Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Windows XP Home Edition ULCPC for eMachines - ISO

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
staicumihai

staicumihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.12.2016
Va salut,

Am achizitionat un laptop second hand de la un magazin de produse IT

Este vorba despre un Acer eMachines e250.

Pe spate am gasit o cheie de licenta pentru Windows XP Home Edition ULCPC for eMachines.

Are cineva idee de unde as putea face rost de o imagine ISO pentru acest sistem de operare ?

Multumesc,
O zi frumoasa

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salutare

1. Processor / Chipset
CPU
   Intel Atom N270 / 1.6 GHz
Cache
L2 - 512 KB
Data Bus Speed
533 MHz
Chipset Type
Mobile Intel 945GSE Express

2.
RAM
  • Memory Speed
    667 MHz
  • Configuration Features
    1 x 1 GB
  • Technology
    DDR2 SDRAM
  • Installed Size
    1 GB

3. Graphics Processor
   Intel GMA 950
Memory Allocation Technology
Dynamic Video Memory Technology 3.0
Integrated Webcam
Yes
Sound
Stereo speakers

Ce vrei să faci cu el ?

Edited by waterman, 20 September 2018 - 11:03.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
nu cred ca mai e valabila licenta Posted Image . Din cate stiu sunt licente diferite pe laptop-urile vandute cu windows-ul instalat si nu pot fi mutate. Practic ai nevoie de o licenta noua (retail version) . Si nici de cumparat nu cred ca se mai poate pentru ca s-a oprit supportul pentru windows xp

pe scurt : licenta aia e de unica folosinta :P . In plus, nu cred ca face laptop-ul cat costa o licenta

Edited by Andreysc7, 20 September 2018 - 11:05.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sper că n-ai dat mai mult de 200 de lei pe el.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Caaat? 200 e enorm pentru un netbook.
L-am pus pe al meu pe OLX cu 150 cu SSD de 40GB si 2GB RAM si nu l-a luat nimeni.
Asa ca l-am facut home server.

Acel laptop e inutilizabil pentru orice activitatea multimedia, inclusiv cu Linux facut sa mearga pe sisteme cu putine resurse.
Youtube va merge reluare, de filme nici nu se pune problema.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
In mod cert licenta e valabila - ptr acel laptop.
Problema e cu imaginea. In mod normal doar la service-ul eMachines ( Acer ) se gasea. Si doar contra cost.
Dar fiind un sistem abandonat in mod cert nu mai au asa ceva.

Eu recomand sa pui un Linux pe el - gen Mint sau Puppy.

Am ceva similar - de la Asus si am renuntat la XP - desi am imaginea pe HDD si o pot reinstala si am pus Linux Mint.

Poti incerca sa isntalezi un Home obisnuit - practic e acelasi sistem, dar nu stiu daca se va mai activa cu seria de pe eticheta.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Posteiffel, on 20 septembrie 2018 - 11:09, said:

In mod cert licenta e valabila - ptr acel laptop.
Sa inteleg ca merge instalata doar pe acel laptop ? E cumva "legata" de hardware-ul lui ? Daca da, in cazul in care ai vrea sa faci un upgrade hardware, pierzi si licenta ?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Versiunile personalizate aveau 2 fisiere ( parca ) schimbate si un serial generic  Se activa offline in functie de un cod din BIOS.

Quote

Sa inteleg ca merge instalata doar pe acel laptop ? E cumva "legata" de hardware-ul lui ? Daca da, in cazul in care ai vrea sa faci un upgrade hardware, pierzi si licenta ?   
Exact - e licenta OEM.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 20 septembrie 2018 - 11:05, said:

Sper că n-ai dat mai mult de 200 de lei pe el.
Cred ca ai pus un 0 in plus. Din cauza vitezei.  In piata de vechituri din Timisoara, cumperi si mai destepte cu 30-40 de lei. Acer aspire 9300, de exemplu.
Attached File  laptop.JPG   141.55K   28 downloads

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ce naiba mai faci cu ele ?

#11
calculatoristul2018

calculatoristul2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.08.2018

View Poststaicumihai, on 20 septembrie 2018 - 10:57, said:

Va salut,

Am achizitionat un laptop second hand de la un magazin de produse IT

Este vorba despre un Acer eMachines e250.

Pe spate am gasit o cheie de licenta pentru Windows XP Home Edition ULCPC for eMachines.

Are cineva idee de unde as putea face rost de o imagine ISO pentru acest sistem de operare ?

Multumesc,
O zi frumoasa
Merge la limita un Windows 7 Starter fara activare.Pentru o navigare pe Internet mai "puturoasa" si cu ceva nervi... merge.Cu XP-ul... nici pe net nu mai intri iar W7 Starter, ar fi solutia cat de cat acceptabila pentru vechitura aia.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 20 septembrie 2018 - 13:37, said:

Și ce naiba mai faci cu ele ?
Comenzi pentru masini cu comanda numerica,aka CNC-uri, la care transmisia de date se  face pe port paralel si cu softuri care nu au drivere pentru mai sus de WIn 7 x 32, de exemplu. Ca nici WIN 7x 64 nu mai are driver pentru port paralel.
ON. ar trebui sa-i maresti macar memoria la 2 GB si un hard cu cel putin 7200 rpm

Edited by myshyk, 20 September 2018 - 14:57.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Merge la limita un Windows 7 Starter fara activare
Nu merge. Poate un 8.1.
Asta e singurul care se misca aproape ca XP-ul da mai trebuie 1 Gb de Ram si un HDD pe 7200 rpm.
7 il omoara instant. 10-le abia se taraie, dar tot e functional.

Le-am testat pe toate pe al meu :)

Eu il luam in concediu - aveam HDD de 1 Tb pus pe el.
Faceam backup la camera video si foto pe el, plus ceva navigare pe 2-3 site-uri.

Acum ma gandesc sa-i pun vechiul HDD pe el cu XP-ul original si sa-l las ca exponat de muzeu.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A zis cineva muzeu ?
Exponat ?

Aveți grijă colegii...
Posted Image


Prietenii știu ce zic.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postcalculatoristul2018, on 20 septembrie 2018 - 14:05, said:

Merge la limita un Windows 7 Starter fara activare.Pentru o navigare pe Internet mai "puturoasa" si cu ceva nervi... merge.Cu XP-ul... nici pe net nu mai intri iar W7 Starter, ar fi solutia cat de cat acceptabila pentru vechitura aia.
Problema cu XPul pe net e mai mult hardware-ul care il suporta.
Am pus acum vreo 5 ani XP pe un laptop entry de pe vremea aia si merge ok daca vreau sa navighez. Laptopul e ca sa fie in casa. Mai printez un document, scriu ceva sau fac o prezentare ocazional, salvez niste poze. Merge ok, booteaza repede, deschide repede programele, incarca repede paginile de net. Nu s-a simtit nevoia de mai mult pt astfel de activitati.  Are un antivirus free si addon pt blocarea reclamelor in browser. Nu se acceseaza siteuri dubioase, atasamente dubioase pe email si chestii din astea.
Sa nu uit, mai fac diverse carduri pt RPI cu el :)
Mai am un desktop single core tot cu XP. Ala e crima cand intri pe net cu el. Altfel se tine bine. A fost pana acum cativa ani un "download beast" Posted Image cu sistemul pus pe un hard si al doilea hdd folosit doar pt download/upload. In anumite situatii se comporta mai bine decat un calculator modern cu un singur hdd.

Daca laptopul ala va fi singurul tau PC si il folosesti doar pt chestii usoare poti pune XP-ul. Doar sa il optimizezi putin. Inchizi din procese, muti My doc si desktopul pe o a 2a partitie, nu pe cea cu sistemul, instalezi programele pe a 2a partitie, nu pe cea cu sistemul si asa mai departe. Chestiile astea conteaza mult la un PC slab.

Edited by underb, 21 September 2018 - 11:45.


#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmyshyk, on 20 septembrie 2018 - 14:52, said:

Comenzi pentru masini cu comanda numerica,aka CNC-uri, la care transmisia de date se  face pe port paralel si cu softuri care nu au drivere pentru mai sus de WIn 7 x 32, de exemplu. Ca nici WIN 7x 64 nu mai are driver pentru port paralel.
Am pus de curand niste adaptoare serial si paralel la USB mapate direct in masina virtuala cu XP cu un W10 la baza. Si au mers numa bine.
La fel si in ESXi rulat direct pe sistem, cu mai multe VM-uri cu sisteme de operare moarte, inclusiv W2003 pe 32bit care controla pe parallel un plotter antic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate