Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Roaccutane și multe minciuni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Salut,

De o lună de zile iau roaccutane, câte două capsule pe zi. Aveam o dermatită seboreică care era extrem de enervantă, pentru că îmi era capul plin de coșuri. Aveam, de asemenea, și o ușoară acnee. După ce am luat o lună de zile pastilele astea, dermatita mi-a dispărut complet. Acnee mai am, dar nu e ceva foarte serios și fața începe să-și revină.

Toate articolele de pe net s-au dovedit a fi doar niște zvonuri, minciuni și speculații. E adevărat, mi s-au uscat buzele, dar nimic altceva.

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Da, dar dacă luai vitamina A era același lucru fără să riști nimic. Oricum o lună e prea putin.

#3
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Am luat toate vitaminele, de la A la Z. Toate cremele și gelurile posibile.

Edited by geavis33, 21 September 2018 - 18:41.


#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Efectele alea adverse grave nu apar asa in prima luna, ci dupa utilizarea indelungata, dupa 6 luni cam asa. Ai inceput cu buzele, peste cateva saptamani o sa te doara spatele, o sa ragusesti, o sa ai nasul uscat, apoi incepi si devii mai trist, mai paranoic, indispus mereu. Asa mi a relatat o cunostiinta care a luat.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,759
  • Înscris: 25.11.2009

 _-AppleS-_, on 21 septembrie 2018 - 18:39, said:

Da, dar dacă luai vitamina A era același lucru fără să riști nimic. Oricum o lună e prea putin.
Nu era acelasi lucru faci niste confuzii, sunt substante inrudite dar diferite.

#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 geavis33, on 21 septembrie 2018 - 18:32, said:

Salut,

De o lună de zile iau roaccutane, câte două capsule pe zi. Aveam o dermatită seboreică care era extrem de enervantă, pentru că îmi era capul plin de coșuri. Aveam, de asemenea, și o ușoară acnee. După ce am luat o lună de zile pastilele astea, dermatita mi-a dispărut complet. Acnee mai am, dar nu e ceva foarte serios și fața începe să-și revină.

Toate articolele de pe net s-au dovedit a fi doar niște zvonuri, minciuni și speculații. E adevărat, mi s-au uscat buzele, dar nimic altceva.

1. Mergi la un duhovnic să te mărturisești și să te împărtășești.
2. Încearcă să mănânci absolut orice fruct sau legumă.

#7
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
De ce să merg la un duhovnic?

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 geavis33, on 21 septembrie 2018 - 18:40, said:

Am luat toate vitaminele, de la A la Z. Toate cremele și gelurile posibile.
Iti pun pariu ca daca iti faci smothie de 1 kg morcovi sau grepfruit (sau orice alt fruct bogat in vitamina a ) in fiecare zi + speli pernele si cearceafurile 1 data la 2-3 zile la 89 grade + dormi cu capul in sus + sport in aer liber in fiecare zi dar nu exagerat + te speli in fiecare zi pe tot corpul dar fara exagerare adica nu iei tot sebuumul ci doar excesul, nu iti trebuie nicio crema si nicio pastila. Faci ce vrei cu sanatatea ta, dar deobicei pastilele trateaza dezechilibre grave, daca la tine este FOARTE GRAV atunci ia pastile.

#9
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Aici e arie medicala sau arie de dat cu parerea?

1. Roaccutane este un retinoid - clasa chimica derivata din vitamina A. Roaccutane NU este vitamina A.
2. 2 capsule pe zi este o doza ft mica. Faptul ca isi face efectul in aceasta doza este un lucru ft bun, deoarece sunt sanse mai mici sa apara efecte secundare.
3. Efectele secundare sunt cat se poate de reale si de periculoase. Doar nu erau aia de la Roche batuti in cap sa scrie ditamai prospectul asa, de dragul artei.
4. Efectele secundare depind in primul rand de organismul persoanei care ia pastila, in al doilea rand de doza. Medicina nu este matematica.
5. Efectele secundare pot sa apara mai mult sau mai putin sau chiar deloc. Probabilitatile din prospect sunt calculate prin masuratori empirice, deci nu se vor reproduce in mod identic in orice situatie.
6. Faptul ca tratamentul functioneaza nu este o garantie ca efectul se va pastra si dupa intreruperea tratamentului.
7. Dermatita seboreica nu are legatura cu alimentatia. Nu exista studii serioase (cu bold pe "serioase") care sa demonstreze aceasta legatura. Parca legat de zahar citisem totusi la un moment dat, dar nu mai am acum sursa. La fel pt acnee.
8. Dermatita seboreica nu este cauzata in mod direct de igiena (adica nu apare pt ca nu te speli si, daca te speli, gata, trece). Nu exista sa "iei tot subumul" sau doar asa, "excesul". Este un non-sens complet.
9. Dermatita seboreica nu se rezolva prin sport. Mai degraba se poate agrava, avand in vedere ca transpiri in mod excesiv, deci ai sanse mai mari sa blochezi glandele sebacee ( => mediu propice pt bacterii => infectie)

Si apropo - "dermatica seboreica" scrie pe reteta si daca ai matreata. Si cu siguranta tratamentul pt ea nu o sa fie Roaccutane.

#10
Petruts

Petruts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2013
Salut !!

Eu am luat tratamentul timp de 7 luni.

Iti las mai jos experienta mea cu Sotret (Roaccutane) :

petruwrites.blogspot.com

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate