Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Constructiile noi si locurile de parcare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Argent, on 24 septembrie 2018 - 19:02, said:

Nici nu stiu ce atata pretentie cu loc de parcare, sa faca locuri care nu sunt prevazute cu blocuri si pe proprie raspundere dai cu pixul pe foaie ca o sa cumperi un apartament si ca intelegi ca nu o sa poti aduce masina.
Dai semnatura acum si peste 5 ani iti vine chef de masina. Ce faci? O cumperi si o parchezi aiurea. Sau vine cineva in vizita la tine, unde isi lasa masina?

#56
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 lucifer76, on 26 septembrie 2018 - 07:12, said:

Dai semnatura acum si peste 5 ani iti vine chef de masina. Ce faci? O cumperi si o parchezi aiurea. Sau vine cineva in vizita la tine, unde isi lasa masina?
Unde si-o lasa si daca vine la tine in vizita si nu are loc de parcare.

Imi pare un moft ca la un complex de garsoniere sa ai pretentie de loc de parcare moca.
M-am uitat pe la chinezi si ei platesc separat pentru parcare, noi ne-am nascut intr-o perioada in care nu erau asa de multe autovehicule.
Acum unde pui mei sa parchezi atatea masini? Parcari subterane? Parcari cu etaje? Prea multe masini si prea ieftine.

Eu am vecini care si-au montat piatra cubica in curte si sa nu cumva sa deranjeze piatra cubica, gen sa se lase sub rotile masini, pai o parcheaza pe drum, si sa zicem ca strada este destul de mare sa treaca masina de gunoi sau o alta masina mai mare? Dar daca face asta si vecinul de vis-a-vis... boss, faci slalom printre cazane SH, genul ala de masinute cazute cumparate SECOND de nu prea sunt folosite ca consuma.

Asa ca ce pretentie sa ai? Eu imi aduc aminte de blocul ala care a ars si stiu un complex de garsoniere, apartamente, ce pui mei este, 2 blocuri vagon construite pe lungime, unde pui mei atatea locuri de parcare?
.
Zilele trecute ma uitam la 2 vecini cum incercau ei sa puna masinile, sa fie ok pe strada, timp in care ma gandeam de ce dracu nu le pun in fata portilor? Sincer ma gandeam ce logica este de nu parcheaza in fata portilor, se lasa betonul, se lasa poarta, vine garda, vine jandarmeria si trebuie sa fuga urgent? Ce drac de logica or avea.

Edited by Argent, 26 September 2018 - 08:04.


#57
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Argent, on 26 septembrie 2018 - 08:03, said:

Imi pare un moft ca la un complex de garsoniere sa ai pretentie de loc de parcare moca.
Nu moka, cu bani. Vrei apartament, plătești loc de parcare. Nu ai mașină, îl închiriezi vecinului care are doua.

Edited by lucifer76, 26 September 2018 - 09:37.


#58
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Primaria e principala vinovata si dupa oamenii. DAca primaria e dezorganizata si o doare in pix de problema atunci cum sa le zici si oamenilor sa nu tina un SH la poarta.

CE au astia in plus fata de noi?

Velizy, Ile de Paris
https://www.google.c...8i6656?hl=en-RO

https://www.google.c...8i6656?hl=en-RO

Bucurestii Noi:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Observati cu aia au trasat direct pe asfalt unde trebuie sa parcheze, si sunt parcate doar pe o parte masinile, asta tine de primarie.
Observati cum in curtile mici de nici 50mp au trandafiri si loc de parcare+garaj? Asta tine de gospodarie.


Mai observati si cum romanasii au strazi duble, loturi mari si strada tot arata rau? Tine si de primarie tine si de oameni. Primaria ii putea inghesui pe o singura parte. Si ei isi puteau aranja peluza aia, nu asa o lase plantata cu buruieni.

Edited by alexandrinabob, 26 September 2018 - 10:05.


#59
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Prin alte ţări legea se aplică mai des. La noi nu se aplică aşa de des. Dacă s-ar aplica, ar fi mai cu frică oamenii, deci nu ar face atâtea măgării.
Mai sus citisem "dube" în loc de "duble". Ce frmuos e când prin locuri înguste parchează unii dubele (că doar stau în zonă) sau dintr-o parcare în spic iese mai în afară o dubă.

#60
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 lucifer76, on 26 septembrie 2018 - 09:37, said:

Nu moka, cu bani. Vrei apartament, plătești loc de parcare. Nu ai mașină, îl închiriezi vecinului care are doua.
Ma gandeam ca nu stiu cat de nedemocratic o parea sa fie o interdicite cu o singura masina, gen o masina pe apartament, asta ar rezolva problema parcarilor, adica in loc sa aibe fiecare apartament 2-3 masini(gen masina ta, masina sotiei si masina copilui) ar avea o singura familie o masina.
Dar boss, stai la bloc nu pe camp.

 djl, on 26 septembrie 2018 - 11:13, said:

Prin alte ţări legea se aplică mai des. La noi nu se aplică aşa de des. Dacă s-ar aplica, ar fi mai cu frică oamenii, deci nu ar face atâtea măgării.
Mai sus citisem "dube" în loc de "duble". Ce frmuos e când prin locuri înguste parchează unii dubele (că doar stau în zonă) sau dintr-o parcare în spic iese mai în afară o dubă.
Romania!

 alexandrinabob, on 26 septembrie 2018 - 10:05, said:

Primaria e principala vinovata si dupa oamenii. DAca primaria e dezorganizata si o doare in pix de problema atunci cum sa le zici si oamenilor sa nu tina un SH la poarta.

CE au astia in plus fata de noi?

Velizy, Ile de Paris
https://www.google.c...8i6656?hl=en-RO

https://www.google.c...8i6656?hl=en-RO

Bucurestii Noi:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Observati cu aia au trasat direct pe asfalt unde trebuie sa parcheze, si sunt parcate doar pe o parte masinile, asta tine de primarie.
Observati cum in curtile mici de nici 50mp au trandafiri si loc de parcare+garaj? Asta tine de gospodarie.


Mai observati si cum romanasii au strazi duble, loturi mari si strada tot arata rau? Tine si de primarie tine si de oameni. Primaria ii putea inghesui pe o singura parte. Si ei isi puteau aranja peluza aia, nu asa o lase plantata cu buruieni.
Asta este strada veche de arata asa de lata, alea noi sunt gen alee, gen vine masina de gunoi trebuie ca toti de pe strada sa isi scoata masinile.

Ma plimbam pe strada si majoritatea sunt fara etaj, cateva P+1 si asa ca un carnate aruncat intr-o ciorba... cateva p+2 si mansarda.

Incearca sa explici unui roman ca exista viata si fara masina personala.

Ziceam Mc daca aveam strada de pavaj, o reparam singur si nu ma interesa de primarie.

Edited by Argent, 26 September 2018 - 20:04.


#61
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
@Argent. nu poti sa ii explici ca exista viata si fara masina. Pentru ca bunicile ne-au invatat ca gras si frumos este cel mai bine.
Acu mai nou starea de bine se defineste prin efort minim, rupt canapeaua si cat mai putin mers.

Si nu, nu e promovata doar de cei nascuti si crescuti la bloc, e promovata si de cei din provincie. Este ceva de lauda sa ai distante cat mai mici la tot.
In contrast francezii alearga zilnic, urca zeci de scari peste tot, mai ales la metrou. Daca nus invalizi prefera scarile.

Nu stiu cate masini au per familie, dar mie mi se par considerabil mai putine.
Din zonele alea de mai sus au ceva de mers pana la RER, majoritatea merg pe jos de dimineata. ajung cu zambetul pe buze la munca.

Le-am ales pentru ca de acolo pana in centrul Parisului faci 30min cu transportul in comun, comparabil cu strada aia din Buc.Noi din care faci tot 30min pana in centrul Bucurestiul. Desigur distantele sunt mult mai mici la noi, dar atata pot romanii deocamdata in privinta transportului in comun.

Oricum la noi casele sunt voi de capul lor, mai saracacioase, dar masinile sunt mai dese. Cred cas duble ca numar. La aceeasi distanta fata de centru, deci nu mai sunt scuze de infrastructura. E clara vina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate