Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Cresterea substantiala a IQ-ului ar putea fi posibila pana la urma.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
din ce am citit acolo s-ar cam intelege ca rezultatele au fost neconcludente... vor sa extinda acu` si materialul cerebral ca pe computere... de ce nu ii indoapa cu pastile sau si mai bine sa le implanteze cipuri...

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@born2lose
o sa le sapam inteligent...

Spoiler

Edited by arg, 20 September 2018 - 12:02.


#21
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postzyppster, on 20 septembrie 2018 - 12:01, said:

din ce am citit acolo s-ar cam intelege ca rezultatele au fost neconcludente... vor sa extinda acu` si materialul cerebral ca pe computere... de ce nu ii indoapa cu pastile sau si mai bine sa le implanteze cipuri...
de unde anume ai dedus asta? :)

#22
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
de aici

Quote

In contrast, the mftACS group did not improve significantly and showed a similar pattern as the no-contact group.

Edited by zyppster, 20 September 2018 - 12:08.


#23
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postzyppster, on 20 septembrie 2018 - 12:07, said:

de aici

pai tot aici mai scrie asa

Quote

82 participants were randomly assigned to receive transcranial direct current stimulation (tDCS), random noise stimulation (tRNS), multifocal alternating current stimulation at 40 Hz (mftACS), or multifocal tDCS (mftDCS) in combination with an adaptive and synergistic executive function (EF) training, or to a no-contact control group.

in principiu s-a dovedit doar ca rezultatele apar la subiectii din categoriile urmatoare: tDCS, tRNS sau mftDCS

si tot aici mai scrie asa

Quote

We found significant improvements in Gf for the tDCS, mftDCS, and tRNS groups when compared with the no-contact group. In contrast, the mftACS group did not improve significantly and showed a similar pattern as the no-contact group.

nu vad nimic neconcludent

Edited by Kappa17, 20 September 2018 - 12:12.


#24
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
despre antrenamentul cerebral este vorba, mai pe romaneste... adica sa inveti creierul lucruri noi ca sa dezvolte un IQ mai mare... parca exista scoli pentru asta... si in plus, adaugarea unor termeni stiintifici nu face testul mai deosebit... si niste curenti electrici trimisi ca stimuli pentru creier... mda... am vazut SF-uri din astea pe la americani inca din anii '70... pana una alta toata treaba se rezuma tot la learning...

#25
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
@karax, te-ai multiplicat?

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la urma cine are nevoie de oameni cu IQ marit?Pentru ca oricum tot o tineti ca "oculta mondiala" vrea sa reduca drastic numarul de figuranti pe aceasta planeta.

Dupa parerea mea,in viitor,98% din figuranti vor avea capul cat un ou,cu un creier capabil de niste functii primare,elementare cu muschi cat casa,buni de munca,cu rezistenta si forta sporite.Restul de 2% sunt figurantii care-i coordoneaza din umbra pe cei 98% de trogloditi.La astia 2% oricum IQ-ul sau cum s-o numi atunci este nativ,asa ca....

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postun-simplu-om, on 20 septembrie 2018 - 11:44, said:

E destul de evident că e posibil. Asta depinde de fiecare individ în parte.
Mai degraba e posibil invers. Si nu doar la individ, ci la grupuri intregi. Vezi cazul votantilor pesedei. Cred ca e o dovada concludenta. La o asemenea masa de "inteligenti", are vre-o importanta ca unul iese din cor si face solistica?
Si progresul tehnic se datoreaza puturosilor: Unuia i-a fost lene sa mai tarasca mamutul dupa el pana acasa si a inventat roata. Altuia i-a fost lene sa pileasca toata ziua varfuri de sageti si a inventat polizorul. Si tot asa....Ca si ala, de i-a cazut maru-n cap si deatunci miliarde de elevi se chinuie sa-i retina teoria cu de ca i-a cazut maru-n cap si nu a aterizat pe luna.

Edited by myshyk, 20 September 2018 - 13:22.


#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNaijax, on 20 septembrie 2018 - 11:37, said:

Va trebui mai intai sa stabilim care-i treaba cu IQ-ul asta
Testele de genul acesta definesc inteligenţa ca fiind capacitatea de a rezolva probleme.

Pe bune ???
Doar in asta consta inteligenta ????

Daca Mozart ar fi supus astazi unui test IQ, ar fi considerat idiot.

Cei care au scris articolul asta ce IQ au ?

Intreb pentru un prieten Posted Image

e mai multe tipuri de inteligenta....

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJurasikMan, on 20 septembrie 2018 - 11:43, said:

Este complicat sa separi inteligenta pura de detinerea de informatie ajutatoare . Nu cred ca poate exista inteligenta fara informatie . Astfel , concluzionam logic ca cine detine mai multa informatie are potentialul de a-si duce inteligenta la un nivel superior . Informatia trebuie sa fie stocata . O alta deductie logica ar fi aceea ca cei cu capacitate mare de stocare ...si cu informatie multa stocata , au un potential mai mare de a-si pune in valoare inteligenta . . Este un cerc vicios si inteligenta pare sa fie doar un catalizator al informatiilor .
V-am zis ca-s destept da' voi : batman - batman .
Notati . scrijeliti pe copati , daltuiti in piatra spusele mele . V-am zis ca la 10.000 de postari va parasesc.
spre exemplu teste la nivel de copil de gradinita cand  inca n-ai un bagaj de cunostiinte acumulate. Sau teste pe elevi care au parcurs strict acelasi traseu in scoala de la clasa 1 la clasa a 12-a.
Inteligenta sta in capacitatea naturala de deductie si logica complicata. Sta in acea capacitate de a gasi solutii interesante fata de cineva care cu strict aceeasi informatie nu poate dovedi o logica superioara. Insa cum la generarea unui raspuns  genial pot lua parte n informatii  invatate inca  din copilarie...e greu de dedus daca este copilul/persoana inteligenta sau doar a dispus de prea multa informatie. Atunci poate ar trebui un test pe langa solutia data de participanti sa descrie si modul cum au ajuns la acea solutie , sa descrie si logicile folosite astfel putand sa izolezi daca raspusurile date au venit din inteligenta sau din abundenta informatiei.

View PostTruculMagic, on 20 septembrie 2018 - 11:48, said:

Nu dau 2 bani pe testele lui peste. Aproape orice om e bun in ceva. Stiu pe cineva destul de "prost" , insa este un sofer foarte bun, altul nu are nici liceul terminat si este foarte bun sudor , toata lumea apeleaza la el, etc. Nu exista om prost, exista doar prosti care se cred destepti.
Da dar se pune  problema supravietuirii pe termen lung. Dand un exemplu fortat un sudor ar putea suda bine insa izolat pe o insula nu ar face mare lucru. Un geniu in fizica ar putea cel putin schematic sa iti construi asca o racheta si sa scape de pe insula. Numai ca realitatea nu e chiar asa...geniul fiind de obicei un slabanog (asta venind din segregarea fortata impusa in comuna primitiva cand cei puternici isi luau femeile cu forta astfel se ajungea la un fel de segregare genetica ca la rasele de caini incrucisate special pentru o chestie) trebuai sa apeleze la musculos ca sa construiasca si sa supravietuiasca. Astfel in realitate si geniul ar avea nevoie de altcineva pe o insula pustie. Daca lumea ar fi fair play si corecta femeile ar alege pe cine ar vrea ele si atunci poate ca si geniul ar avea sansa la fetele frumoase (in  practica daca ar fi vorba de unele mai proaste probabil ca el geniul s-ar plictisi de ele) si daca  ar nimeri si una cat de cat inteligenta.... ar fi o combinare perfecta.
Deci partial ai dreptate, insa daca e sa punem un caz mai fortat ales ...n-ai dreptate.

View PostJurasikMan, on 20 septembrie 2018 - 11:52, said:

Oarecum gresit . Sa zicem ca dai orice test de inteligenta unui analfabet dintr-un trib amazonian care nu detine nici un fel de informatie despre lumea civilizata , semne , scriere , creion si hartie . O sa pui in fata lui niste teste pe care un copil prost de clasa a patra le poate face ( din alea cu ...trei insiruiri de semne ....care urmeaza ) , si te prinzi ca fara informatia de baza , amazonianul nici macar nu intelege ce doresti de la el. Este cum zic eu . Fara detinerea de informatie de baza nici nu putem percepe ca avem in fata un test iar fara detinerea de informatie superioara nu ne putem manifesta inteligenta . Ptiu ... si asta este de notat !
Matricile raven (ca la ele te referi) sunt  foarte usor de priceput ....asa incat n-ai nevoie de informatie deosebita sa iti dai seama ce e de facut. Pana si triburile cele mai i zolate fac asocieri de genul in viata de zi cu zi.

View Postborn2lose, on 20 septembrie 2018 - 12:00, said:

toate bune, da' santuri cine mai sapa, daca o sa fim toti ultra-inteligenti?
robotii.....intr-o lume plina de inteligenti rata descoperirilor stiintifice este enorm de mare ca atare in doar 2-3 ani s-ar rezolva toate problemele omenirii.

View Postsorin61, on 20 septembrie 2018 - 12:19, said:

@karax, te-ai multiplicat?
I'm a virus!!!...and i'm gonna wreck your computer!!!!!!!!

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
io am citit, de la un anumit psiholog Jordan Peterson, cum ca, IQ-ul scade dupa 20 de ani......asa ca, nu stiu ce sa zic, dar eu il cam cred.....ma simt mai prost pe zi ce trece, dar daca astia zice ca se poate creste, cine sunt eu sa zic ca nu-i asa....

Edited by jimi91, 20 September 2018 - 14:02.


#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postadisz, on 20 septembrie 2018 - 12:26, said:

Pana la urma cine are nevoie de oameni cu IQ marit?Pentru ca oricum tot o tineti ca "oculta mondiala" vrea sa reduca drastic numarul de figuranti pe aceasta planeta.

Dupa parerea mea,in viitor,98% din figuranti vor avea capul cat un ou,cu un creier capabil de niste functii primare,elementare cu muschi cat casa,buni de munca,cu rezistenta si forta sporite.Restul de 2% sunt figurantii care-i coordoneaza din umbra pe cei 98% de trogloditi.La astia 2% oricum IQ-ul sau cum s-o numi atunci este nativ,asa ca....
Toti avem nevoie. Ia gandeste-te: 7 miliarde de oameni cu creiere imbunatatite .....oare cate cercetari si descoperiri stiintifice pe minut (nu pe luna , nu pe saptamana) ar aparea? Pai daca am fi atatia inteligenti in numai 1 an de zile probabil ca am rezolva problema calatoriilor interplanetare...si chiar intergalactice... in 1 an de zile am rezolva problema supravietuirii omului pana la sfarsitul universului, sau poate descopera cum sa se mute in alt univers sau sa creeze unul. In 1 saptamana probabil s-ar rezolva problema colonizarii sistemului solar si a supravietuirii pe termen lung.

View Postjimi91, on 20 septembrie 2018 - 14:01, said:

io am citit, de la un anumit psiholog Jordan Peterson, cum ca, IQ-ul scade dupa 20 de ani......asa ca, nu stiu ce sa zic, dar eu il cam cred.....ma simt mai prost pe zi ce trece, dar daca astia zice ca se poate creste, cine sunt eu sa zic ca nu-i asa....
Dupa 30 de ani incepe sa scada , si scade progresiv pana la batranete cand ajungi senil.

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postkarax, on 20 septembrie 2018 - 14:03, said:

Toti avem nevoie. Ia gandeste-te: 7 miliarde de oameni cu creiere imbunatatite .....oare cate cercetari si descoperiri stiintifice pe minut (nu pe luna , nu pe saptamana) ar aparea? Pai daca am fi atatia inteligenti in numai 1 an de zile probabil ca am rezolva problema calatoriilor interplanetare...si chiar intergalactice... in 1 an de zile am rezolva problema supravietuirii omului pana la sfarsitul universului, sau poate descopera cum sa se mute in alt univers sau sa creeze unul. In 1 saptamana probabil s-ar rezolva problema colonizarii sistemului solar si a supravietuirii pe termen lung.

asta zici ca e sceneta din Las Fierbinti

"bai firicele, iti dai tu seama ce ar insemna sa fim toti destepti, pai cate descoperiri am face, unul merge pe luna, ca n-am mai fost de ceva timp acolo, altul merge pe marte, inca unul merge merge pe jupiter...suntem 7 miliarde de oameni, pai, daca trimitem toti oamenii in spatiu, sa cautam planete, descoperim tot universul uite asa, pac...

#33
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postjimi91, on 20 septembrie 2018 - 14:01, said:

io am citit, de la un anumit psiholog Jordan Peterson, cum ca, IQ-ul scade dupa 20 de ani......asa ca, nu stiu ce sa zic, dar eu il cam cred.....ma simt mai prost pe zi ce trece, dar daca astia zice ca se poate creste, cine sunt eu sa zic ca nu-i asa....
Da, este perfect adevarat, iq-ul creste pana la varsta de 18-20 de ani iar apoi incepe usor usor sa scada. S-a dovedit totusi ca exercitiile aerobice opresc aceasta scadere - lucru pe care il afirma chiar si Jordan Peterson.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5urdqvB8d7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postjimi91, on 20 septembrie 2018 - 14:01, said:

ma simt mai prost pe zi ce trece, dar daca astia zice ca se poate creste, cine sunt eu sa zic ca nu-i asa....
jimi91 - asta este un experiment, s-a incercat ceva... s-au obtinut niste rezultate... e doar o raza de lumina, de aia am si scris in titlu ca ,,ar putea".
Vom vedea ce se va intampla cand studiul va fi replicat.

Ma intriga foarte tare faptul ca oamenii nu realizeaza ce implicatii poate avea cresterea inteligentei fluide.

Edited by Kappa17, 20 September 2018 - 14:09.


#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postborn2lose, on 20 septembrie 2018 - 12:00, said:

toate bune, da' santuri cine mai sapa, daca o sa fim toti ultra-inteligenti?

Suntem inteligenti, am facut utilaje pentru asta , e usor sa stai pe scaun la manete ;)

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTruculMagic, on 20 septembrie 2018 - 14:42, said:


Suntem inteligenti, am facut utilaje pentru asta , e usor sa stai pe scaun la manete Posted Image
Aia nu-i inteligenta, e lenea de-a da cu tarnacopul. Mai bine-a stat, a cugetat si i-a facut prietenului un utilaj, cu care sa castige ala painea "si a sa si a lui"!

#36
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Inițial am crezut că este o glumă în legătura cu inteligența prietenei (Girlfriend, Gf). Caut și aflu că este vorba de fapt de ”inteligența fluidă” și de cea ”cristalizată”, dar nu se explică bine de unde vine termenul. Corect și complet ar fi fost ”General fluid intelligence, Gfi”.

Edited by silverflower, 21 September 2018 - 06:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate