Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Izolatie centura și stalpi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Urmează să izolez cu polistiren de 15 cm casa din imagine și nu știu cum să procedez cu centura și cu stâlpii.
Practic, cei doi stâlpi ai terasei sunt la nivelul soclului și pe lungimea și pe lățimea casei.
Dacă nu voi izola pereții, stâlpii rămân cu 15 cm în interior față de laturile casei.
Dacă izolez și stâlpii pentru a fi în dreptul pereților casei, polistirenul e cam gros și, în felul acesta, nu se va sprijini pe terasa, ci va sta în aer cu gol sub el, iar marginea terasei va fi mai înăuntru ca ei.
Dacă izolez și centura în partea terasei, dincolo de camera din stanga, automat trebuie să izolez și stâlpii.

Attached Files


Edited by Spatareanul, 20 September 2018 - 00:11.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Foosesti polistiren extrudat.

E ceva ce eu nu ințeleg.
De ce ai renunțat la alte 2 camere?
Vei parca mașina sub acoperiș?

Edited by ericmario, 20 September 2018 - 00:28.


#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nu vad legatura in stilpi si peretele din stinga. Il izolezi pe acela si stilpii lui si pe cei ai terasei tragi un tinci sau decorativa, nu are rost sa ii izolezi. Dar ca sa fii tu linistit, ia proiectul si vezi ce este specificat acolo, poate ca exista o solutie care ne scapa.

#4
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Nu am renunțat la 2 camere, am destule și în fața am vrut o terasă ca cea care a rezultat. Dacă folosesc extrudat tot nu ii aliniez cu pereții. E vorba și despre peretele din stânga, dar și despre peretele din dreapta care nu se vede, dar e pe lungimea casei. Astfel, pereții vor fi mai în afara ca stâlpii și centura.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand tu trebuie sa izolezi nu sa maschezi, asa ca te apuci de izolat tot ceea ce necesita izolare cu acel polistiren de 15, apoi cand totul este gata vei avea o alta viziune asupra celor ce vor continua. izoleaza ceea ce este necesar , respectiv ziduri exterioare la camere. Doar pui placile de polistiren peste tot, apoi la partea de finisare si inchidere cu centura si restul poti adapta grosimea de polistiren in functie de finisajul dorit.

Stalpii nu au nevoie de izolatie , ca nu vor ingheta de frig. Au in schimb nevoie de design / finisare, idee ceva sa fie in ton cu restul casei, de aceea pot fi lasati la urma..

Ideea asta cu HEI-RUPUL , sa facem repede termosistem peste tot sa fie la fata etc, etc, este cam ce fac "dezvoltatorii" de locuinte mai nou, practic astupa un rahat cu ceva lucios si frumos. Daca muncesti pentru casa ta o faci corespunzator.

Edited by keta, 20 September 2018 - 01:11.


#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pentru polistiren de 15 trebuia saceacul mai lung, asa va arata nasol, parerea mea. Eu as pune grafitat de 10 in situatia asta

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Lipesti BCA de 10 pe stalpii aia 2, doar pe latura exterioara ca sa ii aliniezi cu peretele izolat.

#8
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Trebuie izolate toate elementele anvelopei constructiei, pentru evitarea puntilor termice. Haide sa iti tau un exemplu iti iei pe  mana dreapta o manusa si pe mana stanga iti iei o manusa la care le-ai taiat pe la jumate degetele si acuma mana stanga are dreapta o parte si toate degetele, pe cand cea din stanga doar pana la jumate.

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
asa trebuie facut, tocmai de aia ziceam, pana si stalpii aia ingropati in polistiren de 15 o sa arate butucanosi

Edited by alexpet, 20 September 2018 - 06:49.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Izolarea stalpilor aflati la 3 metri de perete e frectie la picior de lemn. Despre ce punte termica facuta de stalp vorbim in conditiile in care probabil partea de deasupra a centurii ramane neizolata ca in cazul a 50% din constructii?  Toata lumea pune jumatate de metru de polistiren pe lateral, iar deasupra lasa betonul gol dar ne gandim sa izolam stalpul din mijlocul curtiii sa nu vina frigul prin el in casa.

Edited by PoeOvidiu, 20 September 2018 - 06:53.


#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 bazil1988, on 20 septembrie 2018 - 06:35, said:

Trebuie izolate toate elementele anvelopei constructiei, pentru evitarea puntilor termice. Haide sa iti tau un exemplu iti iei pe  mana dreapta o manusa si pe mana stanga iti iei o manusa la care le-ai taiat pe la jumate degetele si acuma mana stanga are dreapta o parte si toate degetele, pe cand cea din stanga doar pana la jumate.
stalpii aia nu trebuie izolati:) Nu are cu ce sa faca punte termica.Aia ii placheaza cu ceva frumos.

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e nici o problema daca ajungi in anumite locuri cu izolatia mai groasa si sta in aer. Ai incercat sa lipesti o bucata de polistiren pe perete cu adeziv sau spuma ? Nu o mai dai jos nici cu politia, o faci bucati sa o dai jos, dar de picat de acolo nu mai pica. Indiferent cum faci in final ar trebui sa ai in vedere ca stalpii de beton sunt elemente cu conductivitate termica mult mai mare decat peretii asa ca trebuie izolati corespunzator, niste punti termice in acele zone iti vor da mari batai de cap (igrasie/mucegai).

Evident ca stalpii aia aflati la distanta de casa nu trebuie izolati, dar probabil vei vrea sa ii plachezi cu un polistiren de grosime mica pentru a-i aduce la drept si a-i finisa mai usor ulterior. Alternativ poti sa ii tencuiesti clasic sau mecanizat si apoi sa ii finisezi cu decorativa, daca vrei sa ii plachezi cu ceva ar trebui sa mearga direct pe beton daca sunt cat de cat drepti.

Edited by Bylly00, 20 September 2018 - 08:24.


#13
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Încă ceva... casa e din Ytong și mi s-a recomandat să ud bca-ul înainte să aplic plăcile cu adeziv că absoarbe bca-ul apa din adeziv. Eu nu am mai văzut să se procedeze așa. Voi ce părere aveți?

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
eu as placa stilpii aia cu piatra naturala sau cu pietre de riu sau cu caramida aparenta klinker, fara nicio izolatie

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Spatareanul, on 20 septembrie 2018 - 23:01, said:

Încă ceva... casa e din Ytong și mi s-a recomandat să ud bca-ul înainte să aplic plăcile cu adeziv că absoarbe bca-ul apa din adeziv. Eu nu am mai văzut să se procedeze așa. Voi ce părere aveți?
  Si la mine au dat baietii cu furtunul cu apa pe BCA cu jumatate de ora inainte sa se apuce de lucru. Veneau dimineata la 7, dadeau cu apa pe portiunea ce urma sa o placheze si pe urma mergeau sa isi ia hainele de lucru. Foloseau un cap dinala ce facea ploaie. De ajutat, nu stiu daca ajuta dar sigur nu strica.

  Nu dadeau sa curga, stropeau de la distanta sa umezeasca putin.

Edited by PoeOvidiu, 21 September 2018 - 06:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate