Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Providerii meteo Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015
Care sunt cei mai buni provideri meteo pentru Android?

#2
radu2000v

radu2000v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 04.05.2007
Accuweather

#3
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Folosesc aplicatia YR . Apartine institutului Norvegian de meteorologie care cica e cel mai bine finantat din lume.

#4
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postradu2000v, on 22 septembrie 2018 - 02:23, said:

Accuweather

Cel mai bun. L-am avut și în Windows.

#5
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 17.01.2012
Foreca.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
WeatherPro cu subscription pt vremea pe 2 saptamanani.

http://www.weatherpr...weatherpro.html

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Da, sunt si eu curios.
Am instalat pe telefon (din fabrica) o aplicatie meteo care foloseste accuweather. Eu am instalat meteo xxl.
Pentru Bucuresti care este destul de mare, are 3 statii meteo (Afumati, Baneasa, Filaret), nu stiu care este folosita de accuweather. Eu banuiesc ca foloseste datele statiei meteo Baneasa. Eu locuiesc in oras, ma intereseaza in primul rand datele meteo ale statie mai apropiate de mine, Filaret.
Deseori datele afisate de cele 2 aplicatii sunt diferite.

Edited by altuser09, 22 September 2018 - 07:56.


#8
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Nu ai de unde să știi ce stație meteo folosește. Și, oricum, datele sunt predictibile, iar vremea este imprevizibilă.

Edited by Ciubex, 22 September 2018 - 09:01.


#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Eu am folosit tot felul de provideri de servicii meteo, deocamdata m-am oprit la Weather Underground

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Orice soft ati folosi pe mai mult de 3  zile scade sub 50% probabilitatea, se poate sti totusi tendinta. Eu folosesc meteoblue si un soft al agentiei statului calatoresc

#11
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 25.12.2004
cel mai bun e un shortcut spre google search care sa iti caute 'vremea <oras>', apoi muti sliderul si stii vremea pe urmatoarele 2-3 zile.
nu trebuie aplicatii, cel mai ok mi se pare vremea oferita de google.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Importanți sunt AccuWeather (prezent stock pe destule telefoane), The Weather Channel (actualul weather.com care e furnizorul folosit de Google), Weather Underground (care e destul de apropiat ca prognoză de cel dinainte), Foreca etc.
Fiecare are plusurile și minusurile lui raportate la zona în care te afli. Personal, am rămas la AccuWeather care pare cel mai exact în zona Bacăului. Înainte mi se părea a fi mai bun The Weather Channel, în aceeași zonă, dar parcă nu mai sunt așa de exacți. Important este să setezi perioade de reactualizare cât mai scurte (de regulă 30 minute), pentru a avea timp să-ți afișeze noua stare a vremii curente dacă se schimbă.

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Folosesc Weather Undergroud pentru ca au multe statii, iar pe Android consuma mai putine resurse decat AccuWeather ca aplicatie separata.

Weather Undergroud, Weather.com si The Weather Channel sunt cam aceeasi chestie.

#14
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Weather & Radar Pro pentru harta radar si alertele de furtuna, folosesc versiunea Pro pentru ca urasc reclamele de orice fel. Nu consuma multe resurse.

https://play.google....ne.wetterapppro

#15
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016
Folosesc in paralel accuweather si weather.com. Din browser...si vreau sa spun ca weather.com e mai bun...cu mult chiar, parerea mea. Ma refer la predictii. Si am mai instalat de pe google play Weatherbug, are fel si fel de harti dinamice interesante si extrem de exacte. Am ramas chiar uimit, am testat precizia lor de atatea ori incat pot afirma fara mari dubii ca functioneaza. Are de exemplu harta dinamica pentru furtuni, precipitatii, cand vezi ca e la 5 km de tine si iti indica viteza/directia de deplasare si tu vezi norul cu ochii tai...eu zic ca e bine. Pentru fulgere...iarasi harta dinamica, functioneaza si asta. Si altele...
In schimb, afara ploua si aplicatia imi zice de multe ori la prognoza ca nu va ploua si ca nici acum nu ploua, desi pe harta dinamica norii si fulgerele sunt deasupra mea. :lol: Mie imi place, mai ales pentru hartile alea dinamice exacte, asa ca am pastrat aplicatia.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate