Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ce masina sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
popcristi

popcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2018
Buna seara.Avand in vedere ca vechea mea masina s-a stricat,am decis sa o schimb.Am de ales intre Ford Ka motor 1.3 ,peugeot 107 motor 1.0,citroen c1 1.0,toyota aygo 1.0,toate pe benzina.Eventual motorizarea poate sa difere,daca am variante mai bune.Anul de fabricatie ar fi intre 2006-2008,in functie de ce gasesc.Merg zilnic cam 25 km,foarte rar prin trafic.Ma intereseaza care masina este cea mai fiabila ,costuri de intretinere cat mai mici,consum mic.Multumesc

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
La ce ai enumerat, ia-o pe aia al carui stapan iti inspira mai multa incredere.

#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.07.2017
Câți bani ai?

Edited by Rubin1977, 21 September 2018 - 21:05.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 popcristi, on 21 septembrie 2018 - 20:57, said:

Buna seara.Avand in vedere ca vechea mea masina s-a stricat,am decis sa o schimb.Am de ales intre Ford Ka motor 1.3 ,peugeot 107 motor 1.0,citroen c1 1.0,toyota aygo 1.0,toate pe benzina.Eventual motorizarea poate sa difere,daca am variante mai bune.Anul de fabricatie ar fi intre 2006-2008,in functie de ce gasesc.Merg zilnic cam 25 km,foarte rar prin trafic.Ma intereseaza care masina este cea mai fiabila ,costuri de intretinere cat mai mici,consum mic.Multumesc
Care-ți place mai mult.

Pe mine m-a lăsat mașina la greu (trădătoarea) și fiind împins de nevoi am luat o Corsa de 1.4 90 ponei. Anul nu-l spun că râde jumatate din forum. Posted Image

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Cu toate ca nu (prea) recomand Dacia,dar in acest caz,vazand preferintele initiatorului,sfatul meu se indreapta catre Sandero.Interioarele sunt sensibil asemanatoare,dar cel putin are motor intreg,fata de cele de mai sus,cu exceptia FORD-ului.Plasticaraia este cam identica la toate,inclisiv Sandero.

 ericmario, on 21 septembrie 2018 - 21:06, said:

Anul nu-l spun că râde jumatate din forum. Posted Image

Daca-mi aduc bine aminte este 1998?Tot de la tine.

#6
popcristi

popcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2018
Ma intereseaza una din aceste 4 masini.Sunt in Anglia si la aceste masini am asigurarea mai ieftina.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 adisz, on 21 septembrie 2018 - 21:08, said:


Daca-mi aduc bine aminte este 1998?Tot de la tine.
Mai jos. '96.

#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
107, C1 si Aygo sunt una si aceeasi masina. Asa ca alege in functie de starea in care le gasesti, nu de model.

#9
popcristi

popcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2018
@astronut98 cele 3 sunt identice,dar mai ramane si Ford ka...deci sa ma uit doar la starea masinii?ma gandesc ca nu toate au acelasi consum,fiabilitate,etc

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ford ka e un cotet, nu as lua asa ceva. Ia una din alea 3, au motor japonez fiabil, consum foarte bun, sunt foarte ok. Sau sunt sanse sa gasesti un Sandero 1.2 benzina euro 5... ca sunt ieftine din cate am vazut alea ce nu sunt full.

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Cristi, ia masina care-ti place si nu te mai gandi la rau.

#12
popcristi

popcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2018
Nu ma intereseaza Dacia sau orice alta marca,ma intereseaza strict una din cele 4.
@denky ultima masina a fost una care mi-a placut(opel astra),dar nu am avut prea mare noroc cu ea.

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Atunci, hai sa dam cu zarul. Nu poti avea ghinion de 2 ori la rand, la masini... la gagici, din pacate, se poate.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 popcristi, on 21 septembrie 2018 - 21:47, said:

Nu ma intereseaza Dacia sau orice alta marca,ma intereseaza strict una din cele 4.
@denky ultima masina a fost una care mi-a placut(opel astra),dar nu am avut prea mare noroc cu ea.

De ce nu ? Ce buget ai ? Daca iei cea mai ieftina cazatura e normal sa se strice. Si in plus orice masina necestia bani dupa un timp, mai mult sau mai putin, la service tot o sa mergi. Acuma ca manopera e scumpa in anglia de platesti mai odata masina la o intrare in service e partea 2-a. Zici ca s-a striact opelul... orice se poate repara, la noi in tara il faceai ieftin.
Alea 3 sunt identice, alege pe cea care se afla in starea cea mai buna, km cat mai putini.

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 ericmario, on 21 septembrie 2018 - 21:06, said:

Care-ți place mai mult.

Pe mine m-a lăsat mașina la greu (trădătoarea) și fiind împins de nevoi am luat o Corsa de 1.4 90 ponei. Anul nu-l spun că râde jumatate din forum. Posted Image
Eu am curaj sa spun ca am o Corsa B (ca a ta),dar din...'94 ,,,si care inca merge foarte bine,doar 60 ponei (8 valve fata de a ta cu 16).O am din 2010...motiv pentru care,a 2-a masina pe care am luat-o a fost tot Opel,dar Astra H -2006...tot de 1.4 dar 90 ponei (16 valve,distributie pe lant).O am de 2 ani si e ok :)
In concluzie,eu recomand Opel,poate o Corsa C (dupa 2000)...in functie de buget si dotari dorite.

#16
popcristi

popcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2018
deci inteleg ca toate masinile sunt asemanatoare,dar nu cred ca toate au acelasi consum,se strica la fel de repede,costurile pieselor/reparatiilor sunt identice.ma poate ajuta cu un sfat?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Un Vauxhal Corsa C  , am avut una de aia in uk , benzinar 1,2 , exceptionala ( automata ca nu stiam sa schimb cu stanga, de la job ).

#18
popcristi

popcristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2018
ma intereseaza una strict din cele 4 care le-am enumerat mai sus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate