Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Toyota Yaris Hybrid sau VW Polo 1.0 TSI?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Hybrid22

Hybrid22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2018
Salutare!
Sunt într-o mare dilemă. Ce mă sfătuiți să aleg între Toyota Yaris Hybrid și VW Polo 1.0 TSI? Precizez că o voi folosi 20% urban și 80% extra. Îmi plac amândouă. Polo mi se pare mai arătos însă,doar că Yaris se pare că e mai eficient. Oricum,mă interesează mai mult consumul.
Mulțumesc!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ambele sunt excelente :)
Incearca test drive si vezi care iti place mai mult la condus. Yaris e 1.5 benzina + electric ?

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
vezi ca Toyota are ditamai rechemarea in service.nu e pentru yaris ci pentru prius si C-HR.dar na, zic sa fii atent ca si alea-s hibride.m-am uitat lung si foarte lung la consumul la astea hibride si nu mi se pare ca o sa castigi mare lucru, mai ales ca zici ca o sa mergi extraurban.

daca astea sunt modelele atunci eu votez cu polo, dar sa stii ca o sa apara si noul Clio si fiesta are oferte ok.

#4
Hybrid22

Hybrid22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2018

 TruculMagic, on 19 septembrie 2018 - 22:38, said:

Ambele sunt excelente :)
Incearca test drive si vezi care iti place mai mult la condus. Yaris e 1.5 benzina + electric ?


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Polo e mai arătos? Serios?

#6
Hybrid22

Hybrid22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2018
Am făcut test cu Yaris, mi-a plăcut foarte mult, e silențioasă și se conduce foarte ușor. Polo nu era disponibil pentru test, doar m-am urcat în el. E mai frumușel, atât la exterior cât și la interior și stai mult mai confortabil în el față de Yaris.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Corect, gusturile nu se discută, mea culpa.
Fă un test și cu Polo și îți vei răspunde singur la întrebare.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Normal ca e mai aratos. Are un design simplu, conservator , o sa arate bine si peste 10 ani. Astea futuristice (asiaticele) , arata bine in prezent si dupa 2 ani sunt demodate, iar peste 10 sunt urate.
Polo a crescut mult la dimensiuni, e cat un golf 4 din cate am vazut. Alea chele sunt cam nasoale, ce am vazut expus era cam full... si arata bine.

Exemplu de design simplu (A4 B6 vs orice era lansat prin 2001)

Edited by TruculMagic, 19 September 2018 - 22:56.


#9
Hybrid22

Hybrid22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2018
Astăzi am avut ocazia să vorbesc cu o posesoare de Yaris. Avea 4000km în bord și mi-a spus că până acum a făcut doar 4 plinuri. Rezervorul fiind de 36 l ar rezulta un consum de 3,6%. Acei km sunt făcuți mai mult în extraurban. Deci..

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 19 septembrie 2018 - 22:55, said:

Normal ca e mai aratos. Are un design simplu, conservator , o sa arate bine si peste 10 ani. Astea futuristice (asiaticele) , arata bine in prezent si dupa 2 ani sunt demodate, iar peste 10 sunt urate.
Polo a crescut mult la dimensiuni, e cat un golf 4 din cate am vazut. Alea chele sunt cam nasoale, ce am vazut expus era cam full... si arata bine.

Exemplu de design simplu (A4 B6 vs orice era lansat prin 2001)
Conservă, nu conservator.
VW asta noi sunt moartea pasiunii la interior.

A4 B6 vs Mazda 6 ? Posted Image

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 19 septembrie 2018 - 23:06, said:

Conservă, nu conservator.
VW asta noi sunt moartea pasiunii la interior.

A4 B6 vs Mazda 6 ? Posted Image

Bine... in afara de mazda 6 Posted Image

Germanele arata foarte bine , simple, linii elegante Posted Image

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 19 septembrie 2018 - 23:08, said:

Germanele arata foarte bine , simple, linii elegante Posted Image
Al dracului de elegant mai era Trabant-ul. Posted Image

Oricum, cred că inițiatorul va trece peste glumele noastre și va alege cum vrea.
Până la urmă banii sunt la el, sau la bancă. Posted Image

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 bobitad, on 19 septembrie 2018 - 22:41, said:

vezi ca Toyota are ditamai rechemarea in service.nu e pentru yaris ci pentru prius si C-HR.dar na, zic sa fii atent ca si alea-s hibride.m-am uitat lung si foarte lung la consumul la astea hibride si nu mi se pare ca o sa castigi mare lucru, mai ales ca zici ca o sa mergi extraurban.

daca astea sunt modelele atunci eu votez cu polo, dar sa stii ca o sa apara si noul Clio si fiesta are oferte ok.
Nu e nici o branza rechemarea aia, iar daca Yaris nici nu e afectat, despre ce vorbim? Asa pot sa zic si eu de recall-ul pentru Tiguan si Touran Posted Image

Initiator:
Daca vrei fiabilitate, Yaris. N-am incredere in ascutitori turbo (si-au fost destule cu probleme). Compara si preturile pentru dotari similare, la masinile nemtesti "optionalele" pot creste mult pretul.
Dar pana una-alta, fa drive test cu amandoua. Caci tie trebuie sa-ti placa, nu noua Posted Image

Apropo, interesant nick... dar ce faci daca alegi VW? ;)

Edited by TS030, 19 September 2018 - 23:17.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La nemtesti pacat de motoare ca au o gramada de probleme si la benzinare si la diesel  ;  le mai dreg ei pe parcurs dupa ce fac testari pe cumparatori ...
Yaris  dintre cele doua , daca nu vrei altceva ..

#15
Hybrid22

Hybrid22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2018
Am uitat să precizez că Polo va fi DSG (dacă va fi) ☺

 Baxon, on 19 septembrie 2018 - 23:18, said:

La nemtesti pacat de motoare ca au o gramada de probleme si la benzinare si la diesel  ;  le mai dreg ei pe parcurs dupa ce fac testari pe cumparatori ...
Yaris  dintre cele doua , daca nu vrei altceva ..


#16
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Cred ca Yaris vine automat ...cu cutie automata. Pentru mine ar conta si asta. Ar mai conta stelele la siguranta, nr. de serivice-uri si rapiditatea cu care vin piesele de schimb, costurile cu reviziile si garantia cat mai lunga. Nu in ordinea enumerarii. :)

Acum vreo 10 ani,la Hyundai, stateai 3 saptamani pentru orice piesa.
:) Asta ca sa vezi de unde am invatat ca e bine sa iei de la o firma care vinde volume mari de masini. Vand mult, au si clienti multi in service si stocuri mai mari. La Mitsubishi m-am trezit ca nu au service in Sibiu ci doar in Brasov. am sunat la BV...geamul spart de hoti in Sibiu nu venea decat pe comanda... minim 7 zile. Am venit in Bucuresti cu folie. Nu a fost placut. M

#17
Hybrid22

Hybrid22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2018
La început luasem în calcul și un Sandero Stepway 0.9tce easy-r, având și prețul de achiziție mai mic. Dar l-am scos din ecuație, e diferență de la cer la pământ între Yaris/Polo și Sandero. Singurul avantaj e că nu vei avea treabă niciodată cu bordurile, fiind mai înalt, în rest..materiale de proastă calitate, consum mai mare..

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 ericmario, on 19 septembrie 2018 - 23:14, said:

Al dracului de elegant mai era Trabant-ul.
Era si inca mai este ... exact cum zice colegu'

 TruculMagic, on 19 septembrie 2018 - 23:08, said:

simple, linii elegante


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate