Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

focus 1.0 /125 cp vs opel astra 1.5 / 150 cp

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016
Avem urmatoarele date :

- 5000 km/anual
- 95% oras
-hatchback

...si au ramas in urma trierii :

ford focus model 2018 sept., motor 1 litru ,125 cp ,3 cilindri
opel astra K 2018 iunie , motor 1,5 litri , 4 cilindri

Imi place mai mult aspectul masinii si dotarile in cazul Ford,am insa o mare reticenta cu privire la motoarele mici in 3 cilindri ! Stiu,are si Ford motor de 1,5 dar acum ,la noul model,chiar si acesta este in 3 cilindri !
Rational vorbind,as alege Opel care are motor mai mare si 4 cilindri ,nu are insa dotarile Ford si nici aspectul ext/int
In concluzie vreau opinii despre Ecoboost-ul de 1 litru in 3 cilindri de la Ford si nu din auzite ci de la proprietari.
Remarcati ca n-am facut nicio comparatie de pret,nu ma intereseaza acest aspect.

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
La Focus MK4 vezi ca nu se mai da suspensie idependenta pe modelul HATCHBACK daca este sub 140 de cai putere, doar versiunile COMBI primesc suspensie multilink indiferent de motorizare.

#3
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postalucky67, on 23 septembrie 2018 - 08:52, said:

Îți înțeleg dilema, eu nu suport mașinile Opel și mă irită motoarele de pe Ford. De asta am ajuns să mă uit la Honda, fac motoare mișto.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pt 95% oras si 5000 km/an opteaza pt un motor fara turbo !

View PostMr_nobody_, on 23 septembrie 2018 - 09:17, said:

eu nu suport mașinile Opel și mă irită motoarele de pe Ford.
Topicul asta nu e despre preferintele tale ci despre altceva .

Edited by Baxon, 23 September 2018 - 10:14.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ecoboost de 1 litru, 89k km, 6 ani, 29k km facuti in ultimele 16 luni.
Pusi pe Wagon. De fiabilitate nu am ce sa comentez, nu a facut nici o fita.
Probleme specifice apar in doua cazuri:
- La inceput se rezolva in garantie, sunt vreo cativa pe forumul monomarca care au avut niste probleme de chiulasa.
- Intretinere defectuasa si/sau chip tuning facut aiurea, au puscat niste pistoane DUPA ce s-a mers cu martori aprinsi in bord ceva timp.
Motorul e matur, are 7 ani in productie si e printre cele mai fiabile ascutitori turbate de pe piata.

Daca as cumpara Focus 4 as lua 1.5 182cp. Atat timp cat BMW pune 3 cilindri pe seria 3, nu am complexe apropos de numarul de cilindri.
Strict dintre cele doua, e o chestie de gust.

As pune in discutie si Kia Ceed Mk3 1.4 Turbo 140CP. Costa cam la fel, vine dotata pana in dinti si aia 7 ani garantie sunt chiar pe bune.

Am avut si Astra J, mi-a placut tare, DAR Opel a incaput pe mainile francofonilor, Crossland si Grandland sunt niste porcarii cu probleme de fiabilitate si Astra K/Insignia B sunt ultimele Opeluri adevarate. Nu as cumpara masini produse in timpul unor schimbari de ownership, astea se lasa cu "optimizari" ale procesului de productie, ceea ce inseamna in general oameni dati afara si entuziasm debordant la asamblare.

Focus 4 e la inceput de drum, feedback-urile sunt pozitive, personal nu l-am testat. Pare bine asamblat si spatios. Neaparat de luat cu 4 ani garantie. Ca e noua platforma si masina, mai apar chestii de rezolvat in garantie la inceput.

Edited by danX, 23 September 2018 - 10:17.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdanX, on 23 septembrie 2018 - 10:13, said:

Crossland si Grandland sunt niste porcarii cu probleme de fiabilitate
Dupa 2 ani de productie a modelelor mentionate de tine te rog , nu te sfii , da exemple cu " porcarii cu probleme de fiabilitate " .

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

View PostdanX, on 23 septembrie 2018 - 10:13, said:


. Atat timp cat BMW pune 3 cilindri pe seria 3, nu am complexe apropos de numarul de cilindri.

NIci eu dupa ce am vazut motoarele de U445.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBaxon, on 23 septembrie 2018 - 10:19, said:

Dupa 2 ani de productie a modelelor mentionate de tine te rog , nu te sfii , da exemple cu " porcarii cu probleme de fiabilitate " .
Porcarii - parere personala, in general valabila pentru majoritatea pseudo-SUV-urilor de pe piata.
Probleme de fiabilitate - motoare picarete la 1.2, diverse probleme inclusiv un recall pentru probleme la pistoane care pot duce la defectiuni capitale ale motorului.

Istoric vorbind, arunca un ochi prin studiile de fiabilitate, uite-te cand au avut majoritatea companiilor probleme serioase in epoca moderna si o sa vezi un pattern legat de fuziuni si anunturi pompoase de "optimizare" si "crestere organica" si scaderea fiabilitatii. Tine de conflicte de cultura corporatista, contabili care spun inginerilor ce sa faca, etc.

Edited by danX, 23 September 2018 - 10:40.


#9
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostBaxon, on 23 septembrie 2018 - 10:13, said:

Topicul asta nu e despre preferintele tale ci despre altceva .
Despre ce e vorba?
Dacă aș avea numai cele două posibilități, aș lua Ford Focus-ul. Cred că aș lua și o Dacie mai degrabă decât un Opel.

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postalucky67, on 23 septembrie 2018 - 08:52, said:

Avem urmatoarele date :

- 5000 km/anual
- 95% oras
-hatchback
... n-am facut nicio comparatie de pret,nu ma intereseaza acest aspect.
Daca eu as indeplini aceste conditii (in primul rand cea financiara),mi-as lua,fara sa mai stau pe ganduri o electrica sau hibrida...desigur,ar trebui sa aleg modelul :)

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdanX, on 23 septembrie 2018 - 10:38, said:

Porcarii - parere personala, in general valabila pentru majoritatea pseudo-SUV-urilor de pe piata.
Probleme de fiabilitate - motoare picarete la 1.2, diverse probleme inclusiv un recall pentru probleme la pistoane care pot duce la defectiuni capitale ale motorului.

Istoric vorbind, arunca un ochi prin studiile de fiabilitate, uite-te cand au avut majoritatea companiilor probleme serioase in epoca moderna si o sa vezi un pattern legat de fuziuni si anunturi pompoase de "optimizare" si "crestere organica" si scaderea fiabilitatii. Tine de conflicte de cultura corporatista, contabili care spun inginerilor ce sa faca, etc.
Dovezi ceva ? Nu ai !! Mi se pare de prost gust sa aberezi spunand ceva de fiabilitate cat timp abia au trecut 2 ani de la lansarea modelelor .
Ca tie nu-ti plac aia e alceva insa termina cu presupunerile nefondate .
La gupul VW da, sunt mii de marturii cu motoare proaste , distributii pe lant cazute etc , la Opel Crossland si Grandland , astept de la tine dovezile care sa-ti sustina afirmatiile , mincinoase de altfel !

Edited by Baxon, 23 September 2018 - 12:39.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De cand noul focus 1.5 e in 3 cilindrii ? Informeaza-te mai bine.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ia ceva second la rulajul ala sau un Sandero cu AC si geamuri electrice. De restul banilor faci ce vrei.
Nu are niciun rost sa dai atatia bani pe o masina noua cu care mergi doar atat. Ia ceva mai ieftin, dupa cum ziceam.

Edited by underb, 23 September 2018 - 12:53.


#14
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016

View PostTruculMagic, on 23 septembrie 2018 - 12:49, said:

De cand noul focus 1.5 e in 3 cilindrii ? Informeaza-te mai bine.
Din septembrie cand s-a lansat noul model.Nu mai exista motoare pe benzina in 4 cilindri la Ford Focus actual.Probabil mai sunt in piata cateva exemplare din modelul vechi 1,5 care au motor in 4 cilindri.

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBaxon, on 23 septembrie 2018 - 12:38, said:

Dovezi ceva ? Nu ai !! Mi se pare de prost gust sa aberezi spunand ceva de fiabilitate cat timp abia au trecut 2 ani de la lansarea modelelor .
Ca tie nu-ti plac aia e alceva insa termina cu presupunerile nefondate .
La gupul VW da, sunt mii de marturii cu motoare proaste , distributii pe lant cazute etc , la Opel Crossland si Grandland , astept de la tine dovezile care sa-ti sustina afirmatiile , mincinoase de altfel !
Wow ce-ai muscat-o p'asta...nici n-a trebuit sa gandil prea mult momeala prin apa... :)
Am zis eu ceva de Fauve p'acia sau se umfla pe undeva un complex?

Exista o vorba, parerile is ca gaurile rectale... fiecare are cate una.
Asa ca permite-mi sa o am pe a mea, asa cum si tu o ai pe a ta.
Era acum mult ani un tovaras de forum pentru care Logan era alfa si omega.

OnTopic - la Focus 4 motoarele pe benzina de 1.0 si 1.5 sunt in 3 cilindri.
@DanPet, buna ideea cu hibrida. La buget de Focus sau Astra noi iei un Prius Plug-in pana in 50k km si daca ai drumuri de pana la 25 km mergi aproape gratis.
Daca esti in bucuresti ai si locuri destule de incarcare.

#16
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
De obicei Prius-urile sunt birjarite la greu. Cam greu sa gasesti vreuna de 50000 km.

#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Baga un mobile, o sa fii surprins.

#18
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016
Nu ma intereseaza hibridele pt ca oricand ponderea urban/extraurban si nr. de km rulati anual pot suferi modificari.Va rog sa opinati strict la cele 2 modele enuntate de mine la inceput fara alte propuneri sau sugestii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate