Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De unde cumpar acest tip de surubelnita?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
putin

putin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.06.2006
Buna ziua,
      Trebuie sa demontez un foen si cele 2 piulite au o forma ciudata. Am gasit pe net tipul de surubelnita, dar nu stiu de unde sa o cumpar. Sugestii va rog. Multumesc

Attached Files



#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
http://www.autobit.r...relungitor.html

Sau pilesti un bit drept pana se potriveste :D

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DEDEMAN
Gasesti absolut orice si mai mult decat atat Posted Image

#4
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View Postputin, on 20 septembrie 2018 - 15:02, said:

Buna ziua,
  Trebuie sa demontez un foen si cele 2 piulite au o forma ciudata. Am gasit pe net tipul de surubelnita, dar nu stiu de unde sa o cumpar. Sugestii va rog. Multumesc
La o surubelnita normala, faci o crestatura si...gata
Dar oricum iti trebuie alt uscator...
Spor!

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu folosesc o... pensetă. :)

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Si spannerele alea sunt de mai multe dimensiuni, asa cum sunt si alte surubelnitele, si nu se amesteca intre ele capete de surubelnite de marimi diferite pt ca fie nu intra, fie daca intra le strica daca sunt de alta marime.

Tot asa cum nici PH0 nu bagi in PH1, si PH1 nu bagi in PH2, si nici PH2 in PH 3 chiar daca intra.
Tot asa cum nu bagi PZ1 in PZ2 si PZ2 in PZ3, si nici PH1 in PZ2 sau PZ1 in PH2 chiar daca intra......

Daca vrei bit e mai greu sa gasesti la bucata, pt ca sunt mai putin comune si RO e o piata foarte mica si in general magazinele nu tin pe stoc chestii rare.
Pe de alta parte gasesti si la bucata daca alegi fie:
- Wiha de la Hornbach - dar wiha pt Europa de est sunt casante asa ca eu nu as lua nici gratis.
- Facom de la un magazin specializat pe Facom, e posibil sa aibe si surubelnite, poate chiar si biti.
- Posibil sa gasesti si Felo, Proxxon, IUS si Unior, fie la comanda, fie chiar si pe stoc daca ai noroc.
- Wera la comanda poate, altfel spannere pe stoc la bucata e putin probabil.
- Irazola cu atat mai greu...

Edited by loock, 20 September 2018 - 16:29.


#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ericsson 1018 are şuruburi de-alea .
Încearcă la un service GSM .

#8
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Găsești așa ceva în magazinele de bricolaj (Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker, Hornbach).

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
L-ati terminat pe om. Unii il pun sa pileasca un cap plat de surublenita, altii ii povestesc cu lux de amanunte istoria capetelor de surubelnita.
Exista seturi de capete de toate felurile pe care le atasez la un maner de surubelnita cu sau fara clicket, cu sau fara sens dublu.
Pe cutiile acestor capete sunt desene/foto (mai rar) cu forma fiecaruia dintre ele.
Alegi in consecinta cu ceea ce ai nevoie un astfel de set si-l ai la indemana pentru alte bricolaje.

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
de aia e bine sa urmaresti ofertele de la Lidl. :)
au, periodic, seturi de biti cu tot ce-ti pofteste inima. La urmatorul foen stii ce ai de facut!

#11
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
exista in hornbach un set de biti dedicat capetelor de surub mai speciale. vine intr-o cutie de tabla si are un pret modic de aproximativ 40 lei. cauta sau intreaba la raionul de scule si unelte.

View PostKlaudio, on 20 septembrie 2018 - 17:20, said:

de aia e bine sa urmaresti ofertele de la Lidl. Posted Image
au, periodic, seturi de biti cu tot ce-ti pofteste inima. La urmatorul foen stii ce ai de facut!

fara suparare dar lidl e mizeria mizeriilor si scursura scursurilor. la nivel mondial. in ro e magazin de fitze si ca sa vezi are si scule. bune de maxim o lucrare.

parerea mea evident...mai jos e setul din hornbach.

Attached Files


Edited by belogerer, 20 September 2018 - 18:19.


#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Da...aduc periodic si la Lidl...am si eu....

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sau seturi de biti sau surubelnica ( stiu sigur ca au la Hornbach ) .
Sau , varianta trei si cea castigatoare , tai cu fierastraul mecanic varful unei surubelnite drepte . Faci o degajare si ti-ai facut surubelnita .

#14
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Freasca Sfantul.
Omul nu are o trusa de capete de surubelnita si ar trebuie sa se apuce sa taie cu flexul.
Reveniti-va!

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postaddumi, on 20 septembrie 2018 - 19:33, said:

Freasca Sfantul.
Omul nu are o trusa de capete de surubelnita si ar trebuie sa se apuce sa taie cu flexul.
Reveniti-va!

Cei care au recomandat modificarea in postarile 2, 4 si 13, nu au scris nimic de flex/polizor unghiular.
Apropo, printre altele am si scule Flex, dar niciuna nu e polizor unghiular...

Prima recomandare (2) a fost sa pileasca - pt. asta are nevoie de o pila plata subtire, sau eventual un dremel cu discuri mici.
A doua (4) a fost sa faca o crestatura, fara a specifica cum.
A treia (13) a fost sa foloseasca un ferastrau "mecanic" - si chiar daca "mecanic" e o exprimare vaga, nu e clar daca se refera la un bomfaier manual sau la un ferastrau cu banda, sau altul cu disc mai periculos..., totusi nu e polizor unghiular...

A avea niste biti sau surubelnite lipsa e ceva banal chiar si pt cei care au deja sute de modele, mai ales daca vorbim de biti speciali, care si ei au mai multe forme si dimensiuni necompatibile intre ele.
Sunt zeci de feluri de spannere, poate chiar sute, plus modele reglabile si de marimi mari.
Unele au varfuri rotunde, altele drepte, unele sunt mai mici, altele mai late, mai cracanate sau mai apropiate, etc.
Nici eu nu am asa ceva, chit ca am o gramada de biti. Nici nu am avut nevoie pana acum, chit ca fac si service la scule.
Am avut nevoie si eu odata de niste biti pe care nu-i aveam, culmea tot pt un foehn, nu era al meu ci al fatei unui tip caruia i-am servisat alte scule profesionale. Erau suruburi cu triunghi. Nu aveam nici asa ceva, si m-am dus la un vecin electronist sa imprumut - a trebuit sa caut in trei truse ale vecinului - care erau speciale si aveau toate bit triunghiular, pana am gasit unul care avea si marimea potrivita...3 cu triunghi nu se potriveau...

Edited by loock, 21 September 2018 - 23:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate