Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Tânăr, 20 de ani, dornic de emigrare

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#55
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wZM_Png_g5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 laffin, on 21 septembrie 2018 - 16:03, said:

Da fratiware, am facut munca de jos. Sau acum cand ai auzit de sters babe la cur dai inapoi?
Nu dau înapoi. După cum am spus, sunt disponibil la astfel de munci până îmi găsesc o nișă și o oportunitate.
Am crezut că mă iei la mișto, nu de alta.

Toți plecăm de jos, mai bine șterg babe la cur 6 luni de zile (cât să pot să mă întrețin în timp ce caut) până găsesc un post de contabil (sau idk, alt ceva) decât să am arfe de "manager" în România la o companie care îmi umflă orgoliul, să trăiesc între ciori și să câștig 19 bețe. Posted Image

Edited by TrakerRO, 21 September 2018 - 16:08.


#57
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
lasa dreacu postul de contabil ca nu te angajeaza nici dracu pe tine, un tzhigan din estul europei, pe posturi din astea. pe tine sa te tina carca sa duci toata munca de jos ce ti-o dau aia.

#58
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 laffin, on 21 septembrie 2018 - 16:12, said:

lasa dreacu postul de contabil ca nu te angajeaza nici dracu pe tine, un tzhigan din estul europei, pe posturi din astea. pe tine sa te tina carca sa duci toata munca de jos ce ti-o dau aia.
Mai bine catalogat prost în afară, decât catalogat bine aici. Astea până la urmă sunt doar niște aparențe.
Eu am întrebat ceva, și mi se răspunde cu alt ceva... dacă ai fi vrut să te faci util în topic-ul ăsta, îmi răspundeai din experiența ta, fără ocolite dacă se pot găsii și ocupa posturi de muncă intelectuală în afară, cum și unde.
Normal că ne cataloghează prost când există specimene care deschid gura în așa hal.

#59
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:10, said:

Vorbește cu Myl Sughi to give u some sense și să te ungă.

Pentru asemenea atitudine nu meriti nici macar un sfat!

Cand pleci undeva trebuie sa fii baiat istet nu un ingamfat cu figuri, ca iti dau toti cu sutul in cur. De aici vezi tu cum te descurci, smechere! ;)

#60
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 meshgheru_andu, on 21 septembrie 2018 - 16:27, said:

Pentru asemenea atitudine nu meriti nici macar un sfat!

Cand pleci undeva trebuie sa fii baiat istet nu un ingamfat cu figuri, ca iti dau toti cu sutul in cur. De aici vezi tu cum te descurci, smechere! Posted Image
Mulțumesc de sfat!
De obicei sunt foarte peaceful și nu răspund într-o manieră obraznică. Doar că unoeri îmi mai scapă.

Edit: Tocmai asta e problema, atitudinea. Dacă ar avea-o mai mulți din România asta, poate nu mi-aș fi dorit atât de tare să plec. Poate că stăteau altfel lucrurile.

Edited by TrakerRO, 21 September 2018 - 16:34.


#61
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 16:07, said:

mai bine șterg babe la cur 6 luni de zile .........până găsesc un post de contabil (sau idk, alt ceva)
LLLLLLLOOOOOOLLLLLLLLLL, m-ai facut sa mustacesc asa nitel a doua oara !
Daca tu, cu engleza mediocra, proaspat absolvent de faculta' din Romania, crezi ca gasesti contabil sau alt ceva in UK in 6 luni, poi e bine, e bine....
Ce anume alt ceva ai in gind ???

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Problema cu "muncile de jos" este ca au efect de vartej si odata intrat in unul din asta este foarte greu sa mai iesi. Chiar si cand iesi este extrem de usor sa fii tras in alt vartej similar de alaturi ...
Personal nu cunosc pe nimeni care sa fi plecat de la "sters babe la cur" pentru ca cativa ani mai tarziu sa fie cine stie ce inginer/manager pe pozitii platitie cu 2-3x media pe economie.
Vrei viata buna (cu adevarat buna, nu minciuni) in strainataturi? mergi direct calificat si cu experienta sau calificat pe post de junior de unde poti sa cresti ulterior. Daca stergi babe la cur nu ai cand sa profesezi in meseria ta sa spui ca acumulezi experienta. O sa acumulezi doar experienta de sters babe la cur, atat ..... si apoi cand te duci sa te angajezi pe contabilitate o sa te trimita la sters babe la cur caci la aia te pricepi. Cam asa sta treaba.

Termina facultatea (sau las-o dreacu de tot si apuca-te de alta la care te pricepi), angajeaza-te, fa ceva experienta si apoi cauta de munca in afara. Altfel, ia multe prosoape de hartie moi, multistrat si cauta babe.

Edited by ro_explorer, 21 September 2018 - 16:37.


#63
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 trollerul_de_serviciu, on 21 septembrie 2018 - 16:34, said:

Ce anume alt ceva ai in gind ???
Hmm, păi... la o firmă de consultanță, poate? b2b, HR, nu știu... la asta mă și gândesc, de asta cer și sfaturi ș.a.m.d.

 ro_explorer, on 21 septembrie 2018 - 16:36, said:

Problema cu "muncile de jos" este ca au efect de vartej si odata intrat in unul din asta este foarte greu sa mai iesi. Chiar si cand iesi este extrem de usor sa fii tras in alt vartej similar de alaturi ...
Personal nu cunosc pe nimeni care sa fi plecat de la "sters babe la cur" pentru ca cativa ani mai tarziu sa fie cine stie ce inginer/manager pe pozitii platitie cu 2-3x media pe economie.
Vrei viata buna (cu adevarat buna, nu minciuni) in strainataturi? mergi direct calificat si cu experienta sau calificat pe post de junior de unde poti sa cresti ulterior. Daca stergi babe la cur nu ai cand sa profesezi in meseria ta sa spui ca acumulezi experienta. O sa acumulezi doar experienta de sters babe la cur, atat ..... si apoi cand te duci sa te angajezi pe contabilitate o sa te trimita la sters babe la cur caci la aia te pricepi. Cam asa sta treaba.

Termina facultatea (sau las-o dreacu de tot si apuca-te de alta la care te pricepi), angajeaza-te, fa ceva experienta si apoi cauta de munca in afara. Altfel, ia multe prosoape de hartie moi, multistrat si cauta babe.
Thx! Un comentariu bun, care mă ajută să văd lucrurile și din altă perspectivă. Dacă ar fi mai mulți ca tine...

#64
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am fost la furat, ba telectualule, nu la sters babe la cur Posted Image

Oricum, o sa te convingi repede cand te apuca foamea, sa vezi ce ce consultanta visezi tu atunci cand cari lazile de bere.

Edited by laffin, 21 September 2018 - 16:46.


#65
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 laffin, on 21 septembrie 2018 - 16:45, said:

Eu am fost la furat, ba telectualule, nu la sters babe la cur Posted Image

Oricum, o sa te convingi repede cand te apuca foamea, sa vezi ce ce consultanta visezi tu atunci cand cari lazile de bere.
Sper că ești mândru de tine.

#66
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:31, said:

Bună ziua!
Am 20 de ani, sunt la facultate în Craiova și am nevoie de un sfat... actually, de mai multe.
Cunosc limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru, sunt apt de muncă și dornic de emigrat.

Acum... probleme. Am o familie cu venituri medii, nu duc lipsă de nimic material, însă m-am săturat de groapa asta de țară, că altfel nu o pot numi.

Merită să emigrez? Dacă da, unde?
Aș dorii să lucrez intelectual, dacă nu la început, măcar pe viitor.
Salariile minime îți permit să trăiești în străinătate? M-am interesat despre cost of living în diferite țări, însă nu pot știi cu certitudine până nu ajung acolo.

M-am săturat de țară, mi-e silă de oamenii necivilizați, de jeg... pur și simplu nu mă regăsesc și sunt dispus să ies din zona de comfort ca să avansez.

Merită să termin facultatea? Adică, se pot echivala studiile? Atât de disperat sunt să plec, că nu-mi mai vine să fac nimic.

Vă rog să-mi oferiți sfaturi cât mai complexe din pct. dvs. de vedere, vă rog mult. Mulțumesc!


E bine ca dupa ce acest jeg de tara ti-a platit cel putin o parte din scolarizare, acum te pisi pe ea.

#67
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 16:39, said:

Hmm, păi... la o firmă de consultanță, poate? b2b, HR, nu știu... la asta mă și gândesc, de asta cer și sfaturi ș.a.m.d.
LOL, eram ironic fratica.
Alt ceva se scrie legat.
Si neah, daca ai aspiratii de contabil... altceva era clar ca inseamna tot pe acolo., ai inteles si restul ce am scris eu ?
Ce sanse ai contabil si alceva (sic ;)) cu chestiile alea ?

#68
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca cunosti limba engleza la un nivel bun poti incerca sa faci o facultate buna in Danemarca, Suedia (gratis) sau UK, Olanda, Belgia (pe bani). Eu iti recomand Danemarca, si poti munci si part-time, ai acces mi se pare si la un fel de alocatie, cursuri de limba gratis (facultatea o faci in engleza, dar daca vrei sa ramai in DK ai nevoie de lb. daneza)

#69
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 borhot, on 21 septembrie 2018 - 16:52, said:



E bine ca dupa ce acest jeg de tara ti-a platit cel putin o parte din scolarizare, acum te pisi pe ea.
Da.

#70
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 Yukoto, on 21 septembrie 2018 - 16:58, said:

Daca cunosti limba engleza la un nivel bun poti incerca sa faci o facultate buna in Danemarca, Suedia (gratis) sau UK, Olanda, Belgia (pe bani). Eu iti recomand Danemarca, si poti munci si part-time, ai acces mi se pare si la un fel de alocatie, cursuri de limba gratis (facultatea o faci in engleza, dar daca vrei sa ramai in DK ai nevoie de lb. daneza)
Hmm, mă gândeam la un moment dat, dar parcă n-aș lua-o de la capăt.

#71
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
E o penurie de contabili pe acolo...ceva incredibil...

#72
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 17:00, said:

Hmm, mă gândeam la un moment dat, dar parcă n-aș lua-o de la capăt.

Atunci ramai in tara daca nu vrei sa o iei de la capat. Indiferent unde si cum te duci, tot o vei lua de la capat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate