Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ING Inchide toate casieriile

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
ING Bank a decis data până la care închide în România toate casieriile fizice

Quote

ING Bank România va închide toate casieriile fizice până la 29 octombrie 2018, termenul fiind stabilit acum, după ce banca și-a mai anunțat clienții, atât la începutul anului, cât și în vară, că va recurge la această operațiune, dorind să-și transforme toate sucursalele în unități de tipul self-service, în care operațiunile precum cele desfășurate la casierie să fie eliminate.

Profit

Sublim, ce sa spunem.
Dupa ce ca avea "multe casierii", acum le inchide si pe astea.
Unii vor spune ca e viitorul, doar ca nu e asa.
Robotul Maria m-a scos din minti, iar neputiinta "duoamnelor" de la francizele ING e cateodata innebunitoare, mai ales cand dau de 10x click pe Enter, asteptat 30 de secunde, zambesc, injura in gand si o iau de la capat, ca a dat "oroare" sistemul.

Daca vrei sa scoti numerar mai mult (lei sau valuta), ce faci? Spargi multimatul?

Si vine acea zi fatidica, cand contul de Facebook ING nu mai zice nimic, Maria e ocupata cu clietii ei, iar bancomatul ING e mort, iar Homebank spune 500 EROOR sau plese wait, loading.

In acel moment iti vei dori o casierie.
La ING s-a mai intamplat, deci nu e doar o profetie apocaliptica.

Edited by Ahasverus, 24 September 2018 - 17:14.


#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cash = sfant

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
avantaje si dezavantaje, nu stiu cat de evoluat este sistemul ING in Romania, dar in Austria la grupul Erste (in Romania prin BCR) are mai multe filiale de tipul self-service, care economiseste enorm timp. Cand ma duc acolo sa imi rezolv treburile atunci in maxim 10 minute am si plecat, in functie de necesitate. Inainte stateam 10 minute cel putin doar la coada.

In schimb exista diferite tipuri de treburi care inca este si va fi necesara o caserie "reallife". Cum ai mentionat si tu daca doresti sa faci o extragere mai mare decat cea permisa la ATM si alte rahaturi care nu pot fi rezolvate de robot.

Avantajul self-service este mare, mai mare decat credem noi, dar nu se va putea renunta 100% la caserie standard ci doar redusa, iar cand ai nevoie odata la X timp te duci la caserie, restul il rezolvi prin self service.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca nu ma insel poti sa iti stabilesti singur limita de suma pe care o poti scoate de la bancomat pe zi, cel putin la lei asa este....

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aceste schimbari care ne doare arata cati bani da corporatia bancara pe noi, posesorii de carduri si pe banii nostri... Daca ai nevoie de banii tai dar bancomatul da eroare.. Press 1 si asteapta sa auzi toata poezia apoi, in finalul ei ti se va dicta o noua tasta sa poti merge mai departe.

Ce poate fi mai animalic decat sa tastezi (ca la Vodafone) o secventa de 5 taste si sa nu rezolvi nimic ??

Edited by rosix, 24 September 2018 - 17:22.


#6
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 baribalu, on 24 septembrie 2018 - 17:21, said:

Daca nu ma insel poti sa iti stabilesti singur limita de suma pe care o poti scoate de la bancomat pe zi, cel putin la lei asa este....

nu cred ca tu alegi limita

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am fost client Reiffeisen 10-12 ani, acum BT de vreo 7 luni.
Folosesc doar card (paypal) si nici un alt serviciu (nu credit, nu salariu....)
In afara de actualizat date personale si scos bani de la ghiseu cind mi-era lene sa stau la coada la atm, nu am folosit la altceva ghiseul.
Ba chiar de cele citeva dati cind am fost nevoie sa merg la ghiseu, aproape de fiecare data m-am enervat cu cite ceva.
De exemplu, de fiecare data imi spunea cit de urias e comisionul de retrage bani, desi ii spuneam eu dinainte ca stiu asta, da' mi-e lene sa stau la coada.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Super. Bine ca nu am la ING. Si daca vreau sa scot 300000 de euro cum fac? Bancomatele sunt mai toate limitate la 5000 de euro/zi. Indiferent ca vorbim de BT, ING sau altele. Singura metoda este la casierie.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Scoti in 60 de zile. Se supara cand scoti, deci ingradesc acest lucru.

Fraieri aia de baga.

Edited by arab, 24 September 2018 - 17:34.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
CU angajatele/angajatii casieri ce se va intampla? Ii redistribuie sau....

Nu am ajuns inca in acel moment in care robotii pot sa inlocuiasca cu succes omul. A.I nu este intr-atat de dezvoltat

#11
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

 Ahasverus, on 24 septembrie 2018 - 17:13, said:

ING Bank a decis data până la care închide în România toate casieriile fizice


Sunt client ING de peste 10 ani, folosesc intens cardurile de la ei și nu am folosit până acum niciodată casieriile fizice, nici nu știu la ce folosesc. Așa că nu cred că o să mă afecteze prea mult.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Rhesus, on 24 septembrie 2018 - 17:31, said:

Super. Bine ca nu am la ING. Si daca vreau sa scot 300000 de euro cum fac? Bancomatele sunt mai toate limitate la 5000 de euro/zi. Indiferent ca vorbim de BT, ING sau altele. Singura metoda este la casierie.

E lege... N-ai voie sa faci tranzactii cu numerar mai mari de 5000 lei pe zi, parca, la persoane fizice si 10.000 lei la persoane juridice.  Asa ca, n-ai avea ce sa faci cu atatia bani, chiar daca sunt ai tai.

 MembruAnonim, on 24 septembrie 2018 - 17:34, said:

CU angajatele/angajatii casieri ce se va intampla? Ii redistribuie sau....

Vor fi redistribuiti catre munca de jos - munca campului.. sau catre fortele de munca (somaj).

 dcr, on 24 septembrie 2018 - 17:35, said:

Sunt client ING de peste 10 ani, folosesc intens cardurile de la ei și nu am folosit până acum niciodată casieriile fizice, nici nu știu la ce folosesc.

Se folosesc cand nu functioneaza bancomatu

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Majoritatea postarilor de mai sus, inclusiv prima, sunt paralele cu realitatea.

Sunt client ING din 2003, si nu am vzut pana acum cum arata o casierie ING, si nici nu mi-a parut rau din cauza asta.
ING e self bank.

E falsa inclusiv partea cu scosu si bagatu cu limita.
Limita e numai daca ceri special sa-ti puna limita.

Cat despre sume de cumparat case, masini, private-jet, fabrici, uzine si ferme, alea oricum nu le scoteai de la casierie, chiar daca ai de gand sa platesti cash in 2018...
Normnal se face transfer bancar.
Oricum pe conturile care au card atasat e o limita de 1 mil E, deci nu poti sa-ti cumperi orice McLaren vrei.
Pt. sume mari oricum sunt alte servicii bancare, dealeri de contracte, manageri de sucursale, etc.

Si desigur exista si alte banci pe lumea asta, BRD G.S.G., RAIFFEISEN BANK S.A., VOLKSBANK Romania S.A., etc. sunt 34 de banci in Romania.

Edited by loock, 24 September 2018 - 17:54.


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Se vor grabi sa le redeschida dupa ce isi pierd 70% din clienti.

#15
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 Ahasverus, on 24 septembrie 2018 - 17:13, said:

Daca vrei sa scoti numerar mai mult (lei sau valuta), ce faci? Spargi multimatul?
Limita zilnică de extragere este de 40000 lei. Ce naiba să faci cu atât numerar?
Plățile serioase, în afară de cele de spălate de bani, se fac prin transfer bancar. Altfel, eu lucrez cu banca asta din 2005 și în ultimii ani am trecut pe la ei doar când mi-am schimnat cardul. În rest, absolut toate operațiunile le-am făcut prin homebank, sau bancomatele băncii (inclusiv depunere numerar, extragere valută etc.). Chiar mi-a spus o tipă de la bancă să mai trec și pe la ei să le folosesc serviciile, că le desființează postul ... Oricum, eu prefer mașina, greșește mai puțin decât omul ... :P

 rosix, on 24 septembrie 2018 - 17:37, said:

Se folosesc cand nu functioneaza bancomatu
Când nu funcționează bancomatu', te deplasezi la cel de lângă el. Toate birourile ING au cel puțin câte două bancomate. În plus, le poți folosi și pe cele ale celorlalte bănci, gratis, fără comision, dacă ești client „serios”, adică dacă ai venituri lunare aduse în ING de minim 700 lei și dacă ai cel puțin o tranzacție cu cardul pe lună.

#16
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

 Rhesus, on 24 septembrie 2018 - 17:31, said:

Super. Bine ca nu am la ING. Si daca vreau sa scot 300000 de euro cum fac? Bancomatele sunt mai toate limitate la 5000 de euro/zi. Indiferent ca vorbim de BT, ING sau altele. Singura metoda este la casierie.
Nu ai nici un motiv sa scoti atatia bani cash. Daca vrei sa iti iei un apartament de lux cu ei ii vei vira vanzatorului, nu o sa-i duci o punga de rafie plina cu bani.
Nu sunt multi clienti care sa scoata asa o suma si aia care o au n-ar scoate-o asa oricum.

#17
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Schimbarile sunt binevenite, mai ales cand simplifica lucrurile.

  Draga X,

  Prin banking simplificat noi intelegem mai putin timp pierdut pe la banca, mai putine hartii de semnat si, in general, cat mai putine batai de cap in relatia cu banca. Zis si facut. Iata cateva modificari si simplificari pe care le-am implementat in cadrul ING Bank ca sa-ti facem viata mai usoara.

  Alternative digitale simple pentru vechile casierii ING

  Cel mai scurt drum pana la banca e cel pe care poti sa nu il faci deloc. Asa ca incepand cu 29 octombrie 2018, toate casieriile ING se vor inchide, dar vei putea face in continuare operatiuni, mult mai rapid si mai simplu.

  Cum iti poti alimenta contul, inclusiv pentru rambursarea creditelor

  Poti sa depui numerar folosind cardul ING atasat contului (RON sau EUR) direct la ATM-urile ING (vezi lista de bancomate aici).

  Sau ai la indemana si urmatoarele solutii:

•   Ii transferi prin ordin de plata, daca ai banii intr-un cont la o alta banca;
•   Iti transferi instant banii (RON) pe care ii ai la alte banci prin functionalitatea "Porteaza-ti banii" din ING Home’Bank - serviciul nostru super simplu si prietenos de internet banking.

  Cum poate fi alimentat contul tau de catre alte persoane sau de catre tine, daca nu ai card ING:

•   Direct la ATM-urile ING, pe baza unui cod de depunere ce poate fi solicitat in ING Office, pentru RON incepand din 01 noiembrie 2018;
•   Prin transfer bancar, posibilitate pe care o ai deja la indemana.

  Cum ai acces la banii aflati in contul tau:

•   Efectuezi plati la comercianti prin intermediul cardului tau bancar;
•   Ii retragi in numerar cu cardul, direct de la ATM-urile ING sau ale altor banci;
•   Transferi sumele catre alte conturi prin ING Home’Bank.

  Ce operatiuni pot efectua pe cont persoanele imputernicite:

•   Depuneri de numerar, direct la ATM-urile ING, prin card suplimentar emis pentru contul titularului;
•   Depuneri de numerar pe baza unui cod de depunere RON ce poate fi solicitat in ING Office, incepand din 01 noiembrie 2018 (serviciu valabil si pentru titularul contului);
•   Retrageri de numerar doar prin card suplimentar emis pentru contul titularului;
•   Transferuri prin ING Home’Bank, daca persoana imputernicita detine acest serviciu.

  Alte modificari:

•   Ca sa comunicam si mai usor, vom folosi drept canale de comunicare atat Facebook - pagina oficiala ING Romania, cat si Facebook Messenger.
•   Pentru cardul de credit, deja iti poti gestiona planurile de rate direct din ING Home’Bank, in sectiunea Credite, prin accesarea butonului "Esalonari rate";
•   Vei putea depune numerar cu cardul tau la ATM pana la 40 000 RON / zi si 300 000 RON / an calendaristic (si echivalentul in euro);
•   Plata facturilor in sucursalele ING sau prin canalul Plati expres nu o sa mai fie disponibila, dar o poti face mult mai simplu prin Scan & Pay direct din ING Home’Bank;
•   La ATM-urile ING poti face tranzactii doar in numerar RON si euro. Pentru alte valute poti sa folosesti doar optiunea de transfer electronic si schimb valutar din aplicatia ING Home’Bank;
•   Toate platile in RON efectuate de tine catre alte banci in zile lucratoare pana in ora 18:00 vor fi evidentiate pe extrasul tau in aceeasi zi. Banii vor ajunge la banca beneficiara in cel mai scurt timp, fie in ziua efectuarii platii, fie in urmatoarea zi lucratoare, in functie de ora limita de procesare a platilor prin Transfond-Sent (in prezent 15:25), respectiv BNR-Regis (in prezent 16:00). Platile efectuate intr-o zi lucratoare dupa ora 18:00 sau in zile nelucratoare vor fi evidentiate pe extrasul tau si executate de catre banca in urmatoarea zi lucratoare. Daca vrei sa fii sigur ca banii vor ajunge in aceeasi zi, iti recomandam sa faci plata pana la ora 15:00.
•   Vom putea sa nu iti percepem temporar taxe, comisioane sau dobanzi penalizatoare atunci cand contul tau inregistreaza debite neautorizate (overdraft neautorizat), dar nu mai devreme de inregistrarea unui numar de 90 zile consecutive de restanta;
•   Limita maxima a sumei cumulate pe care o poti avea in conturile tale curente, de economii si depozite este de 1.000.000 euro (sau echivalent in RON).

  Ce mai avem in plan pana la finalul anului:

•   Iti vei putea schimba PIN-ul oricarui card pe care il detii, direct din ING Home’Bank;
•   Functionalitatea «Plata catre un prieten» va putea fi si mai simpla, pentru ca, in anumite cazuri, vei putea sa trimiti bani direct catre numarul de telefon al prietenului tau, fara sa mai fie nevoie de cod unic prin SMS la incasare.

  Daca vrei sa mai arunci un ochi pe documente, ele se regasesc aici.
Mereu gata sa-ti fim de ajutor.

Edited by RealThing, 24 September 2018 - 17:55.


#18
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

 rosix, on 24 septembrie 2018 - 17:37, said:


E lege... N-ai voie sa faci tranzactii cu numerar mai mari de 5000 lei pe zi, parca, la persoane fizice si 10.000 lei la persoane juridice.  Asa ca, n-ai avea ce sa faci cu atatia bani, chiar daca sunt ai tai.



Vor fi redistribuiti catre munca de jos - munca campului.. sau catre fortele de munca (somaj).



Se folosesc cand nu functioneaza bancomatu
La tine în sat ai un singur bancomat? Eu nu cred că am scos vreodată bani de pe card,  plătești cu el că de-aia e card.  Pentru platile mari plătesc prin Homebank.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate