Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Enervante matusile astea. Unu cu matusa Tamara, altu cu matusa in Canada.In pisici, ca toate-s luate. Caut matusa si nu gasesc.

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostMunst, on 21 septembrie 2018 - 21:38, said:

Eu am nevoie cica, doar de examenul Toefl, si matusa mea nu intelege ca nu am cum sa invat limba in decurs de 3-4-5 luni.
Toefl -ul nu-i asa complicat dar trebuie sa exersezi pe formatul testului

https://www.ets.org/toefl

LE...mai e ceva, trebuie sa aplici si sa fii acceptat de catre o facultate, altfel degeaba te cazeaza matusa

Edited by Octavian_SK, 21 September 2018 - 22:48.


#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFjell, on 21 septembrie 2018 - 21:25, said:

La 36 de ani m-am apucat de invatat scandinava .
Ca sa zic asa, "vilket språk har du lärt dig ?"
Scandinava? Nu am auzit in viata mea de scandinava ... norvegiana, suedeza (care dialect? ca-s vreo 6 distincte) , daneza sau finlandeza ?

Edited by ro_explorer, 21 September 2018 - 22:53.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postro_explorer, on 21 septembrie 2018 - 22:51, said:

Ca sa zic asa, "vilket språk har du lärt dig ?"
Scandinava? Nu am auzit in viata mea de scandinava ... norvegiana, suedeza (care dialect? ca-s vreo 6 distincte) , daneza sau finlandeza ?

Finlandeza sau suomi nu e o limba scandinava, chiar daca Finlanda e in Peninsula Scandinava.
Finlandeza e o limba fino-ugrica in categaria aglutinativa.
Alaturi de finlandeza, fino-ugrice mai sunt maghiara, estona si võro, si ele NU apartin limbilor indo-europene !, spre deosebire de limbile scandinave care apartin.
Poporul finlandez a migrat in Peninsula Scandinava venind din zona uralilor, tot asa cum au migrat si maghiarii.

Limbile scandinave sunt daneza, suedeza, norvegiana, feroeza si islandeza - care a ramas cea mai apropiata de scandinava veche.
Sunt in categoria limbilor indo-europene nord-germanice.

Limbile scandinave sunt complet diferite de finlandeza, si nu se poate face confuzie intre ele.

Singura limba europeana care in forma scrisa poate sa para la o privire superficiala ca ar avea o mica asemanare cu limbile fino-ugrice ar fi flamanda belgiana, dar este doar o impresie legata de ciudatenia textului, nu e nici olandeza curata care e germanica si apropiata de engleza, e un dialect de olandeza, si cand vezi cuvintele alea ciudate poti sa te gandesti la maghiara sau finlandeza, dar desigur in realitate sunt foarte diferite.

Edited by loock, 21 September 2018 - 23:54.


#23
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
„alti oameni, alta mentalitate, mi-a placut la nebunie.”
Te rog, ramai aici, nu ne fa de ras si pe acolo. Esti genul ala de copil „iN Romania Nu sE pOaTe fAcE nImIc. pRoBlEmE dE mEnTaLitAtE, bOsS.”
Ce probleme existentiale..
Ce dracu ai facut la scoala de nu stii engleza? Cum dumnezeule mare sa ai toate conditiile si sa iei A2 la un examen atat de usor?

#24
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View PostRobert13x, on 21 septembrie 2018 - 23:56, said:

„alti oameni, alta mentalitate, mi-a placut la nebunie.”
Te rog, ramai aici, nu ne fa de ras si pe acolo. Esti genul ala de copil „iN Romania Nu sE pOaTe fAcE nImIc. pRoBlEmE dE mEnTaLitAtE, bOsS.”
Ce probleme existentiale..
Ce dracu ai facut la scoala de nu stii engleza? Cum dumnezeule mare sa ai toate conditiile si sa iei A2 la un examen atat de usor?

Imi pare rau Mr. Geniu, ca nu ma preocupat engleza, ci am avut si eu materile mele, dar ce sa stii tu. Faptul ca am vizitat acel loc si mi-a facut o parere destul de buna in care am vazut alta mentalitate, alt trai, nu inseamna ca sunt acel "gen de copil" despre care crezi tu. Si nu, nu am zis ca nu se poate sa nu te realizezi in Romania, dar de ce sa nu profit de ocazie daca am un sprijin din partea rudelor. Mna chestii banale de care tu nu ai habar.

P.S: Opinia ta este una submediocra, multumesc!

Edited by Munst, 22 September 2018 - 01:41.


#25
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostMunst, on 21 septembrie 2018 - 21:01, said:

De cand am terminat scoala, am primit din partea matusei o oferta, in care sa plec acolo la facultate. Ce parere aveti, am toate sustinerea lor, un loc in care sa stau(casa), mancarea care mi-o ofera ei, totul imi este oferit de ei, pana cand ma realizez si eu, un job, o facultate facuta. Am fost in vizita acum 2 ani, si a fost de nedescris, alti oameni, alta mentalitate, mi-a placut la nebunie. Ingrijorarea mea ii daca ma duc si nu ma integrez,sau nu o sa ma descurc, avand si problema cu limba. Ce parere aveti?
Tot primesc sacaieli din partea parintilor ce sa fac cu viata mea, sa ma duc sa fac un curs ceva, dar nu stiu daca merita efortul. Zona Quebec/Ottawa, mai exact Aylmer.
Ce ziceti ?

Să nu uiți să-ți iei "bilet" dus-întors !

#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMunst, on 22 septembrie 2018 - 01:36, said:

Opinia ta este una submediocra, multumesc!
Sa vezi ce sub-mediocru vei fi tu in Canada :D .

Pentru informatia ta, franceza kebe-coaza e usor diferita de cea din Franta, dar oricum nu te afecteaza ca n-ai habar de niciunele.

#27
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
Prietene nu te speria de faptul ca trebuie sa înveți încă o limba sau doua ,ocazii ca aceasta apar doar odată in viața dacă ai pierdut-o alta nu mai apare .Eu personal am plecat in Canada la 55 de ani cu putina franceza ce am învățat la școala ,mai bine zis cu ce mi-am mai adus aminte după 40 de ani timp in care nu am vorbit de cit românește.Acum am ajuns (fără nici un curs suplimentar ) sa vorbesc fluent limba bă chiar sa înțeleg și dialectul quebecos care reprezintă o dificultate chiar pentru populația care are ca limba maternă franceza.

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postun-simplu-om, on 22 septembrie 2018 - 05:57, said:

Să nu uiți să-ți iei "bilet" dus-întors !

"Si apoi va voi da bilete la toti sa mergeti sa sa va intoarceti  precum se intoarce soarele dupa luna" Evanghelia emigrantului dupa gogu

Ai uitat sa bagi din scripturi da am completat eu :)

#29
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Toate cursurile care le-am gasit costa in jur de 600 de lei, si dureaza cam 6 saptamani, ce spune-ti merita?

#30
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pentru un modul. Îți trebuie 6-8 module.



#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Trebuie puse niste intrebari:
1. Ai terminat clasa a 12-a ? Te-ai inscris la facultate? Daca te-ai inscris aici la facultate mai bine renunti si te apuci de invatat franceza ca lumea.
2. Pentru a te inscrie la Universitate in Canada ai oricum la dispozitie ceva vreme. Cand incepe anul universitar acolo? Vad ca la Univ de Quebec exista trimestre de vara(martie - august) toamna(septembrie-decembrie) si iarna (ianuarie-artie), asadar un an universitar probabil tine din septembrie pana in august anul viitor. Asadar, oricum nu te califici pentru anul in curs,

Valorifica timpul de acum pana in septembrie 2019 invatand franceza. Fa un curs la Cluj daca nu vrei sa te tina matusa inca un an, apoi prin perioada in care incep inscrierile pt anul universitar du-te in Canada si continua studiatul limbii acolo.

#32
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDeenman, on 21 septembrie 2018 - 21:35, said:

Facultatea o faci in franceza, doar daca nu mergi la ceva facultate privata care face cursuri in engleza.

Ti-am zis, trebuie sa fi realist si sa intelegi ce trebuie sa faci. Eu zic ca poti, dar trebuie sa te tii de treaba si sa fii eficient.

cea mai buna universitate din toata canada (asa spun americanii, anglofilii canadieni zic ca este UofT) este McGill in Montreal si este in ENGLEZA.

View PostMunst, on 22 septembrie 2018 - 01:36, said:

Imi pare rau Mr. Geniu, ca nu ma preocupat engleza, ci am avut si eu materile mele, dar ce sa stii tu. Faptul ca am vizitat acel loc si mi-a facut o parere destul de buna in care am vazut alta mentalitate, alt trai, nu inseamna ca sunt acel "gen de copil" despre care crezi tu. Si nu, nu am zis ca nu se poate sa nu te realizezi in Romania, dar de ce sa nu profit de ocazie daca am un sprijin din partea rudelor. Mna chestii banale de care tu nu ai habar.

P.S: Opinia ta este una submediocra, multumesc!

ai spus la inceput "Am fost in vizita acum 2 ani, si a fost de nedescris" si acum spui "mi-a facut o parere destul de buna".
stii ca intre "de nedescris" si "destul de buna" este o prapastie ?!  si clar ca "de nedescris"-ul tau inseamna supersuper...superlativ.
stii ca "destul de buna" NU inseamna nici macar buna ?

dar:
cum a fost cu stiintele ?
dar cu umanisticile ?
poate esti o fire mai artista si exprimarea poate fi diferita atunci...

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostMunst, on 26 septembrie 2018 - 21:38, said:

Toate cursurile care le-am gasit costa in jur de 600 de lei, si dureaza cam 6 saptamani, ce spune-ti merita?

Daca tu pana la varsta asta nu ai invatat eng sau fr, orice tentativa sa ingrasi porcul in ajun e sortita esecului

Una e sa te apuci sa faci un curs, sa,ti reimprospatezi, consolidezi niste cunostinte, alta e sa te apuci sa inveti feoroeza in Romania.
99% vei arunca banii pe ferestra si pierde timpul

So, cum zic aia pre canadeza,
Fie te apuci temeinic british council etc si iti faci un plan intans pe 24 de luni etc etc etc

Fie  daca matusica asta e asa draguta, iti intelege problema si iti sponsorizeaza un an pregatitor in canada. M,as mira sa aflu ca nu ar exista pe langa facultati si module de pregatire a limbii. Pre bani fireste, ai matusicii.
In 12 luni acolo, de te ti de treaba, faci progrese mai mari decat ai face in ro inte,o perioada mai mare de timp



#34
ffdish17

ffdish17

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.09.2018

View PostMunst, on 21 septembrie 2018 - 21:01, said:

De cand am terminat scoala, am primit din partea matusei o oferta, in care sa plec acolo la facultate. Ce parere aveti, am toate sustinerea lor, un loc in care sa stau(casa), mancarea care mi-o ofera ei, totul imi este oferit de ei, pana cand ma realizez si eu, un job, o facultate facuta. Am fost in vizita acum 2 ani, si a fost de nedescris, alti oameni, alta mentalitate, mi-a placut la nebunie. Ingrijorarea mea ii daca ma duc si nu ma integrez,sau nu o sa ma descurc, avand si problema cu limba. Ce parere aveti?
Tot primesc sacaieli din partea parintilor ce sa fac cu viata mea, sa ma duc sa fac un curs ceva, dar nu stiu daca merita efortul. Zona Quebec/Ottawa, mai exact Aylmer.
Ce ziceti ?
copile fugi repede pina nu se razgindeste matusa, du te si inot daca e cazul, am 2 prieteni care au emigrat aici, unul la 47 si altul la 54, si amindoi sint bine mersi, nici acuma nu stiu bine limba

#35
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Sincer eu as pleca si acum, dar matusa, imi tot reproseaza ca imi trebuie o diploma, Toefl, care ajuta la intrarea unei facultati de acolo. La fel  am zis si eu, ca ii mai bine, daca ma duc acolo si invat limba, decat aici in tara pentru 6 saptamani, in care da-i 600 de lei si zic ca nu se prinde nimic de tine. Acolo ii altceva daca inveti limba, o auzi la orice pas, acum nu stiu poate ea are dreptate poate nu.

#36
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Valeu.

600 ron platesti pentru un singur modul.

ti-am mai zis jesus christ.  600 ron este pentru A1.1.
Inca 600 ron pentru A1.2
Inca 600 ron pentru A2.1
Inca 600 ron pentru A2.2
Inca 600 ron pentru B1.1, alti 600 B1.2 si apoi mai ai.

Ca sa intri la facultate iti trebuie ori B2 ori C1. Asta inseamna ca dejeaba faci tu cursurile alea pana la B2 daca la examnul Toefl nu iei nota de B2.

Examnul il poti da de cate ori vrei tu, e platit de fiecare data, si trebuie sa iei ori B2, ori C1, adica sa stii sa vorbesti, scrii, gramatica aproape perfect. Si aici nu ma refer la fraze uzuale, gen cum te cheama si ce mai faci, ci texte, inclusiv cuvinte de specialitate din diferite domenii.

Ce vrei tu sa faci, sau ce vrea matusica ta sa faci, se poate face dar dureaza cateva luni bune de munca grea si invatat 4 ore pe zi cel putin (minim 6 luni).

Daca nivelul tau de acum este de A2 sa zicem, adica sa poti conversa, raspunde, mai trebuie sa faci 4 module a cate 6 saptamani fiecare = 24 saptamani = 6 luni de zile x600 ron=3600ron.

Dupa astea 6 luni de zile in care ai invatat si ai exersat 4 ore pe zi, platesti 700 ron sa dai examnul Toefl, unde ti se face o evaluare la scris, citit, auzit, si conversatie. Ti se da nota si ca sa treci trebuie sa ai minim calificativul cerut de Universitatea din Canada. Daca la 3 ai B2 si la una ai B1 cazi examenul si il poti da iar peste o luna dupa ce te pregatesti.

Lumea are impresia ca lucrurile si asa, simple, in 2 saptamani te faci doctor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate