Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum sa invat pt admiterea la facultate?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Vreau sa merg la Facultatea de Matematica si Informatica si se da admitere din matematica.Am nevoie de materia de a XI -a si a XII -a, am culegeri de probleme, voi face si subiecte din fostii ani dar asta mai incolo, cand se va mai aduna materie de a XII -a (sunt clasa a XII -a ).
Acum intrebarea mea este cum sa invat cat mai eficient, sa iau toate capitolele pe rand (ex: limite de functii, apoi functii continue etc...dupa ce termin cu analiza sa incep algebra) sau sa merg in paralel(simultan) si cu analiza si cu algebra(ex: intr-o zi ma ocup de limite de functii, in ziua urmatoare de sisteme de ecuatii, tot asa pana termin capitolele astea 2 iar apoi trec la altele).
Cum ar fi mai eficient?

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
avînd în vedere că la școală analiza și algebra se fac în paralel, probabil că așa e cel mai bine pt creier.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
unii vor zice sa deschizi culegerea, ca asta e primul pas...eu iti atat, daca esti la profil mate-info...si inveti pentru bac, vei lua si admiterea :)

#4
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Sunt si eu curios de raspunsuri.Si eu am admitere tot la mate.Eu lucrez din culegerile de probleme UT Cluj si AC Iasi.
Spor!

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJustSm, on 19 septembrie 2018 - 20:47, said:

Cum ar fi mai eficient?
Testeaza pe tine in toate felurile. Daca ai inceput prin a cauta povesti, nu-i de bine. Ia si rezolva dar numai rezolva.

Edited by neagu_laurentiu, 19 September 2018 - 20:56.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
La facultati tehnice se intra usor, admiterea nu e nimic, mai greu e bacul, nici nu se compara....nici nu cred ca ai cum sa-l pici:)...

#7
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjimi91, on 19 septembrie 2018 - 21:03, said:

La facultati tehnice se intra usor, admiterea nu e nimic, mai greu e bacul, nici nu se compara....nici nu cred ca ai cum sa-l pici:)...
Eu nu vreau la UT sau AC, ci la matematica informatica(FMI), unde admiterea nu e grila.

Edited by JustSm, 19 September 2018 - 21:17.


#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

Cum sa invat pt admiterea la facultate?
Ce atâtea tehnici și tactici de parcă vrei să prinzi doi iepuri deodată, și unu' cu 2 clase știe: Pune burta pe carte!

#9
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Spre deosebire de altii, care cred ca e usoara admiterea, eu am dat la matematica-informatica la FMI. Subiectele sunt mult mai grele decat orice se face la mate-info intensiv. Am fost 5 pe un loc la admitere si au ramas locuri in toamna, pt ca peste 4 cincimi au luat sub 5. Am avut in generatie olimpic la matematica si a avut nota 7 la admiterea de la FMI. NU vreau sa te sperii, exista si partea pozitiva, aceea ca important e doar sa iei admiterea.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postjimi91, on 19 septembrie 2018 - 21:03, said:

La facultati tehnice se intra usor, admiterea nu e nimic, mai greu e bacul, nici nu se compara....nici nu cred ca ai cum sa-l pici:)...

Sper ca glumesti. Ai vazut ce examene se dau de admitere ? (Mate + info) Am prietena care a dat acolo, mi-am facut cruce jumatate de ora... bine ca am scapat de mate si de toate tampeniile. Posted Image

PS: Initiator, daca iei meditatii, profesorul o sa stie cel mai bine cum sa te pregateasca, eventual cere sfaturi de la altii care sunt deja admisi cum s-au pregatit. Oricum fiecare are un stil propriu ... eu invat foarte repede daca e foarte liniste in jurul meu , un prieten invata doar cu muzica asiatica... Posted Image

Edited by TruculMagic, 19 September 2018 - 23:02.


#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Eu personal am invatat mereu cu casetofonul la cap cu diferite forme de rock si metal rulind 12 ore pe zi.
Incearca si tu.

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Dati, oameni buni, la facultati din afara (in Europa se poate intra) si terminati cu prostiile...

Mate care se face/cere are putina legatura cu ceea ce vei face in industrie. Daca iti place mate pura, atunci iti poti gasi de lucru, mai ales in afara, pe cercetare, sau la vreo companie care foloseste serios chestiile astea. Sunt putine in Romania.

Mai bine vezi ce se face in industrie si dupa aia vezi daca are rost sa te complici...

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postaaaa4567, on 19 septembrie 2018 - 23:56, said:

Dati, oameni buni, la facultati din afara (in Europa se poate intra) si terminati cu prostiile...

Mate care se face/cere are putina legatura cu ceea ce vei face in industrie. Daca iti place mate pura, atunci iti poti gasi de lucru, mai ales in afara, pe cercetare, sau la vreo companie care foloseste serios chestiile astea. Sunt putine in Romania.

Mai bine vezi ce se face in industrie si dupa aia vezi daca are rost sa te complici...

stii ca la noi facultatea e gratis nu? adica, ai o diploma fara sa fii dator...printre singurele lucruri bune pe care le avem in tara :)...

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Cum sa fie gratis? Costa ani din viața. Ce e mai prețios?
O facultate de rahat gratis e mult mai scumpă ca o facultate scumpă buna. Ordine de marine...

#15
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostJustSm, on 19 septembrie 2018 - 20:47, said:

Vreau sa merg la Facultatea de Matematica si Informatica si se da admitere din matematica.Am nevoie de materia de a XI -a si a XII -a, am culegeri de probleme, voi face si subiecte din fostii ani dar asta mai incolo, cand se va mai aduna materie de a XII -a (sunt clasa a XII -a ).
Acum intrebarea mea este cum sa invat cat mai eficient, sa iau toate capitolele pe rand (ex: limite de functii, apoi functii continue etc...dupa ce termin cu analiza sa incep algebra) sau sa merg in paralel(simultan) si cu analiza si cu algebra(ex: intr-o zi ma ocup de limite de functii, in ziua urmatoare de sisteme de ecuatii, tot asa pana termin capitolele astea 2 iar apoi trec la altele).
Cum ar fi mai eficient?

Salut !

Ar fi de preferat ca după fiecare capitol să rezolvi și niște exerciții.

#16
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016

View Postun-simplu-om, on 20 septembrie 2018 - 07:39, said:


Salut !

Ar fi de preferat ca după fiecare capitol să rezolvi și niște exerciții.
Cum adica dupa fiecare capitol sa rezolv exercitii? eu rezolv exercitii incontinuu, altfel cu ai vrea sa invat?

#17
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Ia subiectele pe rand cum e in carti, ca de obicei unele chestii mai avansate depind de altele mai simple pe care le inveti mai intai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate