Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caut partener pentru o Școală de Vlogging

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E la mare moda, pentru ca alfabetul are cam multe litere.
E un anafalbetism functional, adica pot sa citeasca, dar e greu, e cu lene.

E mult mai usor sa asculti si sa te uiti, problema este ca s-a ajuns destul de departe, adica daca cauti sa ivneti ceva, gasesti un videoclip facut de un indian sau un roman, cu voce de computer.

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View PostContentWriterr, on 25 septembrie 2018 - 08:50, said:

Rumegus, ai dreptate. Motiv pentru care, dumitale, îți fac un rebranding gratis. Îți upgradez puțin nick-name-ul din Rumegus în Pal Laminat. Sună mai catchy - Posted Image))
Vezi, asta face un content writer: te aduce la o realitate mai înaltă - Posted Image))
Sunt tare curios, daca reusesti. Inca o dovada ca tasteaza dejtele fara tine, doar vorbesti aiurea. Nu degeaba n-ai reusit sa faci 1 leu din vloging, cum nu vei reusi sa faci nici ca profesor de vlogeri. Crezi ca daca amesteci aiurea romana cu engleza, esti mare.  Asta doar printre cocalari de extravilan.

#21
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@rumegus In loc sa ii multumesti omului ca ti-a facut rebranding moka tu te iei de el, ntz ntz ntz.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postaceton, on 25 septembrie 2018 - 08:03, said:


Costul cursului oricum nu poate sa il zica. Trebuie facut in functie de BVC. Trebuie un plan pentru amortizarea investitiilor, treburi, chestii, socoteli.

te asigur ca primul lucru pe care-l vor intreba potentialii cursanti va fi: "Cat costa?"
si va trebui sa dea un raspuns, nu merge sa-i aburesti cu amortizare investitii, chestii, socoteli sau altele de genul.

cat despre BVC, cred ca ai inteles lucrurile un pic pe dos. se incepe de la costul potential al cursului, verificand cam cat cere concurenta (eventual in domenii apropiate, daca nu chiar in acest domeniu) si ce disponibilitati financiare au potentialii clienti , apoi se calculeaza veniturile, cheltuielile si se trage linie ca sa se vada daca afacerea e profitabila sau nu.
oricum, vazusem recent pe aici un topic gen "ce telefon imi trebuie pt vlogging"; daca e cumva reprezentativ pentru domeniu si cam asta e investitia pe care sunt dispusi potentialii "vloggeri" sa o faca, atunci nu vad un viitor prea stralucit pentru aceasta afacere :)

#23
ContentWriterr

ContentWriterr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2018

View Postjimi91, on 25 septembrie 2018 - 10:36, said:

Lumea face vlog pentru ca e gratis Posted Image....nimeni nu ar da bani pe asa ceva....doi la mana, produsele oferite de tine, ca sa ai sanse, sa ajungi pe piata, trebuie sa fie gratuite, nici nu se pune problema:)...iar la sfarsit, daca omul  vrea sa-ti dea bani, iti da...problema e ca majoritaeta sunt tineri, adica nu au bani, chiar daca ar vrea sa-ti dea
Sigur că e gratis să faci vlog. Însă predarea unui know-how (de la instructajul tehnic, aparatură, lumini, etc. până la cel care ține de propria personalitate și de ajustare la un model de script - de exprimare, conținut, în racord cu atributele personale, care să se potrivească fiecărui cursant în parte) intră în alt registru. Asta e miza fundamentală a lecțiilor. Cum să pun pe youtube un clip send to all care să aibă un destinatar pe care nu-l cunosc.Tocmai în reliefarea, descoperirea și instruirea calităților (potente, manifeste) ale unui cursant - chestii absolut subiective - stă tot nucleul acestor cursuri. Nu lucrăm cu o masă anonimă, ci cu Smiley, cu Foi de D(i)affin, cu Rumegus, cu oameni concreți - :) Targetul celor vor să acceadă la astfel de lecții și să-și crească numărul de abonați este - oricum - adresat unor elevi cu o condiție socială relativ ok, prețurile sunt permisive, există chiar o primă întâlnire consultativă gratis la capătul căreia potențialii cursanți pot decide dacă vor să bifeze - concret - un pachet și tot așa. Evident că aici, la capătul acestui anunț, sar comentacii, cu poncife (e amuzant cum fiecare se rostogolește în termeni de verdicte, sar la concluzii irefutabile, ba mai apare și câte-un șmecheraș de cartier care-și umflă testosteronu pe topic în jos,etc.) N-am timp, din păcate, să răspund tuturor. Oricum interesul multora nu e de a cunoaște ceva, de a dialoga, ci de arăta de la detenta unor postări pline de suficiență - de missuri masculine - cum apără ei lumea de țepari. Dixit (asta nu e o înjurătură)

#24
ContentWriterr

ContentWriterr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2018

View Postrumegus, on 25 septembrie 2018 - 10:47, said:

Sunt tare curios, daca reusesti. Inca o dovada ca tasteaza dejtele fara tine, doar vorbesti aiurea. Nu degeaba n-ai reusit sa faci 1 leu din vloging, cum nu vei reusi sa faci nici ca profesor de vlogeri. Crezi ca daca amesteci aiurea romana cu engleza, esti mare.  Asta doar printre cocalari de extravilan.
Man, intuiesc că îți place fotbalul. Ei bine, Mourinho a fost unul dintre cei mai anodini, anonimi, șterși jucători cu putință. Însă a devenit, paradoxal, un antrenor de geniu. De-aia e frumoasă viața. Pentru că scapă clasificărilor și e deschisă către posibilități...În mediile publicitare e aproape imposibil să nu vorbești romengleza, ...trust me - : )

#25
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Si cine ziceai ca a fost geniul antrenat de Mourihno?

#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
E la moda sa te strambi la camera si sa faci bani. Canalele cu adevarat bune au putini abonati, alea cu sute de mii abonati sunt canale de cacao. Pe ala cand se stramba la camera ca maimuta il intelegi, pe celalalt care vorbeste despre arte sau stiinta nu-l intelegi. Cine se aseamana se aduna.

Edited by hwplanet, 25 September 2018 - 15:20.


#27
ContentWriterr

ContentWriterr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2018

View Posthwplanet, on 25 septembrie 2018 - 15:20, said:

E la moda sa te strambi la camera si sa faci bani. Canalele cu adevarat bune au putini abonati, alea cu sute de mii abonati sunt canale de cacao. Pe ala cand se stramba la camera ca maimuta il intelegi, pe celalalt care vorbeste despre arte sau stiinta nu-l intelegi. Cine se aseamana se aduna.
Corect. După opinia mea, totuși, încet-încet, moda strâmbăturilor, a scălâmbatului prepuber, nu va mai avea același succes ca în debutul timpuriu, când simplul fapt de a te vedea filmat în ecuația domestică (mâncai, defecai, etc.) era în sine o victorie. Cunosc relativ bine zona vloggingului și deja - la 'marii influenceri' - se pune problema substanței. Mă rog, a unui fel de conținut mai cu miez.. Că încă nu o fac, e partea a doua, tot e bine că-și pun problema.Sigur, grosul e dat tot de materialul facil, de schimonoseli, dar treburile astea sfârșesc în repetitivitate. Oricum, targetul meu nu e reprezentat de prepuberi, ci de adolescenți și tineri de o anumită factură. Exemplul că totuși se poate e dat - par example - de Zaiafet. Și mai sunt câțiva.

Edited by ContentWriterr, 25 September 2018 - 15:47.


#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
adolescentii si tinerii nu prea au bani.

#29
ContentWriterr

ContentWriterr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2018

View Post_Smiley_, on 25 septembrie 2018 - 16:06, said:

adolescentii si tinerii nu prea au bani.
Așa e, însă targetul e reprezentat de familiile middle-class and up pentru care întreținerea unui hobby al copilului în varianta light e o chestie relativ facilă.

Vorbim totuși, de pildă, și de un pachet basic, realmente permisibil.

În vlogging există un prag psihologic al primilor 10.000 de abonați pe care sute de mii de canale (poate chiar milioane) nu reușesc să le atingă tocmai dintr-un soi de blocaj la nivel de content ,abordare, strategie, branding, rebranding, know-how.

Avalanșa de traineri personali lipsiți de interioritate, de 'coaching la plezneală' a devalorizat misiunea asta faină și cât se poate de nobilă care e - de facto - misiunea unui dascăl. Evident că majoritatea e formată dintr-o turmă lipsită de vocație (proștii au o ascendență în orice) însă mai sunt și câte unii de la care, pur și simplu, poți învăța câte ceva...

Un clip pe youtube, de exemplu, trebuie să aibă o structură anume (dacă vrei să-l faci cu pretenții) similară unui mini-scenariu, a unei povești vizuale. Iar o poveste vizuală, după canonul elementar e spusă cu o structură. Mă gândesc inclusiv la vloggării notorii, dacă-i întrebi cine a fost Robert McKee probabil că o să-ți spună că vreun atacant la Arsenal.

O să-mi spui: 'dom'ne lumea nu e interesată de structură, tempo, stil, etc'. Foarte bine, nici noi nu suntem interesați de ei. Să-și behăie acolo ciulamaua vizuală și borhotul de content. Unde mai pui că pe lângă vlogging un studio cu Green Screen, amenajat corespunzător (cu servicii de filmare-editare-montaj video) poate servii și altor firme care n-au - din varii motive - infrastructura unor materiale video.
Sigur, ca asta să se întâmple, e nevoie de reclamă. Ei bine, cu asta mă ocup - :)

Well, probabil că am greșit topicul...În fond, căutarea mea se adresează unor terți care au tangențe cu logistica foto-video (au cu ce, cum era refrenul) și care - întâmplător au văzut în vlogging o nișă care merită explorată, așa, fără mânie...

Că doar nu mă adresez tipului care vrea să facă crescătorie de vipere sau celor care vor crescătorii de ciuperci (chestii respectabile, altminteri) but not my cup of tea...

#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cati bani faci din vblogging?

Nimic, dar vrei sa-i inveti pe altii cum sa faca?

Edited by don_dannielo, 25 September 2018 - 22:25.


#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostContentWriterr, on 25 septembrie 2018 - 06:31, said:

Youtube-ul nu oferă la nivel de instructaj/pedagogie și interactivitate, lucrul nominal, personalizat, ci oferă - în linii mari - un soi de informație (adesea disipată) similară cursurilor de la școală. Cu toate astea (păstrând analogia) cei care vor să facă performanță ( să învețe mai temeinic) iau ore de pregătire particulară. E ca și cum ai spune: dom'ne, dar din moment ce se predă în școli cursuri de matematică, de ce se mai face pregătire particulară? Exemplul poate fi extins și simplificat în orice registru. De ce, de pildă, se mai fac cursuri de actorie, cursuri de bucătărie and so on, când - teoretic - le poți găsi pe youtube...


Exact asta: contentul. O persoană care are logistica - adică cadrul formal, aparatură, spațiu - nu înseamnă că este cu necesitate și o persoană care știe să le valorifice. Faptul că - bunăoară - ai stilou, hârtie și un birou elegant - adică infrastructura de a scrie - te face și scriitor?
Iti urez succes, insa comparatiile pe care le faci tu, nu prea merg.E relativ usor sa faci un video youtube, nu trebuie sa mergi la scoala.Trebuie sa ai timpul necesar si echipamentul necesar si mai e vorba de talent, dar ala nu se invata la scoala.In plus, ceea ce vrei tu, adica o locatie fixa, aparatura, etc implica costuri foarte mari, chiar daca ai avea doritori, nu cred ca e dispus cineva sa dea bani seriosi pentru un asemenea curs.
Ca sugestie, daca gasesti doritori, poti incepe prin a inchiria o sala de sedinte, poti incerca si la o scoala, poate iti inchirieaza o sala de clasa dupamasa, si nu mai ai nevoie de partener.Dar, nu cred ca se va inghiesui prea mult lumea si va fi greu sa faci profit din treaba asta.Cauta un job real:)

View PostContentWriterr, on 25 septembrie 2018 - 17:49, said:

Așa e, însă targetul e reprezentat de familiile middle-class and up pentru care întreținerea unui hobby al copilului în varianta light e o chestie relativ facilă.

Vorbim totuși, de pildă, și de un pachet basic, realmente permisibil.

În vlogging există un prag psihologic al primilor 10.000 de abonați pe care sute de mii de canale (poate chiar milioane) nu reușesc să le atingă tocmai dintr-un soi de blocaj la nivel de content ,abordare, strategie, branding, rebranding, know-how.

Avalanșa de traineri personali lipsiți de interioritate, de 'coaching la plezneală' a devalorizat misiunea asta faină și cât se poate de nobilă care e - de facto - misiunea unui dascăl. Evident că majoritatea e formată dintr-o turmă lipsită de vocație (proștii au o ascendență în orice) însă mai sunt și câte unii de la care, pur și simplu, poți învăța câte ceva...

Un clip pe youtube, de exemplu, trebuie să aibă o structură anume (dacă vrei să-l faci cu pretenții) similară unui mini-scenariu, a unei povești vizuale. Iar o poveste vizuală, după canonul elementar e spusă cu o structură. Mă gândesc inclusiv la vloggării notorii, dacă-i întrebi cine a fost Robert McKee probabil că o să-ți spună că vreun atacant la Arsenal.

O să-mi spui: 'dom'ne lumea nu e interesată de structură, tempo, stil, etc'. Foarte bine, nici noi nu suntem interesați de ei. Să-și behăie acolo ciulamaua vizuală și borhotul de content. Unde mai pui că pe lângă vlogging un studio cu Green Screen, amenajat corespunzător (cu servicii de filmare-editare-montaj video) poate servii și altor firme care n-au - din varii motive - infrastructura unor materiale video.
Sigur, ca asta să se întâmple, e nevoie de reclamă. Ei bine, cu asta mă ocup - Posted Image

Well, probabil că am greșit topicul...În fond, căutarea mea se adresează unor terți care au tangențe cu logistica foto-video (au cu ce, cum era refrenul) și care - întâmplător au văzut în vlogging o nișă care merită explorată, așa, fără mânie...

Că doar nu mă adresez tipului care vrea să facă crescătorie de vipere sau celor care vor crescătorii de ciuperci (chestii respectabile, altminteri) but not my cup of tea...
Un clip pe youtube trebuie sa aiba in primul rand un subiect interesant.Vezi clipurile despre reglarea unui carburator de drujba ca exemplu, aia de multe ori nici filma nu stiu bine, si totusi fac o gramada de vizualizari.Apoi conteaza limba, daca nu stii engleza bine, sau o limba mai utilizata, din nou e greu, prea putin conteaza editarea, daca subiectul e interesant.Nu tre sa te superi ca nu e manie, insa vezi invlogging ceva ce nu este...

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostContentWriterr, on 25 septembrie 2018 - 11:17, said:

Sigur că e gratis să faci vlog. Însă predarea unui know-how (de la instructajul tehnic, aparatură, lumini, etc. până la cel care ține de propria personalitate și de ajustare la un model de script - de exprimare, conținut, în racord cu atributele personale, care să se potrivească fiecărui cursant în parte) intră în alt registru. Asta e miza fundamentală a lecțiilor. Cum să pun pe youtube un clip send to all care să aibă un destinatar pe care nu-l cunosc.Tocmai în reliefarea, descoperirea și instruirea calităților (potente, manifeste) ale unui cursant - chestii absolut subiective - stă tot nucleul acestor cursuri. Nu lucrăm cu o masă anonimă, ci cu Smiley, cu Foi de D(i)affin, cu Rumegus, cu oameni concreți - Posted Image Targetul celor vor să acceadă la astfel de lecții și să-și crească numărul de abonați este - oricum - adresat unor elevi cu o condiție socială relativ ok, prețurile sunt permisive, există chiar o primă întâlnire consultativă gratis la capătul căreia potențialii cursanți pot decide dacă vor să bifeze - concret - un pachet și tot așa. Evident că aici, la capătul acestui anunț, sar comentacii, cu poncife (e amuzant cum fiecare se rostogolește în termeni de verdicte, sar la concluzii irefutabile, ba mai apare și câte-un șmecheraș de cartier care-și umflă testosteronu pe topic în jos,etc.) N-am timp, din păcate, să răspund tuturor. Oricum interesul multora nu e de a cunoaște ceva, de a dialoga, ci de arăta de la detenta unor postări pline de suficiență - de missuri masculine - cum apără ei lumea de țepari. Dixit (asta nu e o înjurătură)

dar nu la noi in Romania Posted Image....in SUA, da, acolo se castiga din youtube, twitch, gaming etc....dar la noi, inca nu am ajuns la nivelul ala...am auzit de un caz, unde parintii plateau un antrenor pentru copilul lor, sa invete sa se joace LOL sau Fortnite.....

Aici nu o sa vezi asta, salariile sunt mici, nu prea exista clasa medie in Romania, adolescentii nu au bani, studentii nu au bani....efectiv nu ai o piata, nu ai de unde....iar majoritatea vor privii lucrurile cum le privim noi aici pe forum, bani dati degeaba....daca ai putea sa garantezi, un minim de 10.000 de abonati, poate, dar asa, ma indoiesc

Edited by jimi91, 25 September 2018 - 23:08.


#33
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu vad cine ar plati un cocalar care vorbeste romgleza sa-l invete ceva.

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
pai a zis deja: adolescentii middle-class cu copii Posted Image

View PostContentWriterr, on 25 septembrie 2018 - 15:45, said:

....targetul meu nu e reprezentat de prepuberi, ci de adolescenți și tineri de o anumită factură

View PostContentWriterr, on 25 septembrie 2018 - 17:49, said:

...targetul e reprezentat de familiile middle-class and up pentru care întreținerea unui hobby al copilului în varianta light e o chestie relativ facilă

Edited by _Smiley_, 26 September 2018 - 09:29.


#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai doar aia au bani sa-l plateasca, s-a orientat.
Problema e ca aia mai au si creier, sau n-au timp.

Edited by don_dannielo, 26 September 2018 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate