Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tânăr, 20 de ani, dornic de emigrare

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#145
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postro_explorer, on 21 septembrie 2018 - 19:44, said:

Cum ai ajuns de la sinergie la energie numai tu stii.

SINERGÍE s. f. 1. asociere a mai multor organe, sisteme, factori care desfășoară activități simultane; sinergism. 2. coordonarea mai multor acțiuni în vederea obținerii unui rezultat comun cu economie de mijloace. (< fr. synergie)

Sorry man. Eu am citit * Energie * Posted Image

View Postgork, on 21 septembrie 2018 - 19:46, said:

Pai si bitcoinul s-a dus, nu mai e demult profitabil.

Da. Dar apar alte criptomonede noi semne ca lumea prefera imbogatirea rapida si nu munca 20 de ani si sa aiba tot nimic. Ce-i rau in a visa la imbogatirea rapida si a fi fericit de la o varsta frageda decat sa-ti chinuiesti toata viata si sa ajungi peste ani ca ai realizat nimic.

Edited by hwplanet, 21 September 2018 - 19:48.


#146
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018
E tristuț. Până la urmă, aia e... capu' jos, mâna pe treabă, muncit pe gratis până se ajunge la ceva.. dacă se ajunge.
Altceva, ca să ieși din mizerie, nu ai ce să faci.
DIn toată discuția asta am înțeles că dacă nu fac în România, nu fac nici în afară. O concluzie foarte valoroasă pe care am tras-o.
Așa că, până la o vârstă gen 25 de ani, când pot să experimentez în România treburile, și pot să zic că sunt tânăr și pot pleca în afară, o să rămân aici.

Thx! M-ați ajutat.

Mă rog, n-am avut cea mai bună exprimare dar cred că s-a înțeles.

Edited by TrakerRO, 21 September 2018 - 19:49.


#147
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 19:46, said:

, muncit pe gratis până se ajunge la ceva.. dacă se ajunge.
Nu exista muncit pe gratis, mereu iese ceva din munca. In cel mai rau caz rezulta o lectie de viata. In mod normal rezulta experienta. In cel mai bun caz rezulta experienta si bani.

#148
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 19:46, said:

E tristuț. Până la urmă, aia e... capu' jos, mâna pe treabă, muncit pe gratis până se ajunge la ceva.. dacă se ajunge.
Altceva, ca să ieși din mizerie, nu ai ce să faci.
DIn toată discuția asta am înțeles că dacă nu fac în România, nu fac nici în afară. O concluzie foarte valoroasă pe care am tras-o.
Așa că, până la o vârstă gen 25 de ani, când pot să experimentez în România treburile, și pot să zic că sunt tânăr și pot pleca în afară, o să rămân aici.

Thx! M-ați ajutat.

Asta este situatia. Ne plangem noi dar sunt sigur ca sunt multi altii in situatia noastra... poate chiar mai rau decat noi Posted Image Cu toti vrem sa fim fericiti de la o varsta frageda, dar daca am avut ghinionul sa ne nastem intr-un mediu nefavorabil e si mai dificil. PS: Nu e vina ta ca te nasti sarac, este vina ta daca mori sarac.

Atata timp cat ai dorinta in tine traiesti cu dorinta, semn ca ti-ai dat seama de lumea in care traiesti si ce trebuie sa faci de acum incolo. Solutia? Doar tu o stii ! Daca o gasesti cu siguranta o vei tine doar pentru tine asa cum a tinut-o si altii !

Edited by hwplanet, 21 September 2018 - 19:51.


#149
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
de videochat ce zici? sunt multi gay care platesc multi bani sa te vada facand chestii bizare.

sau daca esti mai tare, te duci in ungaria, cauta aia actori pentru industria gay adult. Povestea unu' o data ca a crezut ca se duce acolo sa fwta femei, si cand a aflat ca trebuie sa stea pasiv cu un negrotei... a acceptat ca nu mai avea ce face. L-a traumatizat putin povestea, dar hei.. a trecut peste.

#150
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posthwplanet, on 21 septembrie 2018 - 19:37, said:

Vocea Romaniei, Romanii n-au talent, Exlation, X-Factor. Interesant Posted Image Frumos mod de a iti petrece viata fara sa fi iesit vreodata din pestera. In timp ce aia care au facut emisiunile alea care da premii in bani... sponsori, premiile vin tot de la prostime care trimite voturi de 1-2 Euro/sms.
Nu ma uit la emisiunile alea pentru ca nu-mi plac.
Da' ma uit la altele.
Ideea e ca nu au inventat romanii nici apa calda, nici prostimea telespectatoare.
Formatele si emisiunile de genul asta sint vezhi de zeci de ani / se difuzeaza acum in multe alte tari (unele mai dezvoltate ca Romania).
Crezi ca acolo nu exista prostime telespectatoare ?
Acolo au toti cel putin 2-34 masterate si 180 IQ si se uita in scirba la asemenea emisiuni, doar ca sa comenteze contra ?!
Nu frate, si acolo e plin de prostime.
Diferenta e ca romanul e si fudul !!!
El vrea contabil in UK dupa 6 luni de munca fizica, habar are de engleza, are 20 de ani, proaspat absolvent.
Asta e beleaua !!

#151
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Hai sa va povestesc.....in opinia mea topicul s-a vrut unul constructiv, poate nu se mai deschid altele aiurea....

Nu munca este problema, ci vointa de a muncii...
Si eu am muncit in '88 la fabrica de la 5.30AM...a fost o lectie buna...am facut dupa asta o scoala care mi-a placut si am muncit 5 ani de placere....si nu platit extraordinar....

1. Nu plecati de la premiza ca in occident veti face cele mai grele munci, eventual si dizgratioase...pentru acelea exista africani si dobitoci care in clasa a-6-a s-au lasat de scoala....
I-am vazut eu de nenumarate ori spalind WC-uri la U-Bahn in Munchen...
   Dar am vazut si vinzatoare la McDonalds in creierul Alpilor...bucuresteanca cu liceu...

2.Si in RO se cauta meseriasi...dar meseriasi nu gluma...am amic instalator care cistiga 2000euo lunar...pune-ti mina si invatati o meserie cautata...

3.Daca vreti liniste si pace e loc la Politia Rurala....

Edited by _Dadi_, 21 September 2018 - 21:12.


#152
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu sunt licentiat in stiinte economice si am inceput de jos, adica la 3 schimburi in productie
dupa sclavagit incoace si incolo si investit timp si bani intr-un curs de recalificare am ajuns insfarsit intr-un loc decent
nu voi uita cat traiesc ce mi-a zis managerul din fabrica "mi se rupe pwla de ce facultati ai terminat, pe mine ma intereseaza ce stii sa faci"

#153
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Deaia cere diploma de bac sau de licenţă?
Deaia e plin pe la liceele şi facultăţile care au serale si FR-uri.?
Deaia toti diasporii isi continua studiile la serale si FR-uri in România moca fără să meargă la cursuri fiind promovaţi de milă?

#154
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View Poston64, on 21 septembrie 2018 - 22:14, said:

si eu sunt licentiat in stiinte economice si am inceput de jos, adica la 3 schimburi in productie
dupa sclavagit incoace si incolo si investit timp si bani intr-un curs de recalificare am ajuns insfarsit intr-un loc decent

adică ai făcut 12 clase bac si facultate eco degeaba. mai bine urmai după clasa a 4 direct cursul ăla de recalificare si ajongeai direct la locul decent.

Patronii au ei placa aia cu "nu contează ... dar mă interesează ce sti să faci" doar din orgoliu si obisnuinţă. Ei înşăşi au fost nuşte lepre prin şcoală şi au fost poate şi corigenţi. Au ajuns sus prin şmecherie moşteniri fler şi noroc. De ce nu angajeajă legal cu acte in regulă oameni cu 8 clase să vândă la magazin sau să numere banii, că doar au făcut destul in gimnaziu matematică??

In comunism facultăţi nu aveau toţi lucrătorii ca acum. Acum trebuie facultate ca să tai bilete la intrare la meci sau la circ sau să pui vinetele in raft la lidl. Orice secretară care face cafea are master, "asistent manager". Orice fufă de la resurse umane are "master de pshihologie". Care-i vraja în toate astea? adică aia cu 8 clase nu ştie să facă cafea şi să răspundă la telefon şi să scrie pe facebook si email?? trebuie master ptr asa ceva?

#155
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu ajungeam aici fara bac pentru ca ai nevoie de diploma de bac ca sa te inscrii la cursul ala
probabil ca nici fara licenta nu ma angajau astia in firma de it, pentru ca asa fac economie cu mine ca angajat (dupa legea aia data de ponta)
eh acum ca am diploma de stiinte ecoonomice de la ubb unde am invatat sa trec examenele alea nu mai conteaza. Putea fi si diploma de ortodoxie de la spiru si asa mai departe. Firmele au nevoie de o diploma de licenta recunoscuta de catre minister ca sa poata sa aplice scutirea aia de impozit

#156
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Dacă firmele de IT se uită după scutiri de impozit înseamnă că sunt fix paraziţi.

Scutiri de impozit sunt necesare unor firme aflate pe pierderi ca să suravieţuiască şi să nu se închidă.

#157
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Trebuie sa intelegi ca salariul e dat in functie de cerere.
Asta nu inteleg romanii, cerere-oferta.
CERERE-OFERTA
Din moment ce ies 10000 de economisti anual, e clar ca e oferta mare si cerere mica.Pentru un loc se bat 100 de persoane.E normal sa scada salariul.
Ducem lipsa de medici, IT-ist si ingineri, e cerere mare, de aia ei castiga 1000+ euro in RO.
Ducem lipsa de meseriasi, de aia ei castiga 1000+ euro.
NU DUCEM  lipsa de:studenti la ASE, Istorie, Geografie, Drept etc.

ON:Fa un curs de :Frigotehnist, instalator, mecanic auto, electrician, bucatar sau frizer.Ce crezi tu ca ti se potriveste.
Munceste pe 1500 lei primii 2 ani pana capeti experienta.Dupa ce ai experienta poti castiga 3000-4000 lei.

Exemplu:Se cauta electrician la mine in oras, 3000 lei salariu.
Precizez ca o chirie e de 300-400 lei.Raman 2700 din care poti sa traiesti decent.

#158
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View Poston64, on 21 septembrie 2018 - 22:14, said:

si eu sunt licentiat in stiinte economice si am inceput de jos, adica la 3 schimburi in productie
dupa sclavagit incoace si incolo si investit timp si bani intr-un curs de recalificare am ajuns insfarsit intr-un loc decent
nu voi uita cat traiesc ce mi-a zis managerul din fabrica "mi se rupe pwla de ce facultati ai terminat, pe mine ma intereseaza ce stii sa faci"

Un idiot , trebuia sa zica   ' ma intereseaza cat de repede inveti si cat de bun devii' .

Pt initiator , pleaca cat poti de repede , daca vrei sa-ti traiesti viata intr-o societate normala,  cu oameni ok , fara frustrari ,  cu sosele bune  si toate celelalte lucruri pe care le gasesti intr-o tara civilizata. Ce faci nu conteaza , poti sa faci si munca de jos la inceput ,sau sa te specializezi intre timp pe ceva ce iti place.

#159
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Scapi astfel de manele de spargători de seminţe şi de prostul gust si cocălăria prezenţă la tot pasul

#160
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:49, said:

Am CAE, iar studiile sunt în curs de finalizare. Și da, vreau să plec.
Nu am cerut să devin director.
Cu ultima parte sunt total de acord, asta fac.

Dar eu nu te înțeleg pe tine. Ai oase în burtă? Chiar atât de tare ai simțit nevoia să scrii acest comentariu total irelevant? Eu da.
Te rog eu să te abții data viitoare că deja pute topic-u la câți d-ăștia au scris și nu au ajutat cu nimic.


Mulțumesc anticipat!

Ceri sfaturi după care dai peste nas colegilor. Ce ai vrea să primești aici așa de concret ? Adresa unde să te duci ? Vrei să te angajăm noi ?

Ți-am zis să pui burta pe carte pentru că ai zis că faci o facultate aiurea așa, doar pentru diplomă...

Mea culpa.

Drum bun.

Edited by waterman, 24 September 2018 - 11:19.


#161
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Hai băi, te-ai angajat la străini?
Cât ai salariu?

#162
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostOPEDI, on 21 septembrie 2018 - 14:39, said:

Carte multa? Nu se cere.
Prost sa fii, sa ai multa putere.
Ingineri au ei, acolo.
daca esti dispus sa pui osul la treaba, atunci poti emigra unde vrea muschiul tau.
Alege totusi "umpic" de soare.
Parca-i pacat sa te ploua in fiecare zi.

Daca ai stii de cati ingineri e nevoie prin Germania.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate