Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Papagal Ara

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua,

  Doresc sa achizitionez un papagal din specia Ara ( vorbitor ).
  Nu am mai avut specia aceasta, va fi intr-o casa unde va fi hranit si ingrijit bine. Speram ca va fi si bucuria baiatului nostru de 4 ani care si-l doreste f mult.
  As aprecia mult daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi pertinente cum ar fi:
- de unde sa il cumpar in siguranta?
- ce probleme specifice poate avea?
- reguli de ingrijire?
- sta singur sau vrea sotie?
- durata de viata? Multumesc!

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Vezi dimensiunile pasarii>coliviei!  faci 2 calcule.  Ar trebui sa zboare de pe o scandurica pa alta,asa ca...

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Exista cel putin opt specii ARA cu vreo 10 subspecii.
Fiecare are propriul tip de character si comportament.
Aia care "vorbesc" costa cam 1500EUR

Daca esti crescator fara experienta - nu ai avut macar perechi de perusi si/sau nimfe - acesti papagali NU sunt recomandati.
Va veti chinui unul pe altul iar povestrea se poate termina trist. Foarte trist.

Cumpara pentru cel mic o nimfa mai intai care, indiscutabil, este mult mai usor de intretinut.
Nu-ti bate joc de o pasare despre care nu stii mai nimic si incerci sa aflii cate ceva de pe net

Cam asta e

Edited by Naijax, 24 September 2018 - 10:35.


#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cumpara jako..stiu ca e mai spectaculos ara dar la vorbit jako e mai bun

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 drndcg, on 24 septembrie 2018 - 10:07, said:

Buna ziua,

  Doresc sa achizitionez un papagal din specia Ara ( vorbitor ).
  Nu am mai avut specia aceasta, va fi intr-o casa unde va fi hranit si ingrijit bine. Speram ca va fi si bucuria baiatului nostru de 4 ani care si-l doreste f mult.
  As aprecia mult daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi pertinente cum ar fi:
- de unde sa il cumpar in siguranta?
- ce probleme specifice poate avea?
- reguli de ingrijire?
- sta singur sau vrea sotie?
- durata de viata? Multumesc!
Si perusii vorbesc daca te ocupi de ei.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
Stai cuminte, astia traiesc mai mult ca tine.. gandeste-te ca te legi toata viata la cap cu ei, fac mizerie multa, galagie infernala (sper sa stai la casa si ai teren mare si vecini intelegatori) unu' din asta sperie tot cartierul cand urla.

O pasare exotica nu este un animal de companie potrivit pentru un puradel de 4 ani, ia-i o potaie si ai rezolvat treaba.

Edited by laffin, 24 September 2018 - 11:31.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Ara are potential mare de distrugere a mobilei (o roade/rupe).
Cum zic si ceilalti colegi, daca nu ai mai avut papagali nu va chinuiti nici voi si nu-l chinuiti nici pe el.

#8
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Is pline padocurile de caini fara stapani, de la maidanezi, la din aia de rasa. Un animal de companie dezvolta afectivitatea copilului. Cainele e cel mai potrivit, copilul va fi mult mai energic si sanatos, mental se va dezvolta mult mai armonios deoarece implica o mare responsabilitate. Cu timpul va intelege ce inseamna o relatie si cum o poate dezvolta. Nu strica sa fie instruit inainte de a avea un companion patruped.

sa nu vorbeasca tare, sau sa tipe, ci sa foloseasca o voce cat mai blanda;
sa nu le bruscheze sau sa le raneasca in vreun fel;
sa se joace frumos cu acestea;
sa le permita sa se odihneasca;
sa nu le ofere de mancare alimente care le-ar putea dauna;
sa le trateze ca pe adevarati membrii ai familei.

Edited by Spaghete, 24 September 2018 - 12:31.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ara e o namila de papagal. Cum sa-i iei copilului de 4ani asa ceva? Iti dai seama ca il poate lasa fara degete daca si le bagă printre gratiile cuștii. Eu am avut un papagal verde  de Amazon, mare cam cat un porumbel si a trebuit sa-l dau din cauza copilului. Nu puteam risca sa rămână cel mic fara vreun deget. Ia-ti un papagal mic, un perus sau o nimfa asa cum te-au sfatuit colegii. Iar papagali vorbitori, din cate stiu eu, sunt jako si cacadu. Si ceilalti vorbesc dar au un vocabular limitat. Al meu latra, imita pescărușii, striga: pilu, pilu, cocopilu, copilu, unde-i copilu. Dar era rau, te ciupea din nimic.

#10
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Catelusii nu sunt prea indicati pentru un copil...
https://www.replicao...e-caini-134212/
http://www.ziare.com...rinarul-1174928

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
copiii isi pierd rapid interesul. nu te lega la cap daca nu te doare. iar papagalul ara, cu o talie atat de mare, e total contraindicat ca animal de companie pentru un copil atat de mic.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mai bine cumperi un peste

#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 H6D-100c, on 24 septembrie 2018 - 13:10, said:

Catelusii nu sunt prea indicati pentru un copil...
https://www.replicao...e-caini-134212/
http://www.ziare.com...rinarul-1174928

Asta e o gogomanie,  un caine vaccinat si deparazitat periodic nu transmite nici o boala. Foarte importanta este alegerea rasei, nu toate sint potrivite pentru copii mici.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 jimi91, on 24 septembrie 2018 - 14:11, said:

mai bine cumperi un peste

Inghetat.De la Auchan.

Ca fost "proprietar" de papagali perusi (doua bucati,nu pereche) pot sa confirm faptul ca aceste pasari nu se preteaza pentru postura de animal de companie in general,cu atat mai putin pentru un copil de patru ani,care va dori mereu sa atinga,sa prinda sau sa mangaie animalul.La pasari e mai greu,si-au luat zborul si se aseaza pe lustra,galerie,dulap,oriunde,doar la indemana nu.Copilul va fi tentat sa urce dupa el si gata pocinogul.
Cu atat mai putin o pasare de talia unui papagal Ara,care pana va fi invatat sa vorbeasca,nu de copil bineinteles,va trece mult timp,dar exista pericolul real,cum s-a mentionat,sa lase urme adanci pe corpul baiatului.
Revenind la pasarile mele,eu nu m-am indurat sa le tin inchise,ele zburand libere prin casa.Doar seara,la culcare,veneau la rezidenta.
Mizerie peste tot,galerie de perdele roasa,carti din biblioteca roase,tencuiala roasa,rosturi de la faianta roase,absolut totul ros.Finalul a fost inevitabil:"deportarea"

#15
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Va trebuie nervi tari. Eu am avut un papagal mare, cand era copilul mic. Nu vrei sa stii ce zgomot face la 5 dimineata.Posted Image
A fost o mare gresealaPosted Image . Clipurile pe cateva minute inseamna in spate sute de ore de munca cu acea pasare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate