Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Foarte nehotarat! Ce smartphone sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salutare,

De cateva zile tot incerc sa ma hotarasc la un telefon bun si nu reusesc.

Momentan am un Huawei Nova de care sunt relativ multumit si pe care l-am cumparat acum un an si jumatate din dorinta de a avea ceva foarte usor de manevrat, cu tot ceea ce-mi doresc (in linii mari) si care sa nu coste mai mult de 400 EUR.

Chestia e ca acum ma simt pregatit sa fac pasul catre un smartphone cu un display mai mare si care sa fie putin mai capabil.

Cand zic "capabil", ma refer la:

- Baterie - doresc ca bateria sa ma tina cel putin o zi si jumatate - doua zile cu utilizare medie, iar cand sunt plecat si abuzez de el cu poze, verificat/scris email-uri, youtube, muzica, browsing, sa ma bazez pe el macar de dimineata pana seara. Nu vreau sa devin dependent de baterie externa sau sa fiu speriat daca imi uit incarcatorul.

- Camere - am nevoie de camere bune, atat pe fata cat si pe spate. Nu vreau ceva mediocru, cu dezavantaje extrem de mari la niciun capitol (stabilizare, culori, preformanta in conditii slabe de lumina). Ma intereseaza mai mult sa fac poze decat sa filmez, insa as prefera ca la partea video sa nu fie praf si pulbere fara stabilizare (macar cand vine vorba de filmat in full HD, ca 4K nu am nevoie).

- Marime - as vrea un telefon cu un display cat mai mare dar care sa ocupe o suprafata cat mai mare din telefon, astfel incat telefonul sa nu para imens si sa poata fi bagat in buzunar, utilizat cu o singura mana (nu am maini mari), practic sa nu fie foarte incomod.

- Display - vreau ca display-ul sa fie de minim 5.8" si de o calitate foarte buna. Nu ma intereseaza rezolutia, cat felul in care se vad culorile, dar si luminozitatea. Pe Nova am display de 5" full hd, 441 ppi. Nu cred ca ar fi o problema ca si un display de 6" sa aiba aceeasi rezolutie (in spanac, am rezolutie full HD pe monitor de 24" si tot e ok Posted Image) ), insa ideea e sa si pot folosi telefonul cand ies din casa si e soare. Pe Nova mi se intampla des sa nu vad prea multe pe display desi am luminozitatea la maxim, ceea ce mi se pare aiurea. Banuiesc ca solutia ar fi ...AMOLED?

- OS si Performanta - Android clar. Ca procesor, chipset, RAM, whatever, ma intereseaza sa fie ceva decent care sa ma tina macar vreo 2-3 ani. Nu ma joc absolut deloc pe telefon, dar imi doresc sa fie rapid in utilizarea de zi cu zi. Pe Nova am Android 7 cu 3 GB RAM si Snapdragon 625, iar in anumite situatii simt ca isi da duhul. Daca se intampla sa vorbesc cu cineva pe Messenger, am Chrome deschis si trebuie sa fac o poza, s-a terminat cu smecheria fiindca Messenger consuma atat de multe resurse incat reuseste sa-l blocheze (nu mereu, dar suficient de des). Posted Image .

- Design - oricum il acopar cu folie de sticla si husa, dar as prefera sa nu fie chiar urat cu spume.

- Plusuri: senzorul de amprenta sa fie pe spate (imi este mult mai comod), led vizibil pentru notificari, calitate buna audio (in convorbiri), slot pentru card (daca are minim 128GB intern, e ok si fara card), display-ul sa nu fie foarte curbat, as prefera sa fie Huawei (am o simpatie pentru acest brand).

- Nu ma intereseaza: jack 3.5mm (folosesc doar casti wireless), difuzoare stereo, filmare 4K, facilitati de genul super slow-motion.


Buget: maxim 2500 lei. Consider ca si asa este extrem de mult pentru un telefon. Cu banii astia iti faci un desktop foarte bun sau mai pui cateva sute de lei si iti iei un laptop destul de performant, dar na ...daca asta e piata, marketing-ul are efect, cerere exista, se gasesc oameni sa dea si 1000 EUR pe un telefon. Posted Image
Prefer sa-l iau nou din magazin.


Pana acum m-am uitat la o gramada de telefoane si ajunsesem intr-o finala cu:
Samsung S8/S8 Plus, Huawei Mate 10 Pro si Huawei P20, evident ...fiecare cu plusuri si minusuri.

Momentan oscilez intre Mate 10 Pro si P20, fiind foarte indecis pentru ca:
- P20 are camerele putin mai bune (m-am uitat la zeci de review-uri si comparatii ...se simte diferenta atat la foto cat si video), design mai atractiv si compact (sta mai bine in mana), insa are baterie mai slaba si display LCD IPS.

- Mate 10 Pro pare putin mai serios, mai business, are display AMOLED, protectie IP67 (nu-i rau, il mai tin prin baie sau ma mai prinde ploaia cu el in mana Posted Image ), baterie foarte buna de 4000 mAh, 6GB RAM, insa e putin mai slabut la camere + nu atat de frumusel/compact.


M-am mai uitat la Nokia, LG, Xiaomi, insa n-am gasit nimic care sa se incadreze in cerintele mele (cat de cat) si sa nu aiba dezavantaje majore la vreun capitol.


Poate am sarit peste vreun competitor serios, caz in care mi-ar fi de folos opinia voastra. Poate chiar si in legatura cu ce sa aleg dintre Mate 10 Pro vs P20.

Multumesc anticipat!

Edited by MrDerpson, 20 September 2018 - 18:33.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
https://www.amazon.d...ag=geizhals1-21 pare sa se incadreze, asa la prima vedere.

#3
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
P20.Posted Image

#4
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View PostOriginalCopy, on 20 septembrie 2018 - 18:33, said:

https://www.amazon.d...ag=geizhals1-21 pare sa se incadreze, asa la prima vedere.

Da, la fix. :))

#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Cel mai ok ar fi acesta (https://altex.ro/tel...e-7-32gb-black/).

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu exista telefonul perfect, trebuie sa faci un sacrificiu undeva. Iar 2500lei nu iti ofera sansa sa alegi orice telefon.
Pentru mine conteaza autonomia mai mult, diferentele mici la poze nu o sa se vada, si mate 10 pro scoate poze foarte ok, insa la autonomie o sa fie diferenta.

#7
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View PostTruculMagic, on 20 septembrie 2018 - 19:06, said:

Nu exista telefonul perfect, trebuie sa faci un sacrificiu undeva. Iar 2500lei nu iti ofera sansa sa alegi orice telefon.
Pentru mine conteaza autonomia mai mult, diferentele mici la poze nu o sa se vada, si mate 10 pro scoate poze foarte ok, insa la autonomie o sa fie diferenta.

Sunt constient.
Eu am spus cam ce mi-as dori eu, insa e clar ca undeva trebuie sa fac un compromis.

Sunt cam 51% inclinat sa iau Mate 10 Pro. Il am in cos, dar inca stau pe ganduri. :)

Ma uitam si la One Plus 6. E putintel mai scump, dar bateria este foarte slaba...

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asteapta OP6T , apare in curand, s-ar putea sa fie alesul :) Daca nu alege Mate 10 Pro. Autonomia > decat pozele (mai ales ca diferenta nu e asa mare). O zi si jumatate cu datele mobile folosit pe internet ma indoiesc ca poate sa tina un smartphone.

#9
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
OnePlus 6 - Snapdragon 845, ecran Amoled https://www.evomag.r...os-3622044.html

Autonomia OP6 e comparabila cu P20
Comparatie camere in lumina slaba https://www.gsmarena...9&idPhone3=9107

Edited by 159, 20 September 2018 - 20:30.


#10
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Mate 10 Pro sau Moto Z3 Play

Poti și sa aștepți Oneplus 6T

#11
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am luat Mate 10 Pro. L-am prins cu 2500 lei.

Per total mi se pare o alegere mai buna decat P20 (display mai mare, amoled, IP67, senzorul pe spate, baterie mai mare, 6GB RAM). Sunt mult prea multe avantaje ca sa le ignor.
Camerele sunt aproape identice.

#12
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Să nu înjuri dacă la unele poze, câteodată vei avea efect de ghost la chipuri!


#13
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Mai slab decat Huawei-ul meu Nova nu are cum sa fie.

#14
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
In Romania mai scump ca in Germania telefonul ? Ce adaosuri au...
https://www.mediamar...48353&langId=-3

#15
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.03.2007
vad subiectul & .. in 'lumina noilor evenimente', niciun smartphone .. Posted Image
adica, al doilea 'celebru la el in cartier' iPhone down .. inchidere subita, deschidere ecran doar cand vrea "minunatul" .. adevarat, un vechi 5S dar intretinut(fara upgrade la iOS12) .. nah, m-am bagat si yo .. Posted Image

Edited by jacko, 21 September 2018 - 21:17.


#16
parauflorin

parauflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2016
Ce imi recomandati sa aleg Samsung S8 plus sau Samsung A8 plus ,ambele au 64GB  4Ram ,
Am auzit ca Samsung S8 plus e mai fragil ,nu e asa rezistent si nu prea tine bateria ?
Rog mai multe raspunsuri ?

#17
parauflorin

parauflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2016
Concluzia voastra care e  :Samsung S8 4Ram + sau Samsung A8+ de 6 ram

#18
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
S9+ , RAM mai rapid si sunt 6GB, baterie mai mare, sunet stereo, procesor mai rapid.
S8 este mai lent, sunetul este mono, bateria are 3000mah.
Sau S8+ are baterie egala cu S9+ adica 3500mah, este mai lent si el, are sunet mono, dar are 6GB de RAM.

Pe A8 o sa fie prezent lagul in jocuri.


Daca banii nu sunt o problema cumpara Mate 20 Pro: procesor puternic pe 7nm(consuma mai putin)n baterie de 4200mah, sunet stereo, 6 sau 8 GB de RAM.

Edited by i0nut_tt, 27 October 2018 - 17:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate