Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Etichete Autoadezive

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RalucaIsf

RalucaIsf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua,

Intrebare: Cum pot sa realizez niste etichete autoadezive cu denumirea firmei ( la care lucrez) si adresa, in Word?

Coala de etichete este A4 si pot realiza 12 buc. ( cate 3 pe rand). Ma tot chinui dar nu imi dau seama cum sa fac. Am cautat pe internet, am dat de  

tutorialul acesta: https://parfumuldeaz...soft-word-2007/, m-a ajutat dar, doar pe

jumatate. Am intrat in Word, am accesat tab-ul Mailings, dupa care Labels. Am intrat la Options dar de acolo nu ma mai pricep. Nu imi dau seama

cum sa incadrez textul, direct in patratul respectiv. Pe cutia cu etichete scrie:"Ref.2416, 63.5 x 70mm. Sper sa ma puteti ajuta. Multumesc!

P.S. Am atasat doua imagini sa va dati seama cum sunt etichetele pe care le am.

Attached Files



#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,537
  • Înscris: 01.08.2006
A facut si eu mai demult tot in Word. Scrii in Word asa cum crezi ca trebuie sa fie. Listezi pe foaie normala. Apoi compari la lumina, pe geam, foaia normala cu foaia cu autocolante. Una peste alta. Si se vede daca mai trebuie sa ajustezi la stanga-dreapta, sus-jos. Asta e varianta babeasca, poate or fi si altele.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu-mi bat capul prea mult - in Word dau insert Table si reglez exact la dimensiunile predecupate ale etichetei - are rigla deasupra.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prin teste succesive.
Faci o copie xerox (de fapt mai multe) la coala cu etichete.

Delimitezi clar liniile, faci un fisier word cu textul.
Dai print pe o coală xeroxată.
Vezi ce mai trebuie aranjat.

Simplu

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,537
  • Înscris: 01.08.2006
Da, poti combina ce am zis eu cu ce a zis eiffel. Scrii textul in tabel, ca sa stea mai fix scrisul in Word. Si sa fie mai usor de mutat. Si cand listezi varianta finala, pui ca liniile tabelului sa fie albe.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Word.
1. Setezi marginile paginii cat de putin iti permite (cred ca 0,5 cm este minimul admis).
2. Scrii denumirea firmei de 12 ori una sub alta.
3. Setezi sa iti apara textul pe 3 coloane.
4. Prin Enter succesiv distribui egal prima coloana sa ai 4 denumiri pe o coloana
5. Prin "aliniere" cu prima coloana le dai si la celelalte doua distanta.
6. Printuri de proba apoi inainte!

Asta este metoda mai intinsa in timp, dar mai sigura. Am incercat si eu cu "label" cu alte artificii, dar asa mi-a iesit cel mai bine. Un pic timp la inceput, dar dupa aia o ai de.a gata, centrata optim si dai printuri cate vrei.

Edited by bonygy, 20 September 2018 - 09:42.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
se pot scrie direct etichetele, din labels. totul e sa nimeresti dimensiunea etichetelor, din options.
daca nu gasesti tipul/dimensiunea dorita de labels, iti poti crea tu un label personalizat, din new label, si iti setezi toate dimensiunile care te intereseaza, inclusiv marginile de imprimare.
modelul etichetelor tale se numeste "APLI 2416 - adress" in labels. am verificat si dimensiunile corespund.
evident, intai faci proba pe o coala simpla de hartie, pe care o suprapui peste cea cu etichete autoadezive, sa vezi daca ai incadrat corect textul.
daca nu te descurci, te ajut eu cu crearea documentului care sa contina etichetele dorite :-). adica imi transmiti intr-un mesaj privat textul dorit si iti trimit fisierul, pe mail sau in mesaj privat.

Edited by corinadaniela, 20 September 2018 - 10:04.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
https://uk.onlinelab...rosoft-word.htm

View Posteiffel, on 20 septembrie 2018 - 09:33, said:

Eu nu-mi bat capul prea mult - in Word dau insert Table si reglez exact la dimensiunile predecupate ale etichetei - are rigla deasupra.
eu le fac in autocad...

#9
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

View Postarg, on 20 septembrie 2018 - 09:46, said:

Trust me, I'm an engineer :))
Le poti face foarte usor in word. Setezi pagina A4 (nu letter), insert table --> alegi numarul de randuri si coloane ale tabelului, ajustezi stanga-dreapta, sus-jos dimensiunile, printezi o coala de proba si compari cu coala autocolanta sa vezi daca se suprapun 'casutele'.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
le-am facut si in word, trebui sa completezi una si pe urma sa copiezi peste tot, iar daca modifici ceva o iei de la capat... probabil e vreo functie cu care sa apara acelasi continut peste tot dar nu am avut rabdare sa o caut

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postarg, on 20 septembrie 2018 - 10:05, said:

le-am facut si in word, trebui sa completezi una si pe urma sa copiezi peste tot, iar daca modifici ceva o iei de la capat... probabil e vreo functie cu care sa apara acelasi continut peste tot dar nu am avut rabdare sa o caut

da, aceasta functie exista fix in meniul de labels. scrii o singura data textul dorit si apare automat pe toate etichetele.

#12
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
faci un tabel in word exact cu dimensiunile pe care le are autocolantul, iar in casutele tabelului scrii ce vrei, apoi print pe o coala normala (de test), iar daca totul e ok te apuci de treaba

faci o eticheta, apoi copy-paste cu keep source formating in toate

Edited by johnsmith07, 20 September 2018 - 10:07.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
e mult mai simplu cu labels, totul este sa ai rabdare pana intelegi cum se foloseste aceasta functie.
nu degeaba are word-ul aceasta functie, nu degeaba exista o codificare pentru etichete....

#14
RalucaIsf

RalucaIsf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2018
Am reusit! :D

Va multumesc, tuturor! In special lui arg. (m-ai ajutat enorm cu tabelul pe care mi l-ai facut). Nu ma pricepeam sa ajustez dimensiunile.

O zi frumoasa si spor pe unde sunteti! :)

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu doar l-am gugalit...

dar le-am gasit
http://www.officethi...64#.W6NZbPk3FgA

si se face asa:
Attached File  etichete.jpg   89.82K   41 downloads

Edited by arg, 20 September 2018 - 10:30.


#16
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostRalucaIsf, on 20 septembrie 2018 - 09:23, said:

Spoiler

Dacă nu reușești, eu îți recomand să mergi la un magazin de birotică, papetărie și xerox. Oamenii de acolo știu cel mai bine cum stau lucrurile.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
dacă ai instalat pachetul de MS Office folosește Publisher, Fix pentru așa ceva e făcut.

#18
RalucaIsf

RalucaIsf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2018
Am rezolvat. Va multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate