Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cea mai buna rețea by Ookla Speedtest

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostKobra2602, on 20 septembrie 2018 - 07:11, said:

@tico esti sigur ca nu ai 4G la telekom in Braila? Eu am fost acum 2 luni in Braila si am 4G in tot orasul inclusiv in satul Urleasca (la vreo 30 km de Braila spre Buzau). Vezi ca poate ai tu o problema la tel sau SIM-uri.
Nu am, daca aveam nu comentam aiurea. Am dat aiurea banii si pe SIM-urile alea, vreo 12 lei bucata, ca mi-au spus cand am sunat la ei in call-center ca problema este de la SIm-uri

View Postheinz, on 20 septembrie 2018 - 07:21, said:

@tico
Când s-a întâmplat asta?
Acoperirea Telekom a fost extinsa semnificativ în ultimii 2 ani, pana atunci au dormit. E imposibil sa n-ai 4G în orașe.
Sa iau zilele astea o cartela, sa activez optiunea aia cu 5 euro si sa vad care mai este situatia la ei, acum un an si ceva erau varza cu 4G-ul. M-au enervat atat de tare ca mi-am transferat numerele in digimobil la abonament

Edited by tico18, 20 September 2018 - 09:11.


#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postheinz, on 20 septembrie 2018 - 07:43, said:

Exagerezi puțin...
Digi are într-adevăr abonamente mai ieftine dar nu cu mult
50GB doar 4G la digi cu 9-22 de lei în funcție de câte minute naționale ai nevoie.
Telekom are net nelimitat și minute cu 22 de lei
Vodafone are minim 50GB cu 28 de lei sau 90GB cu 14 lei dar doar 100min naționale. Plus ca e foarte bine ascunsa opțiunea (promo5), n-o găsești la ei pe site.

În oraș nu-s probleme(de obicei)
În rural se face diferența.
Nu calculezi corect. Orange si Voda au si abonamente mult mai scumpe. Cand intra cineva cu abonament scump si celula e incarcata, primii ejectati sunt cartelistii, apoi abonamentele ieftine, in ordinea valorii, sa lase liber accesul celor care intradevar au nevoie de telefon si si platesc pt asta. Din cauza asta, daca faci orice test de pe un abonament vip, rezultatele vor fi mult diferite fata de prepay.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine te-a mintit? Nu exista practica asta.

#22
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Exista.

#23
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
Cea mai buna setea (imho) este cea in care poti sa iti faci treaba cel mai bine. Adica sa nu fie scumpa, sa ai trafic de date cat mai mare (ideal nelimitat) si sa iti mearga YouTube/Netflix HD fluent. Eu nu stiu aplicatie pe telefonul mobil care sa fie folosita uzual si care sa manance banda mai mare ca YouTube. Ce e in plus e doar pt benchmark-uri, adica nu are relevanta in utilizarea de zi cu zi.

my 2c

#24
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 09.10.2009

View PostMembruAnonim, on 20 septembrie 2018 - 09:38, said:

Cine te-a mintit? Nu exista practica asta.
Eu m-am convins ca exista practica asta, cu ceva ani în urma (2002-2005), eu cu prepay Orange primeam network busy la greu iar tata cu abonament Orange foarte rar avea problema asta.

#25
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Practica asta mi-a fost confirmata de un amic care a lucrat la Orange. Apoi, cand a aparut "conex cent", vorbeai in weekend cu 1 cent pe minut, aveam niste amici plecati la mare, era imposibil sa vorbesc cu cineva de acolo, in weekend, daca avea go sau kamarad. Fie nu se conecta, fie se intrerupea dupa 2-3 secunde. Daca sunam pe altul, cu abonament, fie cel mai ieftin, cu 5$, vorbeam fara probleme. Azi, se intampla mult mai rar, exista mult mai multe celule, inclusiv mobile, duse la locul unor evenimente majore, sau pe litoral, in sezonul de varf, dar practica exista, chiar daca e mai greu sesizabila ca-n urma cu 15-20 ani.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasand in urma experientele din 2005 sau connex cent, ceva din 2018 care sa sustina ideea?

Ma refer in special la bucata asta:

View Postrumegus, on 20 septembrie 2018 - 09:24, said:

Din cauza asta, daca faci orice test de pe un abonament vip, rezultatele vor fi mult diferite fata de prepay.

Edited by MembruAnonim, 20 September 2018 - 11:01.


#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce ai vrea? Sa-mi fac un abonament de 40 euro, sa iau si o cartela, sa ma duc intr-un loc f aglomerat si sa ma apuc de teste, doar ca esti tu curios?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu sunt curios, eu stiu rezultatul. Tu poate iti schimbai parerea :)

#29
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
gata, m-am hotarat! imi portez numarul vodafone in orange!

#30
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
La Orsova , o localitate la vreo 20 de km de Drobeta Turnu, Telekoi-ul nu are nici macar 3G! Da fratilor , nici macar 3G.Nici telefonul meu (s8) , nici al unui coleg de servici(iphone 6s) nu prindea 3g..Ce sa mai zic de 4g cand astia de la Telekoi nu pot asigura un amarat de 3g.Problema nu era de la mine , din moment ce nici telefonul colegului de servici nu avea semnal pe 3g.Cat despre Orange(la care sunt acum) pot spune ca acoperirea e mai buna, nu foarte buna , insa macar prinzi 4g si uneori 4g+ in localitatea respectiva.

#31
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007

View Postgestt, on 20 septembrie 2018 - 10:31, said:

Eu m-am convins ca exista practica asta, cu ceva ani în urma (2002-2005), eu cu prepay Orange primeam network busy la greu iar tata cu abonament Orange foarte rar avea problema asta.


Din cauza platformei prepaid care nu era dimensionată corect și nu este nici acum. Putea fi și acolo congestie, nu doar în radio. În radio nu are cum să le prioritizeze. Doar SIM-urile lor de test au alt Acces Class. Atât.

De revelion încercați să vedeți că nu puteți trimite SMS-uri de pe prepaid Oro deloc, dar de pe abonament merge. De ce ? Nu mai face față platforma aceea a lor de billing, că la cartele billingul e în timp real și dacă crapă, la revedere apel sau SMS.

De aceea nu mergea. Și acum ia sună pe un prepaid de Telekom care e închis și sună din altă rețea de 20-30 de ori consecutiv să vezi cum îți pușcă Rețea ocupată de suni din VDF sau Numărul nu este în serviciu de suni din Oro sau RDS. Tot din cauza platformei soft. Asta e diferența și la TLK încă se poate testa. Nu e nevoie de epoca Connex.

Edited by galsven, 20 September 2018 - 17:54.


#32
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postrumegus, on 20 septembrie 2018 - 10:56, said:

Az, se intampla mult mai rar
Azi nu se mai intampla. Punct.

#33
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016
https://www.gadget.r...4g-din-romania/

Minciuna? 🤨

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia se intampla la inceputul anului.

#35
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016
E diferența mult prea mare...
Una dintre rețele a mintit/minte și tind sa cred ca Vodafone e aia.
De la 55 la 36 e ceva...

Edited by heinz, 20 September 2018 - 21:54.


#36
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,331
  • Înscris: 01.09.2012
Orange are cea mai extinsa acoperire 4G,4G+ chiar pentru ca ce a fost initial acoperit cu B20 se vine peste cu B3, nu neglijati Telekom in ultimii 2 ani au tras extrem de tare pe 4G si acum urmeaza o noua campanie de extindere + se intervine acolo unde reteaua e gatuita pe B20 sau B8 si se vine cu 4G+ ajutat de B3
Vodafone e tare pe urban, pe rural e codas, Digi il excludem mai are muuult de tras dar este de apreciat ce au facut si ei

Edited by Alex_23, 20 September 2018 - 22:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate