probabil nu vorbeau o limbă foarte diferită de daci.
Ipoteză bazată pe ce?

#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Nu e a tuturor, vecinii noștri maghiari nu obisnuiesc să imprumute neologisme, își fac cuvinte în limba lor, probabil că și alții sunt la fel.
N am spus că limba română a preluat structura limbii latine ci doar vocabular, totuși avem peste 20%vocabular de origine slavă și din câte am citit acu 200 de ani era și mai bogat în slavisme.

#43
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postfox212, on 27 septembrie 2018 - 15:29, said:


Dacii erau protoslavi?
Unde ai citit asta?
Toate izvoarele istorice confirma inrudirea daco-getilor cu tracii.
Incerci sa rescrii istoria banzandu-te pe ineptii?
Vorbesc serios, chiar ma apuca rasul cand citesc asemenea tampenii.
Nu incerca sa devii mai penibil decat esti.  Posted Image
Se agaţă toţi  antidaciştii  de teorii hilare. Latinomanii ca să nu le fie desfiinţată teoria lor cu romanizarea, migraţioniştii şi ungurii ca să nu le fie desfiinţată teoria lor cu venirea vlahilor din Balcani.

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 16:22, said:

Nu e a tuturor, vecinii noștri maghiari nu obisnuiesc să imprumute neologisme, își fac cuvinte în limba lor, probabil că și alții sunt la fel.
N am spus că limba română a preluat structura limbii latine ci doar vocabular, totuși avem peste 20%vocabular de origine slavă și din câte am citit acu 200 de ani era și mai bogat în slavisme.
ce vorbeşti? Mai interesează-te cite neologisme sint in limba maghiară.
Originea cuvintelor nu se face prin comparaţie. metoda e greşită şi aşa s-a ajuns la inepţii de genul ciorap, ciortan, pastramă, ciorbă vin din turcă, cind de fapt este exact invers. Aia cred lingviştii proşti, falşi lingvişti, că umăr, cap, piept, picior, soare, pămint, mormînt vin din pedus, caput, pectus, pedus, solis pavimentum, monumentum.
Ei au decretat că dacii s-au romanizat deci au invăţat latineşte. In mod logic alte cuvinte din română nelatineşti au fost luate de undeva după ce dacii au invăţat latina. Cind le observă pe undeva ei spun că...de acolo sint.
Etimologie de timpiţi!

Ipoteza că slavii şi dacii vorbeau slavoneşte pe ce se bazează?

#44
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Poi slavii ce limbă să vorbeasca?
Dacii vorbeau o limbă asemanatoare cu cea a getilor, despre care știm ca vorbeau o limbă total diferită de latină.
Dacă pe teritoriul pe care în antichitate trăiau tracii, dacii, getii, scitii în momentul de față se vorbește slava nu i de bun simț să presupunem ca aceeași limbă se vorbea și atunci?


#45
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Deci ipoteza se bazează pe...bunsimţ. cam puţin.

#46
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Da, dar și acum 14, 15 secole se vorbea aceeași limbă, ce dovezi mai vrei?

#47
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 17:02, said:

Dacă pe teritoriul pe care în antichitate trăiau tracii, dacii, getii, scitii în momentul de față se vorbește slava nu i de bun simț să presupunem ca aceeași limbă se vorbea și atunci?
NU!
De ce?
Pai astazi nu exista  o / una / 1 limba slava.
Exista mai multe: ceha, bulgara, slovena, slovaca, rusa, rutena, poloneza, croata, sarba, etc.

Si atunci te intreb:
care din ele se vorbea?
sau
cum de s-a ajuns la asa de multe?
sau
o fi fost si atunci atat de multe?
sau
inseamna asta ca limbile evolueaza, se schimba, se metamorfizeaza?

ia da in bobi si raspunde! Posted Image

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 16:22, said:

... din câte am citit acu 200 de ani era și mai bogat în slavisme.
scrisoarea lui Neacsu nu-ti confirma.

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 16:10, said:

Ce știm sigur de la Ovidiu e că geții, scitii și sarmatii vorbeau aceeași limbă.
poate acolo, in Dobrogea lui Ovidiu, se formase o lingua franca, o proto-slava?
o lingua franca la confluenta getilor, celtilor, sarmatilor, sciitilor

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 16:10, said:

Cine erau anții și sclavinii? Urmașii geților, scitilor, sarmatilor?
de ce Sarmizegetusa
si nu Dacodava
sau GetoDava?

Edited by enough1453, 27 September 2018 - 18:32.


#48
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Sigur că limbile evoluează și există dialecte.
Cred că se vorbea o limbă din care a rezultat slava veche.

#49
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 18:31, said:

Sigur că limbile evoluează și există dialecte.
Cred că se vorbea o limbă din care a rezultat slava veche.

Ciruse, de fapt pana la Cezar toti celtii erau celti, el fiind primul care a spus ca era vorba despre trei natiuni, vasconii, galii si belgii, adica bascii, francezii si germanii. Aveau traiul si moda celtica fapt dovedit arheologic, dar lingvistic nu erau un singur popor.

De asemenea Scitia era si Baraganul si Dobrogea, dar si Kazahstanul. Practic getii puteau fi sciti dupa regiune si trai, iar scitii la fel cu dacii deoarece locuiau si printre acestia, mai erau si triburi cu o cultura materiala mixta, samd.

Asadar sunt multe detalii de finete care pot schimba paradigmele.

#50
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 16:10, said:

Din ce moment slavii au fost autohtoni în nordul Dunării, probabil nu vorbeau o limbă foarte diferită de daci.
Ce știm sigur de la Ovidiu e că geții, scitii și sarmatii vorbeau aceeași limbă.
Cine erau anții și sclavinii? Urmașii geților, scitilor, sarmatilor?

Bai, tu stii ceva istorie, doar cam insuficienta si cam le incurci.
Cum sa vorbeasca dacii slava? Tu realizezi ce zici?
E ca si cum as spune ca hunii vorbeau limba rroma.
Cand te apuci sa faci afirmatii, si daca vrei sa fi luat in serios, aduci dovezi istorice.
Pana una alta, nu esti altceva decat falsificator de istorie.
Stii ce limba vorbeau scitii? Habar n-ai.


[ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scythia-Parthia_100_BC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scythia-Parthia_100_BC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Scythia-Parthia_100_BC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scythia-Parthia_100_BC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 17:02, said:

Poi slavii ce limbă să vorbeasca?
Dacii vorbeau o limbă asemanatoare cu cea a getilor, despre care știm ca vorbeau o limbă total diferită de latină.
Dacă pe teritoriul pe care în antichitate trăiau tracii, dacii, getii, scitii în momentul de față se vorbește slava nu i de bun simț să presupunem ca aceeași limbă se vorbea și atunci?

Scitii erau nomazi precum hunii.
Jefuiau ce gaseau in cale, apoi se retrageau. Si tot asa.
Dacii au avut mult de furca cu scitii pana in sec. al II-lea i.e.n.
Tu afirmi ca dacii vorbeau o limba asemanatoare scitilor, care e din ramura indoiraniana.
Cine erau scitii?
Nu stii.
Cine erau dacii?
Nu stii.
Rectific.
Nu stii istorie.

#51
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postcirus6, on 27 septembrie 2018 - 15:14, said:


Mulți tineri români vorbesc folosind foarte multe cuvinte englezesti asa cum acu un secol se foloseau multe frantuzisme. Se pare că e o caracteristică străveche a noastră. Așa cum se Ă®ntâmplă acum așa s a Ă®ntâmplat și după cucerirea romană, dacii( protoslavi) au preluat foarte multe cuvinte din latină, astfel a apărut llimba valahilor.
Matale n ai descifrat nimic, dacă ai fi descifrat ceva corect ai fi reușit să descifrezi și restul. De ce nu vrei să renunți la fantezia asta cu descifrarea? Nu vezi cât rău Ă®ți face? De multe ori ai opinii pertinente și corecte, dar te discreditezi total când aduci vorba de respectivele descifrari.

In Romania populatia e preppnderent rurala. La tara nu exista frantuzisme, englezisme sau mai stiu eu ce. Caracteristica noastra straveche e evolutia lenta.
Frantuzirea era luata in ras, vezi piesele de teatru ale lui V. Alecsandri.

Edited by omuspan, 27 September 2018 - 22:14.


#52
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,127
  • Înscris: 05.08.2015

View Postfox212, on 27 septembrie 2018 - 19:37, said:

Stii ce limba vorbeau scitii? Habar n-ai.

Boss, ia zi ceva pe scita.

Si apoi pe daca.

Ca te vaz competent.

Poate descifrezi si-o placuta, doua, ca neaflorica are nevoie de un discipol sa-i continue munca. Maine-poimaine se duce si raman placutele cu onoarea nereperata.

#53
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Să vedem situatia haplogrupurilor la români:

R1b - nu este italo-celtic decat undeva pana la 2-5%, restul pana la 20 /30% este dacic, iar modelul de raspandire nu indica colonizari romane, nici de alt fel, dar explica o inrudire cu populatia Asiei Mici.

https://www.eupedia....R1b_Y-DNA.shtml

Nu se observa un model de colonizari dinspre vest spre est, ci totul pare sa fi fortat invers pe directia est-vest si SE spre NV.

G - Acest marker il avem in estul tarii, iarasi neavand treaba cu Imperiul Roman (Italia il are, dar Balcanii nu prea).

T - Iarasi se opune modelului romanizarii.

J1 - Irelevant la 1-5% si larg raspandit.

J2b - irelevant.

J2b1 - iarasi relevant.

J2 - per total este ceva mai consistent, dar ponderea 3-10% si pozitia implica mai mult pe turci, greci si albanezi decat colonistii romani.

I2a1 - Pare a avea mai degraba legatura cu slavii decat cu colonizarile romane

Attached Files


Edited by Infinitty, 28 September 2018 - 08:25.


#54
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
R1 - are iarasi paternul slav fie asiatic.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate