Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

internet la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
cred ca in cel mai urit scenariu,voi lua ceva net prin telefonie mobila sau satelit,depinde de pret.Ideea e ca sunt obisnuit cu net prin cablu,unde e stabil si rapid.Cit despre tv,am o farfurie de 130cm diametru,trag nedejdea ca o prinde ceva....

#20
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostDMIHNEA, on 21 septembrie 2018 - 21:43, said:

Vreau sa ma mut la tara.Ce internet se poate pune in locatii indepartate?As vrea si ceva televiziune,dar cred ca e offtopic...Nu ma intrebati unde la tara,sa zicem cit mai salbatic locul....

Îți recomand să vorbești cu cineva de la "Asistență".

(https://www.digiroma...istenta/contact)

#21
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 09.10.2009

View PostDMIHNEA, on 22 septembrie 2018 - 07:31, said:

cred ca in cel mai urit scenariu,voi lua ceva net prin telefonie mobila sau satelit,depinde de pret.Ideea e ca sunt obisnuit cu net prin cablu,unde e stabil si rapid.Cit despre tv,am o farfurie de 130cm diametru,trag nedejdea ca o prinde ceva....
Pe partea de TV nu ai pt. ce să îți faci griji, sunt patru DTH-uri(chiar cinci) de unde sa alegi, semnalul e disponibil oriunde de în tara.

Edited by gestt, 22 September 2018 - 08:47.


#22
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View PostDMIHNEA, on 22 septembrie 2018 - 07:31, said:

cred ca in cel mai urit scenariu,voi lua ceva net prin telefonie mobila sau satelit,depinde de pret.Ideea e ca sunt obisnuit cu net prin cablu,unde e stabil si rapid.Cit despre tv,am o farfurie de 130cm diametru,trag nedejdea ca o prinde ceva....

De acord. Conexiunea pe fir e "sfanta".
Dar unde nu se poate te descurci cu ce ai.

Conexiunea mobila este scumpa si cu trafic limitat. Viteza este acceptabila 10-20Mbps (depinde de unde vii).
Conexiunea aceea radio pare "slow" dar satisface nevoile de email, browsing si chiar streaming (dar nu FHD).

#23
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Ma ingrijoreaza tv deoarece pentru un sejur in capitala luasem un decodor dvb-t2 si nu am prins decit ceva 2-3 posturi locale.Sa deduc ca in tara free nu se receptioneaza nimic,altfel decit prin satelit?

#24
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 09.10.2009
Din câte știu, dvt-t2 free doar TVR-urile ..

#25
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostDMIHNEA, on 22 septembrie 2018 - 11:54, said:

Ma ingrijoreaza tv deoarece pentru un sejur in capitala luasem un decodor dvb-t2 si nu am prins decit ceva 2-3 posturi locale.Sa deduc ca in tara free nu se receptioneaza nimic,altfel decit prin satelit?
Ia-ti o antena DTH(satelit)
Pe DVB T2 prinzi doar TVR-urile.


#26
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Am depistat doar stilp de curent,nu ar trebui sa fie si stilp de lemn pentru telefonie fixa si internet?Sau se poate sa fie pe acelasi stilp de ciment ambele?Posted Image

#27
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Se folosesc oricum.

#28
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Ce sa inteleg,ca pe stilpul de curent e si telefonul?

#29
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
De ce nu? Îi e rușine dacă stă pe stâlp de beton?
La țară, Digi a tras prin găurile stâlpului de beton, la fel trăsese și Romtelecom în urmă cu ceva timp

#30
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View PostDMIHNEA, on 20 mai 2019 - 15:40, said:

Ce sa inteleg,ca pe stilpul de curent e si telefonul?

Studiati ce sarme sunt agatate pe stalpi.
De obicei pentru tensiune medie (10/20kV) stalpii sunt beton mai grosi si in varf au o consola in forma de T cu izolatori pe care stau 3 fire.
Stalpii de tensiune joasa (380V) au structura mai subtire si de obicei sunt 5 fire aranjate pe 2 console sau manunchi de 5 fire prinse intr-o consola simpla.
Acum daca pe stalpii aceia mai exista si alte cabluri, acestea pot fi identificate in functie grosime, aspect si cutiile terminale amplasate.

Cablul telefonic e mai gros 15-20mm (mai multe perechi de fire) si din loc in loc este mai gros (inadire intre capete sau derivatie) ca un fel de tub mai gros inchis cu o clema pe lungime. Cablurile acestea se termina in niste cutii dreptunghiulare din tabla sau plastic cu usita/capac din care ies perechi care merg la case.

Fibra optica este nu mai groasa de 10mm si de obicei se termina cu un colac de cateva spire care intra intr-un corp cilindric printr-un capat.

Vezi aici o cutie cilindrica jonctiuni fibra optica si un amplificatior CATV.

Attached File  fibra-optica-stalp-1024x768.jpg   300.59K   26 downloads

Edited by radurus, 24 May 2019 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate