Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Tânăr, 20 de ani, dornic de emigrare

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018
Bună ziua!
Am 20 de ani, sunt la facultate în Craiova și am nevoie de un sfat... actually, de mai multe.
Cunosc limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru, sunt apt de muncă și dornic de emigrat.

Acum... probleme. Am o familie cu venituri medii, nu duc lipsă de nimic material, însă m-am săturat de groapa asta de țară, că altfel nu o pot numi.

Merită să emigrez? Dacă da, unde?
Aș dorii să lucrez intelectual, dacă nu la început, măcar pe viitor.
Salariile minime îți permit să trăiești în străinătate? M-am interesat despre cost of living în diferite țări, însă nu pot știi cu certitudine până nu ajung acolo.

M-am săturat de țară, mi-e silă de oamenii necivilizați, de jeg... pur și simplu nu mă regăsesc și sunt dispus să ies din zona de comfort ca să avansez.

Merită să termin facultatea? Adică, se pot echivala studiile? Atât de disperat sunt să plec, că nu-mi mai vine să fac nimic.

Vă rog să-mi oferiți sfaturi cât mai complexe din pct. dvs. de vedere, vă rog mult. Mulțumesc!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:31, said:

Bună ziua!
Am 20 de ani, sunt la facultate în Craiova și am nevoie de un sfat... actually, de mai multe.
Cunosc limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru, sunt apt de muncă și dornic de emigrat.

Acum... probleme. Am o familie cu venituri medii, nu duc lipsă de nimic material, însă m-am săturat de groapa asta de țară, că altfel nu o pot numi.

Merită să emigrez? Dacă da, unde?
Aș dorii să lucrez intelectual, dacă nu la început, măcar pe viitor.
Salariile minime îți permit să trăiești în străinătate? M-am interesat despre cost of living în diferite țări, însă nu pot știi cu certitudine până nu ajung acolo.

M-am săturat de țară, mi-e silă de oamenii necivilizați, de jeg... pur și simplu nu mă regăsesc și sunt dispus să ies din zona de comfort ca să avansez.

Merită să termin facultatea? Adică, se pot echivala studiile? Atât de disperat sunt să plec, că nu-mi mai vine să fac nimic.

Vă rog să-mi oferiți sfaturi cât mai complexe din pct. dvs. de vedere, vă rog mult. Mulțumesc!
Ce facultate?

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Carte multa? Nu se cere.
Prost sa fii, sa ai multa putere.
Ingineri au ei, acolo.
daca esti dispus sa pui osul la treaba, atunci poti emigra unde vrea muschiul tau.
Alege totusi "umpic" de soare.
Parca-i pacat sa te ploua in fiecare zi.

Edited by OPEDI, 21 September 2018 - 14:41.


#4
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,314
  • Înscris: 05.09.2006
Ca principiu, daca ti-ai pus in cap sa emigrezi, acum e momentul.
Esti la varsta la care iti incepi practic viata, o iei de la zero aici sau in alta parte. Mai tarziu va fi tot mai greu, dupa ce ai realizat/adunat cate ceva pe aici, vei fi tentat mereu sa compari ce gasesti acolo cu ce ai lasat aici si iti va trebui o motivatie mult mai puternica sa pleci.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai e un topic pe aici, 99% la fel, difera virsta (21).
Si sigur mai sint altele 187 despre emigrare in general.

#6
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Cred ca avem un PSD-ist care doarme pe scaun si da Rating-uri de 1 stea la Topice. Posted Image Este acelasi care da Rating de 1 si la Topicele mele.

Edited by hwplanet, 21 September 2018 - 14:43.


#7
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Facultatea nu cred ca este recunoscuta sa te angajeze cineva ca inginer direct ,dar daca ai studii poti avea mai multe sanse la o angajare pe profil daca este tehnic ,in rest mergi linistit dacat sa vezi prostia psd  si pe dragnea.

#8
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View PostOriginalCopy, on 21 septembrie 2018 - 14:37, said:

Ce facultate?
Not a big deal anyway. Facultate de scos diplomă și atârnat pe un perete.

View PostOPEDI, on 21 septembrie 2018 - 14:39, said:

Carte multa? Nu se cere.
Prost sa fii, sa ai multa putere.
Ingineri au ei, acolo.
daca esti dispus sa pui osul la treaba, atunci poti emigra unde vrea muschiul tau.
Alege totusi "umpic" de soare.
Parca-i pacat sa te ploua in fiecare zi.

Mhm. Este ok să-mi supra-solicit mușchii pănă mă împământez cât de cât, dar munca fizică nu duce nicăieri la bătrânețe.

View Postl_dan, on 21 septembrie 2018 - 14:39, said:

Ca principiu, daca ti-ai pus in cap sa emigrezi, acum e momentul.
Esti la varsta la care iti incepi practic viata, o iei de la zero aici sau in alta parte. Mai tarziu va fi tot mai greu, dupa ce ai realizat/adunat cate ceva pe aici, vei fi tentat mereu sa compari ce gasesti acolo cu ce ai lasat aici si iti va trebui o motivatie mult mai puternica sa pleci.

Sunt conștient.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 septembrie 2018 - 14:40, said:

Mai e un topic pe aici, 99% la fel, difera virsta (21).
Si sigur mai sint altele 187 despre emigrare in general.

Cu părere de rău... nu este același topic. Suntem oameni cu nevoi diferite.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:44, said:

Not a big deal anyway. Facultate de scos diplomă și atârnat pe un perete.
Vrei sfat sau nu vrei sfat? Arati de parca nu ai vrea.

#10
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
1. Grow up. Inainte sa te saturi de "jegul din tara" vezi ca poate ai tai parinti au traiti aici ca sa te creasca pe tine si n-au plecat totusi, ca sa te tina pe tine la facultate.
2. Ia si munceste. Tu crezi ca in alte tari iti pica jobul in brate, asa cu zero experienta? Aici ai incercat sa muncesti?
3. Invata sa te exprimi: "limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru" inseamna din punctul meu de vedere ca stii engleza foarte prost.
4. Invata sa scrii corect in limba ta materna.

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Daca vrei sa lucrezi intelectual, macar limba romana sa o mai aprofundezi un pic.

#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Diploma de agatata in cui, hmmmm, nu o sa conteze deloc.
Poti lucra pentru inceput ca barman, ajutor de bucatar, pe la hoteluri, spalatorii auto, mai nou am auzit si de fabrica(dar salariul e foarte mic in comparatie cu un muncitor autohton).
Depinde de tine cat de istet esti sa capeti un job cu munca intelectuala.

LE:Nu trebuie sa visezi la munca intelectuala.Asta vor toti romanii mai nou.De-aia nu gasim un meserias bun cand este nevoie si vezi pe toti cu diplome de ASE pe la shaormerie.

Edited by carturarulobosit, 21 September 2018 - 14:50.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posthwplanet, on 21 septembrie 2018 - 14:42, said:

Cred ca avem un PSD-ist care doarme pe scaun si da Rating-uri de 1 stea la Topice. Posted Image Este acelasi care da Rating de 1 si la Topicele mele.
Ale tale nu o merita nici pe aia, ar trebui sa fii madru ca esti totusi bagat in seamaPosted Image
On dar sa incerci macar sa lucrezi ceva pe aici, macar sa vezi ce inseamna munca, nu esti "dornic"?

Edited by myshyk, 21 September 2018 - 14:49.


#14
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmyshyk, on 21 septembrie 2018 - 14:48, said:

On dar sa incerci macar sa lucrezi ceva pe aici, macar sa vezi ce inseamna munca, nu esti "dornic"?

Ai un astfel de Job pentru mine de lucrat din fata pc-ului? :)

#15
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View Postuhu10uhu, on 21 septembrie 2018 - 14:46, said:

1. Grow up. Inainte sa te saturi de "jegul din tara" vezi ca poate ai tai parinti au traiti aici ca sa te creasca pe tine si n-au plecat totusi, ca sa te tina pe tine la facultate.
2. Ia si munceste. Tu crezi ca in alte tari iti pica jobul in brate, asa cu zero experienta? Aici ai incercat sa muncesti?
3. Invata sa te exprimi: "limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru" inseamna din punctul meu de vedere ca stii engleza foarte prost.
4. Invata sa scrii corect in limba ta materna.
1. Nu are relevanță.
2. Am muncit/ muncesc pentru a avea bani de plecat.
3. Nu știi ce știu pentru că nu ne cunoaștem. Mă rog, fiecare interpretează diferit.
4. Cam ipocrit, nu crezi? Învață să scrii cu diacritice, iar după aceea vorbim.

View Postspe_ripper, on 21 septembrie 2018 - 14:46, said:

Daca vrei sa lucrezi intelectual, macar limba romana sa o mai aprofundezi un pic.

... de ce ai simțit nevoia să comentezi aiurea?


Vă rog frumos, cine vrea să comenteze aiurea să se abțină. Nu vreau să-mi pierd timpul răspunzând la comentarii off-topic care nu-și au rostul.

Edited by TrakerRO, 21 September 2018 - 14:54.


#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:52, said:

Vă rog frumos, cine vrea să comenteze aiurea să se abțină. Nu vreau să-mi pierd timpul răspunzând la comentarii off-topic care nu-și au rostul.
Lumea isi bate joc de tine pentru ca meriti. Pentru ca ignori intrebarile relevante:

View PostOriginalCopy, on 21 septembrie 2018 - 14:37, said:

Ce facultate?


#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:52, said:

1. Nu are relevanță.
2. Am muncit/ muncesc pentru a avea bani de plecat.
3. Nu știi ce știu pentru că nu ne cunoaștem. Mă rog, fiecare interpretează diferit.
4. Cam ipocrit, nu crezi? Învață să scrii cu diacritice, iar după aceea vorbim.



... de ce ai simțit nevoia să comentezi aiurea?


Vă rog frumos, cine vrea să comenteze aiurea să se abțină. Nu vreau să-mi pierd timpul răspunzând la comentarii off-topic care nu-și au rostul.
Bre, acum raspund astia care au ratat sansa de a pleca si muncesc pe 1300 lei.Vorbeste frustrarea din ei.

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Du-te daca mergi la ceva la sigur. Altfel stai linistit acasa.
Prin ce ai trecut la 20 de ani sa zici ca tara asta e atat de jegoasa incat nu mai poti sta in ea?
Spun aceeasi placa ca de obicei: de unde moda sau trendul sau ce o fi ca trebuie sa pleci din tara? In ultima vreme toti tinerii rumega asta cu plecatul din tara si ei nici sa faca cartofi pai nu stiu.

Eu daca as fi tanar as pleca doar daca ar fi una dintre urmatoarele situatii:
1. Plec la ceva sigur. Loc de munca recomandat, locatie recomandata de cineva de acolo.
2. Sa fac studii de specialitate, la facultate buna. Apoi vad daca raman sau nu.

Vad ca zici ca muncesti sau ceva asemanator. E atat de nasol ce lucrezi ca nu-ti ajung banii? Sau nu ai nicio perspectiva sa evoluezi in ceva mai bun? Sa ai un salariu si mai bun?

Edited by bai3tzash, 21 September 2018 - 14:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate