Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ro-Alert pe Lumia 640?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Klaxy

Klaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 04.12.2013
Salut!
Stie cineva daca telefonul Lumia 640 poate fi setat pentru a primi mesajele Ro-Alert? Si daca da, care sunt acele setari?
Multumesc!

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Doar Android si in scurt timp si pe Apple. Windows Phone nu se mai produce demult, de ce i-ar mai acorda atentie?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu cred.
Stie cineva ce rol are aceata aplicatie ? Stiu rolul, insa pentru ce anume se va da avertizari ? (cutremure, cod galben de ploaie :)) ?  )

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
de la Creator / Furnizor citire
https://ro-alert.ro/despre-ro-alert/

Sistemul RO-ALERT este folosit în situații majore în care viața și sănătatea cetățenilor sunt puse în pericol, cum ar fi fenomene meteo extreme, inundații amenințătoare, atac terorist sau alte situații care amenință grav comunitățile.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostKlaxy, on 24 septembrie 2018 - 20:00, said:

Si daca da, care sunt acele setari?
Trebuie activata o chestie numita "Cell Broadcast" dar se pare ca lipseste din telefoanele cu Windows. Pe Android se gaseste in setarile de la mesaje si sms-uri.
https://en.wikipedia.../Cell_Broadcast

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KFjZQGJ37C4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Ce să-ți spună?că tocmai ți-a căzut blocul în cap?

inepții mioritice pe bani gârlă

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Am intrat pe site-ul ro-alert.ro.
Telefonul meu smart, Huawei P8 Lite nu apare in lista terminalelor CONFIGURABILE, la niciun furnizor de servicii de voce mobile.
Totusi, am primit mesajele de alertare-test, atat vineri cat si azi.
Consider o informare necorespunzatoare, neconforma, atat timp cat serviciul de alertare este functional pe mult mai multe modele de terminale decat cele postate pe respectivul site.
Sau ce sa inteleg, ca nu scrie nicaieri explicit: daca nu apare in lista de configurabile, telefonul va primi oricum mesajul de alertare?

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pe Xiaomi Redmi 5 Plus cu android 8.1 primesc alerte de test, insa vocea aia robotizata nu prea stie limba romana.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postviceroy56, on 24 septembrie 2018 - 21:45, said:

Am intrat pe site-ul ro-alert.ro.
Telefonul meu smart, Huawei P8 Lite nu apare in lista terminalelor CONFIGURABILE, la niciun furnizor de servicii de voce mobile.
Totusi, am primit mesajele de alertare-test, atat vineri cat si azi.
Consider o informare necorespunzatoare, neconforma, atat timp cat serviciul de alertare este functional pe mult mai multe modele de terminale decat cele postate pe respectivul site.
Sau ce sa inteleg, ca nu scrie nicaieri explicit: daca nu apare in lista de configurabile, telefonul va primi oricum mesajul de alertare?
Companiile de telecomunicatii (operatorii) au obligatia de a afisa configuratia pentru telefoanele care le vand  (sau le-au vandut ) recent, nu pentru telefoanele care le-au vandut acum o mie de ani sau pentru telefoanele cumparate din alta parte. Restul (utilizatorii celorlalte telefoane ) isi cauta meniul si le configureaza  singuri (daca pot fi configurate).
Vrei sa afiseze lista pentru mii de telefoane sau mai mult? Pana si telefoanele extrem de vechi pot fi configurate (de exemplu, eu am configurat un NOKIA 3310 fabricat in anul 2000 pe care functioneaza RO-Alert).

View Postnotrust, on 24 septembrie 2018 - 22:17, said:

Pe Xiaomi Redmi 5 Plus cu android 8.1 primesc alerte de test, insa vocea aia robotizata nu prea stie limba romana.
Schimba-ti asistentul telefonului! Mesajele de alerta nu sunt vocale! sunt formate doar din text si daca nu ma insel se pot adauga si linkuri (nimic mai mult!).

Edited by stlk, 24 September 2018 - 23:34.


#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Poststlk, on 24 septembrie 2018 - 23:22, said:

Schimba-ti asistentul telefonului! Mesajele de alerta nu sunt vocale! sunt formate doar din text si daca nu ma insel se pot adauga si linkuri (nimic mai mult!).
La mine este si vocal, insa vocea pare robotizata.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
cell broadcast merge si pe telefoane simple, ce vorbiti aici de androide si alte minunatii din astea ?

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai Lumia 640 nu este nevoie de Ro-Alert, proprietarii de telefoane Microsoft sunt indestructibili si nu li se poate intampla nimic rau.

#14
Klaxy

Klaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 04.12.2013

View Postspooky51, on 25 septembrie 2018 - 08:24, said:

Daca ai Lumia 640 nu este nevoie de Ro-Alert, proprietarii de telefoane Microsoft sunt indestructibili si nu li se poate intampla nimic rau.
Asta este doar o rautate.
Eject!...

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Am gasit pasii astia de activare pt Windows 10 mobile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R-CwKhqljKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Masterboy, 26 September 2018 - 12:45.


#16
dan33

dan33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.01.2005
Mie nu-mi apare optiunea Change emergency alert settings...
Ce model de telefon si ce versiune de windows ai?

#17
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Trebuie ca operatorul sa activeze optiunea respectiva. Eu am activat-o neoficial si sunt curios daca vor intra alertele. Posted Image

Attached File  wp_ss_20180926_0001.png   76.96K   47 downloads

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan33, on 26 septembrie 2018 - 16:51, said:

Mie nu-mi apare optiunea Change emergency alert settings...
Ce model de telefon si ce versiune de windows ai?
Nici pe windows 10 Mobile nu o am.

View Post654321, on 26 septembrie 2018 - 17:46, said:

Trebuie ca operatorul sa activeze optiunea respectiva. Eu am activat-o neoficial si sunt curios daca vor intra alertele. Posted Image

Attachment wp_ss_20180926_0001.png
Cum, "neoficial"?Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate