Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat Achizitie VW Passat B6

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015
Salutare!
1. Buget de achizitie: Maxim 6000EURO (de preferat din Romania)
2. Nevoi-Deplasari inafara orasului,  ~15.000km an
3. Preferinte pentru Diesel (motorul de 2.000cmc, 140cai)
4. Cutie Manuala
5. Model Preferat Passat B6 an 2008+, adica break.(nu cred ca sunt si berline ok in pretul asta)

Aici m-ar interesa mai multe despre acest model..care este cel mai reusit, care sunt cel mai des intalnite probleme, ce motor este cel mai recomandat,de unde ar fi mai ok sa incep cu cautarile..la persoane fizice, parcuri.Si multe altele.Astept sfaturi provenite de la actuali posesori, dar si fosti posesori!

Edited by thehunter1337, 20 September 2018 - 15:00.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In 13 ani de la aparitia lui cred ca gasesti suficiente informatii si probleme discutate pe toate forumurile posibile. Ai incercat sa citesti un pic pe vwforum ?
Si vrei fix cartea castigatoare, 2.0tdi... , macar ia cel de 170cp, macar o sa ai ceva putere cand o sa mearga.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ala nu-i cu problema pe la injectoare?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Octavian_SK, on 20 septembrie 2018 - 15:14, said:

Ala nu-i cu problema pe la injectoare?

Ce injectoare... aia e doar una dintre probleme.
Passat B6 poate avea sau a avut urmatoarele probleme:
-injectoare
-pompa de ulei 2.0tdi
-turbo uzat prematur la 2.0tdi
-axa cu came la un model 1.9tdi (insa si la alea sh cu peste 300.000km nu mai are viata multa)
-un piston tot de la un model 1.9tdi care face probleme
-consum mare de ulei (2.0tdi)
-probleme la frana de mana electrica
-probleme la sistemul haldex (daca e 4motion)
-probleme mari cu rugina (oricum are deja o gramada de ani, insa mai putina rugina gasesti pe un B5 din 99)
-ledurile de la stopuri
-in rest probleme generale ce pot aparea la orice masina (caseta de directie , ambreiaj si volanta ceva consumabil specific tdi-urilor care au cuplu mare, ar mai fi DPF, EGR)

Vezi ca toate care sunt aduse din afara sunt neintmatriculate pe samsari, ei sunt intermediari, ultima data din zeci de B6 verificate intr-o piata de masini, absolut niciunul nu l-am gasit OK (majoritatea avariate sau km peste masura). Si sa nu pui "botu" la "distributie schimbata recent, filtre, placute,discuri..." ca nu e nimeni bunul samaritean sa schimbe toate astea la masina, sa o aduca din germania, sa faca profit de vreo 500-2000e si sa ti-o vanda cu 4-5000euro. Iar placutele si discurile daca au fost schimbate, a pus din alea la 50lei bucata... , iar la distributie am prieteni care au muscat-o si era sa se rupa "cureaua aia noua". 1.9 de 105cp pe variant este la limita, oarecum ok.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
In jur de 200k la modelul asta ai de bagat bani in: turbo (posibil), galeria de admisie, compresor aer conditionat, clapeta de shut off (aia e consumabila), EGR, pompa de motorina din rezervor si inca niste chestii. Atentie ca ai de rectificat axul pompei de ulei (s-a remediat dupa Noiembrie 2009), altfel te lasa in drum in depasire  de ex. !!! Daca o pui la punct masina e un vis.

 TruculMagic, on 20 septembrie 2018 - 15:10, said:

In 13 ani de la aparitia lui cred ca gasesti suficiente informatii si probleme discutate pe toate forumurile posibile. Ai incercat sa citesti un pic pe vwforum ?
Si vrei fix cartea castigatoare, 2.0tdi... , macar ia cel de 170cp, macar o sa ai ceva putere cand o sa mearga.

140 cp sunt suficienti, nu e submotorizata.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bugetul prea mic , pretentiile prea mari . Avem reteta unui dezastru. Un fel de " cronica unei morti anuntate " .

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 thehunter1337, on 20 septembrie 2018 - 14:54, said:


5. Model Preferat Passat B6 an 2008+, adica break.(nu cred ca sunt si berline ok in pretul asta)


Cea mai buna alegere ! Nu te speria de problemele care pot sa apara sau de care vuieste lumea , ramai hotarat si cumpara una , oricare ( vei face fericit cel putin un mecanic , pe langa vanzator ) .

#8
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015
Atunci cred ca voimari bugetul..mai pun inca 10.000euro si poate reusesc sa gasesc un Passat b6..macar 2006, cu volan pe dreapta..MULTUMESC Pentru sfaturi..sau mai bine voi ar trebui sa-mi multumiti pentru ca am creat un topic nou unde ati putut adauga inca o postare.Ca vorba aia "Mult si ..bun!"

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă mai pui încă 10.000 îți iei Bentley din 2006, nu Passat :))

PS. Mi-am dat seama că ești ironic

Edited by caiuscorneliu, 21 September 2018 - 00:37.


#10
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015

 caiuscorneliu, on 21 septembrie 2018 - 00:29, said:

Dacă mai pui încă 10.000 îți iei Bentley din 2006, nu Passat :))

PS. Mi-am dat seama că ești ironic
imi place!!😂
Văd ca softpedia s-a transformat intr-un Doru Octavian Dumitru..

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 thehunter1337, on 21 septembrie 2018 - 00:58, said:

imi place!!��
Văd ca softpedia s-a transformat intr-un Doru Octavian Dumitru..
Daca ai dat tonul , s-a continuat in aceeasi maniera Posted Image

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Am Passatul la 5500 neg. si multe optionale si nu ma suna nimeni. La piata e mai ieftin unul chiar mai nou ca al meu :)))

 TruculMagic, on 20 septembrie 2018 - 15:21, said:


Ce injectoare... aia e doar una dintre probleme.
Passat B6 poate avea sau a avut urmatoarele probleme:
-injectoare - crezi ca mai sint cu probleme?!?
-pompa de ulei 2.0tdi - idem...
-turbo uzat prematur la 2.0tdi - ce inseamna prematur?
-axa cu came la un model 1.9tdi (insa si la alea sh cu peste 300.000km nu mai are viata multa) - si la 2,0
-un piston tot de la un model 1.9tdi care face probleme - nu am auzit...
-consum mare de ulei (2.0tdi) - nu e general valabil
-probleme la frana de mana electrica - buton sau motorase(pret derizoriu la inlocuire)
-probleme la sistemul haldex (daca e 4motion) - prost sa fii sa schimbi ulei si filtru...
-probleme mari cu rugina (oricum are deja o gramada de ani, insa mai putina rugina gasesti pe un B5 din 99) - mari sau mici, inca nu am vazut masini cu gauri in ele....
-ledurile de la stopuri - se fac skyline pe bani putini
-in rest probleme generale ce pot aparea la orice masina (caseta de directie , ambreiaj si volanta ceva consumabil specific tdi-urilor care au cuplu mare, ar mai fi DPF, EGR)

Vezi ca toate care sunt aduse din afara sunt neintmatriculate pe samsari, ei sunt intermediari, ultima data din zeci de B6 verificate intr-o piata de masini, absolut niciunul nu l-am gasit OK (majoritatea avariate sau km peste masura). Si sa nu pui "botu" la "distributie schimbata recent, filtre, placute,discuri..." ca nu e nimeni bunul samaritean sa schimbe toate astea la masina, sa o aduca din germania, sa faca profit de vreo 500-2000e si sa ti-o vanda cu 4-5000euro. Iar placutele si discurile daca au fost schimbate, a pus din alea la 50lei bucata... , iar la distributie am prieteni care au muscat-o si era sa se rupa "cureaua aia noua". 1.9 de 105cp pe variant este la limita, oarecum ok.
Masinile aduse din Germania sint si mai ieftine, ca sint chele.... si de aia poti aduna toate belelele astea de mai sus, ca sint fete mari si se emotioneaza cind ajung la proprietari din Romania

#13
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Pai da-ne aici mai multe detalii sau link-ul cu anuntul ca poate e cineva interesat.
Ms.

#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Daca e cineva interesat, ii trimit link cu anuntul, in privat :)
Scopul meu a fost sa atrag atentia asupra tepelor. Nu de alta dar vad pe niste grupuri pe FB cum se cumpara masini cu preturi maricele totusi (aproape de al meu), de la bisnitari si apoi se vaita de una, de alta si fiecare din ele costa bani multi. Dar na, asa e cind pui pret pe aspect (polish, cosmetica de arata mai bine ca la 0km)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate