Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sfaturi / pareri achizitie boxe - receivere - sisteme audio

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Salutare !
Deschid acest topic pentru toti care au nevoie de sfaturi sau pareri privind achizitia boxelor pentru a nu mai deschide fiecare cate un topic si centralizand astfel informatiile.

Asa ca incep eu:
Am un sistem home cinema 7.2 sau 5.2.2 Onkyo HT-S7805 si vreau sa inlocuiesc boxele cu acestea : https://m.emag.ro/si...0/pd/DCP76NBBM/

Deci, ce parere aveti?


#2
Captain_Spike

Captain_Spike

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.09.2018
Ce buget ai?
Din cate vad in link,presupun ca undeva in jurul a 4000 / 4200 RON...recomandarea mea ar fi : https://www.stereoma...ale-wh-sr1-4923

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Eu as merge pe mana CAPITANULUI.
Wharfedale imi suna, mie, mai bine la ureche.
Pretul conteaza mai putin la banii astia, diferenta fiind mica.
Intrebare: cu ce subwoofer le asortezi? Ca la puterile astea si la cerintele de calitate/fidelitate a sunetului, sub-ul are un mare cuvant de spus! Si sub-ul original este mic in raport cu ce vrei sa achizitionezi.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
Ideal ar fi să le asculți pe ampliful tău, să vezi cum se împacă cu fiecare, am constatat pe pielea mea că și în lumea audio există preferințe și antipatii.

#5
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Va multumesc de sfaturi. Chestia e ca le pot lua la 3000 Ron fiindca un prieten le a comandat cu ridicare din sediu si s-a razgandit,asa ca pana marti le pot ridica cu pretul asta, au fost la oferta acum cateva zile. Ma gandesc ca daca nu ma multumesc le pot returna.
Momentan o sa le folosesc cu sub-ul original, apoi ma gandeam sa iau si subwooferul din aceeasi serie.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Repet:
In audio HI-FI nu pretul dicteaza. Cel putin in cazul pe care-l discutam aici.
Dar, corect, daca nu asculti cu urechile tale, orice sfat este doar ca sa nu zici ca nu ai cerut pareri si sa ai pe cine sa acuzi daca nu-ti place cum suna!

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
La 3000 lei e bun prețul, eu am dat 2700 doar pe 2 boxe.

#8
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Va intrebam mai mult daca merita banii aia...totusi erau 5999 inainte.
@danyel61 : pai si nu ne spui o parere despre cum se aud alea doua si cat de multumit esti?

#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
Am uitat sa mentionez că eu am luat Canton GLE496.2 de care sunt foarte mulțumit.

#10
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Ah, credeam ca ai modelul precizat de mine. O sa le ridic luni din showroom, parca totusi la 3000 RON merita incercate. O sa revin cu impresii.

@captain_spike : Par interesante Wharfedale-urile alea... dar vad ca nu au bi-amp ca Polk. Altceva in bugetul asta de 3-4000 RON ?

Edited by ovydiks, 22 September 2018 - 13:59.


#11
Captain_Spike

Captain_Spike

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.09.2018
Ar mai fi astea : https://www.avmall.r...-hcs.html/black

#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
Faza cu bi-amp-ul nu-i mare sfârâială.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Boxele sunt bi-wire!
Bi-amp este cutia ce se baga in priza si din care ies firele ce merg la boxe! Daca este bi-amp.

Eu nu am vazut receivere bi-amp, dar nu contest ca ar exista. Si nu vad rostul unui receiver bi-amp atata timp cat exista subwoofer.
Daca ai amplificator dotat cu acest tip de conexiune, se recomanda boxe bi-amp. Eu am vazut doar amplificatoare STEREO bi-amp. Deci, posibil, doar boxele FRONT sa se poata conecta bi-amp/bi-wire.
Dupa cum a spus Danyel, nu e cine stie ce.
Eu am o combina Panasonic(mini) super desteapta, care este bi-amp si boxele ei originale sunt bi-wire.
Am renuntat la boxele originale si am conectat ceva mai dotat, single wire, iar iesirile de bass le-am bagat intr-o cutie de bass dedicata, cu 2 difuzoare de bass de 16 cm. Cutia am pozitionat-o jos, pe podea, sunetul fiind mult mai bine spatiat fata de sunetul cu boxele originale, unde basii erau in aceasi cutie cu mid/high.
Ce am facut eu nu este posibil la tine si nici nu este cazul. 5.1/7.1 nu are nicio legatura cu STEREO.

#14
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Nu vreau sa enervez pe nimeni , dar parerea mea e ca investiti prea multi bani in sisteme 5.1 home cinema. Filmele se aud foarte bine si stereo. Mai bine cumperi 2 boxe si un amp stereo si esti mult mai castigat , pentru ca muzica o vei auzi mult mai frumos cu 2 boxe. Filmele se vad cel mai bine la cinema.

#15
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
De acord cu partea de stereo, am renunțat la 5.1 pentru un banal stereo, pentru muzica e de ajuns. Cât despre partea de bi-amp/bi-wire, am un Marantz MCR 611, capabil de asa ceva si am testat pe niște boxe bi-wire, dar n-am observat diferențe semnificative. Cred ca e mai mult chestie de marketing. Plus că trebuie 2 perechi de cabluri simple pe fiecare canal sau unul cu 4 fire. Din punctul meu de vedere nu merita deranjul, așa ca am trecut la boxe normale.

#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,626
  • Înscris: 07.10.2005

 giorgioaur, on 22 septembrie 2018 - 18:50, said:

Nu vreau sa enervez pe nimeni , dar parerea mea e ca investiti prea multi bani in sisteme 5.1 home cinema. Filmele se aud foarte bine si stereo. Mai bine cumperi 2 boxe si un amp stereo si esti mult mai castigat , pentru ca muzica o vei auzi mult mai frumos cu 2 boxe. Filmele se vad cel mai bine la cinema.
Eu sunt de parere ca fiecare are preferintele lui si bugetul pe care si-l permite sau pe care vrea sa-l chelltuie dar fiind pasionat de filme nu concep sa vad un film un mod stereo cu exceptia momentelor cand sunt in pat, in dormitor si ma mai uit la cate ceva.

Am sistem multicanal de foarte multi ani si am investit destul in el, investitia nu este deloc gresita, sunetul in filme este exceptional, mult mai bun decat doar in mod stereo si mai bun decat la cinema.
Daca as vrea as putea sa ascult la el si stereo fara sa se faca de ras, am insa un sistem separat care isi face treaba foarte bine.

#17
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
[Am sistem multicanal de foarte multi ani si am investit destul in el]   Fiind de foarte multi ani banuiesc ca nu e compatibil Dolby Atmos.... deci va trebui sa faci upgrade. Alti bani ..alta distractie...

#18
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Tocmai ca si eu il folosesc 90% la jocuri si filme de asta am mers pe multicanal. Ma gandesc ca la amp-uri stereo bi-amp-ul nu face mare branza, dar la 7.1 o avea mai mult impact. Eu oricum am momentan 2 perechi de cabluri trase la fronturi. O sa ridic polk-urile astea maine sau marti sa vad ce e cu ele ,daca nu e nimic le returnez 😀

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate