Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Despre sortare jucarii/mere/etc in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Am vazut recent multe oportunitati de munca in germania ..cum ar fi sortarea de jucarii , sau de mere ..etc Voi ce spuneti e adevarat? Ati auzit pe cineva ca a incercat ?
Ei spun ca ofera un salariu net de 1500 euro, cazare si o masa calda gratuitã.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003
Nu am auzit. Sigur e 1500 net?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Faina oportunitate, du-te sa vezi/ incerci. Aici nu te va incuraja nimeni din invidie, ba mai mult, se vor grabi sa ajunga inaintea ta sa ocupe posturile astea in care umbla cainii cu covrigi in coada. Ca in Germania, 1500 de euro ii primesc si aia cu ajutor social, nu-i o suma prea mare. Si, probabil din rautate nu ti-au spus aia ca se dau si tichete de masa, de vacanta, bilet lunar dus intors pana acasa, plus libere la toate sarbatorile legale si de acolo si din Romania. Sa nu-i crezi pe aia care vor sa te minta ca se lucreaza zi lumina, ca ai cazarea cate 8-10 in aceeasi camera, in care se fura unii pe altii, ca mancarea e proasta si pe sponci,....

Edited by myshyk, 24 September 2018 - 13:50.


#4
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 MartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 13:39, said:

Am vazut recent multe oportunitati de munca in germania ..cum ar fi sortarea de jucarii , sau de mere ..etc Voi ce spuneti e adevarat? Ati auzit pe cineva ca a incercat ?
Ei spun ca ofera un salariu net de 1500 euro, cazare si o masa calda gratuită.
Da am am auzit chiar mi s-a plans o cunostiinta ca in timpul lucrului de 10-12-14 ore nu aveai voie sa intorci capul sau sa scoti o vorba la colegul de langa tine ca erai concediat si neplatit pe ziua aceia.
Ca in lagarele de exterminare schnel,schnel ghermanul tot gherman este, tot ei au ramas si acum mai au si sechele turco-poloneze in randul lor care ar manca romanii la rotisor!
Pare de necrezut dar este adevarat te oprea din lucru si daca se repeta de trei ori nu te mai lasa sa lucrii in ziua urmatoare pt ca candidati aveau destui se pare.

Edited by csoka2002ro, 24 September 2018 - 13:54.


#5
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018

 Bursul, on 24 septembrie 2018 - 13:49, said:

Nu am auzit. Sigur e 1500 net?
Da, nu stiu cum sa iti trimit link

#6
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Daca nu ai nimic de pierdut in tara, nu se cere avans inainte, acea suma de bani chiar reprezinta venitul NET pentru 8h/zi si 40h/saptamana eu zic ca merita incercat.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 csoka2002ro, on 24 septembrie 2018 - 13:51, said:

Da am am auzit chiar mi s-a plans o cunostiinta ca in timpul lucrului de 10-12-14 ore nu aveai voie sa intorci capul sau sa scoti o vorba la colegul de langa tine ca erai concediat si neplatit pe ziua aceia.
Ca in lagarele de exterminare schnel,schnel ghermanul tot gherman este, tot ei au ramas si acum mai au si sechele turco-poloneze in randul lor care ar manca romanii la rotisor!
Pare de necrezut dar este adevarat te oprea din lucru si daca se repeta de trei ori nu te mai lasa sa lucrii in ziua urmatoare pt ca candidati aveau destui se pare.


Pai noua nu prea ne place munca si disciplina, mai o cafeluta, mai o tigara, mai o barfa si asa au trecut 8 ore

#8
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018

 ccf_cristi, on 24 septembrie 2018 - 13:58, said:

Daca nu ai nimic de pierdut in tara, nu se cere avans inainte, acea suma de bani chiar reprezinta venitul NET pentru 8h/zi si 40h/saptamana eu zic ca merita incercat.
Da, cere doar sa platesc transportul inainte spre Germania.Ce mi se pare ciudat este faptul ca atunci cand am sunat mi-au spus sa ma duc la Sibiu si n-au vrut sa imi spuna locatia decat atunci cand as fi ajuns in Sibiu..credeti ca ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 spe_ripper, on 24 septembrie 2018 - 14:01, said:

...mai o tigara...
Corectie: tigara din ora-n ora, mai exact ca un ceas elvetian. Iar la unii chiar mai des.

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pe 1500 EUR te vor munci ca pe hotii de cai.
Nu stiu de ce credeti voi ca va angajeaza cineva acolo ca sa socializati, de preferinta pe 8 ore FIX, friptura, cazare si transport.

Nu va faceti iluzii, nu rezistati prea mult.

Comportamentul firmei respective = teapa.

Cand e prea frumos sa fie adevarat = teapa!

Edited by Ahasverus, 24 September 2018 - 14:08.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003

 MartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:02, said:

Da, cere doar sa platesc transportul inainte spre Germania.Ce mi se pare ciudat este faptul ca atunci cand am sunat mi-au spus sa ma duc la Sibiu si n-au vrut sa imi spuna locatia decat atunci cand as fi ajuns in Sibiu..credeti ca ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?
Fara plati in avans, altfel e teapa.

#12
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018

 Bursul, on 24 septembrie 2018 - 14:09, said:


Fara plati in avans, altfel e teapa.
Spuneau ca mi se vor restituii bani la primul salariu.

#13
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 MartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:02, said:

Da, cere doar sa platesc transportul inainte spre Germania.Ce mi se pare ciudat este faptul ca atunci cand am sunat mi-au spus sa ma duc la Sibiu si n-au vrut sa imi spuna locatia decat atunci cand as fi ajuns in Sibiu..credeti ca ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?
Inca o data, nu da bani inainte nici macar de un timbru.
Banii de analize, drum, cazare(e inclusa in cazul de fata) sau pentru orice altceva sa ti-i opreasca din primul salariu. Daca e vorba de o suma mai mare, incearca o esalonare pe mai multe luni.
Totul scris negru pe alb cu data, semnatura, stampila, numar de inregistrare...hai bine, pana la Sibiu iti platesti tu drumul, de acolo pana in Germania il platesti la primul salariu.
Au fost, sunt si o sa mai fie cazuri de oameni inselati prin aceasta metoda.
Cum se numeste firma care intermediaza/angajeaza?

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003

 MartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:11, said:

Spuneau ca mi se vor restituii bani la primul salariu.
Sa plateasca de la ei transportul si pot sa recupereze banii la primul salariu.

 Ahasverus, on 24 septembrie 2018 - 14:07, said:

Pe 1500 EUR te vor munci ca pe hotii de cai.
Nu stiu de ce credeti voi ca va angajeaza cineva acolo ca sa socializati, de preferinta pe 8 ore FIX, friptura, cazare si transport.
Am in familie care lucreaza asa pe branci la capsuni, vin in concediu vreo 2 luni. Cum sunt obisnuiti cu munca grea, ei sunt multumiti ca pleaca acasa cu banii pe 6-7 luni munciti in Romania.

#15
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Mai bine stai acasa pe ajutor social. Cam asta-ti sugereaza unii forumisti. De ce sa muncesti pe bani?

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 spe_ripper, on 24 septembrie 2018 - 14:01, said:



Pai noua nu prea ne place munca si disciplina, mai o cafeluta, mai o tigara, mai o barfa si asa au trecut 8 ore
Confunzi munca adevărată în Germania cu lăbăreala de la noi. Am lucrat și eu acolo și aveam pauza de masă de 2 ore pe zi ,la fel ca nemții și mâncam la aceeași masă. Nu se punea problema de fumat în timpul serviciului (în sensul că puteai fuma liniștit) atâta timp cât erai rezonabil (adică nu pip încontinuu și mai ales când e de tras tare), ne era interzis să fumăm doar în mașinile lui (soția avea astm). Cafeaua și celelalte erau aduse și servite la discreție.

 Chifteluta, on 24 septembrie 2018 - 14:28, said:

Mai bine stai acasa pe ajutor social. Cam asta-ti sugereaza unii forumisti. De ce sa muncesti pe bani?
Ai foarte mare grijă ce sugerezi cuiva când îl trimiți în străinătate. Dacă eu am avut noroc nu înseamnă că toți patronii sunt așa. Am mers în Germania de urgență după niște români (cunoștințe) ce lucrau la ceapă și era cel puțin odios locul ăla, era exact așa cum spun colegii, fără pauze decente, plata puțină etc etc.

#17
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Va multumesc mult! Apreciez fiecare raspuns pro si contra

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 MartaBluee, on 24 septembrie 2018 - 14:11, said:

Spuneau ca mi se vor restituii bani la primul salariu.
Nu te lua dupa astfel de promisiuni. Ei vor doar sa te duca pe banii tai in Germania si acolo te lasa.

Daca vrei totusi sa ajungi acolo nu te gandi sa ajungi in prag de iarna,  Cauta un bilet de avion foarte ieftin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate