Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016
De cand am terminat scoala, am primit din partea matusei o oferta, in care sa plec acolo la facultate. Ce parere aveti, am toate sustinerea lor, un loc in care sa stau(casa), mancarea care mi-o ofera ei, totul imi este oferit de ei, pana cand ma realizez si eu, un job, o facultate facuta. Am fost in vizita acum 2 ani, si a fost de nedescris, alti oameni, alta mentalitate, mi-a placut la nebunie. Ingrijorarea mea ii daca ma duc si nu ma integrez,sau nu o sa ma descurc, avand si problema cu limba. Ce parere aveti?
Tot primesc sacaieli din partea parintilor ce sa fac cu viata mea, sa ma duc sa fac un curs ceva, dar nu stiu daca merita efortul. Zona Quebec/Ottawa, mai exact Aylmer.
Ce ziceti ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
R u crazy beatch?

Sa te integrezi la 20 de ani? Ce dileme au unii...

Go, nerver look back!

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Se vorbeste franceza, nu?

Stii limba? ca altfel vorbim dejeaba.

Edited by Deenman, 21 September 2018 - 21:11.


#4
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Un bilet de avion, doar dus!

#5
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

Vizualizare mesajAdm, pe 21 septembrie 2018 - 21:10, a scris:

R u crazy beatch?

Sa te integrezi la 20 de ani? Ce dileme au unii...

Go, nerver look back!

18* Ideea ii ca nu ma descurc la engleza/franceza, si chiar vreau sa ajung acolo cu cel mai mare drag, sa "ajung cineva", dar nu gasesc un curs ceva in Cluj.. matusa mi-a zis de ceva examen Toefl.

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai nu stii limba, dar vrei sa faci o facultate/curs.

Pentru facultate curs se cere B2 minim, uneori se cere C1.

Ca sa ajungi la B2 trebuie sa faci cursuri intensive (4 zile pe saptamana cateva ore zilnic). Cursurile dureaza:

1.A1.1
2.A1.2
3.A2.1
4.A2.2
5.B1.1
6.B1.2
7.B2.1
8.B2.2

8 luni de zile si bani multi.

Deci? te incadrezi?

#7
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

Vizualizare mesajMunst, pe 21 septembrie 2018 - 21:12, a scris:


18* Ideea ii ca nu ma descurc la engleza/franceza, si chiar vreau sa ajung acolo cu cel mai mare drag, sa "ajung cineva", dar nu gasesc un curs ceva in Cluj.. matusa mi-a zis de ceva examen Toefl.
Omule, la anii pe care ii ai, poti invata foarte usor Swahili . La 36 de ani m-am apucat de invatat scandinava . Am invatat-o in foarte putin timp, fortat de imprejurari, singur, deloc usor. Cu cat esti mai tanar, cu atat inveti mai rapid. Engleza sau franceza sunt limbi incredibil de usor de invatat. Nu gandi prea mult si nici sa nu iti fie teama de barierele de genul asta. In locul tau...deja eram in avion !

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu te descurci... ce inseamna asta ?
Nu ai gasit curs... serios ?!
Meditatii la cei 30-40-80 de profesori din oras ?
Apuca-te si invata la greu, apoi zboara si mai vii in Romania doar in vacanta 2 saptamini, pa si pusi.

#9
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016
B1/B1/A1/A2/A2 astea au fost calificativele mele. Zici ca dureaza 8 luni de zile cursurile intensiv engleza?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajFjell, pe 21 septembrie 2018 - 21:25, a scris:

Engleza sau franceza sunt limbi incredibil de usor de invatat. Nu gandi prea mult si nici sa nu iti fie teama de barierele de genul asta. In locul tau...deja eram in avion !

Doar engleza.Franceza necesita anumite abilitati in plus.

#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In Quebec se foloseste franceza. Ce sa faca cu engleza?

O limba sa o inveti corect, gramatical, si sa o vorbesti nu e deloc usor. Dureaza cel putin 8-12 luni sa vorbesti fluent, sa redactezi texte.

La nivel conversational desigur, poti sa vorbesti sa te intelegi cu altii si dupa 3 luni, dar nu asta inseamna sa cunosti o limba. Si vorbim de un mediu academic, nu de comandat o bere pe terasa, sau intrebat cat e ceasu, si ce-ai facut ieri.

Edited by Deenman, 21 September 2018 - 21:34.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajMunst, pe 21 septembrie 2018 - 21:12, a scris:

18*

La 18 ani si daca as locui intr-un butoi,ca Diogene,m-as duce mancand pamantul in Canada.Mai ales ca ai conditiile pe care le-ai expus.

ps.
Ia-ma si pe mine.Matusa-i casatorita?Posted image

Edited by adisz, 21 September 2018 - 21:34.


#13
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

Vizualizare mesajDeenman, pe 21 septembrie 2018 - 21:32, a scris:

In Quebec se foloseste franceza. Ce sa faca cu engleza?

Adevarat, dar cum engleza ii limba de baza peste tot, eu zic ca e mai ok, ai mei vor sa le invat pe amandoua.Posted image

#14
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Facultatea o faci in franceza, doar daca nu mergi la ceva facultate privata care face cursuri in engleza.

Ti-am zis, trebuie sa fi realist si sa intelegi ce trebuie sa faci. Eu zic ca poti, dar trebuie sa te tii de treaba si sa fii eficient.

#15
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016
Eu am nevoie cica, doar de examenul Toefl, si matusa mea nu intelege ca nu am cum sa invat limba in decurs de 3-4-5 luni.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand ajungi acolo o sa inveti limba usor , una e sa o inveti mecanic la noi sa tocesti si alta e sa o inveti asa cand auzi pe toti in jurul tau si sa iti dai si tu un pic interesul. Ai 20 ani, de acuma viitorul este in fata, ai tot timpul din lume sa inveti si sa te realizezi. In tara noastra eu nu vad nici o speranta, iar matusi prin america nu am... du-te cat e valabila oferta :)

#17
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
In ziua de azi, nu-ti permiti sa-ti doresti sa faci facultate in afara si la 18 ani sa spui ca nu stii macar o limba straina.

Nu te baza ca francezii canadieni vor inghiti galusca cu "nu stiu franceza, dar stiu engleza".

Chiar si asa, nu stiu de ce n-ai inca bagajul facut. Canada are destui imigranti, p-aia cum i-o fi invatat limba oare.

Edited by Steetch, 21 September 2018 - 21:41.


#18
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Trebuie sa stapinesti bine limba predominanta acolo...sa vezi in Germania cum te corecteaza si casiera de la Lidl....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate