Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

ING Inchide toate casieriile

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postrz, on 24 septembrie 2018 - 18:00, said:

Si la Distrigaz (Engie, Eon) au scos casieriile si nu s-a intamplat nimic... pana la urma au invatat si pensionarii cum sa plateasca la robotel

se poate plati si la pay point, cu persoana fizica in fata

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cred ca pastreaza punctele de lucru cu clientii aka. mesele cu scaune si o doamna de partea cealalta.

#39
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 18:50, said:

Pe viitor se va interzice scoaterea de numerar din conturile proprii.
Asta e o idiotenie. Mare.

In primul rand, e nelegala - am intrebat un coleg care a terminat Dreptul.
Si sa presupunem ca ar deveni lege. Ar falimenta toate bancile, si s-ar ajunge, din nou la anii '50: Cu sacul sub perna ....
+ ar spori evaziunea fiscala la cote inimaginabile. Toate tranzactiile s-ar efectua de facto in numerar, iar de jure prin "banca" cu sume derizorii declarate ....

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 19:02, said:

Veti putea folosi banii proprii doar prin virament (sa stie ANAFu ce vreti sa faceti cu ei).  Nu se mai va aproba nicio eliberare de numerar.. veti primi Error..
Asta se vrea ... ai dreptate.

Tocmai de asta exista Revolut..... si exista posibilitatea de a deschide un cont in Cipru.... si-ti bagi picioarele in sistemul bancar si mafia romaneasca.

Edited by Rhesus, 24 September 2018 - 19:42.


#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLex404, on 24 septembrie 2018 - 19:06, said:

Pana atunci, sunt momente când e nevoie de Cash.

Pai eu n-am zis ca n-o sa ai nevoie... am zis ca n-o sa mearga bancomatul cand o sa ai nevoie.

View PostRhesus, on 24 septembrie 2018 - 19:38, said:

Asta e o idiotenie. Mare.

In primul rand, e nelegala - am intrebat un coleg care a terminat Dreptul.
Si sa presupunem ca ar deveni lege. Ar falimenta toate bancile, si s-ar ajunge, din nou la anii '50: Cu sacul sub perna ....
+ ar spori evaziunea fiscala la cote inimaginabile. Toate tranzactiile s-ar efectua de facto in numerar, iar de jure prin "banca" cu sume derizorii declarate ....

Pai tocmai.. clientii neputand retrage bani, o banca nu va mai avea cum sa dea faliment, doar blocheaza toate cardurile si sumele raman acolo la ei.  Daca pana acum puteai sa bati la usa la vreo agentie, acu, nu vei mai avea la ce usa sa bati... Vei putea, in schimb, sa lipesti niste cingo pe bancomat in semn de protest.

View PostRhesus, on 24 septembrie 2018 - 19:38, said:

Tocmai de asta exista Revolut..... si exista posibilitatea de a deschide un cont in Cipru.... si-ti bagi picioarele in sistemul bancar si mafia romaneasca.

Si la Revolut se va implementa sa nu poti scoate... E vorba de un trend mondial ca banii sa circule doar prin banci pentru a putea fi supravegheati mai aproape de baietii de la butoane.
ANAF intotdeauna a salivat dupa economiile romanilor ascunse in sifonier..  La fel corporatiile, guvernul... etc

Edited by rosix, 24 September 2018 - 20:11.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAhasverus, on 24 septembrie 2018 - 17:13, said:

Unii vor spune ca e viitorul, doar ca nu e asa.
Chiar este sa stii viitorul. Si alte banci reduc operatiunile la ghiseu si te trimit la robotii care suporta si depuneri (de ex)...

#42
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 20:10, said:


Poate va fi cum zici tu, dar cert e ca se va fenta si mai mult banca (in cazul presupus de tine). Si aici ma refer inclusiv la trafic de "masa monetara".....
Totusi e utopie. Nu se va ajunge la asta. Bancile, intr-adevar vor evolua spre a limita numerarul dat clientilor, dar e primul pas, repet, la "sacosa de sub perna". Se vor evita tranzactiile prin banca (care daca acestea vor deveni obligatorii). - defapt, cum se practica inclusiv acuma, la notariat, la achizitii .......
E o solutie sa revenim la anii 50-60?

#43
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 17:21, said:

Aceste schimbari care ne doare arata cati bani da corporatia bancara pe noi, posesorii de carduri si pe banii nostri... Daca ai nevoie de banii tai dar bancomatul da eroare.. Press 1 si asteapta sa auzi toata poezia apoi, in finalul ei ti se va dicta o noua tasta sa poti merge mai departe.

Ce poate fi mai animalic decat sa tastezi (ca la Vodafone) o secventa de 5 taste si sa nu rezolvi nimic ??

Pai ce, e singura banca?

#44
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ce-i aia casierie?

Edited by Octavian_SK, 24 September 2018 - 20:42.


#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostOctavian_SK, on 24 septembrie 2018 - 20:41, said:

Ce-i aia casierie?

Ceva intalnit la alte banci, si din cauza carora am fugit la ING, prin 2005.

Inca n-am avut nevoie de vreuna, dar am inteles ca unii au, asa ca au pastrat vreo 3 in Bucuresti.

Edited by don_dannielo, 24 September 2018 - 20:48.


#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRhesus, on 24 septembrie 2018 - 20:36, said:

Poate va fi cum zici tu, dar cert e ca se va fenta si mai mult banca (in cazul presupus de tine). Si aici ma refer inclusiv la trafic de "masa monetara".....
Totusi e utopie. Nu se va ajunge la asta. Bancile, intr-adevar vor evolua spre a limita numerarul dat clientilor, dar e primul pas, repet, la "sacosa de sub perna". Se vor evita tranzactiile prin banca (care daca acestea vor deveni obligatorii). - defapt, cum se practica inclusiv acuma, la notariat, la achizitii .......
E o solutie sa revenim la anii 50-60?

Pai nu prea se va fenta, ca vor fi obligate firmele sa plateasca sclavii doar in conturi bancare.. deci banii no sa-i mai vezi cum arata, doar vei folosi cardul.  Eventual vei putea retrage ceva sume mici zilnice.  Problema e ca, daca da faliment banca.. nu prea vad ce poti face in fata unui bancomat care iti afiseaza Fonduri indisponibile. Nici n-ai cu cine sa te certi.
Si mai e o problema psihologica. Omul daca nu simte ceva bani in buzunar, intra in fibrilatie, indiferent de cati bani are pe card.  Asa functioneaza creierul reptilian..

Edited by rosix, 24 September 2018 - 20:49.


#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAhasverus, on 24 septembrie 2018 - 17:13, said:

Daca vrei sa scoti numerar mai mult (lei sau valuta), ce faci? Spargi multimatul?
Am fost saptamana trecuta sa scot o mie de euro de la bancomat ING, doar nu mai sunt casierii. A trebuit sa ma duc la 4 banci in municipiul Bucuresti...
Ma gandesc serios daca sa mut operatiunile de la ei...

Edited by Quantum, 24 September 2018 - 21:14.


#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 21:13, said:

Am fost saptamana trecuta sa scot o mie de euro de la bancomat ING, doar nu mai sunt casierii. A trebuit sa ma duc la 4 banci in municipiul Bucuresti...
Ma gandesc serios daca sa mut operatiunile de la ei...

Ia-o incet... Bancile intotdeauna si-au dorit ca ceea ce depui sa nu mai poti sa scoti.  Acum visul lor devine realitate.  Daca ii apelezi la telefon o sa-ti raspunda robotul Andreea care te va pune sa apesi mai multe taste, fara ca vreuna din ele sa raspunda de ce nu da bancomatul bani.

#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostOctavian_SK, on 24 septembrie 2018 - 20:41, said:

Ce-i aia casierie?
jura-te ca nu stii!

#50
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 21:39, said:

Ia-o incet...
Eu am fost mai sus la bancomatele lor de euro din interiorul bancilor lor. Dar... nu aveau bani aceste bancomate...
Casierii nu... bani in bancomate nu... O fi vreun semn?

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostOctavian_SK, on 24 septembrie 2018 - 20:41, said:

Ce-i aia casierie?
Un ghiseu (bancar in cazul asta) unde de obicei trebuie sa stai la coada 20-30 de minute ca sa rezolvi o chestie simpla :)

#52
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Am cont la ei din 2011, Maria nu mi-a facut probleme decat ff rar. Cred ca o singura data maxim 2 ori in anii astia am trecut pe la casierie, miscacre comisionata . Dupa mine duca-se invartindu-se casieriile.

#53
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca e vremea sa ne digitalizam si noi. Multe chestii care se fac la casierie se pot face la bancomat. Iar unele chestii noi vrem sa le facem la casierie desi nu trebuie facute la casierie, asta e adevarul. Vrei cash? Scoti cat iti trebuie intr-o anumita perioada. Vrei sa platesti masina/casa? Transfer bancar, asa cum e si normal si legal.
Inca suntem prea obisnuiti cu numerarul, asta e problema.
Pe de-o parte, suntem si tematori de numerar fiindca de multe ori iti poti lua inca tepe la noi: nu merg POS-urile, nu poti plati peste tot, etc.

#54
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttytysor, on 24 septembrie 2018 - 22:46, said:

jura-te ca nu stii!
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate