Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Constructiile noi si locurile de parcare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Singura solutie - ptr zonele deja construite - https://adevarul.ro/...fd8f/index.html

#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmyshyk, on 24 septembrie 2018 - 07:55, said:

chiar daca au loc sa fie parcate in curte, tot pe strada, in fata casei e mai la indemana.
Romanul e comod, de ce sa piarda 5 minute sa deschida poarta si sa parcheze pe proprietate? Mai apare problema ca daca isi ia inima in dinti si parcheaza in garaj, se trezeste blocat acolo devreun binevoitor.

View Posteiffel, on 24 septembrie 2018 - 08:18, said:

Si daca vine cineva in vizita ? Sunt tari in vest in care trebuiesc minim 3, ba chiar 4 locuri de parcare pe terenul tau - in curte. Altfel nu primesti nicio autorizatie.
Am un vecin cu 3 garaje, nu unul. O singura data nu l-am vazut sa le foloseasca, masinile le are tot pe strada. Degeaba are romanul locuri daca nu le foloseste.
Am vazut in ziar un articol, se construieste un cartier de 1000 apartamente cu 150 locuri de parcare in oras la mine. O bucurie pentru strazile din jur, care vor deveni blocate complet. Tu visezi la 3-4000 locuri de parcare, cand nu sunt decat 150 :)

View PostArgent, on 24 septembrie 2018 - 08:21, said:

Boss, la case nu gasesti loc de parcare ca sunt care isi cumpara 2-3 masini si incep sa parchezi pe unde apuca
Stau intr-un cartier rezidential, nu este casa fara garaj aici, dar ... degeaba, nu pierde nimeni cateva minute din viata pentru a parca corect.

Nu locurile de parcare sunt problema in Romania, ci delasarea si lenea. Pe unde mai exista parcari cu plata, stau mai mult goale. Nu e cazul sa ne plangem ca nu exista locuri de parcare atat timp cand nici nu ne intereseaza asta la achizitia apartamentului sau al masinii!!!

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am un vecin cu 3 garaje, nu unul. O singura data nu l-am vazut sa le foloseasca, masinile le are tot pe strada.
Asta da, si la mine pe strada am vazut asta, unii chiar si-au daramat garajele ca sa aiba mai mult loc in curte.
Inainte de 89 toti aveau masinile in curte. Sa nu le zgarie careva. Acuma...

#40
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posteiffel, on 24 septembrie 2018 - 10:26, said:

Singura solutie - ptr zonele deja construite - https://adevarul.ro/...fd8f/index.html

Titlu de clickbait-

Quote

Cum este viaţa în oraşul care a interzis maşinile: „Aici e paradisul“.

Continut:

Quote

Pontevedra este printre puţinele oraşe din lume în care traficul a fost complet oprit în centru, iar autorităţile au impus reguli stricte de circulaţie la periferie.



#41
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postrich1974, on 24 septembrie 2018 - 10:24, said:

transportul in comun nu exista oricum, pentru foarte multi, ca sa nu spun majoritatea. indiferent de conditiile de calatorie.
asa e si la tren: romanul vrea sa se plimbe cu TGV-ul la pret de tren regio.
pana nu se va renunta la fudulia folosirii masinilor, faza cu aglomeratia nu se va rezolva.
poti dezvolta? De ce consideri ca a circula cu masina proprie este fudulie?

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
nu inteleg de ce romanu cumpara casa fara pic de teren
cum poti spune ca stai la casa,daca nu ai loc sa iesi afara in curtea ta
cei care isi lasa masina in strada,sunt sigur ca maj o lasa in fata portii,deci oricum acolo nu ai ce cauta
eu am rezolvat comoditatea,motoare la porti+garaj

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBenderbut, on 24 septembrie 2018 - 08:02, said:

Vina este a arhitectului care a gandit treaba asta si care a facut proiectul.
Nu a arhitectului, ala aprimit o comanda si a executat-o, dupa care si-a luat banii. Ei, problema e la cei care au aprobat acele constructii in forma lor, doar ca aia au primit niste "comisioane" de la arhitect ca sa dea acele aprobari. Pentru ca asa merge treaba. Cum credeti ca ar fi aparut in Timisoara toate acele palate tig.anesti( fi-v-ar la dreaq controlul cu rromii vostrii cu tot!) daca cei de la Serviciul de Sistematizare si  Cei de la Protectia Monumentelor (sau cum naiba le mai zice) ar fi trait cinstit doar din salariile de bugetari (pe care cica le-ar fi taiat Basescu si guvernul Boc)?

View Postflp014, on 24 septembrie 2018 - 10:44, said:

poti dezvolta? De ce consideri ca a circula cu masina proprie este fudulie?
Din pacate, la ora actuala, un mare procent din romani, nici la buda nu se mai pot duce fara masina. Vrei exemplu? Uita-te dimineata cati copii care stau in zone centrale sau in zone unde exista un transport in comun acceptabil sau microbuze care duc copii la scoala, sunt dusi la scoli de parinti cu masina personala. Chestie care spre exemplu in Germania, e aproape inexistenta. Sau, un parinte duce la scoala 4-5 copii, fiecare parinte pe rand. Nu cu 4-5 masini, de multe ori, chiar pe jo0s. Ai vazut la noi asa ceva?
Si-apoi, ce prestanta sa aibe o pipuța de 10 ani care vina la scoala cu troleul si e imbracata la case de moda?Nu?
Ca de puțoi, nici nu se mai pune problema.

#44
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postflp014, on 24 septembrie 2018 - 10:44, said:

poti dezvolta? De ce consideri ca a circula cu masina proprie este fudulie?
ti-a raspuns deja colegul mai sus.
am in blocul vacin pe cineva care face naveta cu trenul....pana la gara, desi sunt vreo 400 de m, merge cu masina.
o rude de a mea, la tara (aer curat, ciripit de pasarele, etc.), toata viata lui a facut naveta cu masina, desi era la vreo 500 de metri de scoala. tipul era profesor.

#45
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
In oraselul in care locuiesc, niste dezvoltatori imobiliari s-au apucat de ridicat un bloc de patru etaje, desi regimul maxim permis in zona asta este de parter plus doua etaje, maxim.
Ei, au ajuns pana la etajul patru,a venit primaria, le-a f...t o amenda cat Katrina, si i-au obligat sa darame etajele construite pe principiul ''construim si ne judecam dupa aia''.
Pentru ca sunt baieti destepti, cei din primarie au o statistica a celor care se muta din oras sau pleaca din oras. In fiecare an, cel putin 1000 noi locuitori ajung sa se mute aici, asa ca primaria s-a apucat sa mareasca drumurile, sa faca 4 noi terenuri de sport la care ai acces gratuit, schimbare de canalizari, retele electrice, orice este nevoie pentru a nu se ajunge la haos in urmatorii ani.
Si ,da ! Cu parul se face treaba cea mai buna. Amenzi colosale, politie pe cap, controale.
In Romania este invers. Cumparatorul suporta tot : dobanzi la banca, trafic infernal, cazemate cat mai inghesuite, vecini dubiosi, etc.

#46
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Fjell - credeam ca a innebunit lupu!
Sa auzi in Romania de amenzi si mai ales de demolari?

#47
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu in ce oras e Fjell dar in ultimul timp in orice zona am discutat pe langa Bucuresti nu mai e nici o jena fata de lege. Am inclusiv un coleg care a schimbat masina ca nu incapea cu ea pe rampa din parcare cu o raza imposibila, pe locul lui platit cu 15000E. Pe locul doi sunt cumparatorii care nu mai au nici o alta grija decat sa prinda acum un credit pana nu se termina cu creditarea ieftina. Se cumpara frate orice grajd numit insiruita, stai la tine pe canapea si vezi ce vin bea vecinul la masa. Ma uit la blocurile ceausiste din zonele semicentrale si deja par mult mai atractive: nu ai parcare suficienta nici acolo dar e loc cat sa creasca niste copaci de zeci de metri, intra masina de gunoi si pompieri, ai unde sa dai zapada iarna de pe locul de parcare daca il ai. In poza aia cu insiruitele alea, sunt curios daca si-a pus problema un viitor proprietar ce face cu zapada cand deszapezeste, unde pune masina cand vor fi munti de zapada.

#48
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Una de asta, poate chiar cea care urmeaza...si "distractie":
https://www.historia...rna-anului-1954

#49
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Doamne ajuta sa vad si eu o asemenea zapada, cred ca m-as tavali pe jos de ras.

#50
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Posteiffel, on 24 septembrie 2018 - 10:38, said:

Asta da, si la mine pe strada am vazut asta, unii chiar si-au daramat garajele ca sa aiba mai mult loc in curte.
Inainte de 89 toti aveau masinile in curte. Sa nu le zgarie careva. Acuma...
Masinile erau scumpe, rare, isi pastrau valoarea, asa ca mergea sa faci garaj pentru ea, sa cumperi si sa folosesti husa, gen cumparai o dacie si tinea pana la sfarsitul zilelor
Acum masinile? Cazane ieftine din Germania, le cumperi SH si te utii sa scapi repede de ele dupa te prinzi cate defecte au.

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2018 - 10:34, said:

Stau intr-un cartier rezidential, nu este casa fara garaj aici, dar ... degeaba, nu pierde nimeni cateva minute din viata pentru a parca corect.

Nu locurile de parcare sunt problema in Romania, ci delasarea si lenea. Pe unde mai exista parcari cu plata, stau mai mult goale. Nu e cazul sa ne plangem ca nu exista locuri de parcare atat timp cand nici nu ne intereseaza asta la achizitia apartamentului sau al masinii!!!
Nici nu stiu ce atata pretentie cu loc de parcare, sa faca locuri care nu sunt prevazute cu blocuri si pe proprie raspundere dai cu pixul pe foaie ca o sa cumperi un apartament si ca intelegi ca nu o sa poti aduce masina.

Este mai comod si mai fain sa se vada ca ai masina, este adevarat ce zici, majoritatea de pe strada au garaj si cu toate astea prefera sa le lase pe strada ca este nasol sa deschizi poarta la prima ora sa o scoti.

#51
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Posteiffel, on 24 septembrie 2018 - 10:38, said:

Asta da, si la mine pe strada am vazut asta, unii chiar si-au daramat garajele ca sa aiba mai mult loc in curte.
Inainte de 89 toti aveau masinile in curte. Sa nu le zgarie careva. Acuma...
Masinile erau scumpe, rare, isi pastrau valoarea, asa ca mergea sa faci garaj, sa cumperi si sa folosesti husa, gen cumparai o dacie si tinea pana la sfarsitul zilelor
Acum masinile? Cazane ieftine din Germania, le cumperi SH si te utii sa scapi repede de ele dupa te prinzi cate defecte au.

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2018 - 10:34, said:

Stau intr-un cartier rezidential, nu este casa fara garaj aici, dar ... degeaba, nu pierde nimeni cateva minute din viata pentru a parca corect.

Nu locurile de parcare sunt problema in Romania, ci delasarea si lenea. Pe unde mai exista parcari cu plata, stau mai mult goale. Nu e cazul sa ne plangem ca nu exista locuri de parcare atat timp cand nici nu ne intereseaza asta la achizitia apartamentului sau al masinii!!!
Nici nu stiu ce atata pretentie cu loc de parcare, sa faca locuri care nu sunt prevazute cu blocuri si pe proprie raspundere dai cu pixul pe foaie ca o sa cumperi un apartament si ca intelegi ca nu o sa poti aduce masina.

Este mai comod si mai fain sa se vada ca ai masina, este adevarat ce zici, majoritatea de pe strada au garaj si cu toate astea prefera sa le lase pe strada ca este nasol sa deschizi poarta la prima ora sa o scoti.

Edited by Argent, 24 September 2018 - 19:09.


#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Ce lux,domle.Auzi,sa construiasca garaje sarlatanii-dezvoltatori.
Astia nu-s in stare sa predea casa cu toate utilitatile si avem pretentii de garaj?

Din pacate cultura imobiliara a romanului este egala cu zero,la pamant,bazata pe principiul ca oricum orice va cumpara tot va face el modificarile pe care le are in capul de prostan.

ps.
Ce ar fi daca nu s-ar mai cumpara toate gunoaiele denumite locuinte sau case de locuit?

#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteiffel, on 24 septembrie 2018 - 10:26, said:

Singura solutie - ptr zonele deja construite - https://adevarul.ro/...fd8f/index.html


Mi-ar placea, dar ce te faci daca suferi de claustrofobie si ramai blocat in ascensor ? Astepti pana vin eu cu bicicleta, faci pe tine, urli, tragi de toate alea, tragi de hainele tale ( eu doar iti spun ce am gasit in diverse cazuri) nu zic ca nu mi-ar placea, as renunta si maine la masina, eu as propune pentru Bucuresti pentru inceput sa interzicem masinile de teren, balenele alea mari care sunt cate 10 pe 30 de locuri de parcare, ce parere ai ?

#54
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Masina de teren ocupa exact un loc de parcare, asa cum e prevazut el in normative. Daca nu exista loc de parcare si parchezi aiurea pe un colt de strada ai sanse mai mari sa blochezi mai mult, dar nu poti sa renunti la masini intr-un oras ca Bucuresti fara sa ai alternativa. In Bucuresti am scurtcirucitat de multe ori la drumuri prin oras lasand masina si luand tramvai, Uber, metrou etc dar transportul in comun excluzand metrou care nu exista in multe zone are o mare lipsa: este TOTAL imprevizibil daca trebuie sa mergi mai mult de 3-4 statii, fara sa mai luam in condiderare conditiile, curatenia, siguranta, etc. Cine viseaza la transport in comun nu a folosit decat metroul sau nu are permis deci nu are alternativa :)

Edited by filipxxx, 25 September 2018 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate