Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Lacul Sf.Ana

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,
A fost cineva recent la lacul Sf.Ana? Voiam sa stiu care mai e starea drumului pe acolo.
De asemenea, poza de mai jos (nu imi apartine), e facuta de pe vreun drum? Sau o fi cu drona? Voiam sa stiu daca exista vreun loc de unde sa vezi lacul de sus, cu padurea de langa.

Mersi

Attached Files



#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Drumul este ok. Merita sa te duci. Este frumos.
Poza nu cred ca este facuta din aer ci de pe un varf din vecinatate.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu am timp sa caut pozele, am fost de 4 ori  in ultimii ani.

Drumul de acces este bun, jumate asfaltat perfect (ultima parte) iar o parte de inceput mijloc- piatra cubica putin si asfalt mai rau.

Sus urcau masini cu garda la sol sub 10 cm, deci iti dai seama ca e ok.

Sus cand ajungi se plateste o taxa de intrare per persoana, si este o parcare mare pe stanga unde poti lasa masina. Daca vrei sa cobori cu masina in parcarea de la lac platesti.

Daca nu lasi masina sus si mergi pe jos pe asfalt sau prin padure jos. Pe drum exista langa drum un foisor cu etaj de unde urci si vezi lacul, caldera vulcanului si padurea.

Atentie la ursi, pe drum poti sa te intalnesti cu ursi ziua, jos la lac umbla ursi ziua dupa mancare. Un prieten a fost recent (de 1 luna) si are poza cu ursu si doi pui.

Zona este faina, am gasit hribi foarte faini pe acolo, ne-a placut mult.

Daca mergi de departe, iti sugerez cazare la pensiunea ritz in Tusnad, si mergi o zi si la baile termale.

d

Attached Files


Edited by Deenman, 22 September 2018 - 10:51.


#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006
Si daca o iau prin padure pe jos si ma intalnesc cu ursul? Adica cu ursii nu-i de joaca :) lumea merge in general (si) pe jos, prin padure?

Sunt chiar din miercurea-ciuc de loc, dar spre rusinea mea nu am fost niciodata la lac

Edited by Talkabout, 22 September 2018 - 10:55.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/evKk3yPCuVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x_qB9jvnPMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e1PNSNrWGRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hBhxpczKR9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt pasnici, poti sa-i si mangai.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDeenman, on 22 septembrie 2018 - 10:51, said:

Nu am timp sa caut pozele, am fost de 4 ori  in ultimii ani.

Drumul de acces este bun, jumate asfaltat perfect (ultima parte) iar o parte de inceput mijloc- piatra cubica putin si asfalt mai rau.

Sus urcau masini cu garda la sol sub 10 cm, deci iti dai seama ca e ok.

Sus cand ajungi se plateste o taxa de intrare per persoana, si este o parcare mare pe stanga unde poti lasa masina. Daca vrei sa cobori cu masina in parcarea de la lac platesti.

Daca nu lasi masina sus si mergi pe jos pe asfalt sau prin padure jos. Pe drum exista langa drum un foisor cu etaj de unde urci si vezi lacul, caldera vulcanului si padurea.

Atentie la ursi, pe drum poti sa te intalnesti cu ursi ziua, jos la lac umbla ursi ziua dupa mancare. Un prieten a fost recent (de 1 luna) si are poza cu ursu si doi pui.

Zona este faina, am gasit hribi foarte faini pe acolo, ne-a placut mult.

Daca mergi de departe, iti sugerez cazare la pensiunea ritz in Tusnad, si mergi o zi si la baile termale.

d
No kidding?????? Zici ca sunt ursi prin zona? Si eu cand am fost prin 2003 m-am plimbat pe acolo singurel prin padure pe langa tusnad ....mare noroc am avut...

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Din 2003 s-au mai inmultit ursii si au invatat si de unde sa vina sa ia mancare

#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Karax daca te-ai fi dus prin zonele montane de pe acolo ai fi vazut ca tomberoanele din orasele sunt blindate de zici ca tin 1 milion de dolari in ele. Defapt asa arata tomberoanele de gunoi ca sa nu mai poata intra ursul la gunoi.

Insa tomberoanele mici de plastic de la locuinte nu sunt adapostite, asa ca seara pe la ora 22-23 ai ocazia sa vezi ursu cum iti rastoarna tomberonul si cauta in gunoi.

#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am fost acum o luna. Drumul era bun. Am vrut sa-mi duc nepotii acolo sa vada. Mi-au cerut taxa de vizitare (cred) si am refuzat sa mai cobor la lac. Voiam sa las masina si sa cobor pe jos.

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Bun motiv sa nu te mai duci.

Drumul de acces cine crezi ca l-a facut? primaria? dar parcarile? dar tomberoanele si colectarea gunoiului? dar semnele turistice si traseele?

In Austria platesti intrare la orice pe munte.

#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostDeenman, on 22 septembrie 2018 - 18:41, said:

Drumul de acces cine crezi ca l-a facut? primaria? dar parcarile? dar tomberoanele si colectarea gunoiului? dar semnele turistice si traseele?

Mai nimerit la fix cu raspunsul tau, la care si eu am un raspuns pe masura. Am contribuit la cele de mai sus, intrucat am lucrat acolo vreo 11 ani. 5 inainte de 1989 si 6 dupa. Avand drum in zona, am vrut sa le arat nepotilor mei unde am lucrat eu in tinerete, dar nu am fost deacord sa platesc ptr asta.

Edited by KLMN, 22 September 2018 - 19:47.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDeenman, on 22 septembrie 2018 - 12:27, said:

Karax daca te-ai fi dus prin zonele montane de pe acolo ai fi vazut ca tomberoanele din orasele sunt blindate de zici ca tin 1 milion de dolari in ele. Defapt asa arata tomberoanele de gunoi ca sa nu mai poata intra ursul la gunoi.

Insa tomberoanele mici de plastic de la locuinte nu sunt adapostite, asa ca seara pe la ora 22-23 ai ocazia sa vezi ursu cum iti rastoarna tomberonul si cauta in gunoi.
Ma rog seara nu am iesit chiar...cu exceptia ca 2-3 seri ....si niciodata spre zonele din afara tusnadului. Ce mai tin minte e ca ziua ieseam si ziua am mers chiar prin munte pe carari prin  padure pana la lacul sfanta ana ... dar nici un  urs...in schimb ne-a prins ploaia si a traznit un pom chiar aproape de noi care s-a rostogolit pana jos. Tremuram de frica...

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006

View PostReactor2015, on 22 septembrie 2018 - 10:41, said:

Drumul este ok. Merita sa te duci. Este frumos.
Poza nu cred ca este facuta din aer ci de pe un varf din vecinatate.
Poza e din drona pana la urma :)

#14
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut, drumul care duce la Sf Ana sus este foarte bun. DAR drumul care vine din E578/DN12, din Bixad pana la intersectia cu drumul spre Sf Ana este Varza cu V mare. Strici masina rau pe acolo. Vb foarte serios, nu am mai vazut drum asa naspa.

Soseaua spre Baile Balvanyos - Targu Secuiesc este buna.

#15
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Drumul din Bixad care era praf s-a asfaltat(cel putin o portiune mare din el). Am fost in zona si am prins marea asfaltare pe la sfarsitul lui august.

In privinta ursilor, spre Balvanyos e un punct de observatie. Eu am facut o gramada de trasee in zona si nu am intalnit unul, decat un pui care statea la cerseala pe drumul de la Sfanta Ana la Balvanyos.
Nu mai fiti asa speriati de ursi, lasati protv ca ursul adulmeca omul de la mare distanta si-l ocoleste, n-are el chef sa-l intalneasca pe cel mai mare exterminator al planetei Posted Image

Apropo de lac, tinovul Mohos e un mare fas fata de Buffogo. Daca ajungeti in zona dati o fuga si la baile Apor, sunt chiar langa hotel Balvanyos

Edited by KelCooper, 23 October 2018 - 21:51.


#16
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
A mai fost cineva de curand prin zona?
Cum sunt drumurile de acces?
Intentionez sa ajung pe-acolo saptamana viitoare.
Vreau sa plec din Predeal marti dimineata si sa ma cazez la Tusnad urmatoarea noapte.

#17
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Se pare ca trebuiesc actualizate informatiile:
- Am fost in mai, Din Bixad si pana la Sf. Ana e asfalt, cu doua portiuni de cate sute de metri macadam, insa fara gropi.
Totusi, ursii chiar sunt o problema!
E de preferat sa pleci cu grupul de la parcare si insotit de macar unul dintre rangeri - oricum platesti taxa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate