Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare smartphone 800 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
ZaGG

ZaGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.01.2009
Am mai cautat prin magazinele online si la bugetul asta am ramas la trei variante:
- ZTE Z17 Mini
- ZTE Z17 Lite
- Moto G5S Plus

Ca acum nu stiu ce sa aleg din ele e partea a doua...

#38
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
ZTE Z17 Lite pare cel mai potent

#39
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostSommerby, on 20 septembrie 2018 - 20:17, said:

Așa-i că ai vazut Motorola doar la televizor?
Bati câmpii cu afirmatiile de mai sus.
Am avut/am in familie Moto g4, g4play, G5s, Redmi 5. Toate motorolele au android curat, nicio aplicație instalata, decat cele pe care le instalează fiecare. Fiabilitate, camere foarte bune pe segmentul acesta.
In schimb chinezaria xiaomi (este conceptie chinezeaza) are bloatware cat cuprinde, rar mi-a fost dat sa văd atatea aplicatii inutile bagate pe gât care NU SE POT DEZINSTALA.
Asa că ar fi bine să faceți recomandări despre modele pe care chiar le-ați avut vreodată în mână, nu de pe net.

Si apropo de "hardware potent", am vazut atâtea petarde cu 3-4-5-6 gb memorie, procesor  de ț hz, dar neoptimizate. Un model de 1-2 gb memorie cu androidul bine optimizat, batea la fund "hardware-ul potent" pe hartie doar.


La fel ai vazut si tu Xiaomi doar la televizor.
Versinea globala a telefoanelor Xioami clar nu au bloatware cat cuprinde.

#40
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
daca iei telefoanele respective din tara cu rom blocat fara posibilitate de update, da e fara bloatware.
Dar daca il iei din direct din china ai de toate pt toti la orice firma.
Cel putin la miaomi poti sa deblochezi bootladerul si sa pui rom curat fara nimic in el de pe xiaomi.eu

#41
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostOriOn20, on 02 octombrie 2018 - 14:55, said:

La fel ai vazut si tu Xiaomi doar la televizor.
Versinea globala a telefoanelor Xioami clar nu au bloatware cat cuprinde.

Respira.....așa...
Recitește ce am scris....am si am avut Xiaomi in famiie (configurate de mine). Xiaomi ARE BLOATWARE mai mult decat Samsung (cu aplicațiile proprii). Variantele pe care pe am/avut sunt toate global, cumpărate din magazine cu nume, nu de pe olx.
Cei care afirma că chinezariile (ma refer la patentul produsului, nu la țara de producere) Xiaomi nu au blotware, înseamnă că nu au văzut si nu stiu cum arata un telefon cu android curat!

#42
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Ce-i drept, la al meu Redmi Note 5 a apărut un pic de bloatware când am selectat ca regiune India (pentru a creste volumul la căști). Dar aproape totul se poate șterge.

#43
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Man, nu stiu de unde iti iei tu telefoanele dar si eu am 3 miaomiuri in familie si singurul bloatware care vine e ala de la google, respectiv google maps, gmail, youtube si inca cateva care nu mi le amintesc. Oricum unele le pun eu dar prefer sa vina fara. Sa nu mi le bage astia pe gat. In rest, aplicatii de miui gen recorder, security/cleaner... etc. Ala nu e bloatware. La ce te referi cand zici bloatware? Daca esti familiarizat cu miui aplicatiile alea vin default ca utilitarele la windows.

#44
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostSommerby, on 04 octombrie 2018 - 06:53, said:

Respira.....așa...
Recitește ce am scris....am si am avut Xiaomi in famiie (configurate de mine). Xiaomi ARE BLOATWARE mai mult decat Samsung (cu aplicațiile proprii). Variantele pe care pe am/avut sunt toate global, cumpărate din magazine cu nume, nu de pe olx.
Cei care afirma că chinezariile (ma refer la patentul produsului, nu la țara de producere) Xiaomi nu au blotware, înseamnă că nu au văzut si nu stiu cum arata un telefon cu android curat!
Ce victima.

Android curat cum este asta?
[ https://i.imgur.com/9Ik0cnC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate