Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Construire spalieri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Deoarece am nevoie de vreo 10 spalieri si mi-au mai ramas niste sorturi, nisip m-am gandit sa imi fac eu spalierii.
Eu spalierii pe care ii am acum au dimensiunea pierduta: in sensul ca o latura este constanta de 8 cm iar in cazul celorlalte pleaca de la 9-10 cm si ajunge la 7-6,5.
Pe net am vazut ca cei comercializati au 4 bare de fier dar dimensiunile sunt constante pe cate 2 laturi.
Este vreun avantaj daca se ingusteaza spre varf?
Multumesc.

#2
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
Solicitarea la incovoiere e mai mica in varf fata de baza.

Edited by ain, 20 September 2018 - 08:06.


#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 vdingo11, on 20 septembrie 2018 - 07:51, said:

Este vreun avantaj daca se ingusteaza spre varf?
Multumesc.
economie de material.
partea cea mai solicitata a profilului este la nivelul solului, de aia se fac mai grosi acolo.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 vdingo11, on 20 septembrie 2018 - 07:51, said:

Deoarece am nevoie de vreo 10 spalieri si mi-au mai ramas niste sorturi, nisip m-am gandit sa imi fac eu spalierii.
Eu spalierii pe care ii am acum au dimensiunea pierduta: in sensul ca o latura este constanta de 8 cm iar in cazul celorlalte pleaca de la 9-10 cm si ajunge la 7-6,5.
Pe net am vazut ca cei comercializati au 4 bare de fier dar dimensiunile sunt constante pe cate 2 laturi.
Este vreun avantaj daca se ingusteaza spre varf?
Multumesc.
Daca sant facuti in gospodarie se poate sa fie si in greseala.Spre varf sint mai putin solicitati.iti recomand sa ii faci la aceasi dimensiune si sa bagi fier suficient.

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Si eu voiam sa imi fac insa aia buni sunt mai complicat de facut...conteaza multe treburi la betoanele de acest gen, atat liantul(cimentul) dar si compactarea/vibrarea sau calitatea/tipul otelului, aia jmecheri se fac cu fire rasucite si pretensionate.
Stalpii aia sunt si elastici desi pare neintuitiv

Una peste alta poti sa faci ca oricum pe piata gasesti lucruri mai proaste decat poti face tu la cost similar, cu siguranta iti rezolvi treava.
E bine doar sa stii ca in principiu spalierii/stalpii de beton pot fi/ar trebui sa fie vlar mai buni decat ce poti face tu acasa din rahat si nisip( ca in banvul cu militieni)..si nu degeaba sunt intr-un anume fel facuti(de ex. Conici/tronconici).


#6
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 fqx, on 20 septembrie 2018 - 08:14, said:

Daca sant facuti in gospodarie se poate sa fie si in greseala.
Cei pe care ii am sunt spalieri de la o vie veche si nu sunt facuti in gospodarie.
Pe langa pretul marisor intervine si transportul lor care nu se justifica daca ai un numar mic.
Nelamurirea mea este daca sa ii fac conici sai drepti? in sensul ca as avea vreun avantaj la unii fata de altii
Parinte nu stiu daca vor fi buni, dar cred ca voi iesi mult mai ieftin si scap de carat cu masina, etc.

Multumesc.

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Poti za-i faci cum iti e mai usor, aia conici au avantajul ca mai tai din greutate si se incovoaie  normal de sus in jos dar ca cum ii poti face tu si la lungimea aia...oricum e irelevant.
Practic nu stiu ce matrita vei folosi, din l3mn nu as face-o, de.tabla nu stiu cum o faci, simplu e sa o faci din teava patrata de 100-120 careia ii tai o fata...ramai cu ei cam de 90-110 pe cat are teava interior si aia e..necazul e cu scosul din matrita in situatia asta.
Matrita poate fi si fara fund insa aia trebuie confectionata calumea si iti trebuie suprafata perfect plana sa ii torni...

Pt 10 bucati nu stiu daca renteaza/merita efortul.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 vdingo11, on 20 septembrie 2018 - 09:28, said:

Cei pe care ii am sunt spalieri de la o vie veche si nu sunt facuti in gospodarie.
Pe langa pretul marisor intervine si transportul lor care nu se justifica daca ai un numar mic.
Nelamurirea mea este daca sa ii fac conici sai drepti? in sensul ca as avea vreun avantaj la unii fata de altii
Parinte nu stiu daca vor fi buni, dar cred ca voi iesi mult mai ieftin si scap de carat cu masina, etc.

Multumesc.
Fai de dimensini egale.Pentru 10 bucati nu castigi mare lucru si e mai usor de facut cofragul.

 parintele, on 20 septembrie 2018 - 10:18, said:

Poti za-i faci cum iti e mai usor, aia conici au avantajul ca mai tai din greutate si se incovoaie  normal de sus in jos dar ca cum ii poti face tu si la lungimea aia...oricum e irelevant.
Practic nu stiu ce matrita vei folosi, din l3mn nu as face-o, de.tabla nu stiu cum o faci, simplu e sa o faci din teava patrata de 100-120 careia ii tai o fata...ramai cu ei cam de 90-110 pe cat are teava interior si aia e..necazul e cu scosul din matrita in situatia asta.
Matrita poate fi si fara fund insa aia trebuie confectionata calumea si iti trebuie suprafata perfect plana sa ii torni...

Pt 10 bucati nu stiu daca renteaza/merita efortul.
O bucata de teava patrata de dimensiunea aia e mult mai scumpa decat un stalp de beton....cofragul il face din scandura sau ce are pe langa casa.

#9
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
la scandura m-am gandit ei eu si ob de 6 - 4 fire.
3 scanduri prinse cu holtz si pe partea 4 niste platbant tot cu holtz. La decofrare desfac holtz si se desface tot.
Care ar fi stasul de dimensiune pentru cei de 2,5 m lungime?
Eu i-am masurat pe ai mei si unii sunt de o dimensiune altii de alta.
Oricum daca ii fac conici se gastiga la greutate. Stiu ca la cei vechi m-am chinuit ceva sa ii pun la aceeasi inaltime - sapam era prea adanc, puneam pamant era prea sus

Edited by vdingo11, 20 September 2018 - 10:40.


#10
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Spalierii aia vechi au cel putin 5 etrieri si 4 bare de fi 6 , conicitatea spre varf este sa nu cedeze de la jumatate .

Edited by Benderbut, 20 September 2018 - 11:29.


#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am turnat stâlpi de beton într-un profil minier cu interior trunchi de piramidă regulată cu 3 fire de fier striat de 6mm și vreo 10 etrieri, pentru stâlpi de 3m lungime și au ieșit foarte frumoși și solizi. Posted Image

#12
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 Benderbut, on 20 septembrie 2018 - 11:24, said:

Spalierii aia vechi au cel putin 5 etrieri
Acesti etrieri se fac tot din fi 6? Se pot face manual asa de mici? Nu imi dau seama cum ii poti indoidaca trebuie sa iasa spalierul de 8-10cm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate