Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie carcasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016
Buna ziua, doresc sa imi achizitionez o carcasa si anume Floston PANDORA SE RGB si as avea o intrebare.Carcasa vine deja cu cabluri in front panel pentru butonul on / off , usb-uri etc.. Pun aceasta intrebare deoarece as dorii sa mut eu componentele din carcasa mea in cea noua si nu am mai asamblat un pc intr-o carcasa noua niciodata.Doar am mutat din unele carcase in alte carcase. Va multumesc frumos !  P.S: Am o placa de baza GIGABYTE GA-B250M-D2V, un i3 7100, 8gb ram, hdd WD Blue si un GTX 750 Ti. V-am lasat componentele aici in caz ca va ajuta cu ceva sau aveti ceva pareri sau sugestii despre alte carcase.

#2
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Da, orice carcasa vine cu cabluri pentru front panel.

Attached Files



#3
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 bambucea015, on 23 septembrie 2018 - 10:51, said:

Da, orice carcasa vine cu cabluri pentru front panel.
Ok, se pare ca nu am fost prea atent cand m-am uitat la poze :) As mai avea o intrebare daca nu te superi, zice ca are incluse 2 ventilatoare, alea doua sunt RGB ca in poze sau oare sunt normale ?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Din punct de vedere tehnic, la o carcasa trebuei sa verifici inaltimea maxima cooler si lungimea maxima placa video.
https://www.pcgarage...pandora-se-rgb/
Inaltime cooler CPU  160 mm (Max)
Lungime video GPU  350 mm (Max)
Le masori pe ale tale si vezi daca intra (99,99% e OK, in cazul tau, nu cred sa ai vreun monstru de cooler la procesorul ala)
Da, se pare ca cele 2 coolere sint RGB (sigur nu te plictisesti de atita culoare ?!).

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 September 2018 - 10:55.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Poza asta
Attached File  Floston PANDORA SE RGB.jpg   151.6K   4 downloads
"spune" ca vine cu toate cablurile necesare dintr-o carcasa.
Ma rog, cu exceptia cablurilor sursei de alimentare si conectare a alimentarii placii de baza, HDD/SSD si unitate optica.



p.s.:
buna alegerea componentelor !
Gigabyte GA-B250M-D2V + i3-7100 + 8gb ram
De HDD si GTX 750Ti nu prea sunt incantat, se putea si mai bine

#6
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012

 Cidy, on 23 septembrie 2018 - 10:53, said:

Ok, se pare ca nu am fost prea atent cand m-am uitat la poze Posted Image As mai avea o intrebare daca nu te superi, zice ca are incluse 2 ventilatoare, alea doua sunt RGB ca in poze sau oare sunt normale ?
Da sunt rgb, chiar si numele ii descrie specificatia.

#7
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 trollerul_de_serviciu, on 23 septembrie 2018 - 10:54, said:

Din punct de vedere tehnic, la o carcasa trebuei sa verifici inaltimea maxima cooler si lungimea maxima placa video.
https://www.pcgarage...pandora-se-rgb/
Inaltime cooler CPU  160 mm (Max)
Lungime video GPU  350 mm (Max)
Le masori pe ale tale si vezi daca intra (99,99% e OK, in cazul tau, nu cred sa ai vreun monstru de cooler la procesorul ala)
Da, se pare ca cele 2 coolere sint RGB (sigur nu te plictisesti de atita culoare ?!).
Imi intra 100%, e coolerul stock de la intel si placa video e mica, varianta cu un ventilator. Imi intra 100% componentele in ea. Multumesc oricum de raspuns si de sfat ! :)

 super8, on 23 septembrie 2018 - 10:55, said:

Poza asta
Floston PANDORA SE RGB.jpg
"spune" ca vine cu toate cablurile necesare dintr-o carcasa.
Ma rog, cu exceptia cablurilor sursei de alimentare si conectare a alimentarii placii de baza, HDD/SSD si unitate optica.



p.s.:
buna alegerea componentelor !
Gigabyte GA-B250M-D2V + i3-7100 + 8gb ram
De HDD si GTX 750Ti nu prea sunt incantat, se putea si mai bine
HDD si Placa video le aveam de inainte sa imi iau procesorul si placa de baza si au ramas asa :). Oricum nu ma joc mare chestie, dar anul asta ma mut pe ceva mai bun oricum. Mersi de raspuns !

#8
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016
As mai dori ceva daca se poate.Sa imi da-ti si mie o parere despre carcasa aceea, sau sa imi da-ti niste link-uri de la alte carcase care s-ar potrivii in configuratia mea.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
La cita caldura produc piesele alea, adica relativ putina, cam orice carcasa e buna.
Are deja 2 ventilatoare suplimentare.
Daca ai temperaturi mari, ori muti unul in spate/sus ori montezi inca unul suplimentar, sa scoata aerul
Iar de potrivit, se potriveste cam orice carcasa de dimensiunile alea....

#10
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 trollerul_de_serviciu, on 23 septembrie 2018 - 11:29, said:

La cita caldura produc piesele alea, adica relativ putina, cam orice carcasa e buna.
Are deja 2 ventilatoare suplimentare.
Daca ai temperaturi mari, ori muti unul in spate/sus ori montezi inca unul suplimentar, sa scoata aerul
Iar de potrivit, se potriveste cam orice carcasa de dimensiunile alea....
Da..dar eu ma refeream la calitate . Adica n-am mai avut carcasa Floston si nu stiu cat de rezistente sunt..si de asta vroiam o parere sau o alta recomandare.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Toate astea ieftine sint cam la fel.
Daca vrei, mai asteapta ceva sfatrui, e duminica, activitate mai scazuta.
Sau cauta pe emag / pcgarage, aceeasi gama de pret, cele cu note mari si reviews multe.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Cidy, on 23 septembrie 2018 - 11:35, said:

Da..dar eu ma refeream la calitate . Adica n-am mai avut carcasa Floston si nu stiu cat de rezistente sunt..si de asta vroiam o parere sau o alta recomandare.
carcasele nu prea sunt supuse la multe solicitari mecanice, deci nu se prea pune problema rezistentei :)
in principiu te intereseaza o carcasa solida (uita-te la greutate; cu cat e mai grea, cu atat e mai buna), fara multe briz-briz-uri (de exemplu eu nu as lua cu leduri colorate). uita-te si la numarul de bay-uri interne (carcasa dorita de tine are doar 4, si mi se par cam putine).

ti-as recomanda mai degraba o carcasa Zalman Z3 Plus, o gasesti pe la ~180 lei la unele magazine

#13
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 _Smiley_, on 23 septembrie 2018 - 15:22, said:

carcasele nu prea sunt supuse la multe solicitari mecanice, deci nu se prea pune problema rezistentei Posted Image
in principiu te intereseaza o carcasa solida (uita-te la greutate; cu cat e mai grea, cu atat e mai buna), fara multe briz-briz-uri (de exemplu eu nu as lua cu leduri colorate). uita-te si la numarul de bay-uri interne (carcasa dorita de tine are doar 4, si mi se par cam putine).

ti-as recomanda mai degraba o carcasa Zalman Z3 Plus, o gasesti pe la ~180 lei la unele magazine
Mie mi se par suficiente bay-urile deoarece nu sunt un om care foloseste foarte multe hdd-uri sau ssd-uri.. In viitoare poate imi voi pune si un ssd, dar in niciun caz mai mult de 2 hdd-uri sau ceva de genul.. si nici nu prea folosesc dvd-writer-ul pe care il am acum, deci cred , ca ma pot lipsi de el. Multumesc de raspuns !

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pai daca am citit eu corect specificatiile carcasei dorite de tine, oricum nu poti folosi dvd-writer-ul, pentru ca n-ai deloc bay de 5.25

#15
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 _Smiley_, on 23 septembrie 2018 - 16:41, said:

pai daca am citit eu corect specificatiile carcasei dorite de tine, oricum nu poti folosi dvd-writer-ul, pentru ca n-ai deloc bay de 5.25
Stiam deja asta, dar am zis asa ca fapt divers ca imi sunt suficiente bay-urile pe care le are carcasa.

#16
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016
Astept in continuare pareri daca se poate !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate