Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

DVD-uri - originale/piraterie Filme

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Mai cumpara cineva DVD-uri cu Filme? Exista vreo diferenta intre Discul original si ceva piratat ? Cum iti dai seama daca Discul este original si nu piratat? (Strict la Filme, nu la Jocuri sau altcv)

Este o rusine sa piratezi Filme si sa nu cumperi Discul original? Din ce cauza si cine spune ca este o rusine? Romania la capitolul asta stam foarte bine fiindca ne putem mandri cu o viteza foarte mare la net, ar trebui sa fim mandri de asta Posted Image

Edited by hwplanet, 22 September 2018 - 18:43.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
cele orginale vin cu holograma

#3
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Mie cel mai mult imi place cand se ridica vreun rus si intra in cadrul filmului original Posted Image

#4
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am mai achiziţionat. Originale.

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
La mine am cumparat originale doar la filme romanesti si cateva din cele clasice. Cea mai mare parte din filmele noi, mi s-au parut slabe, prin urmare am considerat ca nu merita sa dau bani pe ele. In plus, vremea DVD-urilor e pe duca.

#6
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu nu mai am vreme de filme.
Nu am mai urmărit un film pe dvd de mult timp.
Mai cumpăram la reducere de prin Auchan.

#7
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Da, ma sunt. Diferența între cele cumpćrate și cele piratate e calitatea / rezoluția filmului.

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu prea am achiziţionat pentru că nu-s mare fan al formatului. Plus că erau scumpe. Mai multe am primit cadou. O să mai rulez unul din când în când ca să-mi mai fac o cultură cinematografică.
D.V.D.-urile originale sunt matriţate, nu scrise prin ardere, asta făcându-le mai durabile - cu excepţia cazurilor celor prost fabricate, care se pot duce mai repede.
Ah, am un player care nou a costat 15-20 milionae Lei vechi   Posted Image   Dacă aveam bani, luam unul de nou la vremea lui, dar aşa am dat doar 50 sau 60 Lei (500.000 - 600.000 Lei vechi) pe el. Posted Image   Maşinărie super, făcută să dureze   Posted Image
Ce-i drept, nu redă şi DivX, dar aşa precum am zis, bună maşinăria.

Edited by djl, 22 September 2018 - 20:15.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Este o rusine sa piratezi Filme si sa nu cumperi Discul original? Din ce cauza si cine spune ca este o rusine?
Rusine ? E o incalcare a legii - este ilegal, nu rusinos.

Din pacate, din cauza pirateriei de la noi unele case de productie nu mai lanseaza filme la noi, sau le lanseaza doar pe DVD, nu si pe Blu-Ray - ex Disney.Ceea ce e o mare prostie, ptr ca practic favorizeaza pirateria.- daca nu gasesti, descarci...

Personal cumpar de pe Amazon. Blu-Ray doar, DVD-uri mai rar si doar la seriale - majoritatea apar doar pe DVD.

Culmea, afara dupa 4-6 luni de la aparitie majoritatea se ieftinesc substantial, nu raman ca la noi cu acelasi pret ani de zile.Cred ca cel mai ieftin film l-am lut cu 80 de penny. Nou.

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Când o să fie 15-20 Lei un D.V.D. original, se vor cumpăra mai multe.

#11
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
DVD e un format mort. Am multe acasa cumparate (!) piratate (de altii) si relativ putine (originale). Cumparate in anii 2001-2010. Foarte rar mai deschid unul dintre ele.

Explicatia este ca pe 90% le-am gasit in formate HD sau FULL HD si evident le-am dobandit si stocat pe HDD-uri.

Totusi nu-mi pare rau ca am o colectie mare de DVD-uri. Au fost o etapa din home entertainment la fel ca si casetele video/audio sau CD-urile audio.

Totusi refuz sa descarc filme 4K din cauza urmatoarele motive:

- majoritatea filmelor 4K sunt titluri noi si din cauza asta gradul de comercial tinde spre 90%.
- nu am tv sau proiector 4K
- dimensiunea lor in date e exagerata iar plusul de calitate nu se justifica in opinia mea. Full HD e un format suficient de calitativ.

Ca sa revin ontopic, am mai cumparat anul asta cate un DVD de la Carturesti, editat in Romania ba cu cate un film romanesc rar, ba cate un film rusesc sau frantuzesc care nu-l aveam si-mi starnea interesul. 10-15 lei/buc.

De obicei ma uit la rafturile cu DVD-uri din magazine, daca e un titlu interesant ii fac poza si apoi caut filmul pe net. Acum, pana se mai poate.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. DVD e un format mort din cauza rezolutiei foarte mici pt aceste timpuri, cand 4k incearca sa sparga usa.
2. DVD-urile piratate sunt fie copii 1:1 la original, deci nu se pune problema degradarii calitatii, fie facute din surse precum CAM-urile, care au o calitate execrabila.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate