Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre sortare jucarii/mere/etc in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
marta, cu alte cuvinte, stai linistita si cauta-ti de lucru in Romania.
cu oferta asta dubioasa risti sa iei teapa - adica sa pierzi banii achitati in avans si nici macar sa nu iesi din tara, sau, daca tot ajungi acolo, sa fii muncita mai rau ca pe plantatie, sau sa ajungi pe mainile proxenetilor.
e criza de forta de munca in Romania. e chiar atat de greu sa-ti gasesti un loc de munca aici, in tara ? ce calificare ai, ce stii sa faci, ai mai lucrat pe undeva ?

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
În același timp, atenție la plată și la impozitare dacă există. În mod normal minimul pe economie în DE e de 8.85 aproximativ net la oră.

#21
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018

View Postcorinadaniela, on 24 septembrie 2018 - 15:07, said:

marta, cu alte cuvinte, stai linistita si cauta-ti de lucru in Romania.
cu oferta asta dubioasa risti sa iei teapa - adica sa pierzi banii achitati in avans si nici macar sa nu iesi din tara, sau, daca tot ajungi acolo, sa fii muncita mai rau ca pe plantatie, sau sa ajungi pe mainile proxenetilor.
e criza de forta de munca in Romania. e chiar atat de greu sa-ti gasesti un loc de munca aici, in tara ? ce calificare ai, ce stii sa faci, ai mai lucrat pe undeva ?
Corina, nu de altceva dar parintii mei aveau un gand de plecare in Germania pt altfel de posturi,si am vrut sa intreb lumea cu privire si la aceste anunturi.

#22
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostMartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:02, said:

Da, cere doar sa platesc transportul inainte spre Germania.Ce mi se pare ciudat este faptul ca atunci cand am sunat mi-au spus sa ma duc la Sibiu si n-au vrut sa imi spuna locatia decat atunci cand as fi ajuns in Sibiu..credeti ca ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?
Locația e prin mărginime!Posted Image

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
O asemenea oportunitate de cariera si de dezvoltare personala pe termen mediu-lung nu este de ratat! Sunt foarte rare aceste oportunitati.

...Bine, mai nasol e daca e teapa.

#24
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
1500 de euro/luna net in Germania nu e chiar o bijuterie de salariu, dar adaca imparti o garsoniera in doi, te poti descurca destul de bine. Pe vremea lu`Pazvante Chioru`am lucrat la un particular care avea atelier foto in Munchen, 4000 de marci/luna, a fost un schimb de experienta chiar placut, iar munca era banala, ce faceam aici faceam si acolo, dar intr-un climat mai civilizat.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 13:55, said:

Da, nu stiu cum sa iti trimit link

In Germania nu are cum sa iti promita nimeni ca vei castiga X € salariu net pe luna; netul il aflii doar dupa ce te inregistrezi la finante si se calcileaza in functie de starea civila, nr de copii, etc. Orice anunt in care se specifica salariul net este cel putin dubios si facut sa sune bine.
Nu spun ca ar fi teapa, dar s-ar putea ca salariul ala sa fie brut si sa se scada taxele din el.

Edited by giuliani, 25 September 2018 - 13:51.


#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
E posibil, dar cazarea sa fie cu vreo 4 in camera alea 8 ore pe zi sa fie defap un 50-60 pe saptamana si un sef de ala est-european sau local care sa nu iti dea timp nici sa respiri.





#27
madab92

madab92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.10.2018
Salut,
Ai grija la comisioane, sa fie firma de incredere. 1500 NET este cam mult si pare dubios. Afla programul de lucru, contractul de munca cu cine il semnezi.

#28
Calinnnnnn

Calinnnnnn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2019

View PostMartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:02, said:

Da, cere doar sa platesc transportul inainte spre Germania.Ce mi se pare ciudat este faptul ca atunci cand am sunat mi-au spus sa ma duc la Sibiu si n-au vrut sa imi spuna locatia decat atunci cand as fi ajuns in Sibiu..credeti ca ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?
Da, e tipic pentru firmele tepare. Te gandesti ca nu-i mare faza sa platesti transportul, cand de fapt vei plati altceva, adica o teapa.
Aproape toate firmele sunt tepare si au aceleasi moduri de ademenire (pacat e ca lagislatia le permite, pentru ca amenzile primite pentru astfel de talharii, sunt pe firma, iar aceasta se inchide si se deschide alta).

View PostMartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:44, said:

Va multumesc mult! Apreciez fiecare raspuns pro si contra
Cum a zis un coleg mai sus, e posibil sa te trimita in Germania si sa te lase in drum; firmele mai fac mizerii, avand legaturi cu firmele de transport; vor sa stranga cat mai multi oameni pentru transport, iar apoi impart banii, iar de tine si-au batut joc. Atentie mare la jegosii astia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate