Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum vă informați înainte de a avea acces la internet?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Inainte să fi avut norocul de a avea acces la interent, prin ce modalități vă informați?

#2
Balescu_Ovidiu

Balescu_Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 05.03.2014
Cărți, reviste, vecin, profesor, experiment, TV...

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Reviste din strainatate, Radiotehnika Ungaria, Radio Bulgaria,  Bravo Germania,tv Jugoslavia, tv Ungaria.Europa libera,

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Carti, reviste, carare la biblioteca.

Edited by neagu_laurentiu, 19 September 2018 - 20:32.


#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Cărți, bibliotecă, școală, profesori... și TV.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Agenda. Timisorenii stiu de ce :D

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Playboy a avut prima aparitie in 1953 :)

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
O informatie specifica? Gen cum se face o anumita chestie sau asa in general. Pt casul general era tv-ul, pt chestii specifice era mai nasol. Te gandeai cam de competenta cui este problema, cam cine ar avea raspunsul...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 19 septembrie 2018 - 20:23, said:

Inainte să fi avut norocul de a avea acces la interent, prin ce modalităţi vă informaţi?

Carti de la biblioteca. Scolara sau judeteana. La tv era clasica "spalare" a materiei cenusii deci nu o punem la socoteala....
Mai era Europa Libera, diferite posturi de radio si bineinteles "pretenii" bulgari. Nu mai zic ce tehnologii avansate de antene pe bloc aveam. Inclusiv cu orientare mecanica prin fir de pescuit .....!

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Biblioteca era baza  plus schimbul , imprumutatul de carte si revista tehnica si bineinteles europa libera

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu căutam atâta informaţie precum acuma, dar când căutam chestii mai specifice, ce găseam pe la bibloteca familei. Pe urmă am început să merg la cea a Muzeului Municipiului Bucureşti, să-mi cumpăr unele cărţi legate de istoria Bucureştiilor.
În rest, mai vânam chestii la tv... dar rareori pica despre ce mă interesa...
Şi azi unele informaţii legate de trecut numai off-line le găsesc...

Edited by djl, 19 September 2018 - 21:21.


#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Biblioteca , prieteni, reviste . Si acum anumite argumente de pe internet le confrunt la biblioteca mai ales daca suna prea sf-istic si de multe ori cartea te aduce cu picioarele pe pamant .

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 19 septembrie 2018 - 20:23, said:

Inainte să fi avut norocul de a avea acces la interent, prin ce modalităţi vă informaţi?

Mai citeam revista Magazin, Chip.. ce se mai gasea, mai erau emisiuni stiintifice (cu Mironov) pe la TV...
Eu in facultate, cand abia aparusera calculatoarele pe piata, ma duceam regulat la targuri si expozitii de PC sa casc gura pe acolo (multi studenti se duceau) ca bani n-aveam sa cumpar... dar macar vedeam si eu ce-a mai aparut. In acele vremuri, daca un PC rula un screen saver fluent, era mare lucru.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cărți, reviste, atlase, ghiduri, dicționare, enciclopedii, emisiuni TV. Aveam o agendă unde notam tot ce aflam interesant de la emisiuni de reportaje gen „Cu ochii-n patru” (la TVR), de pildă despre vreo cetate din nuștiuce sat, o peșteră, chestii din astea turistice, că astea mă pasionau în principal.
Era o realizare dacă făceai rost de un dicționar sau un atlas bun. Țin minte cînd am reușit să cumpăr un dicționar Websters Unabridged, sau un atlas geografic Larousse, prima dată cînd am avut acces la hărți detaliate ale unor zone exotice cum ar fi Caraibele. Pentru toate astea trebuia să vizitezi periodic librăria Noi de la Sala Dalles, cea mai bună la vremea aia. Acolo găseai și albume de arhitectură și tot soiul de cărți străine, dar aveau un anticariat foarte scump.
Și acu pun mai multă bază pe cărți și reviste decît pe internet.

Edited by abancor, 19 September 2018 - 22:00.


#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdjl, on 19 septembrie 2018 - 20:23, said:

Inainte să fi avut norocul de a avea acces la interent, prin ce modalități vă informați?
Blestem adica.nu noroc

#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Encarta.
Inainte de Wikipedia aveam Encarta pe cateva CD-uri, era o enciclopedie mult mai buna, cu mai multe poze, clipuri, joculete interactive, Wikipedia nu are decat imagini din domeniu public si filmulete aproape deloc.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 19 septembrie 2018 - 21:21, said:

Eu nu căutam atâta informaţie precum acuma, dar când căutam chestii mai specifice, ce găseam pe la bibloteca familei. Pe urmă am început să merg la cea a Muzeului Municipiului Bucureşti, să-mi cumpăr unele cărţi legate de istoria Bucureştiilor.
În rest, mai vânam chestii la tv... dar rareori pica despre ce mă interesa...
Şi azi unele informaţii legate de trecut numai off-line le găsesc...

Uneori imi lipsesc noptile in care citeam pana dimineata o carte buna.... Acum, de cand cu internetu s-a ales prafu, cine mai are timp de citit carti ...fie si pe tableta/eBook.... Aveau parintii o biblioteca cu cateva mii de carti de care erau foarte mandri....Si le-am citit aproape pe toate. Acum eu am o biblioteca electronica de cateva zeci de mii de carti si am citit in ultimii 20 ani max 20-30 de carti....E jale....

Edited by bumpocbum, 19 September 2018 - 21:44.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbumpocbum, on 19 septembrie 2018 - 21:43, said:

Acum, de cand cu internetu s-a ales prafu, cine mai are timp de citit carti ...fie si pe tableta/eBook....
eu. avantajul e ca pe kindle iau o carte de pe amazon in maxim 2 min, in loc sa bat drumul pana la librarie / biblioteca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate