Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filtru ND Grad

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
O întrebare pentru cei dintre voi care aveți niscaiva experiență cu filtre graduale ND:
Am avut cu ceva vreme în urmă un filtru rectangular gradual ND 0,6 / 2 stopuri cu tranziție de tip "soft". Mi s-a părut totuși cam prea "soft" tranziția, așa că l-am dat că nu prea îl foloseam. Acum aș vrea să-mi cumpăr unul cu tranziție "hard", dar ezit între 0,6 / 2 stopuri sau 0,9 / 3 stopuri. Voi ce părere aveți, care ar putea fi mai util?
Mersi.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt de mai multe feluri pt. a rezolva mai multe situatii diferite.

Un cer poate sa fie mai luminos sau mai putin luminos in f de ora, latitudine, poluare, cer acoperit sau nu, si depinde si cu ce e acoperit.
Daca sunt nori albi, in general acestia sunt mai luminosi.
Daca sunt nori gri sau inchis, invers.

Pt un cer luminos, nori albi, etc, probabil o sa vrei o trecere de mai multe EV.

Iar degradeul soft poate o sa fie mai usor de folosit daca nu incadrezi orizontul exact la jumatate, depinde si de cum e facut exact...

Masoara cerul si norii, si vezi cate EV diferenta sunt fata de sol sau subiectul tau.
O sa gasesti insa mai multe valori in f. de cele amintite mai sus.

Edited by loock, 20 September 2018 - 21:06.


#3
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
3 stopuri . Dar cu tranzitie soft, evita hardul.

Ce holder folosesti?

Edited by schnupe, 20 September 2018 - 20:57.


#4
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

#5
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Pentru filtre de 10 cm, asa este? Si mai trebuie inelul. Imi trebuie si mie un GND nou cu inel de 77 si holder. Ma gandeam la Cokin Z, parca ala era pentru 10, dar nu cred ca se mai gaseste la noi. Pare rezonabil asta de pe amazon.

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
De 10cm, da. Citește mai atent că mai are o șmecherie. Se poate monta un filtru de polarizare cumva în același plan cu inelul adaptor. Chestia asta n-am mai văzut-o la alte holdere.
3x Soft ND: așa, la poza de produs cred că ai dreptate. Ai avut cumva sau ai și 2x Hard?
Cokin: Eu am avut cu ani în urmă și vira culorile în mov. Nu știu dacă au dres între timp treaba.

#7
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Am 2 gd-uri Cokin, unul tobacco si unul neutru, amandoua 3 stopuri si hard.Nu am avut 2 stopuri. Mi se pare cam greu de folosit tranzitia hard, poate ca merge numai pe orizont continuu. Stiu ca nu e neutru, chiar nu e deloc, dar mie imi placea cum iesea cu filtru. Acum fac expuneri diferite si le fac hdr sau le combin, dar parca imi placea mai mult cu filtrele. Si rezultatul dar si tabietul cu sticlele.

Acum mi-am luat un big stopper si e totul lent, dureaza pana incadrezi, pana masori, pana il infiletez si cat il las deschis, totul e cu incetinitorul. Ma si distreaza, dupa o tura de wildlife unde totul e rapid, trec pe slow motion.

Il am pe 77 mm diametru si am nevoie de un gnd nou, ala vechi l-am zgariat pana l-am distrus. Si nici holderul vechi de la Cokin nu merge, este un P .

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 schnupe, on 20 septembrie 2018 - 22:40, said:

...
Mi se pare cam greu de folosit tranzitia hard, poate ca merge numai pe orizont continuu.
...
Ok. M-ai convins. 3x Soft GND. Mersi.

#9
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Acum ajuta-ma si pe mine. Iau si eu holderul Haida. Apoi... au 2 inele pentru 77mm, unul obisnuit si unul pentru ultrawide. La comentarii sunt unii care au Tokina 11-16 ( ce am si eu) care spun ca nu e nevoie de inel UW , ca merge perfect cu inelul obisnuit. Tu pe care spui sa-l iau, nu inteleg daca smecheria cu polarizorul merge si la unul si la altul. Asta-i una.

A doua: ce filtru gnd 3 soft ai gasit pe amazon ? Tu ce iti comanzi?

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu am luat așa:
Holder = https://www.amazon.d...i?ie=UTF8&psc=1
Inel adaptor 77mm: https://www.amazon.d...r/dp/B00NCXH5VE
Polarizor = https://www.amazon.d...g/dp/B00NCY09J8
Nu fac vignetare pe EF16-35L cu cameră 5D3.

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cokinurile mele NDg someaza de o buna bucata de vreme. Mi se pare ca ma descurc destul de bine si cu alea virtuale din Nik.

PS: uite ca mi-ai dat o tema: trag acelasi cadru cu Cokin si fara. Pe ala fara incerc sa reproduc cu Nik efectul Cokinului. Joaca.

Edited by Taxon, 21 September 2018 - 11:39.


#12
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu mi-am mai luat ăsta, cu care am făcut poza aia cu răsăritul de la peisaje: https://www.amazon.d...r/dp/B073C4FXXW

Iar filtru GND 3x Soft, pe care l-am găsit și pe care îl voi lua în curând , ar fi acesta: https://www.amazon.d...s/dp/B071F1C36T

Ce-i mișto la filtrele astea e că sunt din sticlă și nu atrag praful precum cele din resin (Lee). Nici apa nu stă pe ele. Și-mi par neutrale, nu bagă tentă de culoare și nici nu strică claritatea. Dar n-am testat pe îndelete. Ochiometric sunt OK.

#13
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Ok, fara inel ultrawide, multumesc!

Polarizor am de la Cokin, cred ca pot sa-l indes in holder, la o adica, nu este esential pentru mine, ma intereseaza in principal sa atasez tot sistemul la filtrul ND care e infiletat. Nu stiu daca vigneteaza asa, o sa vad. GND soft 3 stopuri am vazut tot de la Haida. Am vazut review-uri foarte bune, se pare ca are o mica tenta calda, foarte mica, si este foarte sharp, pare un filtru de calitate.

Taxon, depinde de expunere. Daca ai ars highlights, poti sa folosesti si mama Nik-ului ca tot nu mai iese. La fel pentru umbre. Garbage in, garbage out. Eu fac expuneri multiple si ma cam enerveaza blendingul, nu ma deranjeaza editarea, imi place foarte mult, ma enerveaza ca nu stiu eu foarte bine cum sa fac tranzitiile. Cateodata ies, cateodata nu. Fac multe hdr-uri si aici efortul e mare sa le aduc la o forma " normala", e greu sa le scoti din zona aia stridenta.

Calexe, au cumva tenta calda? Sau ti se par neutre?

Edited by schnupe, 21 September 2018 - 12:24.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Dacă ai polarizor pe filet sigur nu va merge. Dacă e pe placă va merge cu condiția ca placa să fie groasă de 2mm, dar ocupi un slot. Șmecheria la cel special de la Haida e că se înșurubează pe inelul adaptor și nu ocupă slot suplimentar. Dar deh, ieftin nu e...

3x Hard Rev parcă bagă o tentă caldă - vezi poza postată. Dar cum l-am folosit la răsărit, e greu de zis. Eu n-am simțit nevoia să schimb tomarea.

Edited by calexe, 21 September 2018 - 12:40.


#15
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Asta este:

Poate reusesc sa-l fixez pe acolo.

Pe filet am filtrul ND. Inelul adaptor il infiletez pe ND si apoi holderul. Am vazut polarizorul Haida, e foarte misto sistemul!

Attached Files



#16
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Aici câteva date tehnice. Concluziile le tragi singur.

- Inelul adaptor are filet de 85mm (sau 86mm? ăsta ar fi standard) pe care se montează polarizorul special de la Haida. Iar polarizorul în sine are 5mm grosime cu totul. Dacă pui unul mai gros nu va încapea decât dacă sacrifici primul slot de filtre rectangulare, pe care l-ai lăsa liber. Problema e să găsești un filtru pe 85mm (sau 86mm?), sau dacă pui unul de 77mm pe obiectiv să aibă filet la exterior (unele polarizoare nu au); dar apare vignetare mai devreme.

- Fără filtru suplimentar înfiletat pe obiectiv la mine:
-- Nu se comite vignetare la 16mm dacă sunt montate 2 sloturi (standard) la holder
-- Nu se comite vignetare de la 19mm în sus dacă sunt montate 3 sloturi (al 3-lea e furnizat în pachet, dar îl montezi numai dacă vrei)

- Cu filtru suplimentar înfiletat pe obiectiv, în cazul meu un ND 77mm cu grosime de 5mm:
-- Nu se comite vignetare la 20mm dacă sunt montate 2 sloturi
-- Nu se comite vignetare la 22mm dacă sunt montate 3 sloturi

Soluția definitivă la vignetare e să treci pe sistem de 150mm, dar toate prețurile (holder, filtre) sar rău de tot în sus.

Eu unul mi-am scos la vânzare ND64 și CPOL cu filet. Mi-am luat CPOL Haida pentru holderul de 100mm și îmi voi lua un ND pătrat de 100x100mm.

Edited by calexe, 21 September 2018 - 17:47.


#17
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Vigneteaza intre 16-20 mm daca are montat deja un filtru pe filet, am inteles bine? E nasol dar nu e chiar o tragedie.

La 150 mm preturile sunt de groaza, am vazut. Deocamdata ma multumesc si cu un sistem bun pe 100 .

Oricum, la ND mare tot mai fac si o expunere fara filtru pentru subiectele fixe, deci nu scap chiar de tot de blending si masti.

Edited by schnupe, 21 September 2018 - 18:58.


#18
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cu filtru adițional cu filet, de grosime = 5mm, vignetează până la f=20mm dacă sunt montate 2 sloturi și până la f=22mm dacă sunt montate 3 sloturi. Dacă filtrul suplimentar e mai subțire atunci e mai bine.

Edited by calexe, 21 September 2018 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate