Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Daca ma inregistrez pentru vot va trebui sa platesc taxe de consiliu?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
80 lire, dar mai intai primesti un avertisment.
Pentru ei astea sunt importante ca sa stie exact populatia localitatii.

#20
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 unique2, on 12 octombrie 2018 - 23:56, said:

Legea spune ca nu tu, ci proprietarul este responsabil pentru plata Council Tax daca tu inchiriezi doar o camera iar proprietarul locuieste si el in casa. Uite doua linkuri mai jos.
https://www.gov.uk/r...t-bills-and-tax
https://assets.publi...9431/138292.pdf

Probabil ca ai fost inregistrat de catre Council si plata a fost facuta daca ai primit scrisoare de la Registrul Electoral. Desigur, e mai sigur sa verifici asta cu proprietarul.

In ceea ce priveste Registrul Electoral, inregistrarea este intr-adevar obligatorie si esti pasibil de amenda daca nu o faci. Cat de probabila este amendarea, asta nu mai stiu. Daca numele tau este scris gresit, tot ce trebuie sa faci este sa corectezi numele pe acel formular si sa il trimiti prin posta in plicul gratuit. Sau sa completezi formularul online la adresa web precizata in scrisoare.
Pe langa intrarea in legalitate, ai tot interesul sa te inregistrezi. Prezenta in Registrul Electoral iti ridica substantial ratingul de credit ceea ce it ofera acces  facil la multe servicii (necesare, zic eu): abonamente de telefonie mobila (cu telefon inclus sau nu), de broaband, contracte mai ieftine la utilitati, carduri de credit cu limita decenta, ipoteca etc.

Plata TV license este similara cu plata Council Tax. Se plateste pe gospodarie, nu pe camera. Daca esti chirias si locuiesti in aceiasi casa cu proprietarul, nu trebuie sa platesti
https://www.tvlicens...nd-lodgers-aud2
Numele meu este complet gresit pe acea scrisoare, n-are nici o legatura cu numele meu, da, as putea corecta dar nu am acest interes pentru ca daca ma inregistrez vor veni taxe de consiliu si chiar daca proprietara este cea care trebuie sa le plateasca(conform legii) nu o va face si va trebui ori sa platesc acele taxe de consiliu ori sa plec din casa iar la cat de greu e cu chiriile, chiar nu-mi prea vine sa fac asta....
Teoretic ca sa ma poata amenda ar trebui sa fie numele meu pe scrisoare, nu o combinatie de litere plus ca sunt trecute trei nume pe acel plic pe cand eu am doar nume si prenume fara middlename....

Edited by maladetz, 28 October 2018 - 11:57.


#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
draguta, parca s-a mai spus ca taxa de consiliu nu are legatura cu nr. celor care locuiesc in imobil!

#22
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 tytysor, on 28 octombrie 2018 - 13:20, said:

draguta, parca s-a mai spus ca taxa de consiliu nu are legatura cu nr. celor care locuiesc in imobil!
Ba are, se plateste in functie de cate persoane locuiesc, nu stiu exact cat e de persoana...

#23
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 maladetz, on 31 octombrie 2018 - 00:20, said:


Ba are, se plateste in functie de cate persoane locuiesc, nu stiu exact cat e de persoana...

Council tax e in funcție de valoarea casei, simplist vorbind.
Într-o casă cu mai mulți ocupanți (HMO) landlordul poate fi persoana responsabilă pt plata taxei, el stabilind valoarea chiriei să includă și asta, dar nu neapărat, contractul poate menționa ca plata să fie făcută de chiriași. Ideea e că ea trebuie plătită, trebuie văzut ce scrie în contract (verbal sau scris).
Landlordul notifică consiliul că are chiriași, le va trimite numele voastre etc, iar consiliu va verifica unde e responsabilitatea (liability) pt plata taxei.
Dacă au fost transmise info greșite, tu ai luat cunoștință de asta dar nu rectifici, pot exista probleme.

 maladetz, on 28 octombrie 2018 - 11:49, said:

Teoretic ca sa ma poata amenda ar trebui sa fie numele meu pe scrisoare, nu o combinatie de litere plus ca sunt trecute trei nume pe acel plic pe cand eu am doar nume si prenume fara middlename....
Ori e total greșit ori au omis doar middle nameul?
Te pot amenda pt că nu te înregistrezi în reg electoral, iar despre council tax nu știu ce înțelegere există cu landlordul - pt asta nu va fi amendă, ci acțiune în instanță dacă se adună datorii. Dar, am mai spus, trebuie văzut.

Edited by Arianna-D, 31 October 2018 - 00:42.


#24
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

Quote


Ori e total greșit ori au omis doar middle nameul?
Te pot amenda pt că nu te Ăźnregistrezi Ăźn reg electoral, iar despre council tax nu știu ce Ăźnțelegere există cu landlordul - pt asta nu va fi amendă, ci acțiune Ăźn instanță dacă se adună datorii. Dar, am mai spus, trebuie văzut.
E total eronat, first, middle și last name, practic și teoretic e alta persoana. O sa-i astept sa vina sa vad ce vor zice. :)

Edited by maladetz, 31 October 2018 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate