Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

ING Inchide toate casieriile

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 23:09, said:

Eu am fost mai sus la bancomatele lor de euro din interiorul bancilor lor. Dar... nu aveau bani aceste bancomate...
Casierii nu... bani in bancomate nu... O fi vreun semn?

Am spus mai sus - nici nu trebuie sa aiba bani, pentru ca banii pot fi scosi si plecat cu ei. .. Cand platesti cu cardul, insa, esti oarecum limitat la cumparaturile pe care le faci.. nu poti sa pleci cu toti banii odata.

Problema cu ATM only banking este ca, daca apare vreo cadere de sistem... raman toti oamenii cu degetul in gura in fata bancomatului.. Iar daca dureaza zile intregi... stai si fluieri.
De aceea e recomandabil un backup de numerar care sa poata sustine cheltuielile pe o saptamana, cel putin... Atacuri cibernetice au fost si vor mai fi...  Faptul ca ai un plastic in buzunar nu inseamna ca poti sa dispui de bani. Trebuie sa functioneze sistemul ATM si POS ca sa poti dispune de bani.  Think about it!

#56
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
E f bine sa nu mai interactionam unii cu altii deloc. Cu toate initiativele astea de taieri de costuri ajungem sa ne speriem unii de altii cand ne intalnim pe strada. Pasul urmator e sa ne dam cu parul in cap. Intoarcerea la origini e un reset probabil necesar.
Culmea e ca asta e considerata de unii dintre noi ... civilizatie. Mama lu ala de-o inventat internetu', o pomenesc des in gand...

#57
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Sa nu fim paranoici. Da, e bine sa ai numerar in casa, sa nu ramai cu curu' gol, dar daca pica toate ATM-urile si POS-urile din tara o saptamana cred ca e una dintre ultimele griji. E deja catastrofa de vreun fel, deja e care pe care.
Poti scoate bani si de la alte ATM-uri, sa fim seriosi, daca pica vreun bancomat sau toate bancomatele unei banci.

Edited by bai3tzash, 25 September 2018 - 08:41.


#58
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdenky, on 25 septembrie 2018 - 08:37, said:

E f bine sa nu mai interactionam unii cu altii deloc.
Stai lin ca unii se incapataneaa sa stea la cozi indiferent de tehnologia disponibila. Stiu pe unu care fugea ca de draq de plata cu cardul sau online si avea mereu buzunarele pline de cash. Biletele de avion le cumpara prin agent check-inul la ghiseu etc

#59
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 25 septembrie 2018 - 08:43, said:


Stai lin ca unii se incapataneaa sa stea la cozi indiferent de tehnologia disponibila. Stiu pe unu care fugea ca de draq de plata cu cardul sau online si avea mereu buzunarele pline de cash. Biletele de avion le cumpara prin agent check-inul la ghiseu etc

Stau lin ca oricum am renuntat demult sa mai imi bat capul cu detalii. Ce spui tu e extrema ailalta, ala vine din "sens invers". Eu ma refeream la ideea de a face absolut tot din fata unui gadget electronic.

#60
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdenky, on 25 septembrie 2018 - 08:50, said:

Eu ma refeream la ideea de a face absolut tot din fata unui gadget electronic.
Asta e viitorul si e mai bine sa fie asa; timpul salvat il poti folosi pentru alte activitati recreative

#61
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 23.04.2005

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 21:13, said:

Am fost saptamana trecuta sa scot o mie de euro de la bancomat ING, doar nu mai sunt casierii. A trebuit sa ma duc la 4 banci in municipiul Bucuresti...
Ma gandesc serios daca sa mut operatiunile de la ei...

Asa si eu am fost ieri la 3 agentii BRD pt euro. Care e diferenta!?

#62
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postc_alecs, on 25 septembrie 2018 - 09:13, said:


Asa si eu am fost ieri la 3 agentii BRD pt euro. Care e diferenta!?
Sper sa nu fie un obicei.
Daca se strica sistemul, softul sau fabrica de curent electric, ce faci, mori de foame?

#63
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Sistem nesistem, nu e normal sa ingradesti alegerea unui om de a tine banii in banca sau la el in casa.
Eu (inca) prefer sistemul bancar, din simplul fapt ca gestionez mai bine cheltuielile, si economisesc mai mult. Utilizez aproape exclusiv internet banking pentru operatiuni.

Eh, in momentul in care se introduc "limite" (fie ca vorbim de retrageri de la casierie: chiar daca nu am sute - milioane de euro, daca intr-o zi se introduce o lege de tipul: poti retrage - de la casierie - maximum X mii de euro), atunci (cat se mai poate), iti muti jucaria. Sub perna. Nu cred ca se va ajunge aici. Sau, iti deschizi conturi care nu se supun legilor MUE (In Elvetia de ex., cu un pasaport, la o banca unde nu se cere rezidenta fiscala in tara respectiva). Alternative sunt si vor fi.

Nu vorbim despre sustragerea de la operatiuni precum verificarea spalarii banilor. Vorbim de controlul maselor monetare! Adica, in orice moment, X-ulescu (serviciile) stiu ce ai miscat. Dar repet, exista Elvetia, exista Cipru ....

Trebuie sa stim ce e ok, si ce nu e ok (NFC intra in categoria "not good"). Ca altfel ajungem, vorba colegilor, sa te uiti la bancomat si sa plangi. Intotdeauna "limitele" au fost inceputul ..... in orice.

PS. Apropos, la notariat, inca 90% dintre operatiuni se realizeaza (si se prefera) cash, indiferent de legea "din vigoare" (cu operatiuni prin banca). Oare de ce? Ca sunt ei "prosti" ? Nu va puneti un semn de intrebare?

Doar cand a auzit un proprietar ca la un transfer bancar (vanzare de proprietate) se percepe 300 de euro comision de o parte, si tot 300 de cealalta parte ... ghici la ce s-a ajuns?

Edited by Rhesus, 25 September 2018 - 10:11.


#64
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdenky, on 24 septembrie 2018 - 18:27, said:

Taman in austria, si eu, in concediu. Eu cu card bcr/erste. Ei erste. Vad Niste comisioane aiurea la bancomat, intreb donsoara de la ghiseu. Vorbesc germana acceptabil, nu intelege nimic. Cheama seful de sucursala. Ala, civilizat, ma intreaba care e problema. Ii spun ca-s din grupul erste si am niste facilitati. Se uita la mine ca la urs, ii explic ca e virba de comision retragere numerar. Ala incepe sa abereze despre ciclul menstrual al bilibambicului de balta in conditii campestre.
Am scos banii de la selfservice si m-am carat rapid, injurand si selfservice, si casieria real life, si bancile si pe mamele lor.

uite ce scrie:

Pentru plăţi interbancare către băncile din grupul Erste enumerate mai sus la pct. 5, nu se percepe comision.
5) Grupul Erste din perspectiva plăţilor numără la această dată: Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen, Erste Group Bank AG, Česká spořitelna, Erste Bank Croaţia, Erste
Bank Hungary, Erste Bank Serbia, BCR Chişinău, Slovenská sporiteľňa, BCR.

Cand bagi cardul ar trebui sa ti-l recunoasca automat ca este de la BCR, nu inteleg unde a fost problema. Doar Raiffeisen-ul are probleme cand doresti sa retragi din alte tari deoarece au sistemul bancar impartit in mai multe divizii si gen grupul romanesc nu are de aface cu grupul austriac (doar ca si exemplu), deoarece sunt administrate de companii diferite care apartin de o companie mama. La Deutsche Bank spre exemplu scoti oriunde fara comision (testat de mine in Polonia).

Poate sa fi fost comision ron/eur.

#65
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttytysor, on 24 septembrie 2018 - 22:46, said:


jura-te ca nu stii!
Probabil nu rulează sume mari de bani, și atunci chiar nu ai nevoie.

#66
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Romania si digitalizarea Posted Image)

Ne plangem ca trebuie sa stam la cozi, ca ne trebuie chitante, adeverinte, dosar cu sina, stampila, etc. Cand facem si noi un pas spre viitor sa eliminam prostiile asta, ne speriem Posted Image)
Acum inteleg de ce s-au speriat atatia cu buletinele biometrice.

Edited by Cosmo13, 25 September 2018 - 13:13.


#67
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbusiness11, on 25 septembrie 2018 - 10:40, said:



uite ce scrie:

Pentru plăți interbancare către băncile din grupul Erste enumerate mai sus la pct. 5, nu se percepe comision.
5) Grupul Erste din perspectiva plăților numără la această dată: Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen, Erste Group Bank AG, ÈeskĂĄ spoűitelna, Erste Bank Croația, Erste
Bank Hungary, Erste Bank Serbia, BCR Chișinău, SlovenskĂĄ sporite”òa, BCR.

Cand bagi cardul ar trebui sa ti-l recunoasca automat ca este de la BCR, nu inteleg unde a fost problema. Doar Raiffeisen-ul are probleme cand doresti sa retragi din alte tari deoarece au sistemul bancar impartit in mai multe divizii si gen grupul romanesc nu are de aface cu grupul austriac (doar ca si exemplu), deoarece sunt administrate de companii diferite care apartin de o companie mama. La Deutsche Bank spre exemplu scoti oriunde fara comision (testat de mine in Polonia).

Poate sa fi fost comision ron/eur.

Pai tocmai asta nu am inteles nici eu, de ce imi afisa comision aparatul (cel de conversie valutara era acolo, dar pana la 6% era cale lunga) daca eu stiam ca nu e, cum citezi si tu.
Nu au stiut sa ma lamureasca nici unul dintre cei 2 angajati. Aparatul, nici atat. Vorbim de un sparkasse.

Edited by denky, 26 September 2018 - 09:03.


#68
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostRhesus, on 25 septembrie 2018 - 10:04, said:

Doar cand a auzit un proprietar ca la un transfer bancar (vanzare de proprietate) se percepe 300 de euro comision de o parte, si tot 300 de cealalta parte ... ghici la ce s-a ajuns?
la ce naiba cere 300 euro comision ptr o plata?

#69
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,426
  • Înscris: 30.08.2017
Chestia asta cu caseriile e un trend...la Unicredit, ca sa nu mai scot bani de la casierie, imi pusesera comision chiar si cand eram angajat la ei. E de asteptat sa le scoata in curand si sa urmzeze trendul cam toate bancile mari. Tocmai de aceea, daca esti casier, e bine sa te gandesti la ce vei face pe viitor.

#70
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fara casierii ramai banca de nisa in Romania.

Primele 3, BRD, BCR, BT au gramezi de casierii

#71
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Inchid doar casieriile nu si punctele de lucru.

#72
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Alea sunt băncile mari, unde au majoritatea firmelor conturi. La alea, dupaamiaza e coada la depus bani, sa vezi ce înjuri când prinzi câte un caz mai grav, unul care are o sacoșă de bani. În general firmele orientate spre imm, trebuie sa aibă casierii, ca altfel pleacă clienții.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate