Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alegere/discutii frigider offgrid/ongrid

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am deschis topicul pentru a discuta despre figider, atit consumul cat si particularitatille diverselor tehnologii.


Pe timpul iernii frigiderul mai are o provocare, sa nu inghete cand in camera e minus.

Nu toate se descurca, si nu este specificat clar in fisa tehnica, trebuie sa mergi sa te uiti cu ochii tai cum este facut, si apoi sa si testezi.

Pentru Samsungul no frost intuitia tehnica nu m-a inselat chiar merge.

Cele clasice cu un compresor au o meteahna , se opresc de tot si se desgheata congelatorul,

Cele cu 2 compresoare nu se desghaeta dar tot ingheata frigiderul.

Ce nu stiu: este consumul celor cu 2 compresoare

Zicea @Viorel ca no frost usuca brinza, mie doar uscata imi place, am gasit o modalitate de a o usca, o maninc de la suprafata pe masura ce se usuca.

Edited by ggelu, 20 September 2018 - 07:47.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcavit, on 19 septembrie 2018 - 20:15, said:



Zicea @Viorel ca no frost usuca brinza, mie doar uscata imi place, am gasit o modalitate de a o usca, o maninc de la suprafata pe masura ce se usuca.

baiat destept, bravo Posted Image)...ce inventivi sunt romanii domne....

Edited by ggelu, 20 September 2018 - 07:47.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate nu inteleg nimic....o fi prea tarziu pentru mine... Apropo ce inseamna frigider "offgrid/ongrid" ?

PS: pana si "batranu" Gogu e depasit de situatie....

Edited by bumpocbum, 19 September 2018 - 20:38.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, consumul il iei de pe fisa tehnica. nu e nimic de discutat aici.

apoi, de ce ai tine un frigider intr-o camera in care temperatura scade sub 0 grade?

frigidere cu 2 compresoare nu prea se mai fac. majoritatea covarsitoare sunt cu un singur compresor.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcavit, on 19 septembrie 2018 - 20:15, said:

Pe timpul iernii frigiderul mai are o provocare, sa nu inghete cand in camera e minus.

Camera are pereți, tavan?

Edited by ggelu, 20 September 2018 - 07:47.


#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
io nu inteleg care-i legatura dintre titlu "offgrid/ongrid" si modul de functionare pe timp de iarna, atunci cand temperatura din exteriorul frigiderului e mai mica decat cea care este setata pentru interior...

pe la mine la tara, offgrid inseamna ca nu esti legat la reteaua electrica publica, ci iti produci singur electricitatea, la nevoie, prin panouri, hamster in roata, si altele
                             ongrid e simplu = contract cu furnizor de electricitate+factura

#7
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Din pacate acum nu mai pot edita postarea intiala, ideea era sa nu mai postam offtopic pe allte threaduri, sa poluam discutia acolo, asta este nespecific, se refera le frigidere in general, atit pentru cei care le folosesc pe sisteme offgrid cat si la cei care le folosesc la retea, fie ca au sau nu instalat si sistem ongrid.

Pe scurt este dedicat discutiilor de orice fel despre frigidere, cu tenta utilizatorilor de energii alternative.


  Aspecte legate de consumul de energie, specificatii , masuratori, clase energetice.

Aspecte legate de tehnologii, pasiva, nofrost.


Aspecte legate de condii de exploatare particulare: temperatura mediului ambinat , umiditate si alte situatii deosebite

Aspecte legate de fiabilitate.

Edited by cavit, 20 September 2018 - 10:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate