Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Daca ma inregistrez pentru vot va trebui sa platesc taxe de consiliu?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare, am primit o scrisoare de la consiliu pentru a ma inregistra pentru vot. Asta inseamna ca va trebui sa platesc si taxe de consiliu sau proprietara va trebui sa plateasca? Tin sa mentionez ca proprietara a zis ca plateste pentru toti din casa insa nu e adevarat(a mintit).
Multumesc anticipat!

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
lasa votul, preocupa-te cum sa le iei lirele, scrisoarea aia-i pentru proprietar, nu-i pentru tine, daca vrei sa intri-n legalitate, fara smecherii si minciuni, inchiriaza legal, cu contract, platesti toate taxele de cetatean onest, votezi etc

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Se trimit si scrisori generice, catre rezidenti. Registrul electoral nu are legatura cu taxa de consiliu.

Daca nu te intereseaza soarta comunitatii, ignora scrisoarea.

#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 LukRo, on 20 septembrie 2018 - 20:45, said:

Se trimit si scrisori generice, catre rezidenti. Registrul electoral nu are legatura cu taxa de consiliu.

Daca nu te intereseaza soarta comunitatii, ignora scrisoarea.
Ei ameninta ca ma amendeaza daca nu ma inregistrez....

 dan210, on 20 septembrie 2018 - 20:15, said:

lasa votul, preocupa-te cum sa le iei lirele, scrisoarea aia-i pentru proprietar, nu-i pentru tine, daca vrei sa intri-n legalitate, fara smecherii si minciuni, inchiriaza legal, cu contract, platesti toate taxele de cetatean onest, votezi etc
N-ai inteles, scrisoarea mi se adreseaza( ce-i drept mi-au pocit numele destul de bine, deci teoretic "nu e pentru mine"), si pe langa asta ameninta ca ma amendeaza daca nu ma inregistrez. Si sunt legal, de smecherii si minciuni s-a ocupat proprietara...

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 maladetz, on 20 septembrie 2018 - 21:11, said:

N-ai inteles, scrisoarea mi se adreseaza( ce-i drept mi-au pocit numele destul de bine, deci teoretic "nu e pentru mine"), si pe langa asta ameninta ca ma amendeaza daca nu ma inregistrez. Si sunt legal, de smecherii si minciuni s-a ocupat proprietara...
primesc scrisori de genul, nu le deschid niciodata, ceva nu suna bine, vot, obligat, amenda, votul nu cred ca-i obligatoriu, esti sigur ca ai inteles despre ce-i vorba?

legal esti cand ai contract de inchiriere, esti inregistrat la primarie, platesti council tax, tv licence etc,  fara proprietari intermediari care mint, fac smecherii samd

Edited by dan210, 20 September 2018 - 21:34.


#6
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 dan210, on 20 septembrie 2018 - 21:28, said:

primesc scrisori de genul, nu le deschid niciodata, ceva nu suna bine, vot, obligat, amenda, votul nu cred ca-i obligatoriu, esti sigur ca ai inteles despre ce-i vorba?

legal esti cand ai contract de inchiriere, esti inregistrat la primarie, platesti council tax, tv licence etc,  fara proprietari intermediari care mint, fac smecherii samd
Tot n-ai inteles, obligat sunt sa ma înregistrez nu sa și votez neapărat.
Uite am pus o fotografie pt tine.

Attached Files



#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Registrul electoral in UK e un fel de carte de imobil din RO.
Eu m-am inregistrat intotdeauna cu adresele ce le-am avut si am fost si la vot de cate ori mi-au permis.
Nu are nici o treaba cu council tax, nu acestia trimit acea scrisoare.
De unde stii tu ca proprietara a mintit cand a zis ca plateste taxe pentru toti cei din casa ?
De unde au stiut cei de la registrul electoral ca stai la acea adresa daca proprietara zici ca nu a declarat ?

Nu stiu ce contract de inchiriere ai tu , dar ceva "miroase" . Depozitul unde-l ai ? Ai hartie de la proprietar ca este depus la o firma specializata cu gestionarea acestuia ?

Mai degraba ar trebui sa fii atent la TV license ca acolo chiar ti-o poti lua.

Nu ar fi mai bine sa pui o poza cu scrisoarea sa vedem ce si cum ?

Edited by keta, 21 September 2018 - 00:27.


#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 keta, on 21 septembrie 2018 - 00:22, said:

Registrul electoral in UK e un fel de carte de imobil din RO.
Eu m-am inregistrat intotdeauna cu adresele ce le-am avut si am fost si la vot de cate ori mi-au permis.
Nu are nici o treaba cu council tax, nu acestia trimit acea scrisoare.
De unde stii tu ca proprietara a mintit cand a zis ca plateste taxe pentru toti cei din casa ?
De unde au stiut cei de la registrul electoral ca stai la acea adresa daca proprietara zici ca nu a declarat ?

Nu stiu ce contract de inchiriere ai tu , dar ceva "miroase" . Depozitul unde-l ai ? Ai hartie de la proprietar ca este depus la o firma specializata cu gestionarea acestuia ?

Mai degraba ar trebui sa fii atent la TV license ca acolo chiar ti-o poti lua.

Nu ar fi mai bine sa pui o poza cu scrisoarea sa vedem ce si cum ?

Multumesc de raspuns. Stiu ca a mințit pentru că a zis ca plateste iar acum cateva luni a venit consiliul în inspecție și a gasit-o cu o grămadă de nereguli inclusiv taxele de consiliu plătite doar pt doi oameni din casa când de fapt eram 7. Depozitul l-am plătit ei , în fine treaba ei , problemele ei , Eu doar vroiam sa stiu daca va trebui să plătesc taxe în urma acestei inregistrari.
Ce reprezintă TV licence?

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand mare atentie cu depozitul. Proprietara nu are voie sa tina ea depozitul ci trebuie depus la o societate ce-l administreaza, iar tu trebuie sa primesti o scrisoare de la acea societate cu detaliile depozitului. Altfel s-ar putea sa nu-l mai vezi.

TV license este abonamentul TV, care se plateste chiar daca nu ai Tv, dar ai laptop, radio, smartphone cu acces internet.

#10
botrin

botrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2010
Nu platesti nici o taxa. Iar TV license se plateste pe adresa, nu pe fiecare chirias in parte. Asa cum a spus keta, esti deja in evidenta la adresa respectiva asa ca inregistrarea pentru vot nu face nici o diferenta.

#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 botrin, on 21 septembrie 2018 - 10:52, said:

Nu platesti nici o taxa. Iar TV license se plateste pe adresa, nu pe fiecare chirias in parte. Asa cum a spus keta, esti deja in evidenta la adresa respectiva asa ca inregistrarea pentru vot nu face nici o diferenta.
Teoretic sunt dar dacă se ia în considerare numele și prenumele ce l-au scris ei pe scrisoare nu sunt eu , e o alta persoana :)

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

 keta, on 21 septembrie 2018 - 10:45, said:

TV license este abonamentul TV, care se plateste chiar daca nu ai Tv, dar ai laptop, radio, smartphone cu acces internet.

Doar daca accesezi programele BBC. Si trebuie sa demostreze asta.

Tot primesc scrisori de amenintare de la ei, ca de ce nu platesc TV licence. De ani de zile nu a venit nimeni sa verifice.

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e cineva avocat sau are experienta in domeniu in uk?

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Toti avocatii sunt specializati, mai precis ce te-ar interesa ?

#15
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006
Legea spune ca nu tu, ci proprietarul este responsabil pentru plata Council Tax daca tu inchiriezi doar o camera iar proprietarul locuieste si el in casa. Uite doua linkuri mai jos.
https://www.gov.uk/r...t-bills-and-tax
https://assets.publi...9431/138292.pdf

Probabil ca ai fost inregistrat de catre Council si plata a fost facuta daca ai primit scrisoare de la Registrul Electoral. Desigur, e mai sigur sa verifici asta cu proprietarul.

In ceea ce priveste Registrul Electoral, inregistrarea este intr-adevar obligatorie si esti pasibil de amenda daca nu o faci. Cat de probabila este amendarea, asta nu mai stiu. Daca numele tau este scris gresit, tot ce trebuie sa faci este sa corectezi numele pe acel formular si sa il trimiti prin posta in plicul gratuit. Sau sa completezi formularul online la adresa web precizata in scrisoare.
Pe langa intrarea in legalitate, ai tot interesul sa te inregistrezi. Prezenta in Registrul Electoral iti ridica substantial ratingul de credit ceea ce it ofera acces  facil la multe servicii (necesare, zic eu): abonamente de telefonie mobila (cu telefon inclus sau nu), de broaband, contracte mai ieftine la utilitati, carduri de credit cu limita decenta, ipoteca etc.

Plata TV license este similara cu plata Council Tax. Se plateste pe gospodarie, nu pe camera. Daca esti chirias si locuiesti in aceiasi casa cu proprietarul, nu trebuie sa platesti
https://www.tvlicens...nd-lodgers-aud2

#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
eu unul n-am gasit macar o situatie in care m-ar fi avantajat RE, costul abonamentelor la orice se pot gasi online, la fel si costurile utilitatilor, cu cardul nu stiu pt ca am rating ok fara si nu m-a interesat, acum 2 saptamani mi-am facut abonament de internet de la virgin, totul online si negociat la telefon o reducere mare, nu au nicaieri pe site casuta de completat cu asa ceva, iar indienii din call center sunt sigur ca nu au habar de asa ceva, nu de alta dar sunt pe partea cealalta de planeta.
licenta tv se plateste daca te uiti la tv live inclusiv cu abonament pt satelit romanesc sau online, daca tv-ul e folosit doar pt streaming de seriale/filme/filmulete de pe diverse platforme nu e nevoie de abonament.

#17
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Owidiu, on 10 octombrie 2018 - 00:12, said:

Toti avocatii sunt specializati, mai precis ce te-ar interesa ?  

Cat costa taxa de TV alb-negru?  e mai ieftin ca cel color.   BBC trage rau la cantar daca influenteaza si voturile.  

Nu ma pot abtine sa rad si mi-am adus aminte ca in 1997 am fost la Londra si un prieten a insistat sa le vizitez.
Aveau un TV asa de mic cat 2 palme intinse.  Intr-un colt era acoperit cu niste prosoape si sotia statea langa sa
schimbe canalele sa nu cumva sa vada copiii deva indecent in acele momente cand se uitau la ceva.
Nu le-am intrebat din ce cauza dupa ce ma intrebau cat costa steak-urile in America.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
am primit si eu zilele trecute solicitarea respectiva, zice ca e 80 de lire amenda! chestia ca ne-am mutat de doua luni din Londra si singura legatura intre adresa de ai aici si numele meu ar putea fi numai de la GP!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate