Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce se asociaza manelele cu inculti/prosti/analfabeti etc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpasilla, on 23 septembrie 2018 - 19:59, said:

Manelele nu sunt muzica. E zdranganeala.
Nu sunt acorduri muzicale, nu sunt versuri, nu e voce.
Hai , nici asa ..
Daca ai nunta " moarta " de lesina aia pe la mese , indiferent cit de " culti " par , daca ai pus niste manele bine alese ii scoli si reinvie nunta .
De ce ? Pt ca unele suna bine si au ritm .

#38
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Incultură maximă, țăranii, rumânii nu vroiau să învețe să știe carte, exact ca țâghanii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pm5f8ejygLQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuY1fGbk3NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zAaQ3q8t010?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sub austrieci și bozgori, încă de prin secolul 17  și mai ales de la începutul secolului 18 majoritatea covârșitoare a românilor din zonele Imperiului Habsburgic și-au dat seama că fără un minim de școală primară sunt pe nicăieri!
:signher: https://ro.wikipedia...iki/Samuil_Micu , al doilea membru marcant https://ro.wikipedia...țiu_Micu-Klein
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIlcpzWQZ3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 23 September 2018 - 20:33.


#39
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Post86-APP, on 23 septembrie 2018 - 20:19, said:

Daca ai nunta " moarta " de lesina aia pe la mese , indiferent cit de " culti " par , daca ai pus niste manele bine alese ii scoli si reinvie nunta pleaca acasa.
Am corectat eu.  Pt putin.   :bigwhitegrin:

#40
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

View PostPopaXXX, on 23 septembrie 2018 - 20:07, said:

Sunt curios cei care nu suport manele, ce muzica bagati la nuntile, botezurile si petrecerile voastre?
pai bagam... muzica.

#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
E o muzică facilă, pentru oameni simpli. E greu să te aștepți să fie plăcută de intelectuali, deși e mai probabil ca un intelectual să guste și manele decît ca un analfabet să asculte muzică mai complexă. De aia. Dacă inculții și analfabeții ascultă ceva, cel mai probabul ascultă manele și muzici cît mai populare.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postg0dafk, on 23 septembrie 2018 - 20:03, said:

Nu-l puteti compara pe Florin Salam sau pe Nicolae Guta sau pe oricare alt cantaret de manele cu restul rromilor. Ce-i drept majoritatea stau degeaba la cersit, dar astia isi castiga banii practic... corect, nu? Si scot cantece cu versurile........ care sunt ca na, va dati si voi seama ca trebuie sa cante ce prinde la o nunta sau pe unde canta ei, nu? Daca ala vrea s-auda "ca-i moare toti dusmanii" cel care canta asa trebuie sa zica, nu? Ca altfel nu mai primeste bani. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDRd2_WHI_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta m-a pus pe ganduri. Adica se vede clar ca tipu nu-i prost si ca alea nu prea sunt manele. ( Desi parca asta e violonistul lui Salam. )
Se vede clar ca muzicianul din imagine "le are" cu vioara. Eu cunosc un manelist , cantaret , ma rog mai zonal nu asa la nivel mare si care mi-a zis asa "atata timp cat vor exista prosti care sa ceara manea , atata timp vor exista cantareti de manele".  Deci asta se cere man. De ce publicul din Romania nu cere muzica clasica spre exemplu? Well sa intrebam  publicul zic...
Muzica clasica cere pasiune si inflacarare. Romanii astazi cauta imbogatire usoara nu visare la povesti.  Ce nu stiu romanii e ca tocmai din vise marete vin si banii. Asa cum a fost si cazul cu bill gates sau jeff bezos. Aia in primul rand au facut "ceva" ca sa ajunga acolo sus. Romanului nu prea ii place cu efortul mai mult cu tunurile si imbogatirea rapida , considerand ca  asta e semn de inteligenta. Well inteligent esti cand rezolvi probleme complicate nu cand e totul usor...

#43
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postg0dafk, on 23 septembrie 2018 - 19:48, said:

Pana la urma sunt tot note muzicale, tot are un ritm, versuri, cam tot ce are orice alt gen de muzica.
Ba, sa nu fiu carcotas, cred ca are mai multe note muzicale decat alte "muzici".
Daca e s-o privim asa.
Pana la urma ce se critica, versurile sau linia melodica?
Eu nu pot asculta pe unu' care se lauda ca se drogheaza, face diferite infractiuni si Politia nu-l poate prinde, ca dusmanii sunt prea slabi sa-l doboare.
Insa as fi ipocrit daca nu as spune ca unele manele au ritm si suna bine, dar mesajul acestora e de a epata si umili pe altii ceea ce imi displace.
Oricum, majoritatea [98-99%?] nu suna bine; poate si pt. ca nu sunt pe gustul meu ?
==============================

View PostPopaXXX, on 23 septembrie 2018 - 20:07, said:

Sunt curios cei care nu suport manele, ce muzica bagati la nuntile, botezurile si petrecerile voastre?
Muzica usoara.
Poate populara, dar din aia de calitate.
Oricum, eu nu ma omor cu nunti si botezuri ca nu sunt petrecaret din fire.

Edited by super8, 23 September 2018 - 20:31.


#44
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostJurasikMan, on 23 septembrie 2018 - 20:09, said:

Muzica de petrecere ( romaneasca , nu rromeasca ) , muzica usoara din repertoriul national si international , muzica populara . Orice , numai sa nu aud conlocuitori cum sa caulesc .
Pai si cand se striga darul, cand aruncati cu bani la cantareti tot pe muzica usoara?

#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postg0dafk, on 23 septembrie 2018 - 20:03, said:

Nu-l puteti compara pe Florin Salam sau pe Nicolae Guta sau pe oricare alt cantaret de manele cu restul rromilor. Ce-i drept majoritatea stau degeaba la cersit, dar astia isi castiga banii practic... corect, nu? Si scot cantece cu versurile........ care sunt ca na, va dati si voi seama ca trebuie sa cante ce prinde la o nunta sau pe unde canta ei, nu? Daca ala vrea s-auda "ca-i moare toti dusmanii" cel care canta asa trebuie sa zica, nu? Ca altfel nu mai primeste bani. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDRd2_WHI_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta m-a pus pe ganduri. Adica se vede clar ca tipu nu-i prost si ca alea nu prea sunt manele. ( Desi parca asta e violonistul lui Salam. )
Nu fa confuzie intre adevarata muzica tig.aneasca ( nu rromeasca bai!), lautareasca, de petrecere si manele. Primele sunt mostenite din generatie in generatie, ultimele sunt rebuturi preluate de la alte natii si facute de kko.

Edited by myshyk, 23 September 2018 - 20:32.


#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDecember, on 23 septembrie 2018 - 20:09, said:

"Unde merg, unde ma duc.
Intr-um mare fel produc
Punct ochit si punct lovit
Parca zici c-am satelit, parca zici c-am satelit."

Telectuali, sa-mi bag pla....
Da ma intreb daca ei produc asa mult,  oare ce parere au de individul ala destept care a infiintat wallmart si care e printre  primii 5 bogati ai lumii si care tre sa fie probabil extremmmm de inteligent ca sa tina in spate un intreg lant de magazine  in toata lumea. E , asta inseamna de fapt "sa fii mafiot". Da romanul se bucura ca are un castel din ala rromesc , si isi zice bercea mondial , desi e clar ca e mai mult "zonal" , nimeni din  lumea aia bogata ne-auzind vreodata de el. Uite asa isi  dau unii importanta...  Si sa fi fost in genul 5gang -focuri si tot era mai bine fata de cocalarismul de la nivelul obisnuit din Romania. Macar sa facem afaceri cu adevarat daca tot ne laudam cu asta....

#47
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Manele se trag din muzica rromeasca.
Muzica rromeasca are si ea chestii misto, dar sunt putine.

Manele sunt o insulta a inteligentei, prin doua probleme:
- versurile cretine/abjecte/penibile
- ritmurile care sunt la mare concurenta cu Bunti-Bunti-Rave-House etc, adica sunt fortate, merg doar dupa juma de litru de vin de buturuga sau 1l de bere.

Cand vezi ca toti prostii (adica majoritatea romanilor, asta e adevarul) sunt fani manele, trebuie sa accepti ca nivelul e foarte jos, dar nici nu are cum sa fie altfel, pt ca nu exista niciun fel de cultura muzicala.
0, nada, multimea vida!

#48
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
"Cand pestele e-n cuib/Te frige las-o jos"
"Te duc la cofetarie/Sa lingi acadeaua"
"Am dat 10 mii pe'un lant nou/Da la fetita'i place prafurile"

Manele de pe partea cealalta a oceanului, da-i zice hip hop mainstream.

Dani Mocanu e un fel de Kanye West de'al nostru.

#49
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBarboso, on 23 septembrie 2018 - 20:24, said:

Am corectat eu.  Pt putin.   Posted Image
Din ce povestesc altii , ca eu nu agreez nuntile , asta este cheia .

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsuper8, on 23 septembrie 2018 - 20:30, said:

Eu nu pot asculta pe unu' care se lauda ca se drogheaza, face diferite infractiuni si Politia nu-l poate prinde, ca dusmanii sunt prea slabi sa-l doboare.
Insa as fi ipocrit daca nu as spune ca unele manele au ritm si suna bine, dar mesajul acestora e de a epata si umili pe altii ceea ce imi displace.
Oricum, majoritatea [98-99%?] nu suna bine; poate si pt. ca nu sunt pe gustul meu ?
==============================


Nici eu nu prea agreez maneaua , nici macar din  punct de vedere al liniei melodice...e prea multa miorlaiala.

View Post86-APP, on 23 septembrie 2018 - 20:42, said:

Din ce povestesc altii , ca eu nu agreez nuntile , asta este cheia .
daca sunt din alea la cort cu nuntasi beti manga si niste lautari din aia care canta fals...

#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post86-APP, on 23 septembrie 2018 - 20:19, said:

Hai , nici asa ..
Daca ai nunta " moarta " de lesina aia pe la mese , indiferent cit de " culti " par , daca ai pus niste manele bine alese ii scoli si reinvie nunta .
De ce ? Pt ca unele suna bine si au ritm .
Asta ii trezeste cu mai mult succes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hTdhXxxWREo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pasilla, 23 September 2018 - 20:45.


#52
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postg0dafk, on 23 septembrie 2018 - 19:48, said:

...
Pana la urma ce se critica, versurile sau linia melodica?

De unde până unde versuri? În muzică e vorba de text! Mai ales la manele. Ce, dacă unul vorbește în rime însemnă că spune poezii?

#53
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018
Maruta e de vina.

#54
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Manelele imi aduce aminte de liceu cand colegii ma sicanau cu aceste melodii de pe telefon, credeau ca ma exorcizeaza :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate